Készült: 2024.09.23.07:43:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2007.10.26.), 126. felszólalás
Felszólaló Tóth József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:49


Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH JÓZSEF (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Hozzászólásomban a 2008. évi költségvetés Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium költségvetésében lévő turisztikai célelőirányzattal kívánok foglalkozni.

A turisztikai célelőirányzat az elmúlt évekhez képest mind tartalmában, mind struktúrájában is folyamatosan változott. A turisztikai célelőirányzat jelen költségvetési tervben 7 milliárd 935 millió forint összeggel szerepel. Korábban ez a fejezet tartalmazta a beruházások és a turisztikai fejlesztések forrásait is. Még a 2007. évi, ez évi költségvetés turisztikai célelőirányzat keretében is volt korábbi döntések áthúzódó hatásaként 1 milliárd 830 millió forint, a történelmi gyógyfürdők rekonstrukciójára szolgáló keret, illetve az előző évek determinációs döntéseként több mint 100 millió forint mint elkötelezettség terhelte a turisztikai célelőirányzatot.

A 2008. évi költségvetés ezen fejezetének keretén ilyen teher már nincs, hiszen a nagy forrásigényű turisztikai fejlesztések, a beruházások forrásai nem a turisztikai célelőirányzatban, hanem az Új Magyarország vidékfejlesztési tervben, a regionális operatív programok turisztikai intézkedései között szerepelnek, több mint 300 milliárd forint a következő években, a 2007 és 2013 közötti időszakban.

(15.20)

A turisztikai célelőirányzat 2008-ban a nemzeti turizmusfejlesztési stratégia alapján az alábbi fő célokat teljesíti. A nemzeti turisztikai marketingtevékenységre 5 milliárd forint áll rendelkezésre. Magyarországot a nemzetközi turistaforgalom alapján a világ 15 legnépszerűbb célországa között tartják számon, azonban a bevételeket tekintve csupán a 35-40. helyen szerepelünk.

A turisztikai marketing- és promóciós tevékenység költségvetésének növelését indokolja az egyes fogadó országok közötti egyre erőteljesebb verseny, valamint az a tény, hogy a marketingkeret növelése forgalomnövekedést, így az adóbevételek emelkedését is eredményezi. Bizonyított, hogy a vendégéjszakák alakulásának tendenciája és a marketingtevékenységre fordított anyagi források között igen szoros összefüggés tapasztalható. A 2007. évhez képest tehát a 2008. évben több mint 500 millió forinttal magasabb marketingkiadások a külképviseleti és a belföldi hálózaton keresztül megvalósítandó akciók, vásárok, kiállítások, kiadványok hatékonyságának a növelését szolgálják.

A prioritások között a következő a turisztikai nagyrendezvények, speciális programokra fordítható összegek kerete. Ezen belül háromra szeretnék figyelmet irányítani: a Budapesti Tavaszi Fesztiválra, az országos és nemzetközi vonzerővel bíró nagyrendezvényeinkre, valamint egyéb speciális programokra, sajátságos szakmai célkitűzésekre. Ezen belül tehát a Budapesti Tavaszi Fesztivál a turisztikai célelőirányzatból mintegy 250 millió forint támogatással részesülhet, és más tárcákkal, a kulturális tárcával, Budapest önkormányzatával együtt a 28. alkalommal megrendezendő kulturális fesztivál támogatásával jelentősen nőhet az előszezoni forgalom.

Nagyon fontos, hogy ebben a költségvetési tervben a turisztikai vonzerővel bíró nagyrendezvényekre is megfelelő - no, nem elegendő, de - forrás rendelkezésre áll annak érdekében, hogy a turisztikai hatással bíró országos és nemzetközi rendezvények ez évben is, illetve a jövő évben is sikeresen szélesítsék a programkínálatot, ezáltal az elérhető devizabevételeket és a tartózkodási idő növelését érjék el. A teljesség igénye nélkül ezen rendezvényekre szeretnék figyelmet fordítani. Ilyen a Szegedi Szabadtéri Játékok, a miskolci Bartók-fesztivál, a debreceni virágkarnevál, és sorolhatnám még azt a több tíz országos jelentőségű rendezvényt, amely támogatást kaphat.

Természetesen vannak olyan egyéb speciális programok, amelyek nagyon nehezen értelmezhetők pályázati keretben, ugyanakkor megoldandó feladatok. Ilyen például a turisták komfortérzetének javításához szükséges műveletek támogatása, például a korábbi években sokszor gondot okozó szúnyoggyérítés is.

Természetesen a harmadik elemet szeretném a leginkább kibontani és pozitív történésként is megemlíteni, ez a regionális idegenforgalmi bizottságok által a korábbi években már kezelt, és a következő évben is forrásaiban mintegy 1 milliárd 600 millió forinttal rendelkezésre álló keret felhasználását jelenti. Ez a 2007. évben 890 millió forint volt a költségvetésünkben, és ennek nagyon fontos szerepe, funkciója a turisztikai bevételek növelésének fontos területévé válva a termékfejlesztés és a programkínálat növelése. Ide tartoznak a regionális jelentőségű turisztikai hatású rendezvények, fesztiválok, projektek is. Ezek a helyi sajátosságokhoz igazodó támogatások az Új Magyarország vidékfejlesztési terv, az imént már említett regionális operatív program turizmusfejlesztési intézkedései között nem szerepelnek, ugyanakkor szélesítik azok hatásait, erősítik a helyi turisztikai kínálat versenyképességét, hozzájárulnak a térségi felzárkózás elősegítéséhez.

A 2007. évnek ugyan még nincs vége, de azt tudom mondani, hogy a 890 millió forintos előző évi forrásból több száz pályázatból 530 pályázó sikeresen szerepelt, és a kilenc turisztikai régióban 50-80 pályázat támogatásban részesült. Ez a keret, a következő évi költségvetési keret reményeink szerint ennél nagyobb forrásokat biztosít, régiónként mintegy 130-150 millió forint állhat majd rendelkezésre.

Természetesen ez a költségvetési fejezet biztosítja az állami turizmus irányításában fontos szereppel bíró szervezetek, az Országos Idegenforgalmi Bizottság és a regionális idegenforgalmi bizottságok szakmai működését, előkészítő, véleményező munkájának a segítését is. Ezek a szervezetek országos és regionális szintű döntés-előkészítő tevékenységükkel hozzájárulnak a stratégia végrehajtásához. Ez évben sikeresen tudták a pályázati folyamatokat felügyelni és a döntés-előkészítést megtenni, ugyanakkor az ez évi tapasztalatok arra figyelmeztetnek, hogy a jövő évi rendelkezésre álló keretek pályázati kiírásaiban gyorsabb döntéshozatal, gyorsabb kiírás álljon mielőbb rendelkezésre, hiszen az a támogatási összeg, amely rendelkezésre áll, már a szezonkezdésre, a turisztikai szezon elejére szükséges, hogy pályázatok formájában megismerhető és célba érkeztethető legyen.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai