Készült: 2024.09.18.23:03:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (1999.11.09.), 327. felszólalás
Felszólaló Molnár Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:43


Felszólalások:  Előző  327  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR GYULA (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Ez év végén befejeződik Magyarország átvilágítása Brüsszelben, 31 fejezet átadásra került, és a jövő év elején szándékaink és reményeink szerint is új szakasz kezdődik a tárgyalásokban: megkezdődnek az érdemi tárgyalások az európai uniós csatlakozásról.

Tudjuk, hogy rendkívül fontos kérdések dőlnek most el. Nem a következő két-két és fél év polgári kormánya programjának a megvalósítása dől el, hanem azt gondolom, hogy el fog dőlni a következő évtized vagy évszázad kérdése, hogy Magyarország milyen irányba fog fejlődni gazdaságpolitikában, szociálpolitikában, kultúrában, foglalkoztatási ügyekben. Nagyon sok kérdésben lezáródtak a fejezetek, mégis tudjuk azt, az Európai Unió kimondta: amíg minden be nem fejeződik, addig semmi sem fejeződik be. Tehát még minden kérdés nyitott.

Mit tapasztaltunk az elmúlt időszakban azon országokban, amelyek nem alapító tagjai az Európai Uniónak? Áttekintettük, hogy milyen szerepet töltöttek be a nemzeti parlamentek a csatlakozás folyamatában. Nem mondok meglepő gondolatot, ha azt mondom, az a világos, kimutatható párhuzam tapasztalható, hogy amelyik nemzeti parlament a csatlakozás időszakában komoly és felelősségteljes szerepet töltött be, megpróbálta a saját nemzeti érdekeit a tárgyaláskor érvényesíteni, az később EU-tagként is komoly befolyással bírt kormányának döntéseire az Európai Unióban.

Ezért szeretnénk azt, gondolom, ebben a Házban nagy többséget kap az a gondolat, miszerint szándékaink azok, hogy az Európai Unió az államok szövetsége legyen, független államok szövetsége legyen, ne pedig egy szövetségi állam. Ha ez így van, akkor mindenképpen szükség van az Európai Unióban is önálló és erős nemzeti parlamentekre.

Az eddigi tapasztalataink azok, hogy az európai integrációs bizottságban semmilyen pozíciós papír előzetes vizsgálata nem történt meg; egészen ma délelőtt tíz óráig, amikor számunkra meglepő módon, nyilvánvaló taktikai megfontolásokból egy eddig még nem működő grémiumot hívott össze a külügyminiszter úr, az integrációs bizottság vezetését és minden bizottságból egy főt, és itt, először a parlament történetében a brüsszeli átadás előtt egy pozíciós papírt áttekinthettek a képviselők.

Nyilvánvaló, tisztelt képviselőtársaim, hogy elfogadhatatlan számunkra az ilyen típusú eljárás. Szeretnénk azt, ha az integrációs tárgyalás érdemi szakaszában a képviselők számára, a frakciók számára előzetesen hozzáférhetők lennének ezek az információk.

Nem olyan régen a finn parlament elnök asszonya járt Magyarországon, aki várományosa a köztársasági elnöki posztnak, és érdekes dolgokat mondott a beszélgetés során az integrációs bizottságban. A következő gondolat hangzott el tőle: A gyakorlat jelenleg az, hogy a finn miniszterek minden pénteken megjelennek a parlament nagybizottsága előtt - ott ugyanis van ilyen -, és természetszerűleg csak azok a miniszterek jönnek el pénteken, akiknek a következő héten tárgyalásaik vannak Brüsszelben. Tehát ők azok, akik előadják, hogy a következő héten miről fognak tárgyalást folytatni. Tehát a mai napig így működik Finnországban ez a kérdés.

Csak zárójelben szeretném megjegyezni, hogy a finn parlament elnök asszonya egy későbbi szakaszban, amikor a magyar parlament működéséről tudomást szerzett, a következő mondatot is elmondta: "Ha megengedik, azért ezzel kapcsolatban még egy gondolatot elmondanék. Ugyanis tulajdonképpen mára világosodott meg számomra, hogy önök most háromhetes munkarendben dolgoznak. Az Európai Unió minden héten ülésezik, és minden egyes bizottság minden héten ülésezik. Úgyhogy erre vonatkozóan talán érdemes lenne időben másfajta működési modellt kialakítani." (Varga Mihály: Majd ha az Unió tagjai leszünk!) Ezt javasolja a finn elnök asszony.

Kérem tisztelt képviselőtársaimat a kormánypárti oldalon, fontolják meg, gondolják végig döntésük súlyát. Nem az utolsó kormány a polgári koalíció kormánya (Tóth István közbeszól.), amelyik az európai uniós csatlakozással fog foglalkozni, és nem az utolsó kormány az, amelyik vélhetően az Európai Unióban teljes jogú tagként részt fog venni. (Derültség és közbeszólások a Fidesz soraiban.) Ezzel a felelősséggel is gondoljanak a jövőre!

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  327  Következő    Ülésnap adatai