Készült: 2024.09.21.15:27:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap (2004.05.24.), 303. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:41


Felszólalások:  Előző  303  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Lényegében arról van szó, hogy a haderőreform keretében elbocsátott tisztek méltányos körülmények között kerülhessenek nyugdíjba akkor is, ha nem a társadalombiztosítás keretében volt nyugdíjbiztosításuk, hanem valamely magánnyugdíjpénztár tagjai voltak.

Az előterjesztők is kiemelték indoklásukban azt, hogy az előterjesztés szerint kedvezményezett honvédek nem láthatták előre leépítésüket, amikor önkéntes elhatározásuk alapján magánnyugdíjpénztárba léptek be. Első olvasatra tehát szándékaiban elfogadható, szociálisan érzékeny törvényjavaslat került a tisztelt Ház elé, azonban átgondolva alaposabban ezt - és úgy vélem, úgy látom, hogy ez a folyamat elindult -, mindenképpen egy aggasztó folyamat elindítója lehet egy ilyen törvény. Ugyanis például az elmúlt fél évben mintegy 7 ezer köztisztviselőt bocsátottak el állásából; közülük többen hasonló gondokkal nézhetnek szembe, mint a jelenlegi törvénytervezetben kedvezményezett honvédek. Közülük sem láthatta előre senki sem, amikor önkéntes elhatározásból belépett egy magánnyugdíjpénztárba, hogy hamarosan állás nélkül lesz. Rájuk miért nem vonatkozik ez az előterjesztés? - kérdezik joggal.

A gondolatsort tovább folytathatnánk a bányászokkal is. Ma nagyon sok embernek bizonytalan a jövője, sokan kerülnek máról holnapra az utcára. Miért alakítsunk ki egy olyan rendszert, hogy bizonyos foglalkozásokat, bizonyos szektorokat mentesítünk a magán-nyugdíjpénztári tagság számukra hátrányos következményei alól, másokat viszont nem mentesítünk? Ennél a pontnál, tehát ahol csupán egy szűk körre korlátozza le a kedvezményezettek körét a törvénytervezet, akár a törvény előtti jogegyenlőség alapos gyanúja is felmerülhet, azaz az alkotmány sérelme.

A baj az - és tulajdonképpen ezért álltam föl -, hogy nem csupán a jogegyenlőség sérül, hanem súlyosan sérül a versenysemlegesség követelménye is. Azt el tudom képzelni, hogy a tisztelt Ház felülvizsgálja ezt az előterjesztést, és nemcsak a honvédség elbocsátott tagjai számára teszi lehetővé a társadalombiztosítás nyugellátási rendszerébe történő visszamenekülést, hanem bármely más állás nélkülivé vált állampolgár számára. Ebben az esetben nem a személyek közötti súlyos megkülönböztetés alkotmánysértő vétke állna elő, ami fennáll a jelenlegi előterjesztés szövege szerint, hanem a nyugdíjpénztárak közötti versenysemlegesség elve is sérülne.

Úgy könnyű előnyös helyzetbe hozni az évek óta negatív mérleget produkáló magánnyugdíjpénztárakat, hogy bajok esetén a hátrányba kerülő csoportokat visszairányítjuk a társadalombiztosítás keretében működő nyugellátás keretébe. Jelenleg is ez történik; a kormányzat mentesíteni akar akár egy réteget a számukra hátrányos kormányzati döntések elviselése alól, és teszi ezt úgy, hogy más rétegeket viszont kirekeszt ebből a kedvezményből. Tetézi a gondokat, hogy a magánnyugdíjpénztárak tagságát felmenti ennek a körnek a nyugellátása alól, és ráterheli ezt a gondot a társadalombiztosítás keretében megmaradó nyugdíjasokra.

A Magyar Demokrata Fórum nevében módosító javaslatokat adtunk be. Kérjük ezek megfontolását.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  303  Következő    Ülésnap adatai