Készült: 2024.09.22.07:44:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2020.10.20.), 8. felszólalás
Felszólaló Bodó Sándor (Fidesz)
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BODÓ SÁNDOR innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy az elhangzott mondanivalóra egy nagyon találó idézettel válaszoljak: a tett első, a szó második. Mindannyian tudjuk, hogy ez Széchenyi István gondolata. Ha nem is ebben a vonatkozásban használta konkrétan, azt gondolom, hogy itt is helye van.Ugyanis mostanában az az érzésünk, hogy egyre inkább divat lett a környezetvédelemről beszélni, és a beszéd és a cselekedet bizony sok esetben közeli viszonyban sincs egymással. Nyilvánvalóan ez egy olyan téma, amire mindenki fölkapja a fejét, mindenkinek van hozzá egy-egy gondolata, de még egyszer hangsúlyozom: ha a cselekvést és a gondolatot nem párosítjuk, akkor az bizony elég mihaszna dolog.

Mindenképpen látnunk kell, hogy a kormány a cselekvés pártján áll, és most is határozottan azt kell hogy mondjam, hogy minden olyan vádaskodás, hogy a kormányzat számára nem fontos ez a téma, nem merülünk el benne mélységében, nem folytatunk egyeztetéseket akár a hazai partnerekkel, akár a szomszédos országokkal, ez bizony nem állja meg a helyét.

Nyilván ez egy olyan történet, amiben nem nagyon lehet kísérletezni, tehát ha fölmérjük a napi környezetünket, hogyan és milyen cselekvési lehetőségünk van, akkor jó úton járunk, ha meg csak ilyen elméleti, picit ilyen tankönyvízű gondolatokról tájékoztatjuk egymást, akkor sem mondom, hogy haszontalan dolgot csinálunk, de semmiképpen nem haladunk olyan mértékben, mint az kívánatos lenne.

Nézzük először talán az elméleti, nem túl gyakorlatias részt, hiszen képviselőtársam mégiscsak ezzel kapcsolatosan intézett hozzánk gondolatokat. A kormány már eddig is számos intézkedést hozott a klímavédelem érdekében, és engedje meg, hogy itt hívjam föl a figyelmét az éghajlatváltozási cselekvési tervre, „Az éghajlatváltozás hatása a Kárpát-medencére” című jelentésre. Jóváhagytuk az energiastratégiát, a nemzeti energia- és klímatervet, elfogadtuk a nemzeti tiszta fejlődési stratégia alapelveit, kidolgoztuk a klíma- és természetvédelmi akcióterv megvalósításának a részleteit.

No de, képviselőtársam, hogy ne essek abba a hibába, hogy én is csak picit tankönyvízű elméleti gondolatokról szólok, engedje meg, hogy néhány konkrét intézkedést is felidézzek, hangozzék el itt a Ház falai között! Mindenképpen célunk, és el is indultunk abban, hogy az illegális hulladéklerakókat fölszámoljuk, és megbüntetjük mindazokat, akik nem tudnak azonosulni azzal, hogy ez egy helytelen cselekedet, megbüntetjük a szennyezőket. A „tisztítsuk meg az országot”, én azt gondolom, hogy egy olyan hasznos munka, ahol a legfiatalabb, cselekvésre kész gyermekektől kezdve a legidősebbekig mindenkinek lehet ebben feladata, és örömmel tapasztaljuk, hogy nagyon sokan be is kapcsolódnak ebbe.

Egy másik konkrét dolog: az üveg- és műanyag palackok. Talán nincs is olyan a teremben, mondhatom azt, talán nem is született olyan ember, aki ne találkozott volna azzal, hogy milyen megdöbbentő szennyezéseket látunk, és ennek bizony az egyik oka, hogy ezek a palackok ott vannak a mindennapi életünkben. Nyilván végig kell gondolnunk, hogy ezeknek a gyűjtését, visszaváltási rendszerét hogyan tudjuk elindítani, és ennek a forgalomba hozataláról is törvényjavaslatot fogadott el a parlament.

Szintén nem kell vitatnunk, hogy a folyóink tisztasága mennyire kulcskérdés. Ezzel kapcsolatosan a Dunának, a Tiszának a megtisztítása, pontosabban a műtárgyak megtisztítása óriási feladat, és azt kell hogy mondjam, hogy bizony itt a szomszédos országokkal nagyon komoly vitánk van esetenként, hiszen sajnos az ezzel kapcsolatos kultúra, mondjuk, nem mindenütt egyforma  fogalmazzunk finoman.

Az is látható, hogy a gazdaság szereplőinek a bevonása nélkül ezen az úton nem lehetünk eredményesek, ezért aztán, amikor a kis- és középvállalkozások számára megújuló energiatermeléssel kapcsolatos programot indítunk, megint csak helyes úton járunk, és ez nemcsak egy helyes út meghatározása, hanem 32 milliárd forint támogatás is.

Nagyon kedves gesztus, de nagyon helyénvaló, hogy minden újszülött után tíz fát fogunk ültetni, és ha ez egy üzenet a jövőbe, akkor azt gondolom, hogy mindenkinek egy kézzelfogható jelzés.

(9.20)

Gondolnunk kell az elektromos autók megjelenésére, azok használatára. Személyesen is volt lehetőségem, hogy a választókerületben egy gyorstöltőt, villámtöltőt adjak át. Ezek megint csak azt jelzik, hogy a környezetünket óvjuk, védjük. De szólhatnék még a „Zöld plusz” programról vagy az okos-fogyasztásmérők telepítéséről is. Tehát továbbra is csak azt tudom mondani, hogy a kormányzat igenis elkötelezett az ügy mellett, és konkrét intézkedésekkel segíti ezt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai