Készült: 2024.05.05.13:30:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

263. ülésnap (2005.11.08.), 345. felszólalás
Felszólaló Kékkői Zoltán József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mezőgazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  345  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF, a mezőgazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A mezőgazdasági bizottság, mint ahogyan hallottuk, 2005. október 26-án, szerdán megtartott ülésén megtárgyalta az agrárgazdaság 2004. évi helyzetéről szóló J/17843. számú jelentést.

Az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló jelentést az 1997. évi CXIV. törvény írja elő. Ezt a törvényt 2005 tavaszán módosította a parlament, olyan formában, hogy a 2005. évet kell figyelembe venni viszonyítási évnek, 1. § (1) bekezdés. Még a törvény módosításakor jeleztük, hogy ez érdekes lesz a 2004. évről szóló jelentésnél, hiszen az elvárt növekedés időben visszafelé értendő, a 2005. évinél pedig előre megjósolható, különösebb bátorság nélkül, hogy növekedés nem várható. Igazából a törvénynek majd 2006-ban fogunk tudni érdemben megfelelni.

A jelentés többek között foglalkozik a Nemzeti Földalap tevékenységével is, ezen belül megtalálható, hogy a földvásárlás formájában 2100 hektár földterület került az NFA tulajdonába, bérbe 4888 hektárt adott. Azonban nem szerepel a jelentésben az életjáradék-szerződéssel megszerzett terület nagysága, pedig ez legalább olyan érdekes lett volna, mint hogy mennyi területet adtak bérbe.

Egy másik, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet tevékenységéről szóló tájékoztatóban ugyan látjuk, hogy 38 433 hektár területet vásároltak meg életjáradék-szerződéssel, a jelentésben szereplő 4888 hektár bérbe adott terület azt sejteti, hogy az NFA több mint 30 ezer hektárt parlagon hagyott.

Az üzletrészekkel kapcsolatban kifogásoltuk, hogy azokkal mindössze fél oldal foglalkozik, holott egy 2002. évi, a jelenlegi kormány által hozott kormányhatározat előírta, hogy még 2004-ben rendezni kell a meglévő üzletrészeket. Mivel 2004-ben nem rendezték, hoztak egy újabb kormányhatározatot, hogy majd 2005. december 31-ig rendezésre kerül. Kíváncsiak vagyunk, hogy idén, a hátralévő szűk két hónap alatt hogyan tesznek eleget a 2004. évi kormányhatározat-módosításnak. Csak nem egy újabb módosítással?

Az állategészségüggyel foglalkozó fejezetben ez olvasható: “E programok foglalják magukba a legnagyobb jelentőséggel bíró állatbetegségeket, illetve zoonózisok felderítésére irányuló vizsgálatokat, például a ragadós száj- és körömfájás-, klasszikus sertéspestis-, madárinfluenza-, szalmonellózis-, a TSE-, köztük a BSE-programokat. 2004-ben ezek a monitoringprogramok költségvetési okokból gyakorlatilag leálltak. A szükséges források töredéke sem állt rendelkezésünkre. A fentiek alól egyedül a TSE, BSE felderítésére irányuló monitoringprogram a kivétel, az ehhez szükséges összeg, diagnosztikum ugyanis PHARE-programból származik.ö Ha ez tényleg igaz, az igencsak elgondolkodtató.

Ellenzéki oldalról szintén elhangzott, van annak is egy elgondolkodtató üzenete, hogy az agrár- és vidékfejlesztési támogatásoknál a támogatási előirányzat 290 milliárd forint volt, amit módosítással 304 milliárd forintra emeltek, a teljesítés pedig 156 milliárd forint lett. Ezt azért nehéz megmagyarázni, és már nem lehet a megszokott visszamutogatásokkal elintézni.

A gabonatermelésnél is komoly problémák lesznek, hacsak rövid időn belül nem lesz valami változás a felhasználás területén, vagy például nagyobb volumenű külföldi értékesítésre nem kerül sor. Ez is a jelentés állattenyésztéssel foglalkozó fejezetéből olvasható ki. Abban az áll, hogy a sertésállomány 17 százalékkal, a tyúkfélék 12,5 százalékkal, a pulykaállomány 16 százalékkal, a libáé 24 százalékkal, a szarvasmarháé 2 százalékkal csökkent 2003-ról 2004-re. Ha megnézzük ezek kieső abrakfogyasztását, közel 2 millió tonna gabonatöbbletet jelent, amit raktározni és értékesíteni kell. Nem véletlenül olyan magas az intervencióra felajánlott gabonamennyiség. Ez is azt támasztja alá, hogy nem kellett volna tönkretenni az állattenyésztést.

Ezért nem támogattuk a jelentést. Köszönöm, elnök úr. (Taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  345  Következő    Ülésnap adatai