Készült: 2024.09.22.07:13:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 130. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:23


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Azt hittem, látszólag egyszerű vita elé nézünk, hiszen nincsen másról szó, mint arról, hogy törvénybe iktassunk néhány olyan számot, ami olyan cél eléréséhez szükséges, amelyben látszólag minden parlamenti párt egyetért. Látszólag minden parlamenti párt támogatja azt, hogy Magyarországon 2010-ben euróval, egy stabil fizetőeszközzel lehessen fizetni bármely boltban.

Akkor mi az akadálya annak, hogy azokat a kritériumokat, amelyek ezt biztosítják, törvénybe iktassuk? Többen azt mondták, egyfajta szándéknyilatkozatok hangzanak el. Mi akadályoz meg bennünket abban, hogy a szándéknyilatkozatokból törvény legyen? Szerintem semmi, egyedül az ellenzék akarata lehet ennek az egyik akadályozója.

Domokos képviselő úr említette a hitelesség kérdését. Nos, erről két megjegyzésem lenne. Az egyik: bár tavaly a Fidesz szokásos válságkommunikációja jegyében mindent elmondtak arról, hogy a költségvetés össze fog omlani, év végén kiderült, hogy a költségvetési hiány nemhogy nagyobb lett annál, mint amit terveztünk, hanem ellenkezőleg, a vártnál kisebb lett, minden elemző örömére.

Ami pedig az önök programját és nyilatkozatait illeti, hadd hívjam fel a figyelmüket arra a külföldi bizonytalanságra, amely az önök gazdaságpolitikai megnyilvánulásait övezi. A Dresdner elemzője Londonban például arról ír, hogy Orbán Viktor pártelnök továbbra is populista ígéreteket tesz, és szkeptikus a választások utáni gyors költségvetési konszolidációt tekintve, amennyiben a Fidesz tudna kormányt alakítani. A hazai elemzők, a Raiffeisen elemzője - most csak a járulékcsökkentésről beszélek, ami természetesen blöff, úgy, ahogyan azt önök megfogalmazták - 500-600 milliárdosra becsülik a kiesést. Az ING elemzője szintén 500 milliárdosra becsüli ezt a kiesést, és hozzáteszi, hogy legalább 2,2 millió új munkavállaló bére utáni járulék tudná mindezt ellensúlyozni, ami egyébként nonszensz, hiszen ennek töredéke sem keres ma Magyarországon munkát. (Az elnök a csengő megkocogtatásával a hozzászólási időkeret leteltét jelzi.) Ez csak néhány példa, miért lenne szükség az önök oldaláról is arra, hogy ezt a törvényt elfogadjuk.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai