Készült: 2024.09.23.01:44:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2020.12.15.), 116. felszólalás
Felszólaló Dr. Kaderják Péter
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:42


Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KADERJÁK PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Szeretném én is hangsúlyozni a törvényjavaslat vitájának lezárásaként, hogy az elmúlt évtizedben lezajlott gazdasági konjunktúra fenntarthatóságának igénye, továbbá a 2020. év elején kialakult pandémiás helyzet okozta negatív gazdasági hatások kezelése szükségessé tette a hazai ásványinyersanyag-kitermelési lehetőségek áttekintését és bővítését.2020 tavaszán a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat az egész országra kiterjedő áttekintő értékelést készített az építőipar szempontjából fontos nyersanyagok földtani és kitermelhető mennyiségeire vonatkozóan, és ezek az elemzések kimutatták, hogy Magyarország elvileg évtizedekre is képes lenne biztosítani építőipari nyersanyagokból a saját ellátását.

Ugyanakkor az ásványi nyersanyaghoz való hozzáférést befolyásoló, többek között termőföldvédelmi tényezők drasztikusan csökkentik az ellátásra tervezhető mennyiséget és azok kitermelését, felhasználását. A mostani törvényjavaslat azt a célt szolgálja, hogy ezeket a korlátokat elhárítsuk ezen a területen is a szuverenitásunk erősítése elől, a saját építőipari nyersanyagellátásunk biztosítása elől, tehát ahogyan az előző esetekben is, ez a törvényjavaslat az energetikának egy újabb területén energiaszuverenitásunk, ellátásfüggetlenségünk erősítését szolgálja.

Ezenkívül az önök előtt lévő törvényjavaslat célja, hogy jogszabály-módosítási javaslatokat fogalmazzon meg a hazai építőipari alapanyag kutatásának és kitermelésének támogatása érdekében. Szeretném hangsúlyozni, hogy a törvényjavaslatban megfogalmazott szabályozási módosítások előkészítésében a negyvenhárom hazai építőipari alapanyagbányát is tömörítő Magyar Bányászati Szövetség is folyamatosan részt vett.

(14.40)

A bányatörvényben javasolt módosítások lehetővé teszik a hazai építőipari ásványinyersanyag-ellátás hatékony és azonnali biztosítását, így garantálható az importszükséglet kiváltása és az ellátásbiztonság növelése azon esetekben is, amelyeknél az ország természeti adottságai ezt eleve lehetővé teszik. Biztosítani kell annak a lehetőségét, hogy minden olyan esetben, amikor a járványhelyzet következtében a hazai bányák nem képesek kielégíteni a keresletet, az állam megkapja azokat az eszközöket, amivel a probléma azonnal kezelhető.

Tisztelt Ház! A módosítások megadják a felhatalmazást az állami tulajdonosi jogokat gyakorló szervezet számára, hogy katalizálja a kutatási és termelési folyamatokat új lelőhelyek megtalálásával, valamint arra, hogy gazdasági okokból történő bányabezárások vagy a termelés szüneteltetésének megakadályozásával javítsa az alapanyag-ellátást, és biztonságosabbá tegye az új beruházások megvalósulását.

Ahhoz, hogy az állam a bányászati úton elérhető természeti erőforrásait jó gazda gondosságával hasznosítsa, szükség van az indokolatlan területfoglalások megszüntetésére, és az egyes bányászati tevékenységgel érintett ingatlanokon az állam elővásárlási jogának biztosítására. Ennek értelmében az állami elővásárlási jog szempontjából védettnek minősülő ásványi nyersanyagra vonatkozó bányászati joggal érintett ingatlan tulajdonjogának átruházása esetén a magyar államot elővásárlási jog illeti meg a törvény elfogadása esetén.

Tisztelt Országgyűlés! Míg 2019-ben 15 bányatelket alapítottak meg 12 hónap alatt, ezzel szemben 2020. augusztus elejétől mindössze két hónap leforgása alatt az érintett nyersanyagokkal összefüggésben mintegy 19 új bányatelek megalapítására vagy módosítására nyújtottak már be kérelmet. Ahhoz, hogy a fenti kedvező trend folytatódjon, szükség van az indokolatlan területfoglalások megszüntetésére, és egyes bányászati tevékenységgel érintett ingatlanokon az állami elővásárlási jognak a biztosítására, így a veszélyhelyzettel bevezetett szabályokat 2020. december 31-ét követően is indokoltan fenn lehet tartani.

A megelőző vitában elhangzottakra pedig hadd reagáljak annyiban, hogy természetesen az építési törmelékek újrafelhasználásának célját a kormány részéről is kiemelten fontosnak tartjuk. A mai napon szavazott a parlament egy olyan átfogó törvénycsomagról, amely a körforgásos gazdaság legfőbb céljait fogja törvénybe iktatni Magyarországon is, ahol azok a célok, hogy az ilyen típusú hulladékfeldolgozásnak egy jóval magasabb szintjére kerüljünk, alapvetőek. Nagyon bízom abban, hogy azok a pártok, amelyek ezt az újrahasznosítást fontosnak tartják, ugyancsak megszavazzák a körforgásos gazdaság magyarországi megvalósítását célzó ezen törvénycsomagot is.

Mindezzel együtt, az elhangzott vita alapján is kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a jelen törvényjavaslatot a zárószavazáskor is támogatni szíveskedjen. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai