Készült: 2024.09.19.00:14:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap (2004.05.24.), 14. felszólalás
Felszólaló Bársony András
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁRSONY ANDRÁS külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Frakcióvezető úr elég képletesen magyarázta el az ország közvéleményének, hogy mi lehetett az akkori négypárti parlamenti döntés hátterében. Mert kétség ne férjen ahhoz, hogy bár a kormány terjesztette elő a jelenleg érvényben lévő jogszabály tervezetét, azt a tervezetet terjesztette elő, ami akkor is egy négypárti kényszer-megállapodás eredményeképpen létrejött. Méghozzá azért, mert valóban az a helyzet alakult ki - a jegyzőkönyvek egyértelműen alátámasztják -, hogy nem volt bizalom a külképviseleten dolgozó köztisztviselők irányában. (Dr. Áder János: A kormány iránt nem volt bizalom.) Annak a külképviseleti személyzetnek, amelyik ma Magyarországot képviseli szerte a világon, 60 százaléka az előző kormánytól kapta a mandátumát, a többiek a kormányváltás után kerültek állomáshelyükre. Ha ebből a két számból bárki bármifajta politikai indíttatásra következtetne, akkor azt gondolom, ez önmagában hiba lenne.

A másik, amit ezzel kapcsolatban megjegyeznék, tisztelt képviselő hölgyek és urak, az a következő: a fél ország mosolygott, a másik fele pedig sajnálkozását fejezte ki afölött, hogy néhány nagykövetségen senki nem jelentkezett szavazásra, néhány nagykövetségen pedig csak egy-egy fő. De vajon felmerült-e a kérdés bárkiben is, hogy miért nem jelentkeztek azok a nagykövetségi alkalmazottak a választáson való részvételre, akik nyilvánvalóan nem jelentkeztek, mert ha jelentkeztek volna, akkor nem 0 vagy 1 fő jelentkezett volna az adott követségen. (Dr. Répássy Róbert: Mert félnek tőletek!) Répássy képviselő úrnak annyiban van igaza, aki azt mondja, hogy mert félnek - félnek, de tőletek! (Derültség az ellenzéki oldalon. - Dr. Répássy Róbert: Azért tőlünk félnek, mert mi hívjuk őket vissza?!) Azért, mert egyetlenegy magyar külképviseleten nem gondolták úgy a diplomaták és az egyéb, nem diplomata státusban lévő köztisztviselők, hogy különböző pártok képviselői számára az érvényben lévő törvény alapján a szavazataikat - azt, hogy melyik pártra szavaztak - nyilvánosságra kellene hozni. Hiába mondtuk el annak idején a tárgyalások során, hogy nem biztosítható a választások titkossága azzal, ha helyben számlálják meg a szavazatokat, önök - akiknek a szavazata szükséges volt ahhoz, hogy ezt a kétharmados törvényt el lehessen fogadni - ragaszkodtak ehhez a meghatározáshoz, tisztelt ellenzéki képviselő hölgyek és urak.

 

(13.30)

Ezért ha Kuncze Gábornak igaza van abban, hogy last minute megjött a politikai tisztánlátás, akkor, azt gondolom, ennek két oka lehetett. Az egyik: van egy óriási csalódás, hogy nem 300 ezer ember jelentkezett a külképviseleteken szavazni, hanem kevesebb mint háromezer, következésképpen nem lehet azt a nimbuszt tovább építeni, hogy ez egy olyan meghatározó többség, aki külföldön kívánja leadni a szavazatait, nota bene, esetleg éppen önökre, hogy az befolyásolhatja a hazai politikai színképet. A másik: valószínűnek látszik az, hogy ez átütötte azt a tűréshatárt, ami az állampolgárokban egyébként hosszú távon kialakult, nevezetesen, hogy a politikusok minden adófizetői fillért úgy költhetnek el, ahogy akarnak.

Éppen ezért, azt gondolom, a mostani négypárti megállapodás, nevezzük last minute megállapodásnak, azt a lehetőséget hozta mindannyiunk elé, hogy megőrizhető a külképviseleteken dolgozó és általában a köztisztviselői tisztességbe vetett hit akkor is, ha egyébként ezt az ellenzék nem szeretné táplálni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai