Készült: 2024.05.04.00:24:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (2015.05.27.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Abban szerintem mindenki egyetért itt a parlamentben és az egész országban is, hogy azok az emberek, akik a szociális pályát választják saját életpályájuknak, az egész társadalomért tesznek, és azoknak az embereknek segítenek, akiket már mások nem tudnak gondozni, vagy valamilyen okból az államnak a gondoskodására szorulnak.

Ez a munka egyaránt megterhelő fizikailag és lelkileg, hiszen tényleg nagyon nehéz helyzetben lévő emberekbe kell nap mint nap adott esetben lelket önteni, vagy nagyon rossz állapotban lévő embereknek kell segíteni a hétköznapi egyszerű feladatoknak a megoldásában is, nagyon mély átérzéssel és tényleg az emberi méltóság védelme mellett. Ezeknek az embereknek tehát mind erkölcsi szinten, mind anyagi szinten nagyon nagyfokú megbecsülés jár; ebben szerintem mindnyájan egyet is értünk.

A kormány is nyilvánvalóvá tette, hogy attól a pillanattól kezdve, amikor a gazdaság teljesítménye ezt lehetővé teszi, igyekszik anyagilag is ennek a megbecsülésnek jelét adni. Éppen ezért a 2013-as gazdasági fordulat után, amikor végre újra elkezdett növekedni a gazdaság, és nem hitelből kellett volna béreket emelni, mint ahogy ezt tették a korábbi időszakban, hanem valós gazdasági teljesítményre alapulhat ez, 2014. január 1-jétől be is vezettük azt az ágazati bérpótlékot, ami azért jó pár családnak jelenthet segítséget. Hiszen 12 milliárd forint ennek a teljes összege, 93 ezer munkavállaló esetében ez havi 6 ezertől 17 200 forintig terjedő keresménynövekedést jelent, tehát nyilván akik gyermekesek, családosok, azok számára ez teljes mértékben, nettó juttatásként is megjelenik, nemcsak bruttóként; aki gyermektelen, azok számára ebből a jövedelemadót és a járulékokat le kell vonni.

(8.30)

Tehát ez már egy két éve futó ágazati bérpótlék, korábban ilyenre példa nem nagyon volt, hogy az ágazatban bérpótlékot vezessenek be.

Ezen túlmenően a minimálbér emelése is, idézőjelben úgy mondhatom, hogy sajnos, sokakat érintett, hiszen sokan estek abba a kategóriába főleg a végzettség nélküliek, a kevesebb idő óta a szociális szférában dolgozók, az ő számukra is jelentett keresetnövekedést, hiszen jóval nagyobb mértékben, 30 ezer forinttal nőtt a minimálbér, tehát sokaknak tudta ez megtolni alulról a bérét a szociális szférában.

Éppen ezért alakult ki egy bérfeszültség a szociális szférán belül, hiszen sokaknak torlódott ugyanolyan összegűre a fizetése. És ahogyan ön is mondta, egy erős elszívó hatás van a szociális szférában az egészségügy felé, más ágazatok felé: azok, akik végzettséggel rendelkeznek, tapasztalattal rendelkeznek, könnyen átmehettek, hiszen mióta bevezettük a pedagógus-életpályát, azóta sokkal vonzóbbá vált a pedagógushivatás választása, 40 százalékkal növekedtek ott a jövedelmek, az egészségügyben is egy 23 százalékos bérnövekedésről számolhatunk be, tehát sok itt dolgozó, diplomás ember számára vonzóbbá váltak ezek a pályák is, nem beszélve a külföldi munkavállalásról. Ezért gondoltuk azt, hogy igenis itt lépnie kell a kormánynak.

Ennek volt része az ágazati bérpótlék bevezetése, de önnel szemben én itt a közönyt is ‑ amit ön mondott ‑ teljes mértékben cáfolnám. Ön is tudja, hogy a szociális ügyekért felelős államtitkár, Czibere Károly két évtizede a második legnagyobb nem állami intézményrendszert vezette a Magyar Református Szeretetszolgálat élén, teljesen gyakorlati tapasztalata volt abból, hogy hogyan működnek a szociális szférában a hétköznapok, ő maga is ilyen végzettséggel rendelkezik, elismert szaktekintély a témában. Tehát azt hiszem, hogy önnél is, nálam is és az itt ülők szinte mindegyikénél jobban érti, hogy pontosan mi zajlik a szociális szférában, és pontosan mit kell segíteni az itt lévő embereknek, több évtizedes tapasztalat, mind gyakorlati, mind vezetői tapasztalat áll mögötte ezen a téren.

Ezért folytatódtak az ágazati tárgyalások is, több munkacsoportban, így az életpálya-munka­csoport­ban is folyamatosak voltak az egyeztetések a kormányzattal, különböző szakszervezetek képviselői rendszeres vendégei a minisztériumunknak, folyamatos a velük való tárgyalás, sőt két pályán is, hiszen van az egyik szakszervezeti csoport és egy másik szakszervezeti csoport, akikkel párhuzamosan folynak ezek a tárgyalások.

S így jutunk el május 20-ára, a kormány ülésére, ahol valóban egy nagyon pozitív intézkedésről döntött a kormányzat: az idei évben július 1-jétől még 7,6 milliárd forintos plusztámogatást szavazott meg a kormány a szociális szférának bérrendezés céljából, és ahogy az előbb említettem, ezt a belső bérfeszültséget kívánjuk ebből rendezni, tehát elsősorban azoknak kívánjuk átlag 16 ezer forinttal növelni az illetményét ‑ ez körülbelül 65 ezer ember lesz ‑, akik régebb óta dolgoznak a szférában, nagyobb tapasztalattal rendelkeznek, és magasabb iskolai végzettségük van, ezzel a szakmai megtartóerejét kívánjuk növelni a szociális szférának.

Abban bízunk, hogy a tudás és a tapasztalat megbecsülése lesz ez az ágazati bérpótlék, mint ahogy egyébként a szférában dolgozó, adott esetben örökbefogadási tanácsadók vagy pedagógusdiplomával rendelkező bölcsődei dolgozók számára a pedagógus-életpálya kiterjesztése jelent idén szeptember 1-jétől egy jelentős keresetnövekedést. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai