Készült: 2024.09.23.05:32:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

204. ülésnap (2001.05.07.),  42-142. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 2:53:01


Felszólalások:   31-41   42-142   142-196      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt frakcióvezető-helyettes úr, kérem, foglaljon helyet. Nem teszek mást, mint eleget tettem az ön felkérésének: rendet tartok a Házban. Köszönöm a figyelmét. (Taps a Fidesz és a Kisgazdapárt soraiban.)

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a magyar hősök emlékének megörökítéséről és a magyar hősök emlékünnepéről szóló törvényjavaslat általános vitája. Az előterjesztést T/4163. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/4163/1. és 2. számokon kapták kézhez. (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.)

Hamarosan megadom a szót - csak közben azt kérem, hogy biztosítsák majd, hogy az előterjesztő elmondhassa felszólalását - Hende Csaba államtitkár úrnak, a napirendi ajánlás szerinti 15 perces időkeretben. (Az elnök ismét csenget.) Továbbra is azt kérem a tisztelt Országgyűlés tagjaitól, biztosítsák annak feltételeit, hogy az előterjesztő nyugodt körülmények között el tudja mondani hozzászólását. Úgyhogy kérem, hogy vagy foglaljanak helyet, vagy aki el akarja hagyni az üléstermet, az távozzon.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! 2001. augusztus 20-án véget ér a millenniumi év, amelynek során a magyar állam megalapításának és fennállásának ezeréves évfordulóját ünnepeljük. (Folyamatos zaj.)

Az ünnepségsorozat kiemelkedő eseménye volt a Szent István államalapításának emlékéről és a Szent Koronáról szóló 2000. évi I. törvénynek az elfogadása, a Szent Korona és a koronázási jelvények Országházba történt átszállítása 2000. január 1-jén. Azon az estén és éjszakán - mit sem törődve a nagy hideggel - magyarok tízezrei jöttek el ide, hogy láthassák a Szent Koronát. Az érdeklődés a mai napig sem lanyhult: a magyar nép végeláthatatlan tömegben, megható buzgalommal tiszteleg a Szent Korona előtt. A nemzet csattanós választ adott e törvény ellenzőinek: a milliós zarándoksereg a lábával szavazott és szavaz a törvény mellett. Én azt hiszem, ez az igazi népszavazás.

A millenniumi esztendő hatalmas változást hozott a nemzeti jelképek használatában is. 2000. augusztus 20-a óta minden középületet - legyen az iskola, kórház, hivatal vagy laktanya - a Magyar Köztársaság zászlajával kell feldíszíteni. Az éjjel és nappal fennen lobogó piros-fehér-zöld zászlók a nemzeti büszkeség méltó kifejezői.

Hazánkban alig van olyan falu vagy város, amelyik ne tartana számot a kormány által adományozott millenniumi emlékzászlóra. A települések népe - s ez nekünk örömteli meglepetés, míg az örök fanyalgóknak keserű csalódás - mindenütt emelkedett, szinte áhítatos lélekkel fogadja a zászlókat mint becses ereklyéket.

Tisztelt Országgyűlés! Az ünnepi esztendőben már eddig is sokat tettünk azért, hogy a nemzet önbecsülését erősítsük, és méltóképpen emlékezzünk meg a mögöttünk hagyott ezredévről. Mindez azonban nem lenne teljes, ha megfeledkeznénk történelmünk azon nagyjairól - de ugyanígy azokról a honfitársainkról is, akiknek nevét a történelemkönyvek nem őrizték meg -, akiknek a hősi önfeláldozása nélkül ma nem létezne Magyarország, és nekünk nem lenne hazánk.

A kormány ezért javasolja, hogy törvény örökítse meg ama magyar hazafiak emlékét, akik az elmúlt ezer évben a haza szabadságáért, függetlenségéért és fennmaradásáért fegyverrel vagy anélkül harcoltak.

A hazáért való kiállás vérzivataros történelmünkben mindig hitet és önfeláldozó elszántságot követelt. Ennek az állításnak az igazolására hosszas magyarázat helyett hadd forduljak az irodalomhoz és hadd idézzem Gárdonyi Géza nyomán az egri vár hős védői kapitányának, Dobó Istvánnak az esküjét:

"Az egri vár erős, de ott a szolnoki példa, hogy a falak ereje nem a kőben van, hanem a védők lelkében. Ott pénzen fogadott idegen zsoldosok voltak. Itt mindenki a hazát védi. Ha vér kell, vérrel. Ha élet kell, élettel. De ne mondhassa azt ránk a jövendő nemzedék, hogy azok a magyarok, akik 1552-ben itt éltek, nem érdemelték meg a magyar nevet."

"Esküszöm, hogy a vár és az ország védelmére fordítom minden erőmet, minden gondolatomat, minden csepp véremet. Esküszöm, hogy ott leszek minden veszedelemben veletek! Esküszöm, hogy a várat pogány kezére jutni nem engedem! Sem a várat, sem magamat élve meg nem adom! Föld úgy fogadja be a testemet, ég a lelkemet! Az örök Isten taszítson el, ha eskümet meg nem tartanám!"

Tisztelt Ház! Hány és hány magyar, Árpád honfoglaló vitézeitől Szent László katonáin, a muhi és a mohácsi sík hősein, a '48-as honvédeken és a két világháború bakáin át az '56-os forradalom pesti srácaiig és Tóth Ilonáig tett és tartott meg ilyen esküket!

(16.20)

 

Mindezek közül tömörségében is a legkifejezőbb a Magyar Királyi Honvédségben szokásban volt tiszti eskü. Egykor az ifjú hadnagyok, kardjukat egyszerre kirántva csak annyit kiáltottak: "A hazáért, mindhalálig!"

Tisztelt Ház! E törvényjavaslat elsősorban azokról szól, azok előtt tiszteleg, azoknak állít szándéka szerint örök emléket, akik esküjükhöz híven fegyverrel a kézben, parancsot teljesítve estek el a hazáért. Hadd hajtsak fejet most előttük a keleti front poklát megjárt, orosz fogságban elhunyt nagy költőnk, Gyóni Géza Hazatérés című versének egy rövid részletével: "Te már elérted, halott katona, / Amit mi jaj-jaj mindhiába várunk: / Téged takar a béke bársonya, / Már mind valóság, mi nekünk csak álmunk."

Tisztelt Országgyűlés! A kormány meggyőződése szerint a magyar hősök emlékének megörökítése az utókornak olyan kötelessége, amely önbecsülésünk, nemzeti azonosságtudatunk megtartásának alapvető feltétele. Az önök előtt fekvő törvényjavaslat előkészítőit és benyújtóját ez a megfontolás vezérelte. A kormányt e szándékában megerősítették a különböző társadalmi szervezetek és polgárok hasonló kezdeményezései is. A törvényjavaslat kifejezi a nemzet választott képviselőinek tiszteletadását a hősök előtt, akik emlékét törvényben örökíti meg: a hősök emlékének ébrentartására május utolsó vasárnapját a magyar hősök emlékünnepévé nyilvánítja.

A kormány fontosnak tartja, hogy a hősök emlékének ápolására egy konkrét nap jelöltessék ki, mert ez teremt alkalmat az évenkénti rendszeres megemlékezésre. A javaslat ezért nem jogi, de erkölcsi követelményként írja elő, hogy a magyar hősök emlékünnepén az állami szervek, a helyi önkormányzatok, az egyházak, a társadalmi szervezetek és a magánszemélyek méltó ünneplés keretében róják le hálájukat a nemzet hősei előtt.

Az emlékünnep időpontjának megválasztását történeti előzmény indokolja. A korabeli Országgyűlés 1924-ben a XIV. törvénycikkel megörökítette az első világháború hősi halottainak emlékét, és május utolsó vasárnapját a hősök emlékünnepévé avatta. Az elmúlt években jelentős társadalmi igény volt ennek felelevenítésére, és szinte minden településen meg is ünnepelték a hősök napját.

A javaslat által megválasztott időpont tehát egy korábbi ünnep felidézése, és annak szélesebb értelemmel való felruházása, hiszen immár a bármely korban a hazáért küzdött hősök emlékének ápolását szolgálja.

Az emlékünnep időpontja egybeesik a gyermeknappal. Kétségtelen, ha egyazon napra két ünnep esik, előfordulhat, hogy az egyik esemény háttérbe szorul. Itt azonban alapvetően más a helyzet. E két ünnep éppen a lelki összekapcsolódásra teremt lehetőséget. Az egyik esetében a múltról, a másiknál pedig a jövőről van szó. Egy nép egymást követő nemzedékeinek végeláthatatlan láncolatát titokzatos kapcsok fűzik egymáshoz. Aligha tévedünk, ha azt hisszük, ez a láthatatlan kötelék tartja egyben, s teszi néppé a sokaságot. Az egyes ember és a nép is az elődeitől veszi a példát, a követésre szóló mintát, s nehéz helyzetekben az erőt, a bátorítást tőlük nyeri.

A gyermeknek magától még nincs annyi belátása, hogy ezt az igazságot felismerje. Mi, mai felnőttek, anyák és apák vagyunk az a láncszem, amelynek erősen kell tartania, különben a lánc, amelynek folytonosságáról elődeink ezredévnél is régebben híven gondoskodtak, éppen nálunk szakadna meg. Erősen kell hát fognunk lelki értelemben is egyik kezünkkel apáink, nagyapáink, s minden ismert és már ismeretlen ősünk kezét, másik kezünkkel pedig fiaink, lányaink kezét szorítjuk, s nem is engedjük el soha. Hatalmas felelősség, s egyben magasztos hivatás szülőnek lenni. Isten adjon erőt mindnyájunknak, hogy ezt a hivatást zaklatott korunkban híven tölthessük be! A jövendő kettős ünnep, a hősök emlékünnepének és a gyermeknapnak az egybeesése, a múlt és a jövő jelképes találkozási pontja, egyben szülői felelősségünknek is hű megjelenítője lesz.

Hazánk történetét súlyos csapások, külső támadások sorozataként is leírhatjuk. Sajnálatos, de nem zárhatjuk ki, hogy hasonló megpróbáltatások a jövőben is érik majd a magyarságot. A nemzetünk iránti kötelességünk nemcsak arra terjed ki, hogy a haza hívó szavára tartalékos katonaként, eskünk szerint csatasorba álljunk, ha kell. A magyar jövő iránti felelősségünk arról is gondoskodni, hogy fiaink hazafias szellemben nevelkedjenek, és lélekben készüljenek fel a haza védelmére. Szükség van ezért arra, hogy olyan alkalmakat teremtsünk, amikor gyermekeink magukba szívhatják azoknak a magyar hősöknek a tiszteletét, akik kardjukkal megszerezték, és ezerszáz éven át, vérük hullatása árán megtartották ezt a hazát nekünk, mai magyaroknak.

Mindezt megrendítő erővel fejezte ki egy beszédében Mindszenty József bíboros, aki nem karddal, de a kereszt erejével ugyancsak derekasan, hősként harcolt a magyar szabadságért. Így szólt a hercegprímás: "Az élők hazudnak, a holtak nem hazudnak. Amire intenek, rendületlenül követjük. Hűek leszünk hazánkhoz, az ősök hitéhez és erkölcséhez. Ez a mi erőnk, reményünk és vigasztalásunk." A kormány szilárd meggyőződése, hogy ezt az összefüggést az állam és a társadalom szervezetei, illetve honfitársaink közül mind többen felismerik, és élnek a naptári egybeesés adta lehetőséggel, vagyis az együttes ünnepléssel.

Tisztelt Országgyűlés! A javaslat nem feledkezik meg arról sem, hogy a magyar hősökről a honfoglalás millenniumán, 1896-ban is méltóképpen megemlékeztek, ezért fejet hajt a budapesti Hősök terén található millenniumi emlékmű állítói előtt. A javaslat figyelmet fordít arra, hogy a Hősök terének állapota összhangban legyen az emlékmű által kifejezett szellemiséggel és méltósággal. A Hősök tere nemcsak az idegenforgalom kitüntetett pontja, hanem diplomáciai események és állami megemlékezések színhelye is.

Sokak véleménye az, hogy a tér mai állapota gyakorta nem méltó a hősök iránti tisztelet és kegyelet érzéséhez. A törvényjavaslat ezért a fővárosi önkormányzatnak felhatalmazást ad a Hősök terére vonatkozó, a tér kiemelt műemléki minőségével, emlékhelyi jellegével összhangban álló közterület-használati szabályozás megalkotására. Hangsúlyoznom kell, hogy ez a fővárosi szabályozás természetesen nem írhat elő a gyülekezési jog tekintetében korlátozást, ez ugyanis alkotmányellenes volna.

Tisztelt Országgyűlés! Meggyőződésem, hogy a magyar hősökről való megemlékezés olyan, a mának szóló, s nem a múltba meddőn révedő nemes cél, amely szükségessé teszi a törvény megalkotását, és szervesen illeszkedik a millenniumi esztendő megemlékezéseinek sorába. Annak bizonyítására, hogy e törvényjavaslat valóban a mához és még inkább a magyar jövőhöz szól, ismét a költőhöz, ezúttal Illyés Gyulához fordulok: "Ne feledd a tért, ahol elestek ők, a földet se feledd. Bárhol hulltak el ők, fajtánk hű férfijai, az a föld szent ügy hős helye lett. Ne feledd hát a teret, hol bár a lebírt had bár legutolsó hátvéde ledőlt, míg nem feleded, nem nyugszanak ők. Nem holt, nem letiport sereget emészt el ott vagy akárhol a sírhant. Új hont érlel a föld."

Tisztelt Ház! Erősen remélem, hogy a törvény vitájában és elfogadásakor ugyanaz a nemzeti egység fog kifejezésre jutni, mint amelynek fényes megnyilvánulása volt a magyar zászló kitűzéséről szóló törvényjavaslat egyöntetű támogatása.

Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a magyar hősök emlékének megörökítéséről és a magyar hősök emlékünnepéről szóló törvényjavaslatot vitassa meg, és fogadja el.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz, az FKGP és az MDF soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A bizottságok jelezték, hogy nem kívánnak előadót állítani, így most a képviselői felszólalások következnek, a napirendi ajánlás szerinti 10-10 perces időkeretben. Először az írásban jelentkezőknek fogom majd megadni a szót.

 

 

(16.30)

 

Ismertetem az első három felszólaló személyét: Ughy Attila képviselő úré a szó elsőként, Fidesz-Magyar Polgári Párt; őt követi majd Zuschlag János az MSZP részéről és Dögei Imre pedig a Kisgazdapártból. Ughy Attila képviselő urat illeti a szó.

 

UGHY ATTILA (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen a szót. Kedves Képviselőtársaim! Az 1998-2002-es parlamenti ciklus második emléktörvény-javaslata fekszik most előttünk. Mindannyian tudjuk azt - azt gondolom, ezekkel többé-kevésbé egyet is értünk -, hogy a parlament a figyelmét elsősorban a tényleges jogalkotási folyamatokra kell hogy fordítsa, és hogy ez legyen a legfontosabb a parlament munkájában.

De azért azt gondolom, hogy néhány törvényjavaslat tárgyalásánál kivételt kell tennünk, mint ahogy kivételt tettünk a Szent Korona-törvényjavaslat megtárgyalásánál 1999 decemberében, hiszen az volt a 2000. év első elfogadott törvénye. Azt gondolom, hogy ugyanígy most, e törvényjavaslat tárgyalásánál is kivételt kell tennünk azért, mert a rendszerváltozás utáni parlamenti ciklus ennek az évtizednek, ennek az eltelt tíz évnek egy komoly adósságát próbálja most leróni, vagy próbáljuk most felszámolni.

Az előttünk fekvő T/4163. számú törvényjavaslatban a jogalkotók szándéka szerint emléket állítanánk azoknak a hősöknek, akik Szent István államalapítása óta önfeláldozásukkal tették lehetővé, hogy mi most, 2001 májusában Magyarországon, a Magyar Országgyűlés épületében és magyar nyelven vitathassuk meg akár ezt a törvényjavaslatot vagy akár bármilyen más törvényjavaslatot. Az utolsó ezer esztendő magyar mártírjainak cselekedetei az adott kor adott pillanatában lehet, hogy teljesen feleslegesnek tűntek, hiszen könnyen előfordulhatott az, hogy a csata a hősies önfeláldozás ellenére elveszett, sőt az is lehet, hogy az egész háború elveszett, de mégis ezen apró vitézségek egymásra rakódása tette lehetővé, hogy a magyar nemzet ezer esztendőt átvészelve éljen ma is a Kárpát-medencében.

Ennek a törvényjavaslatnak azonban van egy másik, nem betűvel leírt üzenete. Ha egy kicsit patetikusan szeretnék fogalmazni, akkor azt mondanám, hogy ennek a törvénynek van egy komoly szellemi tartalma, szellemi hordaléka is. Ez nem másról szól, mint arról, hogy a jogalkotó szeretne emléket állítani azoknak a névtelen hősöknek, akikről csak a történészek vagy a levéltárban ülő levéltárosok, szakértők tudják, hogy mikor milyen személyes áldozatot hoztak a haza oltárán, mert nevüket elfelejtettük, és a feledés pora hullott azokra a tettekre is, amelyeket akkor ők végrehajtottak. Ezért nincsen például ezekről a névtelen hősökről elnevezve utca, tér, híd, általános iskola, művelődési ház országszerte. Vagy ha mégis el van nevezve, akkor annyira pici, lokális, isten háta mögötti pici kis helyeken, hogy senki nem tudja azt, hogy mikor és mi köthető ezeknek a nevéhez, még akkor is, ha ezek az emberek közvetlenül a környéken laknak.

Igen, valóban ezekről az emberekről is szól ez a törvény, és elsősorban ezekről az emberekről kell hogy szóljon. Azokról a vértanúhalált halt papokról, akiket a korai magyar feudalizmus idején a hitükért a pogányok üldöztek és meggyilkoltak, azokról a magyar vitézekről, akik az akkori német birodalommal szemben, a Német-római Császársággal szemben vették fel a harcot, arról a megyebíróról vagy országbíróról, aki egyedüliként állt csatasorba a tatár hordákkal szemben, azokról a végvári vitézekről, akik mindenféle külső segítség nélkül próbálták az osztrák birodalom és a török birodalom határvonalán, a senki földjén védeni az ott élő magyar parasztokat, magyar jobbágyokat, az elbukott szabadságharcok honvédő hőseiről, az első világháború magyar katonáiról és a második világháborúban elpusztult, elhurcolt magyar katonákról, akik akár a Don-kanyarban estek a szovjet csapatok áldozatává vagy a tél áldozatául.

Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt gondolom, a nemzetközi gyakorlatban abszolút nem ritka, hogy akár emléktörvényben vagy emléktörvényhez hasonló jogalkotási módszerrel emlékezzenek meg azokról a hősökről, hazafiakról, akik az országért, a nemzetért, a hazáért estek el. Gondoljunk csak az Egyesült Államokra, ahol nemcsak törvényben emlékeznek meg róluk, hanem külön az arlingtoni temetőben, Washington mellett találhatunk egy külön emlékhelyet, amit két fegyveres katona őriz. Egy mécses található ott, ahol az amerikai szabadságért elesett katonáknak állítanak emléket, ráadásul félórás őrségváltással. De hogy a világ másik pólusáról is mondjak egy példát, a Vörös tér közelében a Kreml hátsó falánál szintén található az Orosz Föderációban egy ilyen emlékmű. Tehát azt gondolom, a nemzetközi gyakorlat is azt bizonyítja, hogy ilyenre szükség van, és ez abszolút nem idegen az országoktól.

 

 

(Az elnöki széket dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Engedjék meg, hogy felszólalásom legvégén néhány technikai szót szóljak a törvényjavaslatról, illetve a törvényjavaslatnak arról a pontjáról, amely a május utolsó vasárnapi időpontról szól. Azt gondolom, május utolsó vasárnapja már amúgy is hagyományosan a magyar hősök emléknapjává vált a rendszerváltás óta, csak nem született róla törvény. Én magam számtalan újságcikket és újsághírt olvastam, és ezenkívül számtalan eseményen és rendezvényen vettem részt, ahol akár a doni katasztrófa áldozataira emlékeztek május utolsó vasárnapján, vagy más, a hazáért meghalt hősökre emlékeztek május utolsó vasárnapján úgy, hogy ennek nem volt törvényi alapja. Illetve a magyar jogalkotásban az 1924. évi XIV. törvénycikk már egyszer megemlítette ezt a napot, hiszen az első világháború hősi halottai emlékének megünnepléséről szóló törvénycikk május utolsó vasárnapját tette ennek az emléknapnak. Azt gondolom, ezt a hagyományt már csak azért is, hiszen ez a magyar közéletben törvény híján is jogfolytonos volt, érdemes és jó ötlet beépíteni, és ezt a hagyományt folytatni.

Mindezekre figyelemmel a frakció és a frakció tagjai egyébként be fognak nyújtani néhány pontosító, módosító javaslatot ehhez a törvényjavaslathoz, de azt gondolom, hogy ezek figyelembevételével a frakció a törvényjavaslatot a tisztelt Ház elé megvitatásra és elfogadásra ajánlja.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kétperces hozzászólásra jelentkezett Horváth Béla úr, a Független Kisgazdapárt képviselője.

 

HORVÁTH BÉLA (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Örömmel üdvözlöm Ughy Attila fideszes képviselőtársam beszédének azt a kitételét, hogy névtelen hősökről beszélt. A törvényjavaslat lényege valóban ez a kifejezés. Csak érdekességképpen elmondom - talán többen is tudják, talán vannak, akik nem tudják -, hogy a kifejezés Kossuth Lajostól származik, aki 1868-ban Vácott egy honvéd emlékmű felállítása kapcsán egy levélben használta először ezt a kifejezést, hogy névtelen hősök. De ennek a kifejezésnek is volt egy előző kossuthi megfelelője - névtelen félistenek -, amikor a '48-as szabadságharc ismeretlen hőseiről szólt, nevezetesen 1852-ben Birminghamban, angol nyelvű beszédében számolt be a szabadságharc ismeretlen áldozatairól. Akkor ezt a kifejezést használta, hogy névtelen félistenek, amiből aztán - mint említettem - később egy levél során névtelen hősök lettek. Örülök, hogy Ughy Attila is ezt a kifejezést használja, amely végül is az Igazságügyi Minisztérium által beterjesztett törvényjavaslat alapját jelenti.

Érdekességképpen még egyet hadd mondjak el a kétpercesben: külön örülök, hogy itt ül a teremben Szabó János honvédelmi miniszter úr is, hisz az 1924. évi XIV. törvényt a honvédelmi miniszter terjesztette be, most az igazságügy-miniszter, de örülök, hogy a kormány képviselője jelen van, hisz mindketten érintettek. Ennyit szerettem volna két percben Ughy Attilához csatlakozva, kiegészítve elmondani.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

 

(16.40)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Zuschlag János, az MSZP képviselője. Megadom a szót.

 

ZUSCHLAG JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Kedves Képviselőtársaim! Egy nemzet életében az emlékezésnek nagyon fontos szerepe van, főleg egy olyan ország esetében, mint Magyarország, amely az elmúlt egy évezredben a történelem számtalan viharát érte meg, számtalanszor került olyan helyzetbe, amikor eleink súlyos vérveszteségeket szenvedtek, és gyakran olyan ügyekért küzdöttek és harcoltak, amelyek nem vezethettek eredményre. Mondhatnánk, hogy utólag övék volt az erkölcsi győzelem, de abban a pillanatban azokat a csatákat elvesztette a magyar nép vagy a magyar nemzet.

Azt gondolom, egy ilyen nemzet esetében az emlékezésnek különösen fontos szerepe van, és nagyon fontos az, hogy valamennyien mindig emlékezzünk azokra a régi emberekre, azokra a régi hősökre, azokra a régi eseményekre, amelyekből a mai napjaink táplálkoznak, és amelyek megfelelő alapot tudnak adni ahhoz, hogy a jövőre, a következő évtizedek, a következő évek feladataira megfelelő módon tudjuk felkészülni lélekben.

Ha azonban ezt a törvénytervezetet magunk elé vesszük, akkor a Magyar Szocialista Párt tulajdonképpen három ponton, három csomagban tudja azt összefoglalni, hogy milyen fenntartásai vannak a törvénytervezet kapcsán. Az első a törvény megszületésével kapcsolatos, mert mi úgy látjuk, hogy az utóbbi esztendőben nagyon elterjedtek ezek a különböző emléknapok, emlékünnepségek, és degradáljuk a különböző nagy eseményeinket. Ha megnézzük, akkor látjuk, hogy van '56-os mártírok napja, Magyar Honvédség napja, de külön megünnepeljük a különböző nemzeti ünnepeinket, és ezek valamilyen szinten, valamilyen módon egymást oltják ki. Ahelyett, hogy egy-két nagy ünnepre összpontosítanánk, minden héten, kéthetenként, havonként vannak olyan alkalmak, amikor egy picit emlékezünk az eleinkre valamilyen ügy kapcsán, de egyébként nem nagyon foglalkozunk ezzel a dologgal.

Sajnálatos módon az elmúlt tíz évben semelyik kormányzat sem vállalta fel annak a feladatát, hogy ezeket valamilyen módon egységesítse, vagy lépéseket tegyen annak érdekében, hogy ne szóródjék így szét a múltra való emlékezés, hanem valóban kiemeljünk egy-két nagyon fontos emléknapot, emlékhelyet, amikor azt mondjuk, hogy valóban a nemzet egy vagy két napon a múltra, az őseinkre emlékezik. Sajnos, ez a törvény egy picit ezt a játékot folytatja, hiszen egy újabb napot tűzünk ki május utolsó napjaiban, amikor ismételten egy napon emlékezhetünk a régiekre.

A másik a törvény szerkezete, megfogalmazása és stílusa kapcsán merül fel a Magyar Szocialista Pártban mint aggály. Azt gondoljuk ugyanis, hogy a törvény alapvetően rosszul íródott meg: túl patetikusnak tartjuk, és tulajdonképpen egy rendelkező részt látunk benne, a 2. §-t, a többi részt pedig deklarációként lehetne megfogalmazni; olyan nagyon fontos szavak, mint "magyar", "hazafi", "állam", "nemzet" túl gyakran előfordulnak ebben a törvénytervezetben. Tulajdonképpen mondhatnánk azt is, hogy a három vagy négy oldal összefoglalható lenne egy oldalban, ahol valóban egyszer megfogalmazzuk ezeket a nagyon fontos dolgokat. Ehelyett egy kicsit úgy tűnik, a törvényalkotót az vezérelte, hogy minél többet írunk, minél több paragrafusa van, annál inkább fontosabbá válik a dolog. Azt gondolom, ez nem így van; a dolog annál tiszteletre méltóbb, annál patetikusabb, minél rövidebb, minél tömörebb. Ezt a törvénytervezet ebben a formájában nem tükrözi, és ezért a Magyar Szocialista Párt erre vonatkozóan módosító indítványokat fog beadni.

A harmadik probléma, ami megfogalmazódik, az ünnep dátuma. A fideszes képviselő előttem már valóban szólt erről a napról, de mi azt gondoljuk, hogy ez nem szerencsés nap, hiszen ez nagyon régóta már gyermeknapként funkcionál Magyarországon. Tudjuk, az alkotmányügyi bizottságban az igazságügyi minisztériumi előterjesztő elmondta, hogy ennek azért van jelentősége, mert így a gyermekeinket nemzetiebbé lehet nevelni, egyfajta hazafias nevelést lehet nekik tükrözni. Mi viszont azt gondoljuk, hogy ennek a törvénynek nem az a lényege, hogy gyermeknapon ezzel a törvénnyel hazafiasabbá neveljük a gyermekeinket, hanem az a dolgunk, hogy emlékezzünk a régiekre. Az emlékezés nem ugyanaz, hogy ezáltal valamifajta hazafias érzületet próbáljunk a gyermeknapon keresztül a gyermekeinkbe belenevelni, és ezt a két ünnepet valamilyen módon össze próbáljuk keverni, össze próbáljuk társítani. Azt gondoljuk, ez két teljesen különböző ünnep, amit semmilyen szinten nem szabad összekapcsolni, és ezért nagyon fontosnak tartanánk - de ezt már elmondtuk az alkotmányügyi bizottságban -, hogy más napot találjunk erre az ünnepre, hiszen ez valóban fontos ünnep, csak éppen nem ezen a napon.

Azt gondolom, különböző módosító indítványokkal ezen a törvényen még lehet javítani. Lehet akár az időpontján javítani, illetve a törvény módosításain keresztül lehet valóban egy olyan egységes, rövidebb és nem ennyire dagályos stílusban megírt törvényt megfogalmazni és az Országgyűlésnek szentesíteni, amely valóban arról szól, amit mi fontosnak tartunk, hogy emlékezzünk a régiekre, emlékezzünk az áldozatokra; és nem arról, hogy egyfajta valami politikai köntöst akarunk ennek az ünnepnek keríteni, és valakik esetleg ebből politizálni akarnak. Sajnos, az elmúlt hónapokban volt olyan parlamenti ünnepség, amelyet elsősorban a politika vezérelt, és nem pedig az, hogy a megemlékezésre összpontosítsanak az ott részt vevők.

Biztos vagyok benne, hogy ezeket a módosító indítványokat az ellenzék támogatni fogja, és reméljük, a kormánypárt is valóban nemzeti oldalról közelíti meg a kérdést, és arra törekszik, hogy a társadalom minél szélesebb rétege el tudja ezt a törvényt fogadni, és ne csak 50 százalék plusz egy-két szavazat - éppen attól függően, hogy a Kisgazdapárt hogyan áll - segítségével lehessen elfogadni, hiszen ez nyilvánvaló módon kisebb része a nemzetnek, mint ha az ellenzéki pártoknak a véleménye is bele lenne építve a törvénytervezetbe.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Dögei Imre úr, a Független Kisgazdapárt képviselője.

Megadom a szót.

 

DÖGEI IMRE (FKGP): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nagy örömömre szolgál az, hogy ezt a nagyon fontos eseményt, a hősökről való megemlékezést újra tárgyalja a Magyar Országgyűlés. Az elmúlt ciklusban, 1994-98 között kétszer terjesztettem elő ezt a fontos törvényjavaslatot, mind a kétszer elutasították különböző mondvacsinált ok miatt, egy-két szó eltéréssel. A lényeg az, hogy nem kapta meg azt a többséget, amely ezt az ügyet megérdemelte volna.

Saját magam is és valamennyien tapasztalhatjuk azt, hogy Magyarországot ezeregyszáz éve igen súlyos csapások érték, és mind a mai napig tart az a felelősségre vonás, amely késik. Éppen ezért, amikor erről beszélünk, hogy a magyar hősöknek méltó ünnepet szenteljünk, erkölcsi kötelességünk a tíz-tizenkét évet is helyre tenni, hiszen már közben is el kellett hagyni ezt a csodálatos, felemelő érzést és a hősökre való emlékezést.

Késünk ezzel a döntéssel, és még most is vannak olyan aggályok különböző szavak behelyettesítése folyamán, amelyek tulajdonképpen el akarják feledtetni ezt a szinte kötelességünké vált megünneplést. Alig van olyan magyar család, amely a XX. században ne vesztett volna valakit vagy az első, vagy a második világháborúban, és mélyen megalázva érzik magukat azok a hozzátartozók, a hozzátartozók feleségei, édesanyák, akik nem tudják leróni kegyeletüket, csak magukba zárva, hogy igenis az én fiam, az én férjem hős volt. Természetesen ki kell bővíteni ezt a kört, hiszen nemcsak a fronton, a fogolytáborokban, hanem a koncentrációs táborokban és sok egyéb helyen érte ezt a nemzetet megaláztatás, és azok, akik ezekbe belekerültek, a halál martalékai lettek; mindenképpen egy napot szentelni kell.

Amikor ez a törvény 1924-ben megszületett, a kihirdetés napján életbe lépett. Akkor még nem gondoltak a második világháború szörnyű borzalmaira, de tartoztak azoknak a hősöknek annyival, hogy minden faluban, minden településen hősök emlékművét avattak és állítottak fel.

 

 

(16.50)

 

Talán nincs is Magyarországon olyan hely - a Kárpát-medencéről nem is beszélve -, hogy ne emlékeztek volna meg erről a csodálatos, de fájdalmas emlékről.

Összetört szívek százezrei siratták azokat az embereket, akik ott maradtak. Nekünk tehát kötelességünk nemcsak a XX. század mártírjairól, hőseiről megemlékezni, hanem az elkövetkezőkben is, amikor olyan atrocitás éri a magyar népet, hogy valamilyen oknál fogva hős lesz és az életét adja. Szállóige lett az 1950-es években, ha visszaemlékszünk, akik akkor éltünk... - nem volt ildomos beszélni arról, hogy hősi halált halt vagy a második világháborúban ott volt. Azt a gunyoros választ adták: minek ment el? Ennyire kigúnyolták a magyar nép százezreit! Mindegy, hogy a Don-kanyarban veszett el vagy a koncentrációs táborokban, vagy a fogságban - mennyire megalázó volt! Akkor meg merték hozni ezt a törvényt, hogy ünnepeljük, emlékezzünk azokra a hősökre?

És most felteszem azt a kérdést, valamennyi magyarul beszélő magyar állampolgárnak és valamennyi magyarul gondolkodó állampolgárnak, hogy ezt a törvényt hozzuk meg, ne kötözködjünk, hogy egy-két szó nem illik oda, mást kell odatenni. Én átéltem, kétszer adtam be a törvénymódosítást javaslatképpen, hogy ünnepeljük meg, de elutasították az elmúlt ciklusban. Tegyük helyre, várják azok az özvegyek vagy még élő édesanyák, akik ezt a törvényt szeretnék tisztelni, és boldogan hunyják le a szemüket.

Van a szűkebb hazámban, Törökszentmiklóson, a református temetőben egy csonka fatörzs megformálva; a ma élő édesanya, aki 92 esztendős, oda kimegy, és az van ráírva a sír keresztjére, a sír lábára: "Néma sírkő, drága sírhant, egész világ benne; reményvesztett bús szíveknek öröme, keserve." Azt hiszem, hogy a magyar lelkek szava bele van téve ebbe a pár sorba, és nekünk kötelességünk, hazafias kötelességünk, hogy megemlékezzünk. Így is vannak olyan magyar hősök, akiknek külföldre kellett menekülni és ott elhunytak. De itt, az óhazában, a szülőföldön nekünk legyen egy olyan kegyeleti nap, hősök vasárnapja, május utolsó vasárnapja.

Megrázó élmény volt számomra 1991-ben, amikor Kéri Kálmán tábornok úr felavatta a második világháborúban elesett magyar hősök emlékművét Törökszentmiklóson, a református temetőben. Jelen volt vagy ezer ember. Nem számoltam meg, de az előtér zsúfolásig megtelt, és az egyik volt katonája őszbe borult hajjal - amikor elmondta az emlékbeszédet - jelentkezett nála szolgálattételre. Ez a két ember, aki megjárta a második világháború poklát, egymás nyakába borult és zokogott. És mi most, itt, nem merjük megszavazni? Belekötünk egy-két szóba? Pedig mindnyájan tudjuk: "Hazádnak rendületlenűl / Légy híve, ó magyar;"

Nagyon kérem a mélyen tisztelt Országgyűlés valamennyi tagját, hogy ennek az ünnepnek a megünneplését fogadjuk el, terjesszük az Országgyűlés elé, vitassuk meg, de az eredmény az legyen, hogy május utolsó vasárnapja a hősök vasárnapja legyen.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Mécs Imre úr, az SZDSZ képviselője. Megadom a szót.

 

 

(Dr. Juhászné Lévai Katalint a jegyzői székben
Kapronczi Mihály váltja fel.)

 

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban nagy adósságról van szó, hiszen annak a társadalomnak, amelyik a múltját nem ismeri, a múltját nem tiszteli, a jövője is kétséges, és a jövőjét sem érdemli meg igazán. Úgy gondolom, hogy nagyon fontos dologról van szó, és éppen azért nem lehet elmenni szó nélkül a törvényjavaslat gyengeségei mellett.

Kisfiúként is sok emlékművön olvastam kezdő latintudással azt a feliratot: "Dulce et decorum est pro patria mori" - édes és dicső a halálért meghalni. (Bauer Tamás és Béki Gabriella: A hazáért!) A hazáért, bocsánat. Elfogódott vagyok, elnézést. Tehát a hazáért meghalni...

Tisztelt Ház! Jelenthetem, hogy nem édes dolog, és nem dicső dolog; keserű dolog, kegyetlen dolog, nehéz dolog, "nemakarom" dolog meghalni. De mégis meghaltunk, és meghaltak azok, akik a hazáért éltek, harcoltak, vagy akik mártírként vagy áldozatként életüket vesztették.

Úgy gondolom, hogy a mai kor emberének egyenesen, tisztán és a mai kor nyelvén kell megfogalmazni, nem a régi, koturnusos fogalmazásokkal, nem az álságos, szóvirágos, sallangos kifejezésekkel, melyeknek nincs értelmük, összezsugorodnak a markunkban és kihullanak: dulce et decorum est... Dulce et decorum est, pro patria élni, vivere, az az igazi!

Tehát - és ezt mondhatom - halt meg felkelő mellettem, a kezeim között, és átéltem nyolcvanvalahány társam kivégzését, tudom, hogy miről van szó. Azt szeretném, ha a modern kornak megfelelő modern törvényszöveg születne meg. Nem aprólékoskodás, nem kekeckedés ez, hanem igenis a feladathoz való felnövés, a méltóságos, pontos és a mai kor egyszerűségre való törekvésének megfelelő.

Államtitkár úr idézte Gyóni Gézát. Emlékezzünk híres soraira: Csak egy éjszakára engedjétek őket, csak egy éjszakára jöjjenek oda, és éljék át azt, amikor dulce et decorum est pro patria mori!

Nem lehet ezen a módon! És sallangos, álságos volt az a sok emlékmű, ami mögött valódi szándékok és tiszta érzületek voltak. De nem lehet ma ugyanazt folytatni, ami a két világháború között volt. Úgy gondolom, hogy ez ennek a legfontosabb tanulsága.

A másik, hogy az önkormányzati bizottság vitájában a kormány ott lévő képviselőjétől megkérdeztem, hogy áttekintette-e a minisztérium az emléknapok dzsungelét. Összeírták-e őket, megpróbálták-e rendbe rakni, megpróbálták-e azt átgondolni, hogy a fiatalok vagy az egyszerű emberek hogy élik meg ezeknek az egymásra halmozódását? Kértem, hogy nézze át a minisztérium, és az általános vita keretében ezt mondják el.

Mert vannak fontos nemzeti ünnepeink: az államalapító szent királyunk, István ünnepe. Ott van a tavaszi szabadságünnepünk, március 15-e és az őszi szabadságünnepünk: október 23-a. Megvan a tavaszi gyásznapunk, június 16-a, és megvan az őszi gyásznapunk, október 6-a. Van a kommunizmus áldozatainak emléknapja, és hadd folytassam; sőt, a mostani programban is benne van a magyar szabadság napja. Ami megint nagyon szép gondolat, nagyon jó, nagyon fontos, de ha túl sok ilyen ünnepnap lesz - ahogy ezt már elmondták mások is -, akkor pont az ellenkezőjét érjük el; akkor az unalmat, a fásultságot eredményezzük.

 

 

(17.00)

 

 

Nem fogják tudni kötni a dolgokat semmihez. Én tehát azt kérem, a minisztérium segítsen ebben, hogy tekintsük át az összes emléknapot, és valami ésszerű módon csoportosítsuk ezeket. Ne újabb és újabb emléknapokkal álljunk elő, anélkül, hogy megnéznénk a többieket! Hiszen ekkor tudnánk elérni azt a célt, amit szeretnénk.

A másik: a fogalmazások között a törvényjavaslaton belül is különböző fajsúlyú dolgok, különböző kategóriájú dolgok keverednek. A preambulum veretes, nemes gondolatokat tartalmaz, ahogy az 1. § is. A 2. § már egy visszanyúlást jelent a két háború közötti, akkori megtépázott társadalomnak a megnyilvánulásához; a harmadik rész pedig egy gyakorlatias kérdéssel foglalkozik: hogyan lehetne a gördeszkázó gyerekeket a Hősök teréről eltávolítani. Úgy gondolom, ez aránytalan és méltatlan.

Ha elkezdjük elemezni a szöveget, rengeteg olyan dolog van, ami rögtön ellentmondásra kényszerít. Azzal kezdődik, hogy: "Szent István király ezer esztendővel ezelőtt történt államalapítása óta a haza számtalan fia és leánya harcolt fegyverrel..." - és mi volt 1001 előtt? Akkor nem magyarság volt? Akkor nem voltak hőseink, fiaink, lányaink, akik harcoltak? Amikor az Etelközből átjöttünk vagy átjöttek eleink, akkor nem történt semmi? Az nem a magyarság volt, azért, mert nem egy nyugat-európai államformában éltek? Tehát az államformától kezdve vannak hőseink és mártírjaink? Ez a fogalmazás megint egy régi-régi, koturnusos, nem is a múlt századra, hanem az azt megelőző századra, az 1800-as évekre jellemző fogalmazás.

Azt mondja az 1. §-ban: "Az elmúlt ezer esztendőben...", tehát megint a millennium igézetében vagyunk, ez szuggerál minket, hogy mindig ezt az ezer évet említsük. Sokkal régebb óta vannak hősök az eleink között, mártírok, akiket becsülnünk kell. Én például Géza fejedelmet - Szabó Magda nyomán - rendkívül nagyra becsülöm, és talán az innováció, a döntő lépés szempontjából nagyobb embernek tartom, mint Szent Istvánt. Lehet, hogy ezzel megdöbbentek néhány embert, de az igazi nagy lépést Gézáék tették meg - és most őket kirekesztjük? Hogy van ez?

Aztán nemcsak magyarok harcoltak a magyar szabadságért. Tessék már végignézni az Aradon felakasztott és agyonlőtt tábornokokat: talán ha a fele tudott magyarul. Itt is mondták már, hogy túl sokszor fordul elő az, hogy "magyar". Ez a fogalom más volt a középkorban, más volt a honfoglalás idején, más volt a vándorlásaink idején, viszont mindenkire ki akarjuk terjeszteni azt, hogy becsüljük őket, és hogy gondolunk, emlékezünk rájuk. És valóban, bár névtelen hősökről van szó, de akinek lehet, adjunk arcot, adjunk tekintetet, adjunk nevet!

A második rész az időpont kérdése. Ez megint összefügg azzal, hogy át kellene tekinteni az ünnepek rendjét, és kérdés, hogy erre a május utolsó vasárnapja megfelelő-e. Lehetne például Nándorfehérvár bevételének időpontja, amelynek lenne közép-európai jelentősége is, éppen most, amikor integrálódni akarunk. Vagy aki a mohácsi emlékhelyen járt, látta ott az osszárium fényképét, nyugodtan vissza lehetne menni 1526-hoz. Vagy lehetne a pákozdi csatának az emlékünnepe, ami minden időben egyértelműen pozitív volt.

A 4. §-sal is problémáim vannak. Az ország számtalan részén az önkormányzatok, a közösségek önállóan hősi emlékművet állítottak fel. Vajon azok miért nem azonos értékűen védendők, ugyanúgy, mint ahogy a millenniumi emlékmű, amelyhez később, '20 körül vagy '20 után helyezték el az ismeretlen katonának a síremlékét? Úgy gondolom, hogy ezt a védelmet ki kellene terjeszteni a mohácsi emlékhelyre is, és ki kellene terjeszteni minden olyan emlékműre, amelyet építettek. (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Például Szigligeten második világháborús emlékmű működött az elmúlt évtizedekben. (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Mindezek alapján a frakció álláspontját szeretném egy mondatban elmondani, elnök úr.

 

ELNÖK: Képviselő úr, tíz perc állt rendelkezésre az álláspont ismertetésére. Kérem, ha lehet, akkor röviden fejezze be.

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Igen. Frakciónknak az az álláspontja, hogy a törvényjavaslat a jelen formájában inkább káros, mint hasznos, nagyobb kárt okoz. Ebben a formában nem tudjuk támogatni; módosító indítványokat készítünk hozzá, és a módosító indítványok elfogadásától tesszük függővé a támogatásunkat.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP- és az SZDSZ-frakció soraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Herényi Károly úr, az MDF képviselője.

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Államiságunk ezeresztendős ünnepén érdemes megvizsgálni, mi ennek a csodának a titka, hogy ez a kicsiny, maroknyi nemzet ezer esztendőn keresztül ilyen nyelvi elzártságban, ilyen elszigeteltségben, de létezni tudott és meg tudott maradni. Ha az okokat keressük, akkor nyilván keresztény hitünk, hazaszeretetünk, kitartásunk és mindezek mellett, ugyanilyen fontossággal az ünnepeink is szerepet játszottak abban, hogy mi most itt lehetünk és magyarul beszélhetünk. Jól tudták ezt 1944 és '45 tájékán, akik akkor hatalomra kerültek: ha egy nemzetet vagy egy rendszert ki akarsz kezdeni vagy szét akarsz verni, akkor kezdd az ünnepei szétverésével.

Történelmi folytonosság szakadt meg 1944-45-ben, tudatos történelemhamisítás indult. Megindult az úgynevezett szocialista tudat formálása, és ez a szocialista tudat nem tartotta szükségesnek a magyar nemzet ezeréves történelmének hiteles ismeretét, múltunk, gyökereink tudatos vállalását, sőt mindent elkövettek a történelem meghamisítása érdekében, nemzettudatunkat, nemzeti büszkeségünket rombolták, a "bűnös nemzet" tudatát igyekeztek belénk plántálni. Legnagyobb nemzeti ünnepeinket elvették: március 15-e a Tanácsköztársaság vörösterrorjával került egy szintre, és Forradalmi Ifjúsági Napok néven mosták össze 1848 hőseit 1919 vörös terroristáival; államiságunk ünnepét, augusztus 20-át, Szent István ünnepét az új kenyér és az új sztálinista alkotmány ünnepévé alacsonyították; október 23-a megünneplése államellenes bűncselekménnyé minősíttetett, szaporítva ezzel a rendőrség munkáját. Ünnepelhettünk viszont november 7-én, a Nagy Októberi Szocialista Forradalom esedékes évfordulóján, mintha bármi közünk is lett volna hozzá, azon kívül, hogy következményeit negyven éven át szenvedtük el.

Sajnos ez a nemzettudatot romboló szándék 1990 után sem hagyott alább. Emlékezzünk csak arra a hisztériakampányra, arra a jajveszékelésre, amitől Horthy Miklós kormányzó hazai földbe való temetése idején volt hangos az ország! Ugyanezek a hangok gúnyolódtak a Magyar Köztársaság jelképeiről, a köztársaság címeréről folytatott vita során; de tetten érhető ez a gúnyos, lekicsinylő stílus akkor is, ha 1956-ról esik szó. Döbbenetes és felháborító, ahogy, hála istennek, egyre kevesebben, de nagy közvélemény-formáló erővel bíró csoportok azokról az '56-os, még köztünk élő hősökről beszélnek, akik életük kockáztatásával fizették meg mai szabadságunk árát. Elég a Hősök terére kimennünk, hogy az ilyenfajta gondolkodás eredményeiről a gyakorlatban szerezzünk tapasztalatot: addig, amíg más nemzet tisztelettel adózik hősei előtt, addig nálunk az ismeretlen katona sírját gördeszka-, görkorcsolya- és BMX-pályának használják rosszul nevelt vagy csak közönyös fiatalok. Az előbb megemlítették itt Arlington példáját, a Vörös teret, én megemlíthetném Athént vagy Varsót, ahol díszőrség vigyázza az ismeretlen katona sírját.

És ha a törvénynek van hibája, akkor egy biztosan van: talán nem a Fővárosi Önkormányzat hatáskörébe kellene ennek az ügynek a rendezését helyezni, mert idáig is lehetősége lett volna, hogy ezen a helyzeten változtasson, de nem tette meg. Azt gondolom, ez a honvédelmi miniszter hatás- és jogköre kell hogy legyen, és ilyen irányú módosító javaslatot be is fogunk adni.

 

(17.10)

 

A nemzeti gondolat elutasításáról hozhatok példát a kultúra területéről is. 1992 januárjában, amikor ennek a hónapnak a 22. napját, a Himnusz születésének napját a magyar kultúra napjává nyilvánította az akkori kormány, az előterjesztő minisztérium államtitkára kénytelen volt a kérdések méltatlansága miatt egy televíziós vitát otthagyni. Emlékeztetnék rá, hogy közelmúltunk jó néhány esztendejében hivatalos alkalmakkor nemzeti imádságunk többnyire csak a szovjet himnusz és az Internacionálé társaságában hangozhatott el, mert tudták - és az ellenzők ma is tudják -, hogy egy erős nemzettudat megfosztja a zavaros ideológiákat vallókat, a lelki zavarosban halászókat a siker esélyétől.

Ezért nagyon fontos és mulasztást pótló az előttünk fekvő T/4163. számú, a magyar hősök emlékének megörökítéséről és a magyar hősök emlékünnepéről szóló törvényjavaslat, amely nem előzmények nélküli. Elődjének tekinthető az 1924. évi XIV. törvény. Ez a törvény minden esztendő májusának utolsó vasárnapját szentelte az első világháború hősi halottainak emlékezetére. Az előttünk fekvő javaslat a gondolatot és a célt kiterjeszti ezer esztendőre, mert nincs még egy nép Európában, amelyik ennyi hősi vért áldozott volna a hazája védelméért, mint a miénk.

Május utolsó vasárnapját a magyar hősök emlékünnepévé nyilvánítjuk. A törvény elfogadása méltó módon illeszkedik a millenniumi eseményekhez, és folytatja azt a sort, amelyet a 2000. évi I. törvény kezdett meg. A Szent Korona tavaly január 1-jei Parlamentben való elhelyezéséről rendelkezett ez a törvény, kiszabadítva az államiság szimbólumát múzeumi zártságából. (Dr. Szűrös Mátyás: Rabságából!)

Az előttünk fekvő törvény rövid, mindössze öt paragrafusból áll. De nem is kell ennél hosszabb törvény, hiszen az emlékezés és a hősök iránti tisztelet minden igaz magyar lelkében ott él. Fontos törvény ez, értékrendet, erkölcsi rendet helyreállító törvény. Szinte hallom és halljuk, hallottuk az ellenérveket: van ennél fontosabb dolgunk is, inkább a gazdasággal kellene törődnünk, vagy már megint magyarkodunk. Igen, ha úgy tetszik, magyarkodunk. Magyarkodunk, hogy helyreállítsuk nemzeti öntudatunkat, nemzeti büszkeségünket múltunk teljes egészének becsületes és tisztességes vállalásával. Tesszük azért, mert adósai vagyunk hőseinknek, eleinknek. Tesszük azért, mert tudjuk, hogy az egészséges nemzettudat, a nemzeti önismeret a legfontosabb nemzetépítő és nemzetmegtartó erő. Tesszük azért, mert az egységesülő Európában csak erős és egészséges nemzettudattal rendelkező népeknek van sikerre esélyük. A törvény ezt a sikert fogja szolgálni.

Ezért a Magyar Demokrata Fórum az előttünk fekvő törvényjavaslatot támogatja, és az Országgyűlésnek elfogadásra javasolja.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Fenyvessy Zoltán úr, a MIÉP képviselője. Megadom a szót.

 

DR. FENYVESSY ZOLTÁN (MIÉP): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Igazság és Élet Pártjának képviselőcsoportja egyetért ennek a törvényjavaslatnak a szellemiségével, és maga is szükségesnek tartaná a méltóságteljes megemlékezést azokról a magyar hősökről, akiknek az évszázadokon keresztül tanúsított hősi helytállása hozzájárult hazánk és népünk fennmaradásához. A MIÉP képviselőcsoportjának álláspontja szerint azonban elhibázott a hősök emlékünnepének a törvényjavaslatban előirányzott időpontja és módja.

Kisebb problémát jelentene a tervezett ünnep időpontja. Igaz, hogy a két háború között is ezen a napon ünnepelték, de akkor még nem volt gyermeknap. Ma - most ne vizsgáljuk, hogy milyen indíttatásra és kik által kezdeményezve - meghonosodott a gyermeknap május utolsó vasárnapján. Anakronisztikusnak tartom, hogy ugyanazon a napon ünnepeli az ország a jövő nemzedékét, ünnepelve vidáman, amelyen gyászolna, megemlékezve az ország védelme érdekében elesett hősökről. Erre szerintem lehetne alkalmasabb napot találni, például június 4-ét, amely nem ütközik más jellegű esemény időpontjával.

Mint jeleztem azonban, ez a kisebb probléma - a nagyobb gondot maga az előterjesztés üressége jelenti. Ezen azt értem, hogy megint lesz egy alkalom, amikor frázisokat lehet mondani a hősök áldozatvállalásáról, az elmúlt időszak hőseiről, ugyanakkor a még köztünk élő hősök, akár a második világháború még élő hősei, akár '56 hősei közül sokan még most is méltatlan körülmények között vegetálnak. Most majd lesz egy újabb alkalom az elismerések szóbeli kifejtésére, sokaknak a szereplésre, de mindez keveset ér a még élő hősök valóságos, méltó megbecsülése nélkül.

De továbbmegyek: tisztelettel fejet hajtunk a hősök előtt - ez rendben is lenne -, ugyanakkor most békés körülmények között zajlik az ország elfoglalása vagy a mi szemszögünkből nézve: elveszítése. Hőseink egy független Magyarországért, egy minden tekintetben, gazdaságilag is önálló haza védelmében áldozták életüket. Megvalósult-e mindaz, amiért ők a lehető legnagyobb áldozatot hozták? Ma idegen katonák állomásoznak az ország területén, ismét "ideiglenesen" - beláthatatlan ideig.

Ma az Európai Unió szabja a feltételeket, hogy milyen legyen a magyar sajtópolitika, pénzügyi politika, mezőgazdasági politika, jogalkotási politika, és sorolhatnám.

Ma a magyarországi földterületek jelentős hányada - részben törvényesen, de többnyire törvénytelenül - külföldi tulajdonban van. Pár nappal ezelőtti hír, hogy egy Somogy megyei falu lakói már a temetőjüket sem tudják megközelíteni, mert már az oda vezető út is külföldi tulajdonba került.

Ma a privilegizált helyzetet, adómentességet, adókedvezményt élvező külföldi cégek uralják a magyarországi gazdaságot. Ma a még magyarként is ismert cégek - MOL, BorsodChem és így tovább - jelentős hányada is nagyrészt külföldi kézben van.

Ma a nemzetközi pénzvilág irányítóinak, Világbanknak, Valutaalapnak álságos működése következményeként alig elviselhető adósságszolgálatban senyved az ország.

Ma az országban működő bankok között nagyítóval kell keresni a magyar érdekeltségűt.

Ma a magyar munkavállalók jelentős hányada munkájának az eredménye a multik zsebét dagasztja.

Soroljam-e hát tovább azokat a tényeket, amelyek alátámasztják, hogy hőseink vérrel hozott áldozatát, a kivívott eredményeket békében veszítjük el kormányaink közreműködésével? Van-e alapunk ezek után a hősök áldozatára hivatkozva ilyen pótcselekvéssel elvonni a valódi cselekvés iránti igényt?

Ha van ma Magyarországon párt, amelyik kiáll az elesett hőseink által védett értékek megmentéséért, a hőseink által kivívottak megtartásáért, akkor az a Magyar Igazság és Élet Pártja. Mi tartjuk a legnagyobb szabású megemlékezéseket március 15-én, június 4-én, augusztus 20-án és október 23-án egyaránt. Amikor tehát azt mondjuk, hogy nem tudjuk támogatni ezt az előterjesztést, az nem azért van, mert esetleg nem értenénk egyet a hőseink áldozatvállalásairól való megemlékezéssel, sőt, mi azt mondjuk, hogy nem elég a látványos, külsőleges megemlékezés - mint jeleztem, ezt mi külön törvény nélkül is évente többször megtesszük -, de elengedhetetlennek tartjuk, hogy ténylegesen is gondoskodjanak a még élő hősökről azok, akiknek erre lehetősége van.

 

 

(17.20)

 

 

Ha a MIÉP olyan helyzetbe kerül, nem ilyen féloldalas, pótcselekvés jellegű előterjesztést fog készíteni, hanem olyant, amely valódi megbecsülést jelent a hősöknek, még akkor is, ha az pénzbe kerül. Egyébként megjegyzem, az ünneplés is pénzbe kerül, nem is akármennyibe, csak az a pénz nem kerül oda, ahova kellene: a hősökhöz. Ha a kormányzat komolyan gondolná, hogy mindaz megvédendő, amiért elődeink a vérüket hullatták, netán urambocsá! visszaszerzendő célként jelölné meg mindazt, amit elődeink hősiességük ellenére vagy a belső árulók miatt elveszítettek, akkor nem egy ilyen "nesze semmi, fogd meg jól!" jellegű törvényjavaslatot terjesztettek volna elő, hanem egy tényleges, érdemi intézkedéseket is tartalmazó, magában foglaló anyagot.

Az államtitkár úr expozéjában említette, hogy ez az előterjesztés lényegében az 1920-as években meghonosodott emléknap felelevenítése. Ez így igaz. De akkor az a Magyarország egy mindenektől független ország volt, amelyben jogos volt a hősökről való megemlékezés, hiszen az akkori kormánynak célkitűzése volt a függetlenség megőrzése és az elvesztettek visszaszerzése, míg a második világháború utáni egyik kormányról sem mondható el ez; arról már nem is beszélve, hogy Magyarország függetlenségéről ma, amikor - mint korábban kitértem rá - ezer szálon rángatják, irányítják külföldről és idegenek belföldről is, függetlenségről tehát aligha beszélhetünk.

Összegezve a MIÉP állásfoglalását: a helyzet sajnos ma alapvetően más, mint 1924-ben volt, ennek ellenére, mint a bevezetőmben már jeleztem, a hősökre való emlékezéssel egyetértünk, azt rendszeresen gyakoroljuk is, törvényi felhatalmazás vagy törvényi kötelezés nélkül is, de a jelen előterjesztést a súlyos érdemi fogyatékosságai miatt a MIÉP-frakció nem tudja támogatni.

Köszönöm a figyelmüket.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra jelentkezett Hende Csaba úr, igazságügyi minisztériumi államtitkár. Megadom a szót.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Fenyvessy Képviselő Úr! Anélkül, hogy hosszabban értékelném - mert erre még lesz módom - az ön felszólalását és az egész vitát, szeretnék utalni arra, hogy a gyermeknappal való egybeesés mint kifogás már a parlamenti vita előtt felmerült a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége, vagyis a Partizánszövetség részéről, a mai vitában pedig az MSZP képviselője hangoztatta ezt a kifogást. Ha más nem, ez a körülmény megfontolásra kellene hogy intse a Magyar Igazság és Élet Pártját.

Ami a még élő hősök anyagi megbecsülését illeti, ezzel kapcsolatban szeretném a képviselő úr emlékezetébe idézni, hogy a rendszerváltozás utáni kormányok igen jelentős kárpótlási intézkedéseket hoztak, amelyek eredményeképpen vagy kárpótlási jegyben, vagy életjáradékban az üldözöttek kaptak bizonyos ellátást.

Szeretném továbbá elmondani azt is, hogy az Igazságügyi Minisztérium előterjesztésében tavaly novemberben fogadta el a kormány azt a kormányrendeletet, amellyel az önkény idején bírói ítélettel vagy anélkül, de politikai okból, tehát a haza szabadságáért kifejtett aktív magatartásuk miatt üldözött és szabadságukban korlátozott személyek igen jelentős havi nyugdíjkiegészítésben részesülnek.

A legalább három évet elért szabadságelvonás esetén 20 ezer forint, hosszabb időtartam esetében 30 ezer, illetve 40 ezer forint jár, és azok kapnak 50 ezer forintot, akiket halálra ítéltek, de aztán a halálos ítéletet kegyelemből életfogytiglanra változtatták át. Mindez 1,5 milliárd forintjába kerül a kormánynak. Ön utalt arra, hogy önök majd olyat tesznek, ami pénzbe is kerül - nos, mi is tettünk olyat.

Még egy dologra hívom fel a figyelmét: az időbeliségre. Mi előbb alkottuk meg azt a kormányrendeletet, és utána jöttünk ide ezzel a törvénnyel. Köszönöm szépen. (Taps az MDF padsoraiból.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Fenyvessy Zoltán úr, a MIÉP képviselője.

 

DR. FENYVESSY ZOLTÁN (MIÉP): Tisztelt Államtitkár Úr! Talán elhiszi nekem, hogy nem azért kifogásoltuk ennek a dátumnak az egybeesését a gyermeknappal, mert ezt előttünk az antifasiszták és a Szocialista Párt képviselői is kifogásolták. Ha két ember hasonló álláspontra jut valamilyen ügyben, nem biztos, hogy ugyanabból az alapelvből kiindulva jut ugyanarra az álláspontra. Csak jelezni szeretném, hogy például mi sem fogadtuk el a költségvetést, és nem azért nem fogadtuk el, mert a mellettünk ülő két másik párt befolyása alá kerültünk volna, hanem teljesen más indokokkal és alapelvekből kifolyólag. Tehát ez nem igazán érv, hogy mert mások is ezt mondták, ezért mi nem mondhatnánk.

De azt is jeleztem, hogy ez a kisebbik kifogásunk; jó lenne, ha csak a dátumról lenne szó. Én jeleztem, hogy szívesen látnánk egy másik dátumot, esetleg június 4-ét. Azt hiszem, senkinek nem kell mondani, hogy milyen évforduló június 4-e, ami esetleg méltóbb lenne a magyar hősök napjára. Amikor '924-ben ezt meghozták, még nem tudták, hogy majd később a gyermeknap ugyanerre a napra fog esni. Tehát ez az összeütközés akkor még nem merült fel; ma viszont a gyermeknap már meggyökeresedett. Sajnos. Én nem szeretem sem a gyermeknapot, sem a nőnapot, sem a Valentin-napot, semmi ilyen begyűrűzött napot, de van - tény, tudomásul kell venni.

Ami pedig a politikai okból üldözötteknek a különböző pénzügyi segítését jelenti - az államtitkár úr mondta -, én nem a politikai üldözöttekről beszéltem most, hanem a hősökről vagy a hősök leszármazottairól. Tudom, hogy még mindig nagyon sok második világháborús hadiözvegy, hadiárva pénzügyi segítése hiányzik. Tudom, hogy a Felvidékről áttelepítettek segítése hiányzik. Tehát ezért mondtam, hogy volna még mit tenni ténylegesen is.

Köszönöm szépen a figyelmet.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Göndör István úr, az MSZP képviselője.

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Két percben mindössze a tiltakozásomnak és mélységes csalódásomnak akarok hangot adni annak kapcsán, amit az államtitkár úr tett. Tudom, hogy ő képes arra, hogy érdemben részt vegyen a vitában, mint ahogy az előterjesztését megtette. De az, hogy egy indítványt, egy hozzászólást aszerint minősít, hogy melyik frakcióból indult, számomra, majdhogynem azt mondom, igazolja azt, ahogy a házelnök viselkedik. Ha ezt az igazságügyi tárca is megteheti, ez szörnyű!

Ez ugyanis azt jelenti, amiről eddig beszéltünk: hogy amennyiben ellenzéki oldalról egy törvényjavaslatnak, mondjuk, a helyesírási hibáit próbáljuk kijavítani, önök azt is bőszen leszavazzák. Visszatérve az előző gondolatomhoz: ahogy a házelnök úr ügyrendi javaslatnál megvonhatja a szót Vancsik Zoltán képviselő úrtól, ahogy a szocialista frakcióvezetőt le lehet keverni a televízióban, azzal együtt nagyon félelmetesen haladunk valami afféle irányba, amit már nem jogállamnak neveznek.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Zuschlag János úr, az MSZP képviselője.

 

ZUSCHLAG JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Annyiban egészíteném ki Göndör képviselőtársam hozzászólását, hogy nekem is úgy tűnik, arról van szó, amitől tartottam. Az én olvasatomban ugyanis ez a törvényjavaslat az ezer év - vagy amióta van magyarság - összes hőséről szól. Kicsit úgy érzem, hogy az elmúlt ötven évvel foglalkozunk megint, egy kis aktuális kommunistázás, amit ilyenkor politikailag igényel a választóközönség, illetve igényel a pártszimpátia elérése, és nem azzal, hogy itt valóban olyan törvényjavaslat van, ami az elmúlt ezer év összes áldozatáról szól. Ebben az utolsó ötven év szerintem csak öt százalék az idő szempontjából.

Nagyon nem szeretném, ha olyan vita alakulna ki, hogy ebben az ötven évben akarnánk mozogni és politikailag megmagyarázni, hogy most gyereknap, nem gyereknap, ki találta ki, az elmúlt ötven évben ki mit csinált ebben a magyar társadalomban. Mert akkor egészen az inkvizícióig vissza lehetne menni ilyen módon, és elsorolni, hogy ki hol tart egyes társadalmi csoportokat, egyes más rétegeket bűnösnek egyes dolgokban. Azt gondolom, nem erről van itt szó, hanem arról, hogy egy olyan törvényt akarunk elfogadni, amellyel tisztelegni akarunk az elmúlt ezer-ezerötszáz év áldozatai előtt. Gondolom, az államtitkár úr is erre gondol, nem pedig arra, hogy az elmúlt ötven évben történteket akarjuk taglalni.

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Hende Csaba úr, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára. Kétperces hozzászólásra megadom a szót.

 

 

(17.30)

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Biztos vétkes vagyok, mert akaratomon kívül szítottam egy olyan vitát, amelynek inkább az elcsitítása lett volna a feladatom. Ezért töredelmesen megkövetek mindenkit, akit esetleg megbántottam.

Nézzük a dolgot őt magát, és körmösen nyúljunk a magunk dolgához - mondotta Zrínyi. Nos, először arról, hogy miről nem szól ez a törvényjavaslat. Nem szól a gyereknapról; nem szól arról, hogy ki, mikor, milyen szándékkal vezette be. E tekintetben egyébként Herényi Károly képviselő úr kitűnően állította fel a történelmi korrajzot. A gyereknapot ugyanúgy vezették be, mint az új kenyér ünnepét Szent István napjára, hogy elnyomják a hősök napját - ezt mindnyájan tudjuk.

Az isten szerelmére, ez a törvényjavaslat nem a gyermeknap megszüntetéséről szól! Aki a gyermeknapot akarja ünnepelni, az ezután is nyugodtan ünnepelje a gyermeknapot. Aki pedig a hősök emlékünnepét akarja akár lélekben, akár pedig külsőségekben is megnyilvánulóan, valamilyen rendezvényen való részvétellel megünnepelni, az pedig oda fog menni. Akinek olyan nagy a befogadóképessége, és a vasárnapja is olyan hosszú, az elmegy mind a kettőre, és akkor leszünk a legboldogabbak.

Ne keressünk ellentétet, és ne szítsunk, ne gerjesszünk mesterségesen ellentmondást ott, ahol egyébként egyáltalán nincs ilyen! Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Bauer Tamás úr, az SZDSZ képviselője.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Vissza kell hogy térjek Hende államtitkár úr előző megjegyzésére, amire a szocialista frakcióból már ketten is visszatértek, de azt hiszem, igen jellegzetes volt az ő megszólalása.

Mit is mondott? Azt mondta a MIÉP felszólalójának, hogy azt az észrevételt, miszerint a gyermeknappal ütközik a dolog, már hallottuk a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségétől meg a Szocialista Párttól; ez igazán elgondolkoztathatná a MIÉP képviselőjét. Ez a fogalmazásmód nyilvánvalóan azt érzékelteti mindenkivel, hogy a MIÉP azért velünk egy bokorban van (Derültség a Fidesz padsoraiból.), közel áll hozzánk lelkiekben, szellemiségben. Hogy lehetséges az, hogy aki a hozzánk közel álló nemzeti érzelmű párt képviselője, az odáig elmegy, hogy ugyanazt mondja, amit az ellenállók, az antifasiszták meg a Szocialista Párt mond?!

Én tudom, hogy Hende államtitkár úr így gondolkodik, mert tudom, hogyan szokott napirend előtt válaszolni a szocialistáknak meg a szabad demokratáknak; és tudom, hogyan szokott nem válaszolni a MIÉP-nek, amikor egy demokratikus kormány politikusa válaszolna nekik. Ez a mostani megjegyzése ugyanezeket a politikai vonzalmait tette a számunkra világossá - hálás vagyok ezért a megjegyzéséért.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hende Csaba államtitkár úr.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Végtelen hálára kötelez, Bauer képviselő úr, amikor a gondolataimban olvasva azt is elmondja, amit én egyébként nem mondanék el. Kérem azonban, hogy a jövőben ezt ne tegye, és a saját gondolataival foglalkozzék, azokat fejezze ki!

A tekintetben pedig, hogy én miről mit gondolok: kérem, hagyja meg nekem ezt a lehetőséget, hogy én magam nyilatkozzam arról, amiről nyilatkozni kívánok! (Bauer Tamás: Most is megtette.) Nem szorulok a képviselő úr szíves segítségére. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Horváth Béla úr, a Független Kisgazdapárt képviselője.

 

HORVÁTH BÉLA (FKGP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Érdemes lenne az ellenzéki képviselőknek végigolvasniuk a nemzetgyűlés jegyzőkönyvét 1924-ből, amikor gyakorlatilag a most előttünk fekvő törvény eredetijének a vitájakor ugyanilyen méltatlan, pitiáner, kisstílű vitát próbáltak provokálni a hősök napja kapcsán.

Elképedve hallgattam az ellenzék felszólalásait. Olyan kitételek hangzottak el a Magyar Országgyűlés falai között, hogy ebben az öt paragrafusból álló törvényjavaslatban túl sokszor szerepel az a kifejezés, hogy magyar hazafiak, magyar nemzet, magyar állam. Az ellenzék kifogásolja ezeket a kifejezéseket. Vagy hivatkozhatok egy másik ellenzéki képviselőre, miszerint ennek a nyelvezete nem modern, és a két világháború közötti hangulatot, légkört hozza ide vissza.

Egy példát szeretnék felhozni tisztelt ellenzéki képviselőtársaimnak: amikor néhány évvel ezelőtt váratlanul Magyarországra látogatott az akkori amerikai elnök, Clinton elnök úr, és Taszáron felkereste az itt állomásozó amerikai katonákat, az a nyelvezet, az az elnöki beszéd meg sem közelítette az 1924-ben Magyarországon dívó beszédet. Azok a szavak, amelyekkel az amerikai katonákat minősítette, jellemezte ország-világ előtt itt, Magyarországon, és a világ valamennyi tévékamerája előtti beszédstílusa messze elmaradt attól, amit itt most az ellenzéki képviselők kifogásolnak.

Tulajdonképpen Teleki Pál idézetét kellene az MSZP-s és SZDSZ-es képviselőknek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) maguk elé vagy a képviselői irodaházban a szobájuk falára kitenni: merjünk magyarok lenni! Ezt tudom üzenni nekik.

Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Mécs Imre úr, az SZDSZ képviselője.

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Én nem ehhez a vonulathoz szeretnék hozzászólni, hanem még egy fontos gondolatot felvillantani.

Ez pedig az, hogy a múlt megismerése, a hősök tisztelete, elismerése elsősorban magunknak és a jelennek szól; azért, hogy a társadalom érdekében ma is szülessenek olyan emberek, akik áldozatosan.... Nem is akarom a hős szót használni, mert már az is túl fellengzős. De vajon ezt megtehetjük-e anélkül, hogy a múltat ne elemezzük pontosan? Tehát ha egy hősi emlékmű előtt állunk, mondjuk, Verdunben, hogy ne magyarokról beszéljünk, akkor nem gondolkozunk-e el azon, hogy vajon érdemes volt-e ott másfél millió embernek elpusztulnia? Most közös emlékművük van.

Vagy a köztársasági, a francóista vagy királyi közös emlékhely, a sziklatemplom, ahol ott fekszenek az egymással szemben álló hősök, mert hősök voltak mind a két oldalon... - hősök voltak. És ilyen a magyar történelemben is hányszor van? Miért kellett a Don-kanyarba kihajtani az embereinket, és hagyni, hogy ott elpusztuljanak? Nagy a mi felelősségünk és az elődeinké is, a politikusoké, nagy. Nem akarok példákat mondani, mert rengeteg felelős politikus volt. Gyóni Géza nem véletlenül írta, hogy csak egy éjszakára jöjjenek csak oda a politikusok, a hadiszállítók és a többiek. Tehát ez ezt is jelenti.

A ma nyelvén kell beszélni, mert ha a múlt nyelvén beszélünk, akkor muzeális lesz a dolog. Ezért mondom azt, hogy a mai srácoknak, a mai gyerekeknek, a felnövő generációknak kell elmondani, és ezeket a gondolatokat testhezállóvá tenni. Ezeket nem lehet koturnusra állva megtenni, ez nem megy. Nem lehet kabukiszínházat csinálni - szóval, nem hallgatják meg. Tessék elmenni színházba, ma azok az előadások is rövidek! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Tehát ez nem megy, a ma nyelvén kell elmondani mindezt.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hende Csaba úr.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Teljes mértékben egyetértek Mécs képviselő úr felszólalásának azon részével, amikor a verduni példát hozta fel. De igen, képviselő úr, amikor az ember ott megemlékezik, akkor bizony fel kell tenni a kérdést, hogy mi értelme volt négy éven keresztül mustárgázzal és szuronyrohamokkal másfél millió embert, németet és franciát elpusztítani az első világháborúban. És hogy kik ezért a felelősök? Egy biztos: azok a katonák, akik ott fegyverrel a kézben, katonai esküjükhöz híven, parancsra teljesítették a kötelességüket, minden esetben hősi halottak. A harang értük szól, és mindnyájukért szól.

Köszönöm, hogy idézte Gyóni Géza híres versét, de én egy másik versből vettem egy rövid részletet. Gyóni Géza indulata azok ellen, akik a haza végveszélyének óráiban Budapestről szájaltak és magyarkodtak, miközben a Kárpátokban a papírtalpú bakancsban lefagyott a magyar baka lába, azok ellen jogos ez az indulat. Kérem a képviselő urat, tételezze fel rólunk - akár mondhatnám, rólam mint tartalékos tisztről -, hogy egy ilyen helyzetben nem a parlamentben ágálnék, és nem itt próbálnék, ahogy ön mondta, valamiféle koturnust ácsolni a talpam alá.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Zuschlag János úr, az MSZP képviselője.

 

(17.40)

 

ZUSCHLAG JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Én még annyiban reagálnék Horváth képviselőtársam felszólalására, ha figyelt volna a hozzászólásomra, éppen arra utaltam, hogy azzal, hogy a magyarság, a hazafias és egyéb szavak túl gyakran szerepelnek benne, éppen ledegradáljuk ezeket a kifejezéseket.

Tehát messze nem arról van szó, hogy ezeket a fontos és számunkra oly kedves szavakat lebecsültem volna, hanem arról, hogy éppen a túlzott gyakoriságával a törvénytervezetben nincs megfelelő módon felértékelve e szavak értelme.

Amit még a nyelviségről szólnék: én azt gondolom, hogy egy törvény akkor jó, ha érthető, ha az emberek elfogadják, és valóban modern magyarul szól. Ugyanis ezek a törvények tízmillió embernek készülnek, és nem azért, hogy pár tucat vagy pár száz ember jogászkodása által megíródjanak, hanem hogy olyan gondolatok legyenek bennük, amelyek minden emberhez eljutnak. Ezek a gondolatok csak akkor jutnak el, ha egyszerűen vannak megfogalmazva, érhetően vannak megfogalmazva. Én azt gondolom, hogy ez a célunk, hiszen ez csak akkor megy át az emberek gondolataiba, ha ők a maguk kis világában, a kereskedelmi tévéken keresztül is megértik, és nem pedig úgy, hogy a parlament jegyzőkönyvét vagy az itt lévő vitának egy-két napilapban megjelenő kivonatát előveszik és elolvassák. Én azt gondolom, hogy ezért kell dolgoznunk, és én ezért mondtam el a hozzászólásomat.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hegyi Gyula úr, az MSZP képviselője.

 

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Azt hinné az ember persze, hogy elméletileg legalább van egy határ az emléknapok kialakításánál, a 365-ös szám; bár ha a gyereknapra esik egy újabb emléknap, akkor ez az elméleti határ is megszűnik.

Azt gondolom, hogy ez a vita akkor rossz, ha azt feltételezzük, hogy valaki, aki kevéssé akar törvényben megörökíteni ilyen emléknapokat, az kevéssé hisz az emlékezés méltóságában. Egyszerűen arról lenne szó - és furcsa, hogy az Igazságügyi Minisztérium ezt kevéssé látja -, hogy a törvényhozásnak egy modern demokráciában meglehetősen korlátozott szerepe van. Tehát törvényekkel nem lehet nemzeti lelkiismeretet és történelemoktatást helyettesíteni.

Horváth Béla képviselő úr utalt Bush elnök beszédére. Ha a miniszterelnök úr, a köztársasági elnök úr vagy bárki beszédében fölhívja a figyelmet ezekre az értékekre megfelelő történelmi alkalmak keretében, akkor azt természetesnek tartjuk. De nem hiszem, hogy egy olyan kifejezés egy törvényben, amellyel mégiscsak tételesen az életünket kellene szabályozni, hogy a haza megszámlálhatatlan fiai és leányai... Szóval, tisztelt képviselőtársaim, ez jól hangzik egy ünnepi beszédben, és lehet, hogy én is használnám és használni fogom (Dr. Hende Csaba: Csak nyugodtan!), de a törvény megszámlálható dolgokról szól, kötelez minket arra, hogy a jövőben valamit így vagy ekképp cselekedjünk.

A költségvetési törvény akármilyen rossz az ellenzék számára, egy olyan törvény, amely megfogható és végrehajtható. Azt, hogy a haza megszámlálhatatlan fia és lánya mit gondoljon, és mit ne gondoljon, azt hiszem, nem lehet ellenőrizni.

Tudom, hogy már mások is említették: abban, hogy úgy vélelmezi ez a törvény, hogy a haza védelmében kizárólag magyar hazafiak haltak meg egy olyan országban, amely egy szerb öntudatára büszke Damjanicht is föl tudott mutatni, és Pöltenberg Ernőt, és rengeteg, tízezer, százezer német, cigány, szlovák és egyéb származású katonát, ebben legalábbis hiba van, és ezen mindenképp módosítani kellene.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szűrös Mátyás úr, az MSZP képviselője.

 

DR. SZŰRÖS MÁTYÁS (MSZP): Tisztelt Országgyűlés! Elnök Úr! Én azt hiszem, hogy helyes ez az előterjesztés szellemiségében és alapjaiban. Két részből áll: a magyar hősök emlékének megörökítése, illetve az emléknap létesítése.

Tisztelt Országgyűlés! Én azt hiszem, hogy ami az elsőt illeti: ideje, hogy mi megfelelő, méltóságteljes helyzetet alakítsunk ki a Hősök terén a székesfővárosban. Azt hiszem, hogy ez a kiindulópont. És hogy ott milyen formában örökítjük meg, az már a művészek kérdése meg az illetékesek dolga. De az biztos, hogy a Hősök terén a mostani állapot fenntarthatatlan. Ha mi méltóképpen akarunk emlékezni a hősökre, akkor itt méltóságteljes helyzetet kell teremteni.

Mint ahogy '89-ben egyetértettem Mécs Imrével, most is egyetértek: az emlékezés elsősorban a mának és a jövőnek szól, nekünk és a magyar ifjúságnak. Azt hiszem, hogy ennek megfelelően kell az emléknapot megválasztani.

Azt hiszem, államtitkár úr, el lehet fogadni, hogy talán célszerű vagy érdemes újragondolni még egyszer az egészet, nem a törvény szövegét, hanem az egésznek a kivitelezését, hogy hogyan történjék.

Én ezzel kapcsolatban nem tudok konkrét javaslatot tenni, de azt hiszem, hogy a nap megválasztásában is körülbelül azt kell követnünk, hogy méltóságteljes ünnep legyen, ha már csináljuk, és hogy ne fellengzős és valamiféle kitaláció legyen.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Szentgyörgyvölgyi Péter, a Független Kisgazdapárt képviselője - nincs a teremben. Lezsák Sándor úrnak adom meg a szót, az MDF képviselőjének.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Miniszter Úr! Államtitkár Úr! Nyolcvannégy évvel ezelőtt, az első világháború vérzivatarában született meg az 1917. évi VIII. törvény. Az akkori Magyar Országgyűlés ebben a törvényben nyilvánította ki azt az óhaját, hogy nemzetünk hősi halottainak kegyeletteljes tiszteletét megfelelő módon kifejezésre kell juttatni. Akkor határozták meg először az időpontot is, idézem: "A nemzet a jövő nemzedék okulására és hősi halottainak dicsőségére minden esztendő május hónapjának utolsó vasárnapját nemzeti ünneppé avatja."

Fűződött-e valamilyen indoklás vagy hagyományra történő utalás ehhez az időponthoz, május utolsó vasárnapjához? Az 1917. évi törvény indoklása nem utalt erre, de a magyar történelemben évszázadokon keresztül május 30-án volt a Szent Jobb ünnepnapja. Ennek az első hivatalos állami ünnepnapnak a megünneplését 1222-ben, az Aranybullában törvénybe is iktatták. Évszázadokon keresztül, a reformáció térhódítása után a hitfelekezetekhez való tartozástól függetlenül ünnepeltek és emlékeztek május végén elődeink, és valószínűleg ennek az ünnepnapnak a hagyománya is hozzájárult a május végi időpont kijelöléséhez.

Az 1924. évi XIV. törvény megerősítette a hét évvel korábbi törvényt, és kinyilvánította, hogy május utolsó vasárnapját - idézem - "mint a hősök emlékünnepét a magyar nemzet mindenkor a hősi halottak számára szenteli". A törvény szellemében országszerte emlékoszlopokat, emléktáblákat állítottak az első világháború áldozatainak az emlékezetére. Később, egy 1942-ben kelt kormányrendelet az első világháború halottainak emlékünnepét kiegészítette a második világháború halottairól való megemlékezéssel. Az 1924. évi törvény rendelkezéseit később sem hatálytalanították, hiszen a szocialista diktatúra évtizedeiben amúgy sem szabadott megemlékezni a világháború áldozatairól.

Tisztelt Ház! Jó érzéssel és jó emlékezettel tölt el, hogy a Magyar Demokrata Fórum már 1989-ben felújította hősök napja néven ennek az emléknapnak a tiszteletét. Az ünnepnap érvényét tágítottuk, azaz a világháborúk katonai és civil áldozatainak, elhurcoltjainak az emléke mellé hozzávettük a haza, a szabadság és az emberi méltóság valamennyi áldozatáról történő megemlékezést, beleértve az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseit is.

Az elmúlt években május utolsó vasárnapja félhivatalos emléknappá vált. Szinte az ország valamennyi nagyobb településén megemlékeztek ezen a napon mindazokról, akik életüket adták a hazáért. Jutott egy-egy szál virág a háborúk, szabadságharcok civil és névtelen áldozatainak emlékezetére is. Ezen a napon hagyományápoló és honismereti, helytörténeti körök és egyesületek tagjai sok helyen láthatóak a temetőkben, ahogyan gondozzák az elhanyagolt katonasírokat.

A rendszerváltozás utáni történelmi igazságtétel része az, hogy országszerte egyre több emlékhelyet emelnek, vagy elfeledett emlékhelyet újítanak föl. Budapesten például a budapesti Ludovika épülete előtt állították fel a hősök emlékművét. Ezen a napon már rendszeresen, több év óta ünnepélyesen koszorúznak a hősök emlékművénél a Hősök terén, az imádkozó katona szobránál a rákoskeresztúri köztemetőben és a Margit-híd budai hídfőjénél álló oroszlánnál, a przemý sli emlékműnél is.

 

(17.50)

 

Mint ismeretes, ennél a lengyel városnál jutott orosz fogságba a legtöbb magyar katona az első világháború idején. Szegeden több év művészi restauráló munka eredményeként ragyog régi szépségében Aba Novák Vilmos évtizedeken keresztül malter alá rejtett freskója a Hősök Kapuja alatt. Ez a freskó szinte mindent elmond az utókornak nemcsak a hősök áldozatvállalásáról, hanem a hátramaradt özvegyek és árvák szenvedéséről és reményéről is, arról, hogy családtagjuk halála nem volt értelmetlen halál, nem volt hiábavaló áldozat. A művész egy szalagra írta le a Szózat egy sorát, amely ennek az emléknapnak a mondanivalóját a legtömörebben foglalja össze: "Az nem lehet, hogy annyi szív hiába onta vért".

Tisztelt Ház! Emlékezzünk tehát: május utolsó vasárnapja legyen a hősök emléknapja. Csak akkor lesz jövőnk, ha vállaljuk múltunkat, és csak akkor lesz jövőnk, ha a hazájukért, családjukért elesett hősi halottainkat tiszteljük, és ezt a tiszteletet továbbadjuk gyermekeinknek és unokáinknak. Ezen a napon valamennyi magyar érezze kötelességének, hogy tisztelettel adózzék azok emléke előtt, akik az államalapítás óta a vérüket ontották, életüket kockáztatták vagy áldozták Magyarországért.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Takács Imre úr, az MSZP képviselője.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Ez a törvényjavaslat a magyar hősök emlékének megörökítéséről és a magyar hősök emlékünnepéről egy olyan elem, amely tulajdonképpen formailag megfelelő. Azonban a formalitás csak akkor töltődik meg tartalommal, ha az emberek azonosulnak az ilyen ünnepekkel.

Jó néhány évvel ezelőtt középiskolások körében végeztek több országban szociológiai felmérést - így Franciaországban, Németországban, Magyarországon s a többi -, és ez a felmérés azt igazolta, hogy a francia középiskolások sokkal jobban tisztelik, becsülik hőseiket, mint az akkori felmérés szerint a magyar középiskolások. Tehát én azt akarom mondani, hogy elsősorban az oktatás kérdése ez az egész téma. Ha mi ezt az emlékünnepet, ezt a valóban helyes emlékünnepet megalkotjuk és törvénybe foglaljuk, ha nincs megfelelő tartalma, ha az emberek nem azonosulnak vele, akkor a sok-sok ünnep mellett az egyik úgynevezett ünnep lesz ez is. Tehát az oktatási tárcának végig kell gondolnia azt, hogyan valósítsa meg azt a tartalmat, ami ehhez kötődik.

Az ember cselekedeteit gyakorlatilag a behódolás, az azonosulás és az internalizáció határozza meg. Az azonosulás, a hősökkel való azonosulás egy nagyon fontos emberi jellemvonás lehet. De ha az oktatásunk nem megfelelő ebből a szempontból, akkor ez az emlékünnep csak formailag lesz meg, de nem lesz megfelelő tartalma.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Horváth Béla úr, a Független Kisgazdapárt képviselője.

 

HORVÁTH BÉLA (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Teljes mértékben egyetértek mindkét előttem felszólalóval, Lezsák Sándor úrral és Takács Imre képviselőtársammal is. Amit Lezsák Sándor úr említett, az már megfogalmazódott 1924-ben is, amikor az egyik felszólaló felvetette, hogy a katonai vitézek szerepe mennyire nincs feldolgozva, reprezentálva. Nevezetesen - és örülök, hogy itt ül egy ezredes katonatiszt, aki hallja - itt a limanowai hősökről volt szó, és megemlítette a felszólaló 1924-ben, hogy ismét ez a magyar szerénység okozta hiba, hogy mások említik meg feldolgozásaikban a magyar katonák vitézségét.

Visszatérve az eredeti gondolatomra, úgy gondolom, hogy egy emléknapnak nemcsak az a fontossága, jelentősége, hogy majd azon a napon délután háromkor, mondjuk, a templomokban harangzúgás lesz, és a kormány, az Országgyűlés, az önkormányzatok, a civil szervezetek koszorúznak az adott helyen, hanem ennek az emléknapnak, gondolom, az iskolákban is szemléletformáló ereje lesz, a történelemtanárok felhívják a figyelmet, és külön fontos, hogy ez az ünnepnap a jövő nemzedéknek is szól, a ma élőknek is, nekem is.

Hadd mondjak el ezzel kapcsolatban egy személyes példát: tavaly a középiskolás fiam részt vett egy történelempályázaton, amelynek az volt a címe, hogy "Az egyházi személyek szerepe az 1848-49-es szabadságharcban". Amikor a fiam dolgozatát elolvastam, megdöbbentem, mert én még a szocializmusban egészen másképp tanultam a '48-as szabadságharcot, az egyházaknak az ellenálló és a forradalommal szembeforduló szerepét oktatták, és kiderült, hogy rendkívül aktívan a katonai harcokban milyen nagy számban vettek részt főpapok - és az alsó papság is - a mindennapi ütközetekben. (Mécs Imre: A papok nem!)

Tehát igenis szükség van az emléknap kapcsán (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.) egy ilyen történelemszemléletre. Tudom, hogy a történészek egyből megtámadnak ezért, hogy politikus (Az elnök ismét csenget.) ne utasítsa a történészeket, de mindenképpen szükséges, hogy ilyen típusú...

 

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt a kétperces időkeret.

Hozzászólásra következik Bauer Tamás úr, az SZDSZ képviselője. Megadom a szót.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A Szabad Demokraták Szövetsége ezt a törvényjavaslatot elutasítja, alapjában véve nem ért vele egyet. Nem ért egyet azzal a szellemiséggel, amely ebben a törvényjavaslatban megfogalmazódik. Mécs Imre már elmondta, hogy ebben a formájában ezt a törvényjavaslatot károsnak tartjuk.

Nem arról van szó, hogy ebben a társadalomban ne kellene tiszteletben tartanunk azoknak a millióknak az érzéseit, akiknek szülei ma már kevésbé, inkább a nagyszülei a két világháború poklában áldozatul estek. Nem arról van szó, hogy ne kellene büszkén emlékeznünk azokra, akik a magyar történelem szabadságharcaiban és függetlenségi harcaiban hősiesen helyt álltak. Ezt tesszük. Ezt tesszük minden alkalommal, amikor nemzeti ünnepeinken - három is van, amit az Országgyűlés nemzeti ünneppé nyilvánított, március 15-e, augusztus 20-a, október 23-a - vagy a többi emléknapon, június 16-án, október 6-án a magyar társadalom évről évre megemlékezik a hősökről és az áldozatokról.

Ez a törvényjavaslat azonban nem erről szól, mint ahogy nem erről szóltak e kormánykoalíció korábbi hasonló történeti kezdeményezései. Ez a törvényjavaslat arról szól, hogy egyfajta történelemszemléletet, amely jelen van a magyar közéletben és amit a jelenlegi jobboldali kormánykoalíció képvisel, hivatalos, egyedül üdvözítő történelemszemléletté tegyen, mint ahogy erről szóltak a koronatörvény és a többi emléknaptörvény is, amit ez a kormánytöbbség elfogadtatott ezzel az Országgyűléssel.

Miféle történelemszemléletről van szó? Amikor a demokratikus Magyar Országgyűlés 1990-ben megalakult, akkor azzal, hogy az első beszédet (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból: Idő! Idő! - Közbeszólások az SZDSZ soraiból: Rendes hozzászólás!) Vörös Vincére, az Ideiglenes Nemzetgyűlés képviselőjére bízta - akiről éppen ma emlékeztünk meg halálát követően -, akkor ezzel és Vörös Vince beszédével azt juttatta kifejezésre, hogy az új Magyar Országgyűlés azzal az újrakezdéssel vállal közösséget és folytonosságot, amit 1945 jelentett, az Ideiglenes Nemzetgyűlés megalakulása jelentett, és nem vállal folytonosságot a Horthy-kor és az azt megelőző korok - Bibó kifejezését használva - zsákutcás politikájával.

Kiderült azonban már az első ciklusban - kezdve Antall miniszterelnöknek a Hadtörténeti Múzeumban tartott beszédétől, Raffay államtitkár úrnak az országzászló helyreállítására tett kezdeményezésén keresztül a Horthy-temetésig -, hogy a magyar jobboldal nem tanult a második világháború poklából, és azzal kíván folytonosságot vállalni, ami ezt a társadalmat a két világháború szörnyűségeibe belevitte.

 

 

(18.00)

 

 

Akkor még a Fidesz azt mondta, hogy számára a Horthy-korszak értékelése ugyanúgy távol eső közömbös kérdés, mint a mohácsi vészé. Hatalomra kerülve azonban megváltoztatta ezt az álláspontját, és a jövő választásának kormánya többet beszél a múltról, mint bármely korábbi kormány.

E törvényjavaslat azzal, hogy a május végi időpontot választja; azzal, hogy szövegszerűen átveszi az 1924-es törvény rendelkezéseit; azzal, hogy indoklásában hivatkozik is az 1924-es törvényre, akárcsak a Corvin-koszorú, Corvin... (Közbeszólás az FKGP soraiból: Lánc...), a Corvin-lánc helyreállítása, egyértelműen a folytonosságot vállalja - ami az előző Fidesz, a '90-es évtized első felének Fidesze számára még elképzelhetetlen volt - a Horthy-korszakkal.

Azzal, ahogy Hende államtitkár úr mai expozéjában - ami a szövegben nincs benne - egyértelművé tette, hogy az első világháború, a második világháború magyar szerepvállalásával vállal közösséget. (Dr. Hende Csaba nevet.) - ez elhangzott ma itt, kedves államtitkár úr (Dr. Hende Csaba: Jaj, édes istenem!) -, ahogy Ughy fideszes szónok úr szintén hasonló szellemben fogalmazott, teljesen világos, hogy önök úgy gondolják ma is (Ughy Attila: A keresztény papokra gondolsz?), hogy amikor a magyar kormányok belevitték Magyarországot olyan háborúkba, amilyenek voltak Mária Terézia idején is, de ezek a mai nemzedék számára valóban történelmet jelentenek... - de amilyen volt az első és a második világháború, ahol senki nem Magyarországot védte, senki nem a magyar állam és a magyar nép érdekeiért harcolt, mert a magyar népnek Németország győzelméhez a Szovjetunióval, az Egyesült Államokkal és Angliával szemben semmiféle érdeke nem fűződött; ahhoz fűződött a magyar népnek érdeke, hogy Németország abban a háborúban vereséget szenvedjen.

Aki a keleti fronton a németek oldalán harcolt, nem magyar érdekekért harcolt. 1945-ben Magyarországon ezt mindenki vagy legalábbis nagyon sokan megértették, úgy tűnt, hogy még 1990-ben is értik; e törvényjavaslatból az derül ki, hogy e törvényjavaslat előterjesztői és támogatói ezt ma sem értik, és ma is azt hiszik, hogy aki 1942-ben, '43-ban, '44-ben ennek a háborúnak az áldozatául esett, az Magyarország érdekében esett áldozatul.

Lezsák Sándor itt azt mondta, hogy az nem lehet, hogy értelmetlenül haltak meg azok a százezrek. Nos, tisztelt képviselőtársaim, értelmetlenül haltak meg azok a százezrek; azok is, akik az Isonzónál és Przemý slnél haltak meg, mert magyar érdek ehhez a harchoz nem fűződött, és azok is, akik a Don-kanyarban pusztultak el, azoknak a harcához sem fűződött semmiféle magyar érdek, mert ők a német háborús gépezet ágyútöltelékeként pusztultak el abban a háborúban.

Aki azt gondolja, hogy a második világháború magyar katonái ugyanúgy a magyar történelem hősei, mint a '48-49-es szabadságharc katonái vagy az '56-os felkelés katonái, az azt hiszi, hogy a második világháborús magyar részvétel Magyarország érdekeit szolgálta, holott nem azt szolgálta. Azt gondolom, ha én felteszem az államtitkár úrnak a kérdést (Dr. Fazekas Sándor: Ne tedd fel!), hogy az a katonaszökevény-e a hős, akit a keleti fronton kivégeztek, vagy aki kivégezte, az-e a hős, akkor szeretném tudni, hogy erre mit válaszol. Ha megnézte "A napfény íze" című filmet, ki azok közül az: aki kivégezte, aki megkínozta a másikat, vagy akit megkínoztak? Melyik a hős, és melyik az áldozat, akire emlékezni kell? Erre a kérdésre még egy fél évszázaddal a második világháború után sem lehet megkerülni a választ.

Az ön válasza, államtitkár úr, egyértelmű volt a mai expozéjában, ön azok oldalán áll ma is, akik abba a háborúba belevitték ezt a népet. (Dr. Hende Csaba: Ez már több a soknál, képviselő úr!) Azt gondolom, tisztelt államtitkár úr, hogy ez a szemlélet 2001-ben is elfogadhatatlan. Emiatt e törvényjavaslatot nem lehet elfogadni, ezt a történetszemléletet, amelyet önök erre az országra rá akarnak erőltetni, nem lehet elfogadni. Aki tisztességgel az áldozatokra akar emlékezni, annak nincs szüksége arra, hogy a Horthy-kor politikájával vállaljon egy ilyen törvényjavaslattal közösséget. Lehet rájuk emlékezni, emlékezzünk valamennyien, anélkül, hogy ezt a folytonosságot a Horthy-korszak politikájával elvállalnánk.

Mi olyan módosító javaslatokat fogunk benyújtani, amelyek helyreállítják ennek az emlékezésnek a szellemét; amelyek különbséget tesznek a magyar függetlenségért és a magyar szabadságért való harc és idegen hatalmak érdekei mellett folytatott harc között, mert a második világháború ez volt, tisztelt államtitkár úr, tisztelt képviselőtársaim. Akkor tudjuk elfogadni a törvényjavaslatot, ha e módosító javaslatainkat önök el tudják fogadni, és ezzel összefügg az emléknap időpontjának megválasztása is.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Ughy Attila képviselő úr, a Fidesz képviselője.

 

UGHY ATTILA (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nagyon nem szerettem volna hozzászólni, de nem tudom megállni, hogy Bauer képviselőtársamra néhány mondattal ne reagáljak; elsőként arra, amit azzal hozott összefüggésbe, hogy a felszólalásomban az első és a második világháború áldozataira kívántam volna kihegyezni az emlékezést.

Direkt előkerestem a jegyzeteimet, mert hátha csal az emlékezetem, hogy mit mondtam két és fél órával ezelőtt, bár azt hiszem, még nem állok korban olyan közel a szenilitáshoz, hogy erre ne emlékeznék. Én kifejezetten azokat a szavakat használtam, hogy a korai feudalizmusban Magyarországon a keresztény papok, a tatárok ellen fellépő országbíró és a '48-49-es szabadságharc honvédjei, a Rákóczi-szabadságharc honvédjei. Azt gondolom, hogy ezeket használtam, és hogy ezeket hogyan lehet belekeverni és összekeverni az első és a második világháborúban elesett áldozatokkal, ezt igazán nem tudom, hogyan sikerült megtenni, Bauer képviselőtársam.

A második, inkább már politikai jellegű hozzászólásom pedig az lenne, hogy most nem tudom, hogy az SZDSZ-en belül melyik álláspont az igaz, Bauer Tamás úr álláspontja vagy pedig Mécs Imre képviselőtársam álláspontja. Mécs Imre képviselőtársam sokkal nyitottabban és jobb szándékot feltételezve állt hozzá a törvényjavaslathoz, és annak a hibáit korrigálandó módosító javaslatokkal állt elő. Azt gondolom, hogy ez az álláspont nemcsak az én számomra, hanem az egész parlament számára sokkal kellemesebb, mint Bauer Tamás képviselő úr álláspontja.

Remélem, hogy a két SZDSZ-álláspont közül a hivatalos álláspont Mécs Imre álláspontja, és nem Bauer Tamás álláspontja. Abban is szeretnék hinni, mint egy olyan ember, aki már tíz éve figyeli a Szabad Demokraták Szövetsége politikai tevékenységét, hogy azért általában véve a Szabad Demokraták Szövetségében a Mécs Imre-féle álláspont lesz az uralkodó, nem pedig a Bauer Tamás-féle.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Szűrös Mátyás úr, az MSZP képviselője.

DR. SZŰRÖS MÁTYÁS (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! A Bauer Tamás képviselő úr által felvázolt történelemszemlélet egy külön szemináriumot igényelne, azt hiszem, most ez nem ide tartozik. (Dr. Fazekas Sándor: Így van!) Nem is követhető, tudniillik ezek szerint nem lett volna szükséges emléket állítani a második világháború hőseinek, márpedig a nép mindenütt, minden városban, minden faluban tiszteletét fejezte ki emlékmű állításával a magyar hősöknek. (Dr. Fazekas Sándor: Így van!) Ez az egyik dolog.

A másik pedig, hogy emlékezünk bizonyos ünnepeken így is, úgy is a hősökre. Nem! Október 23-án például a szabadságharcra és a forradalomra mint eseményre, az egészre emlékezünk, és a köztársaság kikiáltására, tehát e történelmi eseményekre. Ugyanakkor a közelmúltban a Magyar Országgyűlés elfogadott határozatot a holokauszt emléknapjára vonatkozóan és a kommunizmus áldozatainak emléknapjára vonatkozóan, illetve ezzel kapcsolatban kialakult egyfajta álláspont Magyarországon.

Azt hiszem, egyértelmű, hogy a magyar hősökre, akik a magyar szabadságért és függetlenségért harcoltak, megfelelő körülmények között emlékeznünk kell, a jövő érdekében és a mai Magyarország érdekében is.

 

 

(18.10)

 

Ezt mindenféleképpen fontosnak tartom. Ismételten visszatérek oda, hogy ehhez megfelelő helyre van szükség, és a méltóságteljes körülményeket kell ehhez megteremteni. Itt nem arról van szó, hogy most vitassuk, milyen érdeket szolgált a magyar hadsereg a második világháborúban; akik elestek a harcokban, tiszteletet érdemelnek, mert ők nem feltétlenül önszántukból mentek.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hende Csaba államtitkár úr.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Teljesen egyetértek Szűrös Mátyás képviselő úrral. Semmiképpen sem ütközik ez a törvény az egyedi történelmi eseményekre emlékező emléknapokkal, és nem is mérhető azokhoz, ez teljesen természetes. Számos bírálat érte a törvényjavaslat stílusát. Nem vagyunk tévedhetetlenek, és elég kevés magyartanár van az Igazságügyi Minisztériumban, úgyhogy örömmel veszünk minden olyan módosító javaslatot, amely stílusában csiszolja és jobbá teszi ezt a javaslatot.

Azért azt figyelmébe ajánlom mindenkinek, hogy az előző ciklusban Nagy Imre emlékének megörökítéséről hozott a parlament egy emléktörvényt. Én megnéztem ezt a törvényt, felfrissítendő az emlékezetemet: hasonlóan emelkedettnek találtam a stílusát. Ha a mai kritikák szellemében kellene fogalmaznom, akkor azt mondanám, hogy hasonlóan dagályos és patetikus annak az emléktörvénynek a nyelvezete, úgyhogy a szálka és a gerenda problémáját itt jó lesz észbe vennünk mindnyájunknak, de természetesen nyitottak vagyunk minden jó szándékú módosítás előtt.

Elmondtam már az expozéban, elmondtam egy kétperces felszólalásban, most kénytelen vagyok harmadszor is elmondani más szavakkal ugyanazt, amit előttem éppen Szűrös Mátyás képviselő úr mondott el. Az esküjéhez híven, fegyverrel a kézben, parancsteljesítés közben elesett katona mindig hősi halott, mert soha nem tehet arról, hogy az országát, a hadseregét milyen háborúba és milyen politikai célok miatt vitték bele.

Az pedig, hogy én miről mit gondolok - megkérem Bauer képviselő urat ma már másodszor (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy az én gondolataimban való olvasást szíveskedjék mellőzni.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az MDF soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Horváth Béla úr, a Független Kisgazdapárt képviselője.

 

HORVÁTH BÉLA (FKGP): Köszönöm, elnök úr. Csak nagyon röviden, jóindulatúan mondom, államtitkár úr, örülök, hogy ön ennyire kompromisszumkész és befogadókész az ellenzéki módosító indítványokkal kapcsolatban. Csak emlékeztetném a tisztelt Házat, a rádióhallgatókat, hogy a 2000. évi I. törvény kapcsán is hasonló helyzet volt. Az ellenzék jelezte, hogy módosító indítványai megszavazása esetén megszavazza a Szent Korona-törvényt, aztán végül a végszavazásnál ugyanúgy nemet nyomott, annak ellenére, hogy beépültek a gondolatai. Most is hasonló helyzetben vagyunk, de mi legyünk nyitottak az ellenzék iránt.

A tisztelt rádióhallgatóknak és a jegyzőkönyvolvasóknak mondom, hogy ez a törvényjavaslat bizonyos tükröt is állít Bauer Tamás SZDSZ-es pártjának. Nevezetesen: mint budapesti, szomorú szívvel kell megállapítanom, hogy a Magyar Országgyűlésnek kell nógatnia, ösztökélnie Demszky Gábor főpolgármester urat, a 4. §-ban fel kell hívnunk a figyelmét, hogy a kegyeletsértő rendezvényeknek vessen véget a budapesti Hősök terén, annak ellenére, hogy az 1990-ben megfogalmazott önkormányzati törvény feketén-fehéren úgy fogalmaz, hogy a Fővárosi Önkormányzat feladata és hatásköre különösen: rendeletében védetté nyilvánítja a főváros városképe, történelme szempontjából meghatározott épített környezetét, különös tekintettel a világörökség részévé nyilvánított épületekre, építményekre és területekre, szabályozza ezen védett értékek védelmét, fenntartását. Sajnos, Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester úrnak tíz év nem volt elegendő, hogy olyan rendeletet alkosson a Fővárosi Közgyűlés, hogy a Hősök terén méltóképpen oda lehessen menni emlékezni, és valóban ne gördeszkázók között bukdácsolva, külföldiek megrökönyödésére kelljen ezt megtennünk.

Összességében, befejezésképpen csak annyit tudok ezzel kapcsolatban elmondani, különösen az ellenzéki, SZDSZ-es felszólalóval kapcsolatban - egy latin mondást idézek: a tettek önmagukért beszélnek. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ez jellemzi Demszky Gábor tízéves főpolgármesterségét. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Független Kisgazdapárt soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Mécs Imre úr, az SZDSZ képviselője.

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Én továbbfejlesztem azt, amit Horváth képviselőtársam mondott: minden Démoszthenésznél szebben beszél a tett - hogy klasszikusokat idézzünk. Azt szeretném leszögezni, hogy annyira szerencsétlen volt a magyar történelem, hogy alig vannak olyan időszakok, amikor meg lehet állapítani, hogy valaki úgynevezett jó ügyért vagy később megállapított igaz ügyért harcolt. Azt hiszem, mindig az emberből kell kiindulni, és nem lehet a vulgár marxista értelmezést venni - ami annak idején is feldühített bennünket -, hogy igaz háború, nem igaz háború. Azt, akit a közösség elküldött, aki teljesítette a kötelességeit, aki bátran viselkedett, férfihoz méltóan, igenis hősként kell tisztelni, még akkor is, ha ellenfelünk. Épp azért szépek azok a példák, amelyeket említettem: Verdunnél képesek voltak arra, hogy közös emlékművet építsenek, és most képesek együtt építeni - bár ez is egy koturnusos szó - az Európai Uniót ezek után. Nekünk is el kell ide jutni.

Alig van néhány olyan időszaka a történelmünknek, amikor tényleg lineárisan, tisztán, világosan párhuzamosak voltak a vektorok. A mohácsi vésznél is milyen árulások voltak, de bárhova nézünk a történelemben, mindig szövevényes volt, egyéni érdekek voltak. Azokat, akik a köz érdekében teljesítették a kötelességüket és az egyéni jó tulajdonságokat érvényesítették - bátorság, egyenesség és így tovább -, igenis tisztelnünk kell, mert példát kell adni. Hogyan tudjuk a mi államunkat vagy a mi közösségünket szervezni, ha nem ismerjük el azokat, akik a vállalták a közösséget? De ugyanakkor azokat a bátor férfiakat is becsülnünk kell, mint Bajcsy-Zsilinszky Endre, Odescalchi herceg - kapásból ők jutottak eszembe -, akik képesek voltak életük kockáztatásával és feláldozásával is megálljt parancsolni, amikor ugyanaz a dolog nyilvánvalóan rosszra fordult. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Mind a kettőt hősként tiszteljük, mind a két kategóriát. (Taps.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Bauer Tamás, az SZDSZ képviselője.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Csak két megjegyzést fűznék ahhoz, amit az államtitkár úr mondott. Az egyik: fenntartom magamnak azt a lehetőséget, ami mindenkinek fennáll, hogy amit a másikunk mond, azon gondolkozzék, és levonja belőle a következtetéseket - ezt a jövőben is meg fogom tenni.

A másik pedig, tisztelt államtitkár úr, azt gondolom, ha egy országot a vezetői egy értelmetlen, haszontalan, káros, az ország érdekeit veszélyeztető háborúba belevisznek, akkor én emberileg becsülöm és sajnálom azokat, akik ebben követik a kormányt, és tisztelem azokat, akiknek van bátorságuk nem követni a kormányt. És kiváltképp akkor, amikor ez a háború, amibe Magyarországot az akkori vezetői belevitték, a demokratikus országok ellen irányult a legszörnyűbb rendszer nevében, a náci Németország nevében, és ebbe azért viszik bele ezek a vezetők az országot, mert azt hiszik, hogy a maguk revíziós céljait így fogják tudni megvalósítani, akkor azoknak volt igaza, akik ezzel a háborúval, tisztelt államtitkár úr, szembefordultak.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hegyi Gyula úr, az MSZP képviselője.

 

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Bevallom, hozzám leginkább Mécs Imre emelkedett szavai állnak, és nem hiszem azt, hogy ne lehetne emelkedetten fogalmazni - más dolog az, hogy azt hiszem, inkább egy parlamenti beszédben, mint egy törvényjavaslat szövegében, amelynek mégis pontosnak kellene lennie.

Nem akarok mély történelmi órákba visszabocsátkozni, de az áldozat és hogy melyik oldalon, kinek volt igaza, azért is nehéz kérdés, tisztelt képviselőtársaim - ha Hóman Bálintot olvassuk, akkor látjuk, hogy Szent István és Vazul egymás közti háborúját úgy írták le a korabeli krónikákban, hogy a németek voltak azok, akik Szent István mellett harcoltak, és Vazul mellett harcoltak az úgynevezett magyarok - az akkori két tábor megnevezése ez. Persze, Szent István mellett is harcoltak magyarok, valószínűleg a másik oldalon egyáltalán nem voltak külföldi zsoldosok, akiket a német szó jelentett. Ilyen értelemben valóban azt hiszem, a történelemnek ma már mind a két oldal része, és valóban a békévé oldja az emlékezés igazsága érvényes erre. A XX. századra ez még nem állt.

 

 

(18.20)

 

Azt azért meg kell mondanom Horváth Béla és mások - nem tudom, kisgazda vagy milyen képviselők jelenleg - véleményével kapcsolatban, hogy függetlenül az emléknaptól, le kell szögezni azt, hogy a Független Kisgazdapárt az úgynevezett Horthy-korszakban az akkori rendszer egyik legkeményebb, legkövetkezetesebb ellenzéke volt. Számtalan esetben sor került arra, hogy ajánlásokat nem tehettek a parlamentben, aki bejutott közülük, az bátor, tiszteletre méltó parlamenti harcot folytatott - nemcsak Bajcsy-Zsilinszky, hanem sokan-sokan mások -, pontosan azzal a revizionista szellemmel szemben, amely a magyar nép sorskérdései helyett beszél csak és kizárólag a határkérdésről.

Ami pedig a gördeszkázást illeti, azt hiszem, hogy ha ott koszorúzás van, akkor ne gördeszkázzon senki a Hősök terén, de hogy egyébként egy nemzeti műemlék közelébe ne engedjük oda a fiatalokat, azt gondolom, pontosan ellene szól annak, amit nemzeti emlékről gondolunk. Ha járt a képviselő úr más országokban, akkor láthatta, hogy a fiatalok mindenütt birtokba veszik a közterületeket. Nemzeti ünnepeken persze az arra méltó (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) emlékezésre kell lehetőséget adni. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Czoma Kálmán úr, a Független Kisgazdapárt képviselője.

 

CZOMA KÁLMÁN (FKGP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy érzem, hogy az ellenzéki oldalon, azért mert ellenzéki oldalon ülnek, megpróbálják ezt a törvényt mindenképpen félremagyarázni.

Ne felejtsék el, Bauer Tamás úr, képviselő úr és társai, hogy nem a német érdekekért harcoltak a második világháborúban azok a hősök, akik elvesztek, hanem volt előtte egy Trianon, egy trianoni diktátum, ami Magyarország kétharmadát elvitte, a nemzet kétharmadát elvitte. Ezekért harcoltak, ennek a visszacsatolásáért, visszaállításáért harcoltak a második világháború hősei. Tehát nem Horthy Miklósért, nem Hitlerért, hanem magyar érdekekért, a magyar földért és a magyar emberekért, magyar állampolgárokért harcoltak akkor.

Nem kell félremagyarázni, tisztelt képviselő urak! Erről volt szó, és igenis hősök voltak azok az emberek, akik ott elestek - sajnos nagyon sokan -, és megérdemlik azt, hogy legyen egy napjuk, a hősök napja.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hende Csaba államtitkár úr.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Hegyi Gyula képviselő urat szeretném megnyugtatni: a törvényjavaslat nem szól a gördeszkázókról, és nem mondja meg, hogy mi az, amit szabad csinálni a Hősök terén, és mi az, amit nem szabad csinálni. Ez egy alkotmányos szellemben fogant törvényjavaslat, és az alkotmány 44/A. § (1) bekezdésének a) pontja szerint az önkormányzatokat helyi közügyekben önálló szabályozási jog illeti meg. Ez pedig egy olyan önkormányzati alapjog, amely egyébként csak kétharmados törvénnyel lenne korlátozható.

Amikor tehát a törvényjavaslat azt mondja, hogy felhatalmazza a Fővárosi Közgyűlést, hogy rendeletében olyan szabályozást alkosson, amely a használati mód tekintetében összhangban áll a tér műemléki védettségével, továbbá kifejezésre juttatja a nemzet kegyeletét hősei iránt, akkor ezt az egész kérdést a Fővárosi Közgyűlés - ahol nagyon sokféle szemléletű politikai erő van jelen - bölcs mérlegelésére bízza. Hogy melyik az a szabályozási mód, amely ezeknek a törvényes követelményeknek megfelel, teljes szabad kezet és csorbítatlan alkotmányos kompetenciát élvezve ezt a Fővárosi Közgyűlés fogja meghatározni. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Mádai Péter úr, az SZDSZ képviselője.

MÁDAI PÉTER (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Még a rendes hozzászólásom hátravan, de egyvalamit meg kell említenem. Nagyon-nagyon rossz irányba megy el a vita, ahol úgy tűnik, minden egymásra való mutogatás ellenére igenis lehet megegyezés. Ha mi most a történészek helyett elkezdjük a második világháborús magyar szerepvállalást taglalni, nem mennék bele abba, hogy Trianon következménye volt a második világháborús magyar szerep, annak a következménye volt a párizsi béke, amelyik mindezt megerősítette, mert ez nem az én tisztem, a parlament tiszte sem.

Azt gondolom, hogy egy törvényjavaslatról beszélünk, amelynek lényeges dolgaiban egyetértés van közöttünk, és lényeges dolgaiban nincs egyetértés. De én nem emlékszem arra, hogy kategorikusan elhangzott volna az, hogy ezekben nem lehet konszenzust találni.

Még valamit nagyon-nagyon szeretnék, ha nem hangzana el ebben a Házban, hogy ki a hősi halott, és ki nem hősi halott. A világ tele van hősi halottakkal, amióta az emberiség történelmét írjuk. Függetlenül attól, hogy melyik oldalon estek el, hősi halottként tisztelik őket, mert nem maguktól mentek. Mindegy, hogy annak a kormánynak a politikája számomra bűnös volt vagy nem volt, hősi halottak. (Dr. Hende Csaba: Ezt mondtam én is!)

Még belefér a két percbe: 1997-ben abban a megtiszteltetésben volt részem, hogy Borgyirevkában járhattam, ahol fölállítottuk a második magyar hadsereg elesett katonáinak emlékművét. Ott egy 70 éves, idős, orosz polgármester asszony, egy nagyon egyszerű asszony mondta, és én nagyon nem felejtettem el: Innentől kezdve béke legyen! Ti ápoljátok a mi fiaink sírjait, mi ápoljuk a tieiteket, és ne erre gondoljunk, hanem hogy ebből okuljunk.

Köszönöm. (Taps.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Mécs Imre úr, az SZDSZ képviselője.

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Mádai Péter lényegében elmondta, amit szerettem volna. Annyit szeretnék még hozzáfűzni, hogy Trianon sem volt előzmények nélkül - Czoma képviselő úrnak.

Amikor mi, politikusok beszélünk erről, akkor mindig oda kell figyelnünk, amikor politikusok vagy politikai réteg, vagy politikai szféra hibázott. Trianon szerves folytatása volt a világháborúba való menetelésnek. Volt akkor egy nagyon okos, kitűnő képzettségű miniszterelnök, Tisza István, akinek ráadásul a birtokai román nemzetiségi területen voltak, pontosan tudta, hogy milyen a nemzetiségi helyzet, és két hétig ellenállt, hogy ne menjünk bele a háborúba.

Két hét után föladta, elment huszárezredesként a frontra, és belegyalogoltunk. De nyilvánvalóan nem egyedül ő volt a felelős, csak olyan helyen volt, ahol tehetett volna. Az egész akkori politikai döntő szféra hibázott ebben. Akkor is idegen célokért kellett menni, idegen célokért haltak meg a fiaink, ahogy hallottuk, Przemý slnél, Gorlicénél, Doberdónál és egyéb helyeken. Tehát rendkívül fontos a tanulságok levonása, hogy többet ne forduljon elő ilyesmi, hogy a magunk számára is vonjuk le, és aki ott áll egy hősi emlékműnél, az a diák vagy fiatalember, el tudjon ezen gondolkodni, és tisztelje azokat, akik az életüket vesztették vagy az életüket adták.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Bauer Tamás úr, az SZDSZ képviselője.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Azt gondoltam, hogy a törvényjavaslat másodlagos részletkérdéseire majd a részletes vitában térünk vissza, de miután az államtitkár úr azt állította, hogy a törvényjavaslatnak az a rendelkezése, ahol az Országgyűlés hatalmazná fel a Fővárosi Közgyűlést arra, hogy valamit rendelkezzen arról, ami az ő hatásköre, ha az államtitkár úr ezt gondolja helyénvalónak, azt gondolom, hogy ebben téved.

Ugyanis arra nem hatalmazhatja fel az Országgyűlés a Fővárosi Közgyűlést, ami a hatályos törvények szerint a Fővárosi Közgyűlés dolga. Felhatalmazó rendelkezések egy törvényben arról szoktak szólni, hogy az Országgyűlés a kormányt, az ilyen-olyan minisztert vagy bárki mást valamire fölhatalmazza, ami egyébként az Országgyűlés dolga lenne.

Ez tehát félreértés, tisztelt államtitkár úr. Az Országgyűlés nem hatalmazhatja fel a Fővárosi Önkormányzatot arra, hogy valami olyat csináljon, ami felhatalmazás nélkül is a Fővárosi Önkormányzat dolga. (Dr. Weszelovszky Zoltán: Kötelessége lenne.) Úgyhogy ezt például mindenképpen ki kell venni a törvényjavaslatból.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Takács Imre úr, az MSZP képviselője.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Kávássy Sándor képviselőtársam fejével gondolkodva elhiszem, hogy nehéz helyzetben van a történelem professzora, mert most már egyesek olyan történelmi elemzéseket végeznek, hogy eléggé furcsa ez.

Vegyük már figyelembe, hogy nem a történelemtudomány konferenciájáról van szó, nem kell Trianont és a többit úgy beállítani, mintha az ilyen vagy olyan lenne.

 

 

(18.30)

 

Nem Trianonról van szó, hanem egy emlékünnep megünnepléséről, és ne menjünk el mellékvágányra! Nem vagyunk azért mi olyan szinten, mint Kávássy Sándor tanár úr, hogy olyan mélyen elemezzük a különböző történelmi eseményeket. Nagyon szépen kérem képviselőtársaimat, hogy az emlékünnepről beszéljünk, és ne a mellékvágányok sokaságáról.

Köszönöm. (Dr. Szabó János: Helyes! - Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Kávássy Sándor úr, a Független Kisgazdapárt képviselője.

 

DR. KÁVÁSSY SÁNDOR (FKGP): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár úr! Végtelenül megtisztelő, amit rólam egykori tanárom mondott, mert én akkor hallgató voltam, amikor az ő előadásait hallgattam. De a lényegre térve: nekem az a meggyőződésem, hogy kell legyen egy olyan nap, amikor a magyar nemzet a hőseire emlékezik - megítélhetjük ezt különbözőképpen, ebbe nem mennék bele -, mert igenis az életüket adták a magyarságért, a magyar népért, a magyar hazáért, és ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni. Egyetértek Mécs Imrével abban, én ezt nem kötném az ezer évhez, sem az első, sem a második világháborúhoz. Tudjuk jól, hogy magyar népről, magyar nyelvről a Krisztus előtti V. század óta lehet beszélni, tehát a magyarság története 2500 esztendős. Ezalatt a magyar népnek igenis voltak hősei, hiszen azt írja a költő is: "Itt küzdtenek a honért a hős/Árpádnak hadai", nem kell ezt tovább ragozni, és az az előtti időből is tudunk kitűnő személyiségekről, akik megérdemlik a hős nevet. Én annyiban tehát módosítanám a törvényt, hogy nem zárnám be ezt az ezer év keretei közé.

A másik pedig, ugyancsak Mécs Imre idézte, hogy "Dulce et decorum est pro patria mori." Ha jól emlékszem, ezt Horatius írta - de Horatius azt is hozzátette, hogy még szebb a hazáért élni. Tehát nem véletlen, hogy Horatiusnál ez a két dolog egymás mellé került, mert igenis, amikor a hősökre emlékezünk, akkor az élők mondanak köszönetet azoknak, akik valamiért az életüket áldozták, "kik érted haltak, szent világszabadság" vagy szent magyar szabadság - mert miért ne lehetne bennünk annyi nemzeti öntudat, hogy a magyar szabadságot is szentnek tekintsük? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Akkor majd kérek még két percet, hogy elmondjam tovább.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hende Csaba államtitkár úr.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Sajnálatosnak találom, hogy Bauer képviselő úr történelemszemléletem után immár alkotmányos okfejtésem tekintetében is abszolút téves álláspontra helyezkedik. Előbbire nem reflektálok, mert oly méltatlan támadásokat kaptam itt a képviselő úrtól, amelyek nem érdemelnek szót e Ház falai között, és teljes egészében méltatlanok a tárgyhoz, amely a Ház előtt fekszik.

Azonban a 4. § (2) bekezdése vonatkozásában szeretném felhívni az ön szíves figyelmét arra - bár nem a részletes vita van, ebben önnek igaza van, de ön mégis belefolyt ebbe a kérdésbe -, hogy a fővárosi közterületek rendjének szabályozására az önkormányzati törvény hatalmazza fel a Fővárosi Közgyűlést, tehát az Országgyűlés, ez a testület adta ezt a felhatalmazást, és ez a törvényjavaslat ezt a felhatalmazást most a Hősök tere vonatkozásában konkretizálja. Mondhatnám úgy is, tisztelt képviselő úr, hogy ez a törvényi megfogalmazás egy rendkívül udvarias megfogalmazása annak a kritikának, amellyel a törvény előkészítői azokat az állapotokat illetik, amelyekről itt igen képletesen beszélt többek között Szűrös Mátyás képviselő úr.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Kávássy Sándor úr, a Független Kisgazdapárt képviselője.

 

DR. KÁVÁSSY SÁNDOR (FKGP): Elnézést, hogy még egyszer szót kértem, de szeretném befejezni az eszmefuttatást, amelybe belekezdtem. Meg kell mondanom, Bauer képviselő úrnak ezt a teljesen egyoldalú és a régi, legrosszabb baloldali, kommunista világra emlékeztető szemléletét nem tudom elfogadni. Ezt akkor mondták, a háború után, amikor divat volt mindent gyalázni, ami 1945 előtt történt Magyarországon. (Ughy Attila közbeszól.)

A másik pedig, amire feltétlenül utalnék, az az, amit Hegyi Gyula képviselő úr vetett fel, hogy soknemzetiségű ország voltunk, és itt más népek hőseire is emlékezni kell. Nekem az a véleményem: aki itt az ezer esztendő alatt - most már csak erre az ezer évre gondolva - a magyar államért áldozta fel az életért, lett légyen az román vagy akármiféle nemzetiségű, ruszin, bármi, szerb, az akkor is magyar hős volt, ha magyarul egy szót sem tudott. (Közbeszólások a Fidesz-frakció soraiból: Úgy van! - Dr. Hende Csaba: Így van!) Tehát nincs abban semmiféle elfogultság, ha azt mondjuk, hogy a magyar hősök napja.

Végül pedig Szűrös Mátyás kitűnő észrevételére utalnék azzal, hogy ezt a hősproblémát a magyar nép úgy élte meg, mint ahogy erre Szűrös Mátyás utalt. Tessék kimenni bárhova, olyan emberek közé, akiknek valami közük volt a második világháborúhoz, már úgy, hogy az apa, a nagyapa vagy nem tudom, kicsoda a fronton esett el vagy egyáltalán katona volt: ők csak úgy tudnak emlékezni az elesettre, hogy hős volt.

Ennyit szerettem volna röviden elmondani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hegyi Gyula úr, az MSZP képviselője. (Közbeszólás a Fidesz-frakció soraiból: Jaj, ne! Ne csináld már!)

 

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Azt hiszem, fontos erről a kérdésről beszélni. Ha büszkék vagyunk arra, hogy magyar hősök harcoltak más országok szabadságharcaiban, például az amerikai függetlenségi háborúban, akkor ugyanúgy tudomásul kell venni, hogy nem csak magyar vérűek harcoltak a magyar hazáért. Azt hiszem, Kávássy képviselő úr, ha egy amerikai azt mondaná, hogy az a magyar, aki Amerikában harcolt, az már eleve csak amerikai lehet, nevezzük ki őket amerikainak, ön kérné ki magának először.

Azt hiszem, ezt a törvényt abban a szellemben kellene módosítani, hogy büszkék vagyunk a magyar nemzet szabadságáért elhunyt magyar és más nemzetiségű hősök emlékére. (Dr. Hende Csaba és dr. Kávássy Sándor: Helyes!) Gondolom, egy ilyen módosítással a hazai, velünk itt élő nemzetiségek is egyetértenének, hiszen ma is tizenhárom nemzetiség él Magyarországon, amelyek fiai és lányai ugyanúgy meghaltak ezekben a háborúkban.

Azt hiszem, államtitkár úr, ebben a kérdésben érdemes gondolkodni, és rájönni, hogy nem feszül köztünk ellentét, hanem egyszerűen egy jobb megoldást szeretnénk. Köszönöm. (Dr. Kávássy Sándor: Igazad van! - Dr. Kávássy Sándor tapsol.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hende Csaba államtitkár úr.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Az előkészítés során az a szemlélet vezetett minket, amelyről az imént Kávássy képviselő úr beszélt, vagyis magyar hősnek tekintünk mindenkit, Damjanichot is, meg Leiningen-Westerburg Károlyt is és mindenki mást, anyanyelvétől, nyelvtudásától, egyáltalán magyartudásától függetlenül, aki ezért az országért küzdött. De - a kompromisszum útját járva - belátva azt, hogy ez esetleg félreértésre ad okot, én a magam részéről készségemet nyilvánítom egy, az ugyan alaptalan, de ezek szerint mégis felmerült félreértéseket eloszlatni képes módosító indítvány befogadására.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Mádai Péter úr, az SZDSZ képviselője.

 

MÁDAI PÉTER (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Damjanichcsal szeretném kezdeni - és ez egy személyes dolog, amiért bocsánatot kérek. 1983-ban azt a bátorságot vettem, hogy a Magyar Televízió Elmebajnokságában az aradi vértanúkból vetélkedtem - '83-ban ez nem volt olyan nagy divat. És azt mondtam egy kérdésre, a nemzetiségükre utalva, hogy lehet, hogy nem voltak magyarok, felük nem volt az, de a legfontosabb és legszentebb magyar szót, azt, hogy "rendületlenül", az életükkel igazolták. Én tehát azt gondolom, hogy amikor magyar hősökről beszélünk, talán valóban érdemes lenne fogalmazásilag végiggondolni, hogy az ezért a hazáért, ezért a nemzetért, ezért az országért életüket áldozók - és akkor lehet, hogy egy vitaponttal kevesebb lenne közöttünk.

Az államtitkár úr a bevezető beszéde végén Illyés Gyulát idézte. Remélem, nem haragszik meg, államtitkár úr, nagyon szeretem ezt a verset, Illyés egy Moore nevű skót költő versét magyarította - ez nem von le semmit a vers értékéből -, akit már Petőfiék is fordítottak, Petőfi, Vörösmarty és sokan mások a gondolata fontosságáért, hogy "Ne feledd a tért!". Azt hiszem, ennek a törvényjavaslatnak minden esetleg hibáztatható eleme mellett is van egy nagyon fontos része: ne feledd a tért, ahol elhunytak a hősök, akik életüket adták a hazáért, és a többi, és a többi, nem akarom idézni, mert az államtitkár úr már idézte. Ennek a mentén kellene gondolkodnunk, és ha ennek a mentén egy olyan törvényt akarunk meghozni - és szeretnénk, mi is szeretnénk -, amelyben egyetértünk, akkor azokat a különbségeket, amelyek felmerültek, meg kell vizsgálni és ki kell küszöbölni. És nincs ellenemre az, hogy ennek legyen egy ünnepe.

 

 

(18.40)

 

 

Nem igazán rokonszenves számomra - és módosító javaslat szerzőjeként én is szerepelek -, hogy éppen az a nap legyen, amely esetleg sokakban rossz emléket ébreszthet. De hangsúlyozni szeretném, nem vagyok ellene, hogy legyen ünnep, bár azt gondolom, akkor ismét költőhöz nyúlva: Babits '23-as versében, a "Petőfi koszorúi" címűben "vak Megszokás"-ról és "süket Hivatal"-ról beszél, tehát az ünnepet nem a hivatal és nem a törvény teszi, hanem az, ami itt van belül.

Elhangzott egy-két olyan dolog, amire szeretnék reagálni, bár nem vagyok történész, és nem is az én tisztem. Horváth Béla képviselőtársam meglepődött, hogy a gyereke dolgozata kapcsán kiderült, a magyar egyház hogyan és milyen módon vett részt a magyar szabadságharcban. Nem kell ehhez történésznek lenni, mondjuk, egy ma nem igazán divatos, bár szerintem megérdemelné, vitéz Somogyváry Gyula "A katonacsillag megfordul" című könyvét kellene elolvasni, vagy egy XX. századi magyar költőt, akit magyarként gyilkoltak meg '45-ben, Sárközi Györgyöt, a "Mint oldott kévét", vagy hogy napjainknál maradjak, Bona Gábor viszonylag fiatal hadtörténészünk háromkötetes munkáját, amelyben a szabadságharc tábornoki karától majdnem a közkatonákig lebontva mindenkinek az élete megvan, és ott világosan szerepel, hogy milyen nemzetiségűek, milyen egyházi személyiségek vettek részt a magyar szabadságharcban. Azt hiszem, a magyar szabadságharc '48-tól '49-ig bőven ad időpontot, akár a tavaszi hadjárat csatáinak bármelyikét, amely megfelelne az ünneplésnek.

Szóba került a Hősök tere. Azt gondolom, nem adhatunk utasítást Demszky Gábornak, és ez nagyon helyes. Azt gondolom, nem helyes, ha a parlamentben olyanokat bántunk, akiknek itt nincs lehetőségük védekezni. Ezt többször elmondtam - megvédtem azon az oldalon ülőket is -, ne foglalkozzunk azokkal, akik itt nem tudják magukat megvédeni. Feltételezem azonban, hogy Demszky Gábor, illetve a budapesti közgyűlés a maga jogával élve meg fogja találni azt a megoldást, amellyel a gyerekek igenis élvezhetik azt a helyet, igenis közel kerülhetnek az emlékhelyhez, de oly módon, hogy az mégis emlékhely legyen.

Csak arra tudok hivatkozni, hogy szerte a világban járva láttam, a Diadalív alatt miniszoknyás francia lányok úgy csókolóznak, hogy lányos anyákat elvisznek onnan, és ez a franciáknak, akikben nagyon nagy a nemzeti büszkeség, a világ legtermészetesebb dolga. Azt gondolom, ez a kettő belefér.

Emlékszem, Balassagyarmaton gyermekkoromban a Madách-szobor, amely nagyon szép szobor, ölébe örömmel ültünk fel, és soha egyetlen rendőr nem volt az átkosban, aki azt mondta volna, hogy mars onnan le, mert a szobrot magunkénak éreztük. Tehát azt gondolom, a kettő között is meg lehet találni a harmóniát.

Idéztem a "rendületlenül"-t - ígértem magamnak, hogy rövidebb leszek -, és szeretném ezzel befejezni. Amikor minket ideküldtek, akkor természetesen törvényt alkotni küldtek és nem történészkedni; törvényt alkotni az ország javára, az ország érdekében, és az ország, gondolom: minden magyar állampolgár. Helyes, ha foglalkozunk azzal is, ami a nemzet múltja vagy ennek a múltnak a megörökítése, de ha ebben konfrontálódunk, élesebb vitát gerjesztünk, hogy magyarul beszéljek, mint amekkora indokolt, akkor ez azokban, akik hallgatnak minket, rossz szájízt kelt. Azt gondolom, erre nincs szükség.

A magam részéről úgy érzem, hogy a magyar hősökről vagy pontosabban: a magyar hazáért életüket áldozó hősökről emlékezzünk meg, adjuk meg a kegyeletet, ne tegyük kötelezővé iskolában ezt. Az iskolákban nem így kell. Valaki már elmondta, talán Takács képviselőtársam, hogy ez az oktatás dolga. De adjuk meg a lehetőségét annak, hogy - Zrínyi szavaival - egy nemzetnél sem vagyunk alább valóak; Zrínyi ugyan hozzátette: különbek se, olyanok vagyunk, mint ők. Tehát igenis emlékezzünk a múltunkról, igenis emlékezzünk rájuk, igenis ne szégyelljük őket, de büszkébbek se legyünk, mint mások, és akkor az a bizonyos nagyvilág, amit Vörösmarty a Szózatban emleget, minket oly módon fogad be, hogy ez nemcsak egy ezeréves nemzet, hanem kulturált, európai nemzet is.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Hende Csaba államtitkár úr.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Három kérdéshez röviden, előtte még egy mínusz első: nagyon köszönöm Mádai képviselő úrnak a bölcs, higgadt és előremutató, valóban konstruktív szavait, azt hiszem, ez az SZDSZ igazi hangja; és Mécs képviselő úr is ilyen értelemben szólalt fel.

A Hősök tere vonatkozásában valóban nem szerencsés, ha olyasmibe megyünk bele, olyanokat bírálunk, akik nincsenek jelen. Ilyen bírálat el sem hangzott.

Egyezik a véleményünk abban is, hogy a hősök iránti kegyeletet nem a fiatalok, akik ott élik a maguk szabad életét, görkorcsolyáznak, gördeszkáznak, bicikliznek vagy szaladgálnak, nem ők zavarják, hanem adott esetben azok az ittas, garázda elemek, akik sokszor a sörösüveget teszik le az ismeretlen katona sírjára. Ez az, ami ellen fel kellene lépni.

A törvényjavaslat semmiféle kötelező iskolai megemlékezést nem ír elő. Ilyen fel sem vetődik. Semmiféle kötelező kivonulást, megmozdulást, régi kommunista május 1-jére emlékeztető mozzanatot nem tartalmaz. Ezt muszáj leszögeznünk, mert aki hallgat minket, esetleg azt gondolja, hogy ilyesmit szeretnénk bevezetni.

Ami az időpontot illeti: az se volna jó, ha olyan képzet keletkezne, hogy itt van ez a jó kis bejáratott gyermeknap, és idejön ez a hősök emlékünnepe, és megpróbálja elnyomni, és a maga ronda horthysta módján megpróbál rátelepedni. A hősök napját a rendszerváltozás óta, amióta szabad, ennek az országnak a tömegei ünneplik szinte valamennyi településen. Én nem tudok olyan városról, mondjuk, Vas megyében, az én megyémben, ahol ne lennének most már tizedik éve minden május utolsó vasárnapján hősök napi megemlékezések. Ezt a meglévő és igenis meggyökeresedett hagyományt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) foglalja törvénybe ez a szöveg.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Mádai Péter úr, az SZDSZ képviselője.

 

MÁDAI PÉTER (SZDSZ): Államtitkár úr, nem vitatkozni akarok, valószínűleg én... (A dr. Kovács Zoltánnal beszélgető dr. Hende Csabához:) Államtitkár úr, nem vitatkozni akarok, lehet hogy félreértett, én csak mindenfajta kötelező ellen vagyok.

Egy nagyon fontos dolgot elfelejtettem mondani, és ezt most még szeretném hozzátenni annak a jegyében, ahogy beszéltem. Itt egyfajta megbélyegzés volt - hogy is, milyen oldalon? Ahol az antifasiszták állnak? Szeretnék valamit nagyon hangsúlyozni: az antifasiszták legalább olyan fontos szerepet töltöttek be az országban, mint alkalmasint azok a hősök, akikről beszélünk. Tehát nagyon szépen kérek mindenkit, hogy ilyen módon ne címkézzünk, mert legalább olyan sokat jelentettek az országnak, mint azok a hősök, akikről beszéltünk. És ha ez a különbségtétel elmarad a Házból, akkor méltók vagyunk arra, hogy itt legyünk.

 

ELNÖK: Mivel több felszólaló nem jelentkezett, megkérdezem az államtitkár urat, hogy kíván-e... (Jelzésre:) Bocsánat, Weszelovszky Zoltán, a Fidesz képviselője következik felszólalásra. Megadom a szót.

 

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, a szót. Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Figyelemmel kísérve országszerte az eseményeket, sorra, rendre tapasztalható, hogy az elmúlt tíz év alatt valami lelkes mohósággal pótolják az emberek a múltjuk több évtizedes elhallgatását. Helytörténeti munkák születtek, melyekben olyan motívumok, események is találhatók, olyan nevek, történetek is előkerülnek, melyek emlékezésre, megörökítésre méltók, de az országos nagy történelemből mindeddig hiányoztak. Kiderült, hogy a falvak, községek, városok, közösségek hallgattak, de nem felejtettek. Kopjafák, emlékhelyek, emlékparkok, díszsírhelyek, márványtáblára vésett névsorok, helyi emlékünnepek jelzik, valami nagyon élő, eleven, aktuális, mélyből fakadó, mindenkire érvényes nemzeti ügy került most a törvénybe, jól cáfolva ezzel a Bauer Tamás által elmondottakat. (Bauer Tamás közbeszól.)

A törvény tehát csak követi, csak megfogalmazza a társadalmi igényt, s biztosítja, hogy a múltat többé ne fedhesse el, ne zárhassa le a hallgatás vasfüggönye.

 

 

(18.50)

 

Ez azonban a törvény társadalom felől is kisugárzó érzelmi oldala. Igényünk van rá, hogy a röviden, tehát általánosan fogalmazott megállapításokhoz az itt adott kis - vagy kevés vagy korlátozott - időkeretben néhány konkrétumot, tényeket sorakoztassunk.

Először a címbe emelt "magyar hős" alapkategóriát konkretizáljuk és értelmezzük. A "magyar hős" kitétel itt evidens módon nem a származás, hanem a hősiesség irányának kategóriája. Magyarországért az ezer év alatt nemzetre és felekezetre való tekintet nélkül hősiesen harcoltak örmények, szerbek, szászok, németek, oláhok, olaszok, franciák, cigányok, ortodox katolikusok, zsidók, lengyelek, csehek. Nem kell tovább sorolni, hiszen ki tagadná, hogy például az aradi tizenhármak akár a magyar nyelv ismerete nélkül is magyar hősök voltak.

Az 1. § konkretizálása nem mást, mint magát az ezeréves magyar történelmet jelenti. Itt csak felvethetjük a kérdést: lehetséges-e, hogy az ezeréves hatalmas időtáv folyamatosan hősöket teremtsen? Mi értelme van a magyar hősiesség kiemelésének, hiszen Európa más térségein is dúltak háborúk, voltak vallásháborúk, parasztháborúk, volt százéves, harmincéves, hétéves háború, hát még a napóleoni háború és persze az első és második világháború? Hol különbözik ettől a magyar történelem? Az olasz Bonfini évszázadokkal ezelőtt már úgy írta meg Magyarország történetét, mint Európa szerves részének történetét. Ma mégis azt mondják: Magyarország Európa ajtaján kopogtat.

Ám ha ezt mondják, akkor azt is mondaniuk kell, hogy ezt az ajtót, az ezen belül lakókat évszázadokon át a magyarság védelmezte; gyengítette, állította meg a keletről nyugat felé sodródó népek támadásait. Itt is csak példázatos utalással élhetünk: a tatárdúlás, nemzeti létünk első nagy temetője, a muhi puszta mély nyomokat hagyott a magyarság tudatában. Röviddel a tatárok után hódítani indul az oszmán birodalom. Csak felvillantva egy jellemző képet: míg Magyarországon végvárak épülnek, addig Európa gyarmatosít, Franciaországban zajlik a nagy Loire menti kastélyépítési program. Aztán megkötik a vasvári békét a török és Bécs között; sötét árnyékot vetít előre, hogy a magyarok feje felett, magyar érdekek nélkül kötik ezt a békét. A történelemben hat év nem nagy idő. A vasvári béke után hat évvel pedig már a névtelen kuruc énekmondó így írja le Magyarország helyzetét: "gondolkodjál szegény magyar, végre hová lész, ez világ, ki mint egy tenger, téged megemészt." Mintha ma is jó lenne gondolkodni ezen. Csak hát van-e sok magyarunk, aki így fohászkodik: "Óh, keserves gyászba öltözött szép hazám, csak mi jót tehetnék véled egyetemben, kedves édes hazám". Aki így gondolkodott, méltó emlékének megörökítésére.

S ha már megemlítettük a Loire menti kastélyok és végvárak párhuzamát, említsük meg sorsukat is. A kastélyok teljes szépségükben, parkjaikkal, bútoraikkal, szobraikkal együtt állnak; a magyar várakat a Rákóczi-szabadságharc bukása után sorra felrobbantotta a Habsburg-hatalom, hogy többé szabadságvágyó embernek otthont ne adhassanak. E lerontott várak talán ma, a nemzeti örökséget mentő 2001. évi törvény nyomán ha újra fel nem is építhetők, de további pusztulásuk talán megakadályozható.

A rendelkezésre álló rövid idő korlátozottsága miatt a visszatekintést nem folytathatom tovább. De hangsúlyozom azt a szándékomat, hogy kifejezetté tegyem: az ezer esztendő alatt a magyar szabadságért és függetlenségért valóban folyamatos volt a küzdelem, s e küzdelemben, mint a névtelen énekesek, az ismeretlenek tettei mutatják, nemcsak kiemelkedő egyéniségek, hanem az egész magyarság a hősiesség erkölcsével vett részt. A magyar hősök emlékünnepén a névtelen sok-sok hősre is emlékeznünk kell, és példát nem a neves nagyokról, hanem főként róluk vehetünk. A történelmi ívet mégis azzal kell lezárnom, hogy idegen hatalom alól Magyarország, bármily hihetetlen, 1991-ben szabadult, amikor az utolsó, hazánkat elhagyó orosz tank után lehetett integetni.

A 2. § május hónapjának utolsó vasárnapját nyilvánítja a magyar hősök emlékünnepévé. Ezt jogtörténeti előzménnyel indokolja, nevezetesen azzal, hogy 1924-ben a XIV. törvénycikk ezt jelölte az első világháború hősi halottainak emléknapjává. Érdekes és különleges egybeesés, hogy mintegy négyszáz évvel ezelőtt, 1594-ben május 30-án halt meg a negyvenéves Balassi Bálint; Esztergom ostrománál mindkét combját golyó járta át, s az elfertőződött. Rettenetes kép, rettenetes szenvedés. Magyar költő sorsa, ki viselte a kereszténység pajzsát és pogány vérrel festett éles szablyát. Ugyanekkor a tengeri hatalommá vált Angliában a frissen épült állandó színház Shakespeare Szentivánéji álom című tündéri vígjátékával gyönyörködtette nézőit. Balassi Bálint életével, halálával, költészetével mindenképpen méltó arra, hogy szellemisége áthassa május utolsó vasárnapját, a magyar hősök emlékünnepét.

Itt kell megemlítenem, hogy ez az ünnep akkor lesz méltó önmagához, mint a törvény fogalmaz, akkor járulhat hozzá a magyar ifjúság erkölcsi neveléséhez, ha az iskolában a történelemben, az irodalomban véget vetnek az úgynevezett deheroizálás tendenciájának, mely például Balassit is a szerelem költőjének kategóriájába szorítja vissza. Javaslom tehát, hogy e törvény értelmében felül kell vizsgálni a tanítandó tartalmat, és érvényesíteni kell az itt megfogalmazott tendenciát. Különben a "magyar hősök" megnevezés és emlékünnepük legfeljebb zengzetes, de ismeretlen területet jelentő, üres szó marad. Csak szeretnék rá visszautalni, itt a vitában többen az oktatás ilyen irányú figyelembevételére céloztak.

A 3. § megkívánná, hogy a megemlékezésben részt vevők között a külföldön élő magyarságot is megemlítsék. Kétségtelen, hogy az értelmező szöveg utal erre, de figyelembe kell vennünk azt a tényt: egy-egy nagy nemzeti tragédia, kataklizma után magyarok ezrei kerültek-menekültek a határon túlra. Minden külföldön élő magyar közösség ismeri, tiszteli hőseit. Megérdemlik, hogy létüket és emlékőrző tudatukat a törvény is elismerje.

 

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Zárszóként felidézem, hogy sokféle mód lehetséges a magyar történelem hőseinek és hősi eseményeinek felidézésére, ha az akarat megvan hozzá. A Kossuth rádió millenniumi harangprogramjára szeretnék itt utalni. Ennek keretében minden héten más-más harang szól, melynek történetét is elmondják pár szóban. E történetek megmutatják: a harang nem csak szép, de eleven tárgya történelmünknek, mindig együtt élt azokkal, akiknek szólt. Így sokat tud történelmünkről, neves és névtelen hőseinkről. Ha szól, mindig emlékezik és emlékeztet. A harangszó ezért a törvény elfogadására biztat.

A Fidesz-frakció hallgat a harangszóra. A törvényt, néhány szükséges módosító javaslattal, elfogadja és elfogadásra ajánlja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Bauer Tamás képviselő úrnak, SZDSZ.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm szépen. Én nagy élvezettel hallgattam Weszelovszky képviselőtársam nagyívű történeti áttekintését, és külön megtisztelt, hogy a leírt szövegébe azért beleszúrt egy nekem szóló csípést is; ez jólesett.

Két megjegyzést fűznék ahhoz, amit elmondott. Az egyik, hogy tanulságos volt számomra, hogy ebből a nagyívű történelmi áttekintésből nem véletlenül pont a XX. század maradt ki, merthogy a tatárjárás, a török dúlás idején meg a többi időszakban persze Magyarországot megtámadták és a magyar nép védte a hazáját - a XX. század két világháborújában Magyarország támadta meg a szomszédait, egy olyan szövetségben, amiben Magyarországnak nem volt keresnivalója.

A másik megjegyzésem az, hogy kinek tetszik és kinek nem az, amit a képviselő úr deheroizálásnak nevezett; ez történeti ízlés dolga, irodalmi ízlés dolga. Csak egyvalaki ne szóljon bele: a törvényalkotó! Ezt rá kell bízni a történészekre, rá kell bízni az írókra. A képviselő úr megszólalásából úgy tűnt, mintha törvényalkotóként eligazítást akarna adni a történészeknek meg az íróknak, hogy hogyan ábrázolják a történetünket. Ezt pedig én nem tartom szerencsésnek.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót felszólalásra Fazekas Sándor képviselő úrnak, Fidesz.

DR. FAZEKAS SÁNDOR (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nem akarok bekapcsolódni abba a vitába, amely mindig visszakanyarodik bizonyos pontokra.

 

 

(19.00)

 

 

Egy másik nézőpontból szeretném a tervezet néhány előnyét kiemelni. Mindenekelőtt szeretném üdvözölni a javaslatot azért, mivel jól tudjuk, érzékelhetjük, hogy egy fontos hiányt pótol. Országos szinten szabályozza azt, hogy a magyar hősök emlékünnepéről meg kell emlékezni, ilyen rendezvényeket kell tartani. A dátumban meghatározásra is kerül az, hogy mikor.

Ez fontos hiánypótlás, hiszen tudnunk kell arról, hogy ma Magyarországon a közel négyezer helyi önkormányzat közül nagyon sok helyi szinten, önerőből, társadalmi összefogással, önkormányzati támogatással számos megemlékezést tart, amelyeknek a tárgya hasonló. Ezek a legkülönbözőbb időpontokra esnek és a legkülönbözőbb történelmi személyekhez kapcsolódnak, akik a magyar hősök fogalomkörébe vonhatóak, a történelmünkben ott foglalták el a helyüket, kisebb vagy nagyobb szeletet kivéve abból a múltból, amelyre büszkék lehetünk. Országszerte sok-sok emlékmű jelzi ezeknek a hősöknek az emlékét, egészen kis településeken is.

Ahogy már említettem, a legkülönbözőbb időpontokban szokták a helyi alapítványok, egyesületek megtartani ezeket a rendezvényeket; '48-as honvédekre, tisztekre, törökverő hősökre, kuruc generálisokra, Bocskaira és Kossuthra, Rákóczira, a nagy vezetőkre és a kisebb, a hadtörténelemben vagy a haza védelmében jelentős részt vállalt személyiségekre emlékeznek. Ezen személyek tisztelete fontos részét képezi a helyi közéletnek, összetartó ereje generációkat ível át, és ez elmondható határokon innen és túl egyaránt. Olyan mozgósító erővel rendelkeznek, amely a megmaradásban, a helyi közösségek összetartó erejében, a kultúra ápolásában, a rendezvények közös élményében jut kifejezésre. Én egy példát is szeretnék erre felhozni Karcagról, a városból, amelyet képviselek, ahol egy évtizede ünnepeljük Kovács Mihály huszár ezredes születésnapját, május 11-ét; azon katonának az emlékét őrizzük ezáltal, aki a magyarságnak és az amerikai népnek egyként hőse; végigharcolta Európa csatatereit az 1700-as évek közepén, végül az amerikai függetlenségért harcolva esett el. Ebben a teremben, amikor a magyar korona hazahozatalára sor került, Cyrus Vance külügyminiszter külön ki is emelte, hogy ma is emléknapja van Amerikában, és így van Karcagon és a Nagykunságban is.

Egy-egy ilyen rendezvényen több ezer fős tömeg gyűlik össze egyébként; nekik nem kell elmagyarázni azt, hogy egy hős emléknapja miről szól, ez magától értetődő a számukra, és sajnálom, hogy vannak itt a teremben olyan vitapartnereink, akik számára ez esetleg nem magától értetődő. Remélem, hogy sikerül őket meggyőzni. Egyébként azt hiszem, a törvény tárgya nem ragadható ki a történelmi korok szempontjából; szerencsétlen is, ha egyesek az egyiket osztályba sorolják, mások pedig erre hivatkoznak.

Azt hiszem, az a példa, amit említettem - visszakanyarodva a helyi rendezvényekhez, az önkormányzatok által támogatott megmozdulásokhoz, megemlékezésekhez -, mutatja azt, hogy szükség van arra, hogy ilyen emléknap legyen, szükség van arra, hogy ez országos szintre emelkedjen. S hogy ez a gyermeknappal vagy bármilyen más rendezvénnyel egy időpontban van, azt hiszem, nem kell, hogy különösebben zavarjon bennünket, mégpedig döntően azért, mert biztos vagyok abban, hogy ha jobban szétnézünk, ezzel a dátummal találunk még másik tíz-tizenöt ünnepet, egyházi ünnepet, olyan környezetvédelmi vagy nemzetközi jellegű rendezvényt, ami ekkor szokott lenni, kongresszust, konferenciát, s a többit, ami esetleg országosan is több helyen megrendezésre kerül. Ezek a rendezvények egy helyi közösség szintjén, együtt, egymáshoz kapcsolva véleményem szerint minden probléma nélkül megtarthatóak - ez akarat, odafigyelés kérdése, tehát ilyen szempontból gondot nem jelent.

Még egy dolgot szeretnék érinteni, ami itt a vitában elhangzott, és ami mellett tényleg nem lehet elmenni: ez a Hősök terének a rendje. Azt hiszem, ez mindenképpen megfontolandó. Biztos vagyok abban, hogy a Fővárosi Önkormányzat elég hamar értesül arról, ami itt már több alkalommal szóvá lett téve, hogy az, ami a Hősök terén tapasztalható - és itt nem okvetlenül csak a görkorcsolyás fiatalokra és más dolgokra gondolok -, az a közterületi rend, ami egy ilyen, gyakorlatilag intakt építészeti műemléknek minősülő közterületen megfigyelhető, Magyarországon szerintem példátlan. Ott a parkoló gépjárműtől kezdve a részeg, közterületen bolyongó alakokig, a görkorcsolyázóktól kezdve a biciklizőkig a legkülönfélébb közterület-használat - vagy nem tudom, minek nevezzem - figyelhető meg. Nem hiszem, hogy Magyarországon bármelyik nagyobb, magára valamit adó város egy ilyen kiemelt helyen ilyesmit eltűrne. Ez sajnos a budapesti, egyébként általános közállapotoknak egy olyan szimptómája, amit mindenképpen fel kell számolni. Tehát ott, azon a helyen, a Hősök terén, az ismeretlen katona sírjánál igenis rendnek, tisztaságnak kell lennie. Ha valaki elmegy Franciaországba, megnézi a Diadalív környékét, akkor példát lehet venni arról, hogy ott ez hogyan van. Voltam ott, láttam, az egy tiszta hely (Szalay Gábor: Ez az! - Bauer Tamás: Pont ugyanez!), a közterület rendje példás, és erre nagyon odafigyelnek.

Tehát nekünk is mindenképpen célszerű átvennünk ezt a példát, úgymond, a fejlett Nyugattól. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem Hende Csaba államtitkár urat, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Jelzi az államtitkár úr, hogy nem kíván válaszolni.

Az általános vita lezárására - a módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében - a pénteki ülésnap végén kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a hazai gyakorló- és lőterek külföldiek által térítés ellenében történő igénybevételéről szóló 60/1997. (VI.4.) számú országgyűlési határozat módosításáról szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitája. Az előterjesztéseket H/4164. számon, a bizottságok ajánlásait pedig H/4164/1., 2. és 3. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót Szabó János honvédelmi miniszter úrnak, a napirendi ajánlás szerint 15 perces időkeretben. Tessék!

 




Felszólalások:   31-41   42-142   142-196      Ülésnap adatai