Készült: 2024.09.20.21:10:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

141. ülésnap (2020.06.15.), 275. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:21


Felszólalások:  Előző  275  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy helyes a köszönettel kezdeni ennek a törvényjavaslatnak a mai vitáját is, ezért én is ismételten megköszönöm mindenkinek, aki a magyar emberek egészségének és biztonságának a megvédéséért dolgozott. És köszönet minden magyar embernek, hogy fegyelmezetten betartották az utasításokat, betartották a korlátozó intézkedéseket. Nyilván mindenkinek az életét alapvetően megnehezítette ez a helyzet, és óriási károkat okoz, ma még nem is tudjuk felmérni pontosan, hogy milyen jellegű károkat fog ez okozni.

(19.30)

Gyakorlatilag most bontakozik ki az a gazdasági válság, amelynek a pontos kifutását még, azt hiszem, senki nem tudja pontosan megbecsülni sem. Az teljesen világos, hogy maga a helyzet is példátlan volt, hogy ilyen szinten állította le gyakorlatilag vagy fékezte le nagyon erőteljesen a teljes világgazdaságot, és valóban, keresték a megoldást, minden kormány minden országban, nemcsak Európában, hanem globálisan egy óriási kihívás, és egyébként el kell mondani, hogy nagyon sok helyen még mennek befelé a fertőzések időszakába, tehát nyilván más-más világrészeken, más-más országokban másként jelentkezett ez a helyzet.

Valóban speciális volt, és maga a vita is, ahogy megkezdődött ennek a felhatalmazásnak, vagy különleges jogrendnek  nem tudom, nevezhetjük akárhogy  törvénynek a vitája. Én magam, mondhatjuk, hogy minden pillanatában ott voltam, tehát a különböző frakciók közötti egyeztetéseken, a házbizottsági üléseken, ahol erről a helyzetről beszéltünk, és valóban nem tudta senki, hogy mi lesz ennek a kifutása. Akkor még, az elején úgy tűnt, hogy sikerül konszenzussal, egy megfelelő hangvétellel, az ügy, a probléma súlyának megfelelő hangvétellel elkezdenünk egy vitát. Én magam is bizakodó voltam, képviselőtársam is elmondta, hogy valamennyien elfogadtuk azt, hogy egy ilyen helyzetben különleges felhatalmazás kell, különleges jogrend kell, és nagyon úgy tűnt, egyébként még a kormányzati résztvevők részéről is, hogy lehet ebből egy olyan konszenzussal elfogadott törvényjavaslat, amely megadja a lehetőségét és az eszközeit, a jogi eszközeit is a védekezésnek. És eljött egy pillanat, amikor a kormány, én úgy érzem, politikailag hozott egy döntést, hogy márpedig ebben a helyzetben is a politikai hasznukat kívánnák erősíteni, és akkor meghozták azt a gyalázatos döntést, hogy az egyetlenegy igazi, fontos kérdést, az időkorlát beépítését meg fogják tagadni, és gyakorlatilag hazaárulónak kiáltották ki a teljes ellenzéket.

Ha megnézzük ennek a törvényjavaslatnak az indoklását, önök különböző vonatkozásokban történelmi felelősségről beszélnek. Én azt gondolom, hogy valóban történelmi felelősség terheli azokat, akik egy ilyen járványügyi helyzetben nem a politikai konszenzusra, nem a pártpolitikai csatározások beszüntetésére törekszenek, hanem megpróbálnak még ebben a helyzetben is politikai tőkét kovácsolni, és önök ezt tették, tisztelt képviselőtársaim.

Valóban, egyébként én is hallottam ellenzéki oldalról olyan megnyilvánulásokat, amik méltatlanok voltak és gyalázatosak, de az biztos, hogy a LMP-frakció részéről senki nem hallhatott diktatúrázást, mi konstruktívan álltunk hozzá ehhez a kérdéshez. Mi valóban az utolsó pillanatig a vita során és az országgyűlési szavazások során is arra törekedtünk, hogy ki tudjon alakulni egyfajta konszenzus itt a törvényjavaslattal kapcsolatban, és meg tudjuk mutatni a magyar társadalomnak azt, hogy amit elvár egy ilyen súlyos járványügyi helyzetben, be lehessen fejezni, legalább fel lehessen függeszteni a párpolitikai csatározásokat, hogy ez megvalósuljon. Erre önök mondtak nemet, ez teljesen világos.

Az, hogy ki miként vett részt, és milyen javaslatokat fogalmazott meg, vagy milyen álhíreket terjesztett, azért emlékezzünk vissza, tisztelt képviselőtársaim, nagyon fontos kormányzati szereplőtől, akár a miniszterelnök úrtól is, miniszter uraktól is milyen jellegű kijelentések hangzottak el, vagy éppen, amikor először az ellenzék elkezdte javasolni az oktatási intézmények bezárását, akkor mi volt miniszterelnök úr részéről a reakció. De egyébként el tudom mondani még ennek kapcsán, hogy ezzel egy időben az LMP volt az első, aki javasolta a bevásárlóközpontok és az egyéb közösségi terek bezárását, és mi mindig hangsúlyoztuk, hogy ebben a helyzetben, a járványügyi védekezés idején nincs az a szigorú intézkedés, amit a magyar emberek egészségének megőrzése érdekében ne támogatnánk.

Mégis sikerült kormányzati oldalról olyan egészen gyalázatos és aljas kijelentéseket tenni, amelyeknek Nacsa képviselő úr az egyik vezérszónoka volt, hogy az ellenzék a vírus oldalára állt, és az ellenzék akadályozta a védekezést. Ne haragudjon, képviselő úr, ez egyszerűen gyalázatos, és méltatlan a magyar Országgyűléshez, hogy egy magát kereszténydemokratának nevező képviselő ilyen aljas hazugságokat és gyalázatos támadásokat fogalmazott meg az ellenzéki képviselők kapcsán! Tehát ilyen szempontból mondhatjuk, hogy sajnálatos módon, valóban politikatörténeti kuriózum volt ennek a jogszabálynak a vitája, a megszavazása és az azt követő kormányzati kommunikáció.

Még egy dologról szeretnék röviden beszélni. Ha elolvassuk az indoklást, akkor egy példátlan együttműködésről szólnak, ugyanakkor, én azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy megfeledkeztek, méltatlanul megfeledkeztek az önkormányzatokról. Láthattuk azt nagyon sok helyen, hogy az önkormányzatok ebben a bizonytalan helyzetben, amikor még senki nem igazán tudta felmérni ennek a hatását és kifutását, nagyon sok helyen elsőként kezdtek el intézkedni, és elsőként kezdtek gondoskodni a védőfelszerelések beszerzéséről és olyan intézkedések meghozataláról, amik lassíthatták a járvány elleni védekezést, illetve a nehéz helyzetbe került embereket, családokat segítették és támogatták.

Ezzel szemben a kormány, és itt is beszélhetünk, én azt gondolom, a történelmi felelősségről, szinte kizárólag megszorító intézkedésekkel és elvonásokkal, teljesen indokolhatatlan elvonásokkal sújtotta az önkormányzatokat. Ez azért is gyalázatos, mert ne történjen meg, de óvakodnunk kell attól, hogy esetleg egy második hulláma is megjelenik a vírusnak, vagy ha nem is ennek a vírusnak, akkor akár bármikor egy hasonló jellegű világjárvány elérheti Magyarországot, és igen, szükség van az önkormányzatok védelmi képességeire, szükség van arra, hogy a védekezés első számú bástyáiként az önkormányzatoknak minden anyagi és jogi eszköze, tudása meglegyen ahhoz, hogy ezt a védekezést meg tudják csinálni.

Sajnos, az önök által hozott intézkedések ezek ellen hatnak, úgyhogy én pedig arra kérem önöket, hogy ezeket gondolják át, és pontosan a magyar emberek biztonságának érdekében ezeket a megszorító intézkedéseket vonják vissza. Azt pedig el tudom mondani, hogy az LMP-frakciónak is szándéka megszavazni ezt a jogszabályt, én azt gondolom, azzal egyetérthetünk, hogy itt az ideje, hogy ezt visszavonjuk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), annak ellenére, hogy ez önmagában kizárólag csak egy politikai deklaráció.




Felszólalások:  Előző  275  Következő    Ülésnap adatai