Készült: 2024.09.23.05:48:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2009.04.27.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Frakcióvezető Úr! Ön a hozzászólásában a válságkezelő kormány programjának néhány elemét említette, és ami - azt gondolom - nagyon fontos, olyan előremutató intézkedésekre is javaslatot tett, amelyek a válság azonnali kezelésén túlmenően is az ország gazdaságának, társadalmának távlatos problémáin segítenek.

Azt gondolom, ez különösen fontos, mert a válságkezelő program nem irányulhat kizárólag a tűzoltásra. Nyilvánvalóan, amikor gazdasági válság közepette vagyunk, elsősorban arra kell koncentrálni, hogy az ország megőrizze a normál működés lehetőségeit, és minél kevesebb gondot okozzon a gazdaságnak, a foglalkoztatottaknak és természetesen az állampolgároknak. De a programnak pontosan ez a lényege, hogy túlmegy ezen, és olyan kérdésekkel is tud foglalkozni, amelyek - ahogy frakcióvezető úr is említette - jó néhány kérdésben már évek óta a körmünkre égtek, és ezzel eddig nem foglalkoztunk.

Most amit megcélzott a kormány: először is az egyensúly helyreállítása és megőrzése. Olyan gazdaságpolitikára van szükség, amely az egyensúlyt helyreállítja. Ez egyébként a piacok megnyugtatására is szolgál, a nemzetközi tekintély helyreállítására is, és természetesen a hosszú távok célok megvalósításának feltétele. A második nagyon fontos dolog a foglalkoztatás bővítése, amely természetesen távlatos cél, először is meg kell őrizni a munkahelyeket, minél több munkahelyet megőrizni, és természetesen - ahogy frakcióvezető úr is említette -, a legális munkavállalás szélesítése nagyon fontos. A kormány egyébként határozottan fellép az adóelkerülés visszaszorításáért, tehát mindent megteszünk azért, hogy minél többen legálisan dolgozzanak ebben az országban.

Az adórendszer jó néhány kérdését vizsgálta már a kormány, és tovább vizsgáljuk ezt. Éppen most tárgyalja az Országgyűlés az adótörvénycsomag egyik elemét, és néhány héten belül benyújtjuk a 2010. évi adótörvény-módosítási javaslatunkat; ami azért is fontos, mert most pontosan ezt tervezzük, hogy a tavaszi ülésszakban benyújtjuk ezeket a törvényeket azért, hogy megfelelő felkészülési idő legyen.

E tekintetben az egykulcsos adó bevezetésével kapcsolatban azt tudom mondani, hogy gyakorlatilag egy ehhez nagyon hasonló konstrukciót javaslunk. (Zaj. - Az elnök csenget.) Úgy gondoljuk, hogy az a személyi jövedelemadó, amelyet jövőre tervezünk bevezetni, az adózók 90 százaléka számára egy kulcsot jelent. Azt gondolom, ez az a lépés, amelyet most meg tudunk tenni, és figyelembe véve az eddigi helyzetet, azt gondolom, ez gyökeres változás az adófilozófiánkban. Olyan magasra tudjuk tenni az alsó kulcs határát, hogy - ahogy mondom - az adófizetők 90 százaléka ezzel fog adózni.

Természetesen nagyon fontos, hogy ez hogyan bővíti a foglalkoztatást, és köszönöm a javaslatot, mindenképpen megvizsgáljuk azt, hogy azokban az országokban, amelyek bevezették eddig vagy az egykulcsos, vagy - hadd mondjam így - a kvázi egykulcsos adót, a bevételek és a foglalkoztatás egymáshoz hogyan viszonyult. Amennyire ismerem az adatokat, néhány helyen ezek ellentmondtak egymásnak, de természetesen elemezni kell.

Újra kell gondolnunk valóban folyamatosan azt, hogy a makropálya hogyan néz ki, és most úgy gondoljuk, hogy 5,5-6 százalékos GDP-csökkenésre, szűkülésre számíthatunk. Nyilván ennek megfelelően kell a makropályát újragondolni, és természetesen minden olyan közgazdasági javaslatot, amit eddig kaptunk, és kapunk folyamatosan, ezeket mérlegeljük, és igazítjuk ahhoz, hogy a megfelelő körülményekhez melyek azok, amelyek az optimumot jelentik.

Itt egyébként hadd jegyezzem meg, hogy óvatosan kell bánni azokkal a számokkal, amelyek időnként röpködnek itt, és 6-8-10 százalékokat említenek. Ezek felelőtlenek, és azt gondolom, itt a mértékadó becslésekből kell kiindulni. Azt, hogy a makropálya hogyan változtathatja meg, vagy milyen változást igényel a plafontörvénynél, azt gondolom, mérlegelni kell. Itt azt is figyelembe kell persze venni, hogy van egy elfogadott törvény, amelyet nem célszerű heteken belül változtatni, de a kormány ezt mindenképpen mérlegelni fogja, mielőtt a következő évi költségvetést benyújtja.

Köszönöm szépen, elnök asszony, a lehetőséget. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai