Készült: 2024.04.26.08:09:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (1999.11.09.), 200. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás gazdasági minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:53


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Az ön által korábban feltett kérdések alapját egy újságcikk képezte, amelyből az interpelláció egyes szövegrészeket kiemelt, majd egy szemantikai bravúrral egymáshoz rendeléssel más értelmet adott nekik. Az interjúban az interpellációval ellentétben a hivatal a koncesszióra kijelölt zárt területek minőségét illetően nem állította, hogy politikai döntést hoztak volna. Azt mondta, hogy nem kizárólag ásványvagyon-gazdálkodási szempontokat kell vizsgálni, és a prioritásokat illetően utalt a hivatal elnöke politikai döntésre azzal, hogy nem pártpolitikai döntésekre, hanem vállalkozáspolitikai kérdésekre, ezek közötti választásra utalt.

A zárt területek átminősítését az ön által is idézett bányatörvény az országos hatáskörű szerv jogállású Magyar Bányászati Hivatal elnökének hatáskörébe utalja, ehhez a gazdasági miniszter előzetes egyetértésére vagy véleményezésére nincs szükség. A koncessziós pályázatban azokat a zárt területeket lehet meghirdetni, amelyeken az úgynevezett érzékenységi, terhelhetőségi vizsgálatok figyelembevételével az ásványi nyersanyag bányászata kedvezőnek ígérkezik. Valóban, ahogy ön is mondta, az 1993-ban előírt regionális érzékenységi és terhelhetőségi vizsgálatokra vonatkozó rendeletek kiadása nem történt meg, éppen ezért kellett a korábbi hivatalvezetőt leváltani.

Tájékoztatom a képviselő asszonyt és ezen keresztül az érintett szakmai közvéleményt, hogy a hiányolt rendelettervezet elkészült, az annak kiadásával kapcsolatos munkálatok folyamatban vannak. A Magyar Bányászati Hivatal elnöke az eddigi koncessziós szerződések gazdasági, környezetvédelmi, társadalmi hatásai vizsgálata alapján úgy ítélte meg, hogy az ásványinyersanyag-koncesszió kijelölésétől nem várható számottevő állami jövedelem. Az eredetileg kijelölt mintegy 60 területből 12 terület jutott el a tárgyalásig, s ebből mindössze 9 érvényes koncesszió jött létre. A 9 koncessziós szerződésből csak egy szerződés alapján folyik állami bevételt eredményező tevékenység, összesen 134 ezer forint többletbevételt eredményezve, az elmúlt öt évben ezen eljárások által megkívánt 150 millió forint kiadással szemben.

A képviselő asszony konkrét kérdésére tájékoztatom, hogy a Magyar Geológiai Szolgálat zárt területek kijelölésével kapcsolatos javaslata valóban eltért a Bányászati Hivatal vezetőjének véleményétől. A geológiai szolgálat véleményét, egyébként egy népes szakértő grémiummal együtt hangoztatott véleményét a Bányászati Hivatal mérlegelte és úgy ítélte meg, hogy a kizárólag földtani szempontokat, valamint a geológiai szolgálat bevételeit érintő véleményt csak részlegesen veszi figyelembe.

Végezetül a képviselő asszony utolsó kérdésére vonatkozóan: a Magyar Köztársaság '98. évi költségvetésében szerepelt utoljára, hogy a bányajáradékot a bányászati kutatások előkészítésére kell fordítani. Ezt a jogcímet az Országgyűlés egy évvel ezelőtt felülbírálta és megszüntette.

Megköszönöm érdeklődő figyelmét, és kérem, hogy válaszomat szíveskedjék elfogadni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai