Készült: 2024.09.22.13:11:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

223. ülésnap (2009.09.22.), 2. felszólalás
Felszólaló Font Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az hiszem, hogy így a ciklus vége felé különösen, a mezőgazdasági ciklus vége felé - hiszen egy-két hónap, és ebben az évben is véget ér a mezőgazdasági tevékenység, hogy felkészüljenek egy jobb, egy szebb időszakra - megállapíthatjuk, hogy az országgal együtt sajnálatos módon romokba döntötték a mezőgazdaságot is az MSZP-SZDSZ kormányzása alatt. Kezdődött ez egy félreértelmezett EU-s szerepléssel, amikor azt gondolták, hogy nem a magyar gazdák érdekeit kell megvédeni, hanem az EU érdekeit kell képviselni idehaza, és nem a magyar gazdák érdekeit kell képviselni Brüsszelben.

Ennek aztán az lett a következménye, hogy az amúgy is elég szigorú EU-s szabályzókat itthon megfejeltük, megdupláztuk, olyan követelményeket írtak elő, amelyeket nem követelt meg ugyan az Európai Unió, de valamiért az agrárkormányzat így látta azt jónak. Na, ennek lett a következménye az, hogy tönkrement gyakorlatilag a hazai kis-közép élelmiszer-feldolgozó rendszer. Hogy csak a számarányukat nézzük, a mögöttük álló termelőket, míg néhány évvel ezelőtt több mint 200 ezer bejegyzett gazdálkodó volt, olyan gazdálkodó, aki földalapú támogatásra jogosult volt, és regisztráltatta magát, ma alig érik el a 170 ezret ezek a jegyzett gazdálkodók.

Tehát egy négyéves folyamat alatt sikerült 15-20 százalékkal csökkenteni, illetve kikényszeríteni a gazdálkodókat, hogy hagyják el ezt a területet. Ezzel szemben azt láttuk, hogy a multinacionális érdekeket gőzerővel kiszolgálta a kormány, ezt tette a mezőgazdaságban is. Megjelentek a hazai áruházláncok, minden korlátozás nélkül taposták el a kicsiket. Képtelen volt az agrárkormányzat ezt a területet felügyelni, és közismert, hogy sajnálatos módon ezen áruházláncok nagymértékű, Európában kirívóan magas számú megjelenésével megjelentek a bizonytalan eredetű élelmiszerek is. Merthogy a magyart már tönkretettük, jöttek a többször átcsomagolt és sokszor élelmiszerbotrányokba fulladt élelmiszer-beszállítások.

Nem történt ez a multinacionális érdek-képviseleti rendszer természetesen a termelési oldalon sem, hiszen amikor szocialista kormányzás volt eddig, 1990 óta nyugodtan megállapíthatjuk, hogy mindannyiszor egy téeszalapú tőkés nagybirtokrendszert akart gőzerővel kiépíteni. Szinte ezek a tőkés befektetők fogták a miniszter kezét, és úgy írták a törvényeket és a rendeleteket saját szájuk íze szerint, miközben az egész Európai Unióban egy többszereplős, családi alapokra szerveződött, középbirtokon gazdálkodó gazdahálózat sokasága adja az adott ország élelmiszer-termelésének döntő többségét.

Ezzel a félreértelmezett modellel persze elérték azt, hogy az ország sajnálatos módon alapanyag-termelő lett, folyamatosan csökken a feldolgozott élelmiszerek aránya. És hogy egy drámai helyzetre hívjam fel a figyelmet, az a két ország, aki velünk együtt csatlakozott az Unióhoz - Szlovákiáról és Lengyelországról beszélek -, akiknek ugyanolyan nehéz volt a feltétele természetesen, valamilyen csoda folytán az ottani agrárkormányzat mégis tudta, hogy mi a feladata egy kormányzatnak, és mi a szerepe a mezőgazdaságnak a társadalomban. Nos, ez a két ország, kérem szépen, négy év alatt exportfölénybe került a magyar élelmiszer-termelőkkel szemben, ez azt jelenti, hogy ezen két országból sokkal több élelmiszert importálunk, mint oda exportálnánk. Ezt ezer év alatt nem tudta megcsinálni ez a két ország, most az MSZP segítségével négy év alatt sikerült ezt elérni.

Az Agrárgazdasági Tanács most előttünk lévő jelentésében is megállapítja, hogy a kormányzat folyamatosan megsérti az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló törvényt, pénzt von ki a rendszerből, 196 milliárd helyett csak 153 milliárd forintot fizet ki. Ezen belül a legsúlyosabb a nemzeti kiegészítő támogatás, amelyet a kormány harmadik évben vont már el, 2007-től kezdve 103 milliárd helyett 25 milliárddal kevesebb, azaz 78 milliárd forintot irányzott elő. De most látjuk a zárszámadásban, hogy még ezt sem fizették ki, csak 74 milliárd forintot, és most jön az arculcsapás, az igazi arculcsapása a gazdáknak, láthatólag a beterjesztett költségvetésben, amelyet hamarosan tárgyal majd a parlament, kiderül, hogy további súlyos elvonásokat, csak a kiegészítő támogatások területén 33 milliárd forintot von el, a teljes agrártámogatás területén további 41 milliárdot. Megjegyzem, ilyen mértékű elvonást egyetlenegy évben még nem tapasztaltunk 1991 óta. Ez azt jelenti, hogy az idei évi aktuális, a 2009. évben még 343 milliárd volt a beterjesztett költségvetés, ma 2010-re pedig 268 milliárdra csökkentik azt le.

Az a helyzet, hogy a kormányzat cserbenhagyta a gazdálkodókat, a lovak közé dobta a gyeplőt, jöjjön, aminek jönnie kell. Ez csak a pusztulást eredményezheti. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.) Remélem, hogy ezen is majd tud változtatni egy másik kormány.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai