Készült: 2024.09.18.23:01:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (2020.02.20.), 119. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  119  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Október 13-án, az Orbán Viktor számára meglepő önkormányzati választási eredmények után, amikor is az ország jelentős részében a Fidesz-KDNP vereséget szenvedett, meglepő kijelentés hangzott el a miniszterelnök úr szájából: mi készen állunk az együttműködésre. Nyilván az újonnan megválasztott ellenzéki vezetésű önkormányzatokra gondolt. Néhány hétig ez optimista érzéseket okozott ezekben a helyi önkormányzatokban, várakozás volt ebben a tekintetben. Aztán jöttek a hírek, jöttek a törvényjavaslatok, és egyre inkább látható, hogy a kormány bizonyos mértékű bosszúhadjáratot tervez az önkormányzatok ellen. Emlékszünk arra, amikor a helyi közösségi közlekedés finanszírozása kapcsán a helyi iparűzési adóról szóló jogszabályokat alakította át a kormány sebtiben, tulajdonképpen belekényszerítve az önkormányzatokat abba, hogy a helyi iparűzési adót elsőként a közösségi közlekedésre kell fordítaniuk, kicsit bizonytalanná téve közép- és hosszú távon azt, hogy kapnake a helyi önkormányzatok erre állami támogatást. Több kérdésem kapcsán sem hangzott el erre egyértelmű választ. Az idei évre ez nyilván be van tervezve, de hogy mi lesz 2021-től, az nem derült ki egyetlen államtitkári válaszból sem. Aztán jöttek a színházak. Ha ma egy önkormányzat állami támogatást szeretne a színháza működtetésére, akkor megállapodást kell kötnie a kormánnyal, akár olyan feltételekkel, hogy akár a színházigazgató személyének a kiválasztásába is beleszólást enged. Nyilván olyan költségvetési helyzetben, amilyenben ma egy önkormányzat van, kénytelen ezt a beleszólást engedni. Felmerült azóta egy javaslat, hogy az óvodákat is elvennék az önkormányzatoktól, amelyek jó helyen vannak az emberek közelségében a helyi önkormányzatoknál, bár talán több finanszírozásra lenne szükségük az állam részéről. Kíváncsi vagyok, hogy ezzel mi fog történni.

Azonban a legnagyobb felháborodást kiváltó javaslat az utóbbi időben az önkormányzatok részéről a helyi iparűzési adó rendszerének az átalakítása. Erről Parragh László is beszélt a Magyar Nemzet hasábjain. Egyébként a Versenyképességi Tanács javaslata ez a kormány irányába, amely mögé láthatóan sok szereplőjük, politikusuk is hajlandó beállni. A helyi iparűzési adó ilyen módon való átalakítása mintegy 80-100 milliárdos kiesést jelenthetne. A helyi iparűzési adó az önkormányzatoknak egy nagyon fontos bevételi forrása. Ezt nem az önkormányzatok élik föl csak úgy, kifejezetten és dominánsan városüzemeltetési célok megvalósítását szolgálja, magyarán az emberektől vennék el ezt a 80-100 milliárd forintot. Ezáltal kevesebb pénz jutna kátyúzásra, játszóterek építésére, fenntartására vagy az óvodák fenntartására, és sorolhatnám még. Hiányozna ez a pénz közvetlenül az emberek hétköznapjaiból.

Nem világos, hogy mit szeretnének tenni, mit szeretne tenni a kormánytöbbség. Nem világos, hogy ha ez a 80-100 milliárd kiesik az önkormányzatok bevételei közül, hogyan fogják ezt pótolni, milyen módon adnák oda ezt a forrást az önkormányzatoknak. Az is felmerült, hogy nem adják oda, hanem egy újabb megszorítást kezdeményeznek az önkormányzatok irányába.

A tegnapi napon azonban történt egy nem várt fordulat, és ebben kérem minden képviselőtársam együttműködését és összefogását. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár kormánypárti polgármestere nyilatkozott erről a javaslatról olyan módon, hogy ez elfogadhatatlan. Tehát egy önök által is tisztelt, az önök színeiben politizáló polgármester állt ki amellett, hogy maradjon meg a jelen formájában a helyi iparűzési adó szabályozása azért, hogy az önkormányzatoknak ez a bevételi forrása és ez a mozgástere adott legyen. Ha azokat a célokat, amelyeket a Versenyképességi Tanács felvetett, akár a kutatás-fejlesztések kapcsán szeretnék szolgálni, keressenek hozzá más forrást a központi költségvetésből, ezt javaslom. És azt javaslom mindannyiunknak, az egész Országgyűlésnek, hogy ne fogadjunk el olyan javaslatot, amely a helyi iparűzési adó tekintetében csökkenti az önkormányzati bevételeket. Ennek kapcsán lesz még javaslatunk itt az Országgyűlésben. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  119  Következő    Ülésnap adatai