Készült: 2024.09.20.22:02:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2012.06.06.), 6. felszólalás
Felszólaló Kiss Péter (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:10


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS PÉTER (MSZP): Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Úr! Ebben a vitaszakaszban több példát is látunk arra, hogy a kinyilatkoztatott szándékokkal szemben tulajdonképpen a módosítások a szakszervezeti tisztségviselők tevékenységének a korlátozására, az ő védelmük gyöngítésére, a szakszervezetek korábban megkötött kollektív megállapodásainak a relativizálására, ilyetén módon az érdekvédelem helyzetének a gyengítésére irányulnak.

Ezt azért tartom fontosnak megemlíteni, mert itt az általános vitában is nem egy kormánypárti hozzászóló - egyébként helyesen - hangsúlyozta, hogy a kormánynak az volna a helyes törekvése, hogyha ilyen nehéz időszakban, mint a válság időszaka, különösen törekedne partnerségre, igyekezne arra, hogy megossza a felelősséget, hogy partnereket szerezzen magának, hogy a munka világa szereplőire bízza a munka világát, ilyetén módon egy háromoldalú asztalon elnököl, és megpróbálja megteremteni a felek új egyensúlyát tárgyalásos úton.

Nos, az itt szereplő módosítók közül a 40., a 41., a 42. ajánlási szám alatt lévő, a 37. ajánlási szám alatt lévő, hogy csak példákat említsek, kifejezetten azzal foglalkozik, hogy szemben ezzel a vallott állásponttal, ezzel az egyébként a szavak szintjén helyes pozícióval, egy új gyakorlatot vezessen be, visszamenőleges pozícióteremtéssel gyöngíti mind az üzemi tanácsok tagjaira vonatkozó szabályozást, mind a szakszervezeti tevékenységgel kapcsolatos szabályozást, mind pedig a tisztségviselők védelmére, illetve a kollektív szerződésekre vonatkozót.

Néhány szabályozás ebben kvázi olyan - most csak parlamenti képviselőtársaim kedvéért mondom, olyan kevesen vagyunk itt, hogy tényleg egy ilyen személyes párbeszéd formájában lehet erről a kérdésről szót váltani -, minthogyha parlamenti képviselőknek megválasztásukat követően egy év után azt mondanák itt a Házban, hogy kérem szépen, magukat ugyan arra választottuk, hogy fontos országos ügyekről hozzanak döntéseket, de most úgy döntünk többséggel, hogy ezt még év végéig megtehetik, a maradék időben már nem. Tehát nem a megbízatásuk teljes időtartamára szól az a mandátum, amire önöket megválasztották, hanem új szabályokat léptetünk életbe, mostantól az országgyűlési képviselőt országgyűlési hallgatónak hívják, nem szavaz, és esetleg véleményt se mondhat, illetve nem mostantól, hanem 2012. december 31-től.

Ezek a szabályok ugyanis ilyen természetű szabályok. Azt mondják ki, hogy átírják a kollektív szerződésekhez kötődő paraméterrendszert, és ezen jogszabályok életbe léptén megengedik, hogy az ezzel kapcsolatban a korábban megkötött szerződések, amelyeknek a tiszteletét kellene a jogszabálynak itt előírnia, és természetesen végrehajtatnia mindenkivel, ezek a kétoldalúan kötött szerződések egy fél évig, év végéig életben maradjanak. Nos, ezeket a paramétereket utólag átírni, ez is jogbizonytalanságot jelent, ez is a kiszámíthatatlanságot jelenti.

Nyilvánvaló, így az érintetteket arra biztatni, hogy szervezkedjenek, vállaljanak szakszervezeti tisztségeket, és egyébként kössenek kollektív megállapodásokat, elég nonszensz. Világos, hogy azzal a szándékkal, amit szavakban itt hallunk, ezek a lépések ellentmondásban vannak.

Arra irányulnak tehát a mi módosító indítványaink, ahogy soroltam, a 37., 40., 41., 42., és így tovább, hogy ezeket az anomáliákat korrigálni tudjuk, azaz a kollektív szerződések lejártukig maradjanak és maradhassanak eredeti módon érvényben, hasonlóképpen a tisztségviselők védelme és az üzemi tanácsok megválasztott tagjainak a logikája és paraméterrendszere is maradhasson fenn. Ez egy csokra a módosító indítványainknak, ami mellett érvelni szeretnék, és szeretném kormánypárti képviselőtársaimat megnyerni ahhoz, hogy ezekben a szavazások során legyenek nyitottak.

Nem akarunk zsákbamacskát árulni. Nem állítom azt, hogy ha ezeket a módosító indítványokat elfogadják képviselőtársaim, az megváltoztatja az alapvéleményünket a törvényről, nem is erről az életbe léptetőről, hanem a munka törvénykönyvéről. Nem akarok álságos lenni, hiszen a Szocialista Párt világossá tette, hogy ez egy olyan törvény, amellyel kapcsolatban alapvetően más a felfogása. Nekünk ugyanis az a felfogásunk, hogy munkavállaló-barát munkaügyi szabályozásra volna szükség, válságban pedig különösen munkahelyeket védő szabályozásra volna szükség.

(9.10)

Ezért előzetesen megígértük, hogy konszenzusra törekedve, de alapvetően munkavállalói érdekeket szem előtt tartva írjuk át, ha lehetőségünk lesz, amikor lehetőségünk lesz, ezt a törvényt. Ezért tehát arról, hogyha módosítanak, ha elfogadják javaslatainkat néhány részkérdésben, nem tudom önöket biztosítani, hogy ez azt jelentené, hogy készek vagyunk támogatni a törvényt. De egy biztos, hogy a jogbiztonságot és a kiszámíthatóságot mindenképpen növeljük a későbbiekre vonatkozóan, hiszen akkor már ezek olyan pontok lesznek, amelyeket nem kell megváltoztatni a következő években. Erre irányulnak a módosító indítványaink a 37-estől a 41-es pontig.

Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai