Készült: 2024.09.24.15:28:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2009.05.18.),  219-221. felszólalás
Felszólalás oka Részletes vita lefolytatása
Felszólalás ideje 6:30


Felszólalások:   211-219   219-221   221-226      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Képviselőtársaim, ezzel az általános vitát lezárom. Mivel az előterjesztéshez módosító javaslat érkezett, a részletes vitára is sor kerül. A részletes vitára bocsátásra és a részletes vita lefolytatására következő ülésünkön kerül sor.

Soron következik a 2009. április 18-án a budai Várban megtartott neonáci rendezvénnyel kapcsolatos rendőri intézkedések szakszerűségét és jogszerűségét vizsgáló bizottság létrehozásáról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. Répássy Róbert, Fidesz, képviselő önálló indítványát H/9491. számon, a bizottsági ajánlásokat pedig H/9491/3. és H/9491/4. számokon megismerhették.

Tisztelt Országgyűlés! A bizottsági ajánlás összesen négy ajánlási pontot tartalmaz. Indítványozom, hogy ezeket egy szakaszban tárgyalja az Országgyűlés. Aki ezzel a javaslattal egyetért, kérem, kézfelemeléssel jelezze azt! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy a javaslatot az Országgyűlés elfogadta.

Tájékoztatom önöket, hogy a vitában a felszólalási időkeret hat perc.

Most megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1-4. pontjaira. Megadom a szót Bárándy Gergely képviselő úrnak, MSZP.

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ahogyan az általános vita lefolytatása közben jeleztem, módosító indítványokat adtunk be a törvényjavaslathoz, és ezeket a módosító indítványokat kívánom nagyon röviden megindokolni, nem megismételve azt, ami az általános vitában elhangzott.

A módosító indítványok gyakorlatilag két célt szolgálnak. Egyrészt módosítanák a bizottság összetételét, hiszen épp a minap határozott az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság arról, hogy a Szabad Demokraták Szövetségének a frakciója ellenzéki képviselőcsoportnak minősül, ezért szükségesnek bizonyult és szükségesnek mutatkozik a bizottság összetételének a módosítása. Emlékeztetnék arra, hogy itt egy paritásos bizottságról van szó, azaz a kormánypárti és ellenzéki képviselőknek azonos arányban kell képviseletet nyerniük a bizottságban.

(19.20)

Ezt a célt szolgálja az a módosító javaslat is, amelyet Gusztos Péter és Göndör István nyújtott be, és amelyet ajánlok a tisztelt Országgyűlésnek elfogadásra.

A másik, amit Csiha Judit képviselőtársam nyújtott be, a vizsgálat tartalmára, illetve ilyenformán a jelentés tartalmára is vonatkozik. Itt két különböző módosító indítványról van szó. Meglátásunk szerint szükséges az, hogy a bizottság ne csak és kizárólag a rendőrség tevékenységét vizsgálja a nevezett eseménnyel kapcsolatban, hanem egyúttal vizsgálja meg azt is, és ezek természetesen összefüggő dolgok, úgy gondolom, ez könnyen belátható, hogy a rendőrségnek volt-e megfelelő jogalapja arra, hogy fellépjen. Tehát ha azt vizsgálom, hogy a rendőrség hibázott-e, akkor óhatatlanul kell vizsgálnom azt is, hogy megfelelő jogszabályok állnak-e rendelkezésre ahhoz, hogy a rendőrség hatékonyan fel tudjon lépni egy ilyen jellegű neonáci rendezvénnyel kapcsolatban. Ezt az eredeti előterjesztés nem tartalmazza, ezért látjuk szükségesnek azt, hogy ezzel kiegészüljön az előterjesztés.

Hadd hangsúlyozzam azt, és szerettem volna itt befejezni ezt a felszólalást, de sajnos nem tudom, hogy szükséges ez annál is inkább, mert ma az alkotmányügyi bizottságban volt egy vita. Ez arról az alkotmánymódosításról szólt, amelyet 96 képviselőtársammal közösen nyújtottunk be az Országgyűléshez, és amely a holokauszttagadást, illetve a gyalázkodást kívánja szankcionálni, illetve az alkotmányossági alapokat megteremteni ahhoz, hogy később a büntető törvénykönyvben ezeket a magatartásokat szankcionálni lehessen. A bizottság vitájában kiderült, de ezt megerősítette maga a szavazás is, hogy sem a Fidesz, sem a KDNP frakciója nem támogatta még az általános vitára alkalmasságát sem ennek a törvényjavaslatnak. Ez nyilvánvalóan azt jelenti, legalábbis úgy tűnik, hogy elzárkóznak korábbi bejelentéseik ellenére attól, hogy ezt a társadalmi problémát valamilyen módon az Országgyűlés megoldja.

Ennek a témakörnek a vizsgálata feltétlenül szükséges tehát a bizottság keretein belül is, hiszen ez, ahogy említettem, összefügg a rendőrségi fellépés lehetőségeivel. Mert ha nincs olyan bűncselekmény, ha az a cselekmény, hogy a holokausztot tagadják, ha az a cselekmény, hogy egyes társadalmi csoportokat szidnak, gyaláznak, nem bűncselekmény, akkor a rendőrségnek nem lesz lehetősége fellépni. Éppen ezért, tisztelt Országgyűlés, javaslom, hogy minden képviselő támogassa a benyújtott módosító indítványokat, és ezzel együtt fogadjuk el a bizottság felállításáról szóló határozatot.

Köszönöm szépen a figyelmet.

ELNÖK: Megkérdezem, hogy kíván-e még valaki szólni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok.

Mivel több felszólaló nem jelentkezett, így a részletes vitát lezárom. A benyújtott módosító javaslatokról várhatóan következő ülésünkön döntünk.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. A törvényjavaslatot T/9520. számon, a bizottsági ajánlást pedig T/9520/28. számon megismerhették.

A bizottsági ajánlás összesen húsz ajánlási pontot tartalmaz. A módosító javaslatok számára figyelemmel indítványozom, hogy ezeket egy szakaszban tárgyalja az Országgyűlés. Aki ezzel egyetért, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy ezen indítványomat az Országgyűlés elfogadta.

Tájékoztatom önöket, hogy a vitában a felszólalási időkeret, mint a korábbiaknál is, 6 perc.

Most megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1-20. pontjaira, és megadom a szót Fónagy János képviselő úrnak, Fidesz.




Felszólalások:   211-219   219-221   221-226      Ülésnap adatai