Készült: 2024.09.22.12:00:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

15. ülésnap (1998.09.30.), 113. felszólalás
Felszólaló Dr. Lentner Csaba (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  113  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LENTNER CSABA (MIÉP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Kissé cinikusra sikeredett az MSZP képviselőinek vitát kiprovokáló címválasztása a mai napra, hiszen a "Hogyan alakul a bérek és nyugdíjak helyzete 1999-ben?" című kérdésre legfőképpen az előző kormánykoalíciónak kellene tudnia válaszolni.

Tény ugyanakkor, hogy nyugdíjban, nyugdíjszerű ellátásban Magyarországon 3 millió 100 ezer ember részesül, a lakosság több mint 30 százaléka, így a probléma felvetése a magyar társadalom jelentős részét érinti. A Magyar Igazság és Élet Pártja parlamenti küldetésének egyik legfontosabb céljaként tekinti, hogy az idősebb generációk nyugellátását és a nyugdíjak fizetőerejét növelje. Ehhez azonban olyan intézkedéseket is kíván majd indítványozni, amelyek a nyugdíjak fizetését megalapozó gazdaságpolitikai, gazdaságszervező intézkedésekre vonatkoznak.

Az egy főre jutó nyugellátás havi átlaga 1997-ben 21 500 forint volt. Ugyanakkor a Postabank vezetője egy hónap alatt 8 millió 800 ezer forintos havi tiszteletdíjra tett szert. Tisztelt honfitársaim, ez 410 nyugdíjas havi ellátmányát teszi ki.

Ha visszatérünk a makrogazdasági adatokhoz, a nyugellátások színvonala 1994-hez képest másfélszeresére nőtt, de ez csak nominálértéken történt meg, a reálnyugdíjindex 18 százalékos csökkenést mutat. Vitathatatlan tény az, hogy a gazdaságilag inaktív nyugdíjasréteg ellátási színvonala szervesen illeszkedik az országban zajló gazdasági folyamatok alakulásához, nyilván Princz Gábort leszámítva.

Az a körülmény, hogy az MSZP-SZDSZ-kormány négyéves működése alatt a nyugdíjak vásárlóértékét 18 százalékkal csökkentette, hűen tükrözi az előző kormányzás gazdaságszervező munkáját és színvonalát. Ilyen előzmények után számon kérni, a nyugdíjasréteget heccelni a nyugdíjak kifizetése, illetve növekményének bizonytalanságával, merő kampányfogás az önkormányzati választások előtt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Honfitársaim! Igen, valóban veszélyben vannak a nyugdíjak. De már korántsem olyan veszélyben, mint ha az előző koalíció maradt volna. A kezemben tartom Medgyessy Péternek, az MSZP pénzügyminiszterének, illetve a Nemzeti Bank elnökének, Surányi Györgynek azt a jelentését, amelyet az előző kormány tagjai részére készített. Idézek néhány, a nyugdíjasokra is vonatkozó adatot ebből az 1996-ban, majd '97-ben megerősített, a Nemzetközi Valutaalaphoz címzett jelentésből.

Az egyik legfontosabb, hogy az MSZP-kormány pénzügyminisztere a gyógyszerárak emelését úgy minősíti, hogy az helyesen megtörtént. Folytatom: "A rokkantnyugdíj reformjáról szóló törvény elfogadása a jogosultsági feltételek szigorításával és a harmadik kategóriába tartozó rokkantnyugdíjasok jogosultságának felülvizsgálatával együtt - ez 800 ezer rokkantnyugdíjast jelent - szintén még a második program-felülvizsgálat előtt megtörténik." Ez nem történt meg, mert időközben hatalomváltás volt az országban.

Még egy gondolatot idéznék a Medgyessy Péterék által készített jelentésből: "Az egészségügy területén a kórházi intézményi rendszert tovább ésszerűsítjük." Tehát MSZP-terminológia szerint ésszerűsítjük, ez annyit jelent, hogy csökkentjük. Ide tartozik, hogy "a kórházi ágyak számát a jelenlegi szintről legalább 10 ezerrel csökkentjük még a második felülvizsgálat befejezése előtt". Szerencsénkre erre sem került sor.

Tisztelt Honfitársaim! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt kell mondanunk, hogy nemcsak a jelenlegi nyugdíjak vásárlóértékének megőrzése érdekében kell tegyen erőfeszítéseket az új kormány, de ugyanakkor fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy veszélyben vannak a most még gazdaságilag aktívabb, fiatalabb generációk is, tehát a nyugdíjaskorú emberek gyermekei. (Szabó Lukács tapsol.) Hiszen a bevezetett új nyugdíjrendszer nem biztosít állami garanciális elemeket a kifizethetőségre. Ez viszont az MSZP-SZDSZ ténykedésének a következménye.

Ilyen előzmények, ilyen körülmények után mi azon az állásponton vagyunk, javasoljuk az új kormánynak, hogy a társadalombiztosítási alapok, a nyugdíjrendszer újraállamosításán túl a meghonosodott magánnyugdíjpénztárak rendszerét is vizsgálja felül, gondolja át.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  113  Következő    Ülésnap adatai