Készült: 2024.09.21.15:44:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

149. ülésnap (2004.05.11.), 32. felszólalás
Felszólaló Szabó Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:52


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ GYULA, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A foglalkoztatási és munkaügyi bizottság a tegnapi ülésén tárgyalta a honvédelmet érintő egyes törvények módosításáról szóló T/9942. számú törvényjavaslatot.

Bár ez a törvényjavaslat még nem az önkéntes haderőre történő átállást hivatott biztosítani, de tartalmaz olyan elemeket, amelyek előkészítik a 2004. évi őszi ülésszakon az áttérést szolgáló törvénycsomag beterjeszthetőségét. A szabályozásnak az elképzelések szerinti harmadik üteme pedig 2005 első félévében a hivatásos és szerződéses katonai jogállás generális újraszabályozására irányul majd.

Áttérve a jelenlegi törvényjavaslat elemeire: a honvédelmi törvényt érintő első részében a törvényjavaslat a tavasszal elfogadott országgyűlési határozatnak megfelelően újra kívánja alkotni a Magyar Honvédség feladatrendszerét, ezek ellátása érdekében a készenléti és szolgálati rendszert. A törvényjavaslat harmadik része a katonai felsőoktatás időszerű módosítását valósítja meg, pontosítja a katonai felsőoktatásban részt vevő hallgatók definícióit, a tudományos kutatókat a törvény hatálya alá vonja, illetve a kreditrendszer bevezetése érdekében néhány szövegpontosítást valósít meg.

Néhány alapvető részt kiemelve a törvényjavaslat középső részéből, a jogállási törvény módosításában felmerült, hogy az európai uniós csatlakozással összefüggésben a szolgálati viszony oldaláról is biztosítani kell annak lehetőségét, hogy hivatásos vagy szerződéses katonák az Európai Unió jelenleg fejlődőben lévő katonai misszióiban, illetve katonai jellegű intézményeiben szolgálatot teljesíthessenek. Ezen esetekben a törvényjavaslat gyakorlatilag a jelenlegi NATO-nál történő szolgálatteljesítés analóg módon történő kiterjesztésére törekszik.

Alapvető jellegű módosítása a törvényjavaslatnak a Hjt. 52/A. §-ának újraszabályozása, amely arra irányul, hogy a jövőben a nemzetközi missziók esetében a katonák beleegyezését fő szabályként nem kell kikérni. Ugyanakkor a missziók összeállítása során az önkéntes jelentkezőket preferálni kell. További alapvető módosítási eleme a törvényjavaslatnak a pótlékrendszer részletes felülvizsgálata. A pótlékrendszerrel összefüggésben hatályon kívül helyezésre kerül a képzettségi pótlék, mivel ez jelenleg is adható illetményelem a törvényben, és a törvényjavaslat arra irányul, hogy pontosítsuk, melyek azok, amelyekre ilyen járandóságok járnak, és adható jellegű pótlékok ne maradjanak az illetményrendszerben.

A törvényjavaslat ugyanakkor beiktat új típusú pótlékokat. Ez a díszelgő pótlék, illetve a zenekari pótlék. Az érintett állomány számára 2001-ig fennálló pótlékot tehát a törvényjavaslat visszaállítani tervezi. Módosítást nyer a repülő hajózók pótléka, jelenleg több jogcímen jogosultak a repülő hajózók pótlékra, ezek együttes összege azonban kisebb, mint a jelenlegi javaslat szerinti egységes elveken nyugvó egy jogcímű, de magasabb mértékű pótlék. Jelenleg a repülő hajózók esetében a törvény éves pótlékot, mértéket tartalmaz, míg a törvényjavaslat havi mértékű pótlékot határoz meg.

Újra kell szabályozni a lakhatási támogatási rendszert, ennek elvei során a törvényjavaslat preferálja a helyőrségváltókat, tehát akik a haderőreform következtében kénytelenek szolgálati helyüket, ezzel összefüggésben lakhelyüket megváltoztatni. Beiktatja a meglévő intézkedések közé a vállalkozói bérlakásprogramot, illetve pontosítja, hogy a legénységi állományúak, tehát azok a szerződéses katonák, akik a jelenlegi sorkatonákat fogják kiváltani, laktanyai elhelyezésre jogosultak.

A bizottság ülésén komoly vita nem alakult ki. A törvényjavaslatot a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság 12 igen szavazattal, 10 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak tartotta.

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai