Készült: 2024.05.07.10:39:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

183. ülésnap (2004.11.08.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth Klára (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:51


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCSNÉ DR. HORVÁTH KLÁRA (MSZP): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselők! (Általános zaj. - Az elnök csenget.) Az Európai Unióhoz való csatlakozással Magyarország a világ legnagyobb turisztikai piacának részévé vált. Az uniós polgárok kétharmada az EU-tagállamok valamelyikében tölti a szabadságát, a világturizmusból származó bevételek mintegy 50 százaléka az EU piacán képződik, és a magyar turisták fele is a tagországokba utazik leginkább. De hová utazik a turisták másik fele? Sőt, sokkal fontosabb kérdés, hogy tudnak-e utazni a magyarok akár csak belföldön is. Szabadságukat lakóhelyüktől távoli üdülőhelyen töltik, vagy ekkor is dolgoznak? Van-e lehetőségük arra, hogy az üdülésük költségeit bármely módon csökkentsék? Igen, van, tisztelt képviselőház.

A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány segítségével az önálló jövedelemmel nem rendelkező, valamint a különböző okokból hátrányos helyzetben lévő családok üdültetése is segíthető. Az Európai Unió országaiban az üdülés, a szabadidő eltöltése, a rekreáció széles körben biztosított jog. Ezt a Magyarországon élő állampolgárok számára is biztosítani kell. A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által kibocsátott üdülési csekk korlátlan lehetőséget rejt magában. Az üdülési csekk forgalmára rendkívül jó hatással volt az adómentes értékhatár felemelése 53 ezer forintra.

2003-ban az alapítvány 150 millió forinttal segítette a nyugdíjas rászorultak, 150 millió forinttal pedig a családosok üdültetését. 2004-ben ez az összeg jelentősen megnőtt, az alapítvány 500 millió forintot különített el a szociális üdültetés támogatására, és további 500 millió forintot pályázók számára. Az üdülési csekk révén a belföldi turizmus is megélénkült. 2003-ban a forgalom 5,2 milliárd forint volt, ez évben ez az összeg körülbelül jelenleg 6,5 milliárd forint körül mozog, és év végére elérheti a 8 milliárd forintot is.

Az elmúlt évben 4 százalékkal bővült a belföldi vendégforgalom és 3 százalékkal az általuk elköltött vendégéjszakák száma. Nyugodt szívvel kimondhatjuk, hogy a belföldi turizmus növekedése az idegenforgalom növekedésének alapja. A belföldi turizmus fejlődésére pedig ösztönző hatással volt az üdülési csekk forgalomnövekedése. Ugyanakkor az esélyegyenlőség jegyében azoknak is biztosítunk lehetőséget az üdülésre, akik egyébként saját erőből arra nem lennének képesek.

Tisztelt Miniszter Úr! Lát-e lehetőséget arra, hogy az üdülési csekk társadalmasíthatóvá válik, és szélesebb rétegeket is megcélozhat-e az üdülési csekk más formában szervezett üdülésekkel szemben?

Várom válaszát. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai