Készült: 2024.09.26.21:27:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (2011.07.11.), 48. felszólalás
Felszólaló Tiffán Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:00


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TIFFÁN ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A Dráva menti területek az egykori természetes tájhasználat mellett a Kárpát-medence leggazdagabb vidékei közé tartoztak, mocsarak, vizes élőhelyek, kiterjedt rét- és legelőgazdálkodás jellemezte ezt a vidéket. Ez a helyzet a Dráva szabályozásával, a jelenlegi vízgazdálkodási gyakorlat elterjedésével és a klímaviszonyok átalakulásával gyökeresen megváltozott.

(12.40)

A természeti környezet degradációja mellett a társadalom szétesése, kulturális és gazdasági elszegényedése is jellemző. A térség ma hazánk egyik elmaradottabb területe, ahol a társadalom teljes kilátástalanságban él.

A fenti problémák megoldásaként olyan összefüggő program vált szükségessé, amely a terület környezeti állapotának, infrastruktúrájának és szociális helyzetének javítása révén megteremti a természeti és társadalmi adottságokhoz jól illeszkedő tájgazdálkodás feltételeit. A program elkészült: több pilléren nyugszik, amelyek organikus egységet képeznek, és amelyek egymással összefüggésben minden területre kiterjedő beavatkozássorozat által gyökeresen alakíthatják át az Ormánságban élők életfeltételeit.

Véleményem szerint az első lépés a vízkormányzás helyreállítása, a tájhasználatváltás. Az ezen alapuló hagyományos mező- és erdőgazdálkodási tevékenységek felelevenítése, a megújuló energiaforrások hasznosítását lehetővé tevő tevékenységekkel együttesen teremthetik meg a fellendülés gazdasági alapjait. Mindezekkel párhuzamosan humánerőforrás-fejlesztési program megvalósítására is szükség van, fókuszába mindenképpen a fiatal generációk oktatását, részben átképzését célszerű állítani.

Az Ős-Dráva programot, mint az Ormánság fejlesztésére irányuló komplex térségfejlesztési stratégiai programot az Ormánság fejlődéséért tenni akaró szervezetek és személyek dolgozták ki. Megítélésem szerint a program biztonságos megvalósításához alapvetően szükséges, hogy a Duna-Dráva Nemzeti Park részeként védett, állami tulajdonban lévő földrészletek nemzeti parki vagyonkezelésbe kerüljenek. A finanszírozhatóság érdekében azt javasolom, hogy kerüljön elkülönítésre egy Ős-Dráva program pályázati keret, amelyből csak a program célkitűzéseinek megfelelő, koncepciójához szorosan illeszkedő és földrajzilag a program részét képező területekről érkező pályázatok finanszírozhatók.

Az Ős-Dráva program egy komplex, a környezeti, gazdasági és társadalmi szférát egyaránt érintő területfejlesztési program, amely a hosszú távon fenntartható fejlődés feltételeit teremtheti meg hazánk egyik legelmaradottabb kistérségében, az Ormánságban. Ez a terv a fenntartható terület- és vidékfejlesztés első hazai mintaprogramjává válthat, és sikere esetén nemzetközi léptékben is modellértékű lehet.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem tehát öntől, hogy lehet-e sikertörténet az Ormánságból az Ős-Dráva program által.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai