Készült: 2024.09.23.06:09:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

207. ülésnap (2005.03.21.), 195. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:41


Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Akik az elmúlt héten figyelték a sajtóhíreket, azok már sejtették, hogy valami készül a kormányzaton belül, a Gazdasági Minisztériumnál.

 

(17.40)

De az elmúlt héten arról szóltak a hírek, hogy a Magyar Fejlesztési Bank 158 milliárd forintos kölcsönt készít elő a Nemzeti Autópálya Rt. számára. És a hírek arról is szóltak, hogy gyorsított közbeszerzési eljárással a Kereskedelmi Banktól 125 milliárd forint hitelt kíván felvenni szintén a Nemzeti Autópálya Rt.

Az egyik újságíró meg is kérdezte a múlt héten egy interjúban a Gazdasági Minisztérium illetékesét, hogyan kívánja ezt a Nemzeti Autópálya Rt. felvenni, amikor még az a törvény el sincs fogadva, ami alapján ezt meg lehetne tenni. De ne akadjunk fenn mindenen, ma itt van a parlament előtt, talán ez megkönnyíti majd ezt a hitelfelvételt.

Nos, eddig a hír, és aki ma kinyitotta az egyik gazdasági lapot, az jól láthatta, hogy igazából ennek a PPP-s programnak talán nem is ez a hitelfelvétel önmagában a mozgatórugója. Az egyik nagyon fontos mozgatórugóját ebben a címben találhatjuk meg: megmenteni a márciusi büdzsét, megmenteni a márciusi költségvetést attól, hogy a kormányzat már márciusra felhalmozza az államháztartási hiány egész évre tervezett mértékének több mint 60 százalékát.

De nemcsak ez van e mögött a lépés mögött. Manninger képviselőtársam az előbb már beszélt arról, hogy a kormányzat nagyon ügyes trükkel azt a fajta államadósság-növekedést kívánja csillapítani, amiről éppen pénteken az Eurostat mondott egy nagyon kemény és nagyon határozott véleményt. Miről is van szó, tisztelt képviselőtársaim? Arról van szó, hogy a magyar kormányzat adatai mintha nem lennének egészen pontosak. Ugyanis mi abban a meggyőződésben fogadtuk el 2004-ben a 2003-as zárszámadást, hogy az államháztartási hiány mértéke 6,2 százalék. Pénteken az derült ki, hogy ebből a fele sem igaz. Csak emlékeztetném itt a képviselő hölgyeket és urakat arra, hogy 2003-ban 4,5 százalékra tervezték azt a bizonyos államháztartási hiányt. Ebből aztán lett 4,8-4,9; László Csaba akkori miniszternek 5,6 százaléknál kellett távoznia. Majd 2004 februárjában már azt hallottuk, hogy ez 6,2 százalék.

Mi derült ki most pénteken? Az derült ki, hogy ez nem 6,2 - ez 7,1 százalékos hiányt jelent. És emellett az is kiderült, hogy 2004-ben a tőkefedezeti nyugdíjpénztárak nélkül a magyar államadósság bizony meghaladta azt a bizonyos 60 százalékot. Azt a 60 százalékot, ami alatt kellene lennie ennek a mértéknek ahhoz, hogy Magyarországon majd valaha euróval lehessen fizetni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindez azt jelenti, hogy ha a tíz most csatlakozott ország helyzetét nézzük át, akkor Magyarország egyedüliként az egyetlen olyan ország, amelyik egyetlenegy feltételt sem tud teljesíteni ahhoz, hogy Magyarországon majd valamikor euróval lehessen fizetni. Észtország, Litvánia mind a négy feltételt teljesíti; Lettország, Szlovénia, Csehország három feltételt tud teljesíteni; Szlovákia, Ciprus két-két feltételt; Lengyelország és Málta egy-egy feltételt - Magyarország egyetlenegyet sem tud. Ez a mai, sebtében előhúzott módosító indítvány, tisztelt Ház, lényegében erről szól. Arról szól, hogy Magyarország azt a játékot kívánja tovább játszani, amit az elmúlt két évben tett: az államadósság lavinaszerű növekedését nem kívánja semmilyen tekintetben fékezni. Újabb és újabb hitelfelvételekkel, költségvetési trükkökkel, manipulációkkal próbálja az államadósság növekedését eltüntetni.

Ne higgyük, hogy ez mindig így lesz! Ne higgyük, hiszen tudjuk jól, hogy 2004 márciusában az Európai Unió csak ahhoz járult hozzá, hogy 2007 márciusáig lehet ezt a játékot a nyugdíjpénztárakkal eljátszani, és akkor, ha nem előbb, eljön az igazság pillanata.

Ebben ez a mai döntés, amit önök ma idehoztak a parlament asztalára, némi haladékot ad a kormánynak. Lehet a macska-egér játékot tovább játszani, de előbb-utóbb minden képviselőnek, aki erről igen szavazattal fog dönteni, vállalni kell azt a felelősséget, ami e mögött a döntés mögött van.

Köszönöm, elnök asszony. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai