Készült: 2024.04.26.10:25:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 308. felszólalás
Felszólaló Dr. Kozma József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:09


Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOZMA JÓZSEF (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! (Babák Mihály: Laci, válasszál egyet, már megköszönném.) A költségvetés vitájában vagyunk, és a költségvetés részletes vitája természetesen arról szól, hogy azzal a problémával néz szembe az állam költségvetése is, az a háztartás, amit mi nagyban kell hogy menedzseljünk, mint minden kis háztartás, mint mindenkinek otthon a saját háztartása. Adott a keret, ráadásul jövőre kevesebb lesz, mint idén, és el kell dönteni, hogy honnan hova kell a beosztást lehetővé tevő átcsoportosítást végrehajtani. Józanul mindannyian azt gondoljuk és azt reméljük, hogy a költségvetési módosító javaslatok éppen erről szólnak, ha tetszik, melyik ujjunkat kell harapni, vagy ha pontosabb akarok lenni, hogy lehet forrásokat egy célra úgy áttenni, hogy ott több hasznot, jobb életet teremtsenek az országban, mintha az eredeti helyükön maradtak volna.

Nem tudok egyetérteni azzal a fölvetéssel, hogy ez a költségvetés eleve rossz lenne, mert minden költségvetés jóságát az dönti el, hogy a rendelkezésre álló források beosztásával a lehetséges célt, a lehetséges jót tudja-e szolgálni.

Kicsit közelebbről, engedjék meg, hogy a külügyi költségvetést érintő módosító javaslatokkal foglalkozzam, ami nem túl bonyolult feladat, mert hiszen a külügyi bizottság ülésén csak nagyon kevés módosító javaslat kapott meg akár egyharmados támogatást is. Ez elsősorban amiatt volt, hogy már a külügyi bizottság szakpolitikusai is pontosan látták, hogy melyek egyáltalán a komolyan vehető módosító javaslatok, s melyek azok, amelyeknek közük nincs ahhoz a célhoz, amelyet reálisnak lehetne tekinteni.

Mintegy 1,5 milliárd forintnyi olyan módosító javaslat született, amelyek a külügyi fejezet javára fogalmaztak meg módosításokat. Ennek során a demokratikus átalakulás elősegítését, a nemzetközi fejlesztési együttműködések támogatását, az EU-elnökségre való fölkészülést kívánták támogatni - leginkább természetesen az EU-elnökségre való fölkészítést majdnem 1 milliárdos nagyságrendben - képviselőtársaim, elsősorban az ellenzéki oldalról.

Mondhatnánk, hogy ez tulajdonképpen teljesen rendben van, hiszen olyan célokról van szó, amelyek a magyar nemzeti költségvetésben támogatandók, sőt gyakran kiemelt feladat. Ha azonban azt nézzük meg, és felelősséggel azt kell megnézni másrészt, hogy honnan kívánják ehhez a forrásokat előteremteni, akkor egyből kiderül, hogy a külügyi kommunikációból, az EU-s kiadványok költségvetési keretéből, a Demokrácia Központ működtetésében vélték megtalálni képviselőtársaink azokat a forrásokat, amelyekkel a céljaikat el akarják érni. Én persze tudom és elismerem, hogy ezek a célok egy-egy területi képviselő számára, egy-egy közösség számára fontosak lehetnek, de hamisnak tartom azokat a kezdeményezéseket, amelyek egy kerékpárút-fejlesztést a demokráciafejlesztés szolgálatával kívánnak szembeállítani, merthogy a kerékpárútra a Demokrácia Központ működéséből kívánnak forrást teremteni, vagy hogy az uniós fölkészülést szolgáló fölkészülési programok támogatásából akar egy játszóteret megépíteni.

(Török Zsolt elfoglalja a jegyzői székét.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Tudom én, hogy ez egy óriási dilemma mindig egy képviselő számára, hogy hol találja meg a lábát, azt a bizonyos másik lábát egy fejlesztési elképzelésnek vagy egy lyuk betömésének, de mégiscsak azt mondom, hogy komolyságunkat megőrizve meg kell teremteni azokat az egyensúlyokat, amelyek nélkül 2010-ben a köztársaságnak nem lesz költségvetése. Mert az egy szívünkből való javaslat, hogy a délkelet-európai demokrácia fejlesztésére a külügyi költségvetésben legyen több forrás. Legyen! Már miért ne lenne? Mindannyiunknak célja az, hogy a Magyar Köztársaság abban a térségben, ahol mindannyian élünk, több forrás fölhasználásával szolgálhassa a partnerségi kapcsolatok építését. De ha ennek a forrása csorbítja valahol másutt a lehetőségeket, akkor már ennek nem tudok annyira szívből örülni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Meg kell hogy állapodjunk egymással, megállapodni arról, hogy költségvetést csak úgy lehet csinálni, hogy egyensúlyt kell teremteni, az egyensúly teremtése nem működhet úgy, hogy ezermilliárdos nagyságrendben születik módosító javaslat, többszörösen elköltve azokat a forrásokat, amelyekre a javaslatok szólnak.

Végezetül hadd mondjam el azt, hogy a külügyi bizottságban persze, hogy voltak olyan javaslatok, amelyek megkapták az egyharmados támogatottságot.

(15.50)

Persze, vannak olyan javaslatok, amelyeket majd a második körben, akár a külügyi bizottságban érdemben meg is tudunk tárgyalni, amikor is arról lesz szó, hogy a külügyi fejezeten belül hasonló célú, a miniszterelnöki hivatali fejezeten belül hogyan lehet olyan átcsoportosításokat elérni, amelyekkel a nemzeti célok jól teljesíthetőek.

Ehhez kérem képviselőtársaim megértését, és annak a belátását, hogy valódi nemzeti célokat nevetséges javaslatokkal szolgálni nem lehet, ez kontraproduktív, viszont tisztességes együttműködéssel, a valódi prioritások kijelölésével pedig lehet.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai