Készült: 2024.05.11.22:00:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (2007.05.29.), 61. felszólalás
Felszólaló Mádi László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁDI LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! "A csalódottság pártátrendeződést eredményezhet" címmel jelent meg nemrégiben egy elemzés a Gyurcsány-kormányról a tekintélyes független elemző és tanácsadó cégtől, az Oxford Analyticától a Forbes magazin oldalán.

Az elemzők szerint bár a kormány elkötelezettnek tűnik a gazdasági reform mellett, de Gyurcsány Ferenc kormányának stratégiája a költségvetési hiány csökkentésére a bevételek növelése volt, a kiadások visszafogása helyett. Ez a hozzáállás ugyan gyors eredményeket hozott az államháztartás egyensúlyát tekintve, azonban a gazdaság újraélesztéséhez szükséges programmal mindmáig adós maradt. Komoly problémák rejtőznek ugyanis a háttérben: a társadalombiztosítás és a közigazgatás magas költségei - tartalmazza az összefoglaló. Az elmúlt hónapokban pedig az is kiderült, hogy sem megfelelő akarattal, sem politikai tőkével nem rendelkezik Gyurcsány Ferenc ahhoz, hogy végigvigye ezt a folyamatot - vélik az elemzők.

Az IMF is rendszeresen készít jelentést tagországai gazdaságáról, ennek jegyében tárgyalt több héten keresztül Budapesten Ashoka Mody, a Nemzetközi Valutaalap európai főosztályának igazgatóhelyettese. A Valutaalap igazgatóhelyettese egyelőre nem látja azokat a jövőbe mutató intézkedéseket, amelyek megalapoznák a konvergenciaprogram folytatódását. Szerintük folyamatos előrelépésre lenne szükség többek között az egészségügyi és a nyugdíjrendszer átalakításánál. Mindezt azért, hogy tartós maradhasson a költségvetési egyensúly, a gazdasági növekedés ismét felgyorsulhasson, és elérhesse az évi 4,5 százalékot.

A Nemzetközi Valutaalap értékelése szerint az állami csatornákon keresztül szétosztásra kerül a GDP 50 százaléka. Ez a helyzet többek között a korrupció melegágyát is jelenti. A Valutaalap álláspontja alapján le kell vinni ezt az arányt 40-45 százalékra.

(14.50)

Magyarország vonatkozásában azt látják a legnagyobb veszélynek, hogy miközben a többi uniós ország gyorsítja a növekedést, Magyarország nem használja ki ezt a történelmi esélyt, és lemarad, akár rövidebb, de úgy tűnik, hogy talán még hosszabb időre is. Különösen igaz ez szűkebb régiónkban, a környező országokkal összehasonlításban.

Kérdezem mindezen külföldi ismeretek ismeretében a miniszter úrtól, elsőként: nem találja-e a Valutaalap és a Forbes elemzői bírálatát a magyar költségvetési politika nemzetközi szintű kudarcának? Másodsorban: nem érzi-e a miniszter úr személyes felelősségét azért, mert sorozatban minősítik le Magyarországot a nagy nemzetközi pénzügyi intézmények és szakemberek? Harmadik kérdésem arra vonatkozna, hogy mit szól ahhoz, hogy a nemzetközi pénzvilág egyértelműen a magyar gazdaság növekedésének legnagyobb akadályát a rosszul működő állami pénzügyekben és a rossz költségvetési politikában látja.

Várom válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai