Készült: 2024.05.12.18:17:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2002.07.02.),  537-674. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 3:19:18


Felszólalások:   237-537   537-674   674-726      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő urak. (Gőgös Zoltán: Hatodik!) Mielőtt áttérnénk egymás kikérdezésére, megkérdezem, hogy kíván-e még valaki felszólalni ebben a vitában. (Senki sem jelentkezik.) Úgy látom, hogy több felszólaló nem jelentkezett, a részletes vita e szakaszát és a részletes vita egészét lezárom.

Megkérdezem Burány Sándor államtitkár urat, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Burány Sándor: Most nem, elnök úr.) Köszönöm szépen, most nem kíván.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatokról történő határozathozatalra a következő ülésünkön kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a rendszerváltás utáni első szabadon választott Magyar Országgyűlés megalakulását követően kormányzati politikai szerepet betöltő személyeknek az előző politikai rendszer állambiztonsági tevékenységében való részvételének tényeit és körülményeit vizsgáló bizottság felállításáról szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitája a lezárásig. Bőhm András és Zwack Péter, Szabad Demokraták Szövetsége, önálló indítványát a H/434. számon kapták kézhez képviselőtársaim.

Megadom a szót Bőhm András képviselő úrnak, a napirendi pont előadójának. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

 

DR. BŐHM ANDRÁS (SZDSZ), a napirendi pont előadója: Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! A vizsgálóbizottság fölállításának igénye ma már minden előzetes esélylatolgatáson kívül remélhetőleg a magyar társadalomnak is igénye. Úgy érzem, hogy elsősorban két népszerű kérdésre kell valamiféle választ adni. Az egyik úgy hangzik, hogy a magyar közvélemény nem kíváncsi ezekre a történetekre, tulajdonképpen megvan ezeknek a tényeknek az ismerete nélkül is. A másik, ami még érthetőbben kibontja ezt a gondolatot, valahogy úgy fogalmaz, hogy hagyjuk a múltat, törődjünk a jelennel, illetve az előttünk álló jövővel.

Mindemellett úgy érzem, hogy az eltelt tizenkét évben elsősorban az állambiztonsági szervekhez való tartozás és még inkább annak a gyanúja, az egyes állambiztonsági szervek tevékenységének esetleges áthúzódása a rendszerváltás utáni időre mára megmérgezte a közéletet. Megmérgezte akkor is, ha esetleg jogos az a feltevés, hogy a közvélemény már közömbösen áll ez előtt.

Sajnos, azt is meg kell jegyeznem, és nem cinizmusnak szánom, hogy alig van olyan kérdés, ami a politikában történik, és ezzel szemben a magyar közvéleménynek nagyon-nagyon rossz tapasztalatai is vannak, ne közömbösen szemlélné a történteket. Itt jutok el oda, hogy miért tartom szükségesnek, a társadalom érdekében állónak, hogy ez a vizsgálat történjék meg, tehát a rendszerváltás első kormányától kezdve napjainkig derüljön fény arra, hogy mi az igazság a híresztelésekből. Valamennyien fültanúi vagyunk azoknak a híreknek, amelyek vagy valós vagy képtelen állításokat fogalmaznak meg. Azt kell hogy mondjam, ez a helyzet, amely állandó botrányokkal fenyeget, a gyanúsítás légkörét vonja a politikai elit köré, mert ez a politikai elit gyakorlatilag 1990-től kezdve változatlan, a lényegét tekintve mindenképpen változatlan. Tehát nagyon tartok attól, hogy úgy ennek a javaslatnak a vitája, mint a felálló vizsgálóbizottság tevékenysége is folyamatos politikai viták kereszttüzében fog állni.

 

(21.20)

 

Ezzel együtt azt gondolom, hogy a rendszerváltás hitelének a megőrzése ennek a politikai elitnek a feladata, és itt valahol közös felelőssége van a patkó mindegyik oldalán ülő politikai erőnek. Egész egyszerűen nem lehet azt a helyzetet megengedni, hogy politikai kalandorok szerencsejátékot űzzenek azzal a történelemmel, amely mindannyiunk történelme, esetleg a nagyon fiataloknak csak kis részben történelme. Nem lehet tovább engedni azt, hogy politikai szerencsejátékosok kalandjának tegyük ki ezt a jelent. És itt térnék ki arra az érvre, hogy hagyjuk a múltat; egyrészt a múltat akkor lehet elfelejteni, ha megismertük, ami azonban még fontosabb, hogy ezt a jelent ez a politikai elit - ami olyan, amilyen, de nagyrészt ebben a Házban található - készíti, és erről fognak megíródni azok a történelemkönyvek, amelyek a jövőben születnek meg.

Tehát egész egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy kicsinyes politikai játszadozások miatt kockára tegyük azt a hitelességet, amikor komolyan gondoltuk 1990 előtt, hogy Magyarországon demokrácia lesz. A magyar politikai elitnek a politikai legitimációja múlik azon, hogy megpróbáljon ez az elit felülemelkedni azokon a sérelmeken, háborúkon, amiket folyamatosan egymással szemben folytat, és ez talán most egy történelmi pillanat, hogy mindenki hajlandó felülemelkedni, tudomásul venni a tényeket, és azt követően valóban megtehetjük azt, hogy hagyjuk a múltat, ha megismertük, és törődjünk a jelennel és a jövővel.

Én azt kérem minden politikai erőtől, hogy ebben próbáljon meg közreműködni, konszenzussal szülessen meg ennek a javaslatnak az elfogadása, és ami még fontosabb, gondoljuk azt komolyan, és tegyünk meg mindent, hogy a bizottság nem egy újabb botránybizottság lesz, aminek az elmúlt években tanúi voltunk. Ezt ma már nem engedhetjük meg magunknak 12 év elteltével, ezért kérem a politikai erőknek a közreműködését, kérem a közvéleménynek a beletörődését és esetleg segítő együttműködését, és külön kérem, hogy a köztársasági elnök úr ennek a bizottságnak a munkájára is fordítsa a figyelmét.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kormány álláspontját Hankó Faragó Miklós igazságügyi minisztériumi államtitkár ismerteti. Megadom a szót, államtitkár úr. Parancsoljon!

 

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Országgyűlés! Ezen a késői órán és az elmúlt hetekben a politikai közéletben lezajlott vita után sok újat természetesen nem nagyon lehet mondani.

Egyrészt természetesen a kormányzat úgy gondolja, hogy mindenkinek alapvető joga a közérdekű adatok megismerése és annak bármilyen módon történő terjesztése. Nagyon fontos, hogy a közvélemény, még ha fásult is, még ha közömbössé is vált bizonyos dolgok iránt, ha máskor nem, akkor legalább bizonyos szempontból utólag értesülhessen arról, hogy az 1990. május 2. óta megalakult magyar kormányok tagjai között volt-e olyan, aki e vizsgálat hatálya alá eshet és ebbe a körbe tartozhat. Nagyon fontos az, hogy tisztán láthassunk a mai magyar közéletben ebben a tekintetben is.

Én egy korábbi törvényjavaslatból szeretnék egy fél mondatot idézni; az a célja ennek a törvényjavaslatnak az általános indokolás szerint, hogy elejét vegye a politikai destabilizációt eredményező esetleges provokációknak. Ez csak egy fél mondat abból a körülbelül fél oldalnyi terjedelmű indokolásból, amelyet 1990. szeptember 3-án 482. sorszám alatt önálló törvényjavaslatként az SZDSZ két országgyűlési képviselője, Demszky Gábor és Hack Péter terjesztettek elő. Világosan látszott akkor is, és azóta az elmúlt 12 év során sem változott ebben a tekintetben a véleménye az SZDSZ-nek, és egyébként ezzel a kormányzat is egyetért, hogy sokkal szerencsésebb lett volna akkor ezt a problémát megoldani, és akkor elejét venni bizonyos negatív jelenségeknek.

Én örülök annak, hogy ez a vizsgálóbizottság úgy állhat fel, hogy remélhetőleg a parlamenti pártok mindegyike támogatja a bizottság felállítását és működését, ahogyan ez egyébként a következő napirendi ponton szereplő következő vizsgálóbizottsággal kapcsolatban is fennáll.

Nagyon jót tenne a magyar közéletnek, a magyar politikai élet presztízsének, ha valóban elkerülhetnék a méltatlan viták és a méltatlan szituációk ennek a bizottságnak és a másik bizottságnak is a működését. A kormányzat minden tekintetben segítségére lesz a bizottságnak azért is, hogy végre normális mederben folyhasson a közélet ebben a tekintetben is. Tehát mind ennek, mind pedig a másik bizottságnak a munkájában a tisztelt országgyűlési képviselők számíthatnak a kormány támogatására és természetesen magának a vizsgálóbizottság felállításának a támogatására is.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Az ügyrendi bizottság jelezte, hogy nem kíván előadót állítani.

Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek. A felszólalásoknak időkorlátja nincs, ezért az lenne az én kérésem, hogy az önkorlátozás jegyében, ha lehetséges, akkor 20-25 percnél hosszabb felszólalást ne nagyon tegyenek (Derültség.), kérném tisztelettel.

Először az írásban előre jelentkezett felszólalók következnek: Mécs Imre, Csáky András és Wiener György képviselő urak.

Először megadom a szót Mécs Imre SZDSZ-es képviselő úrnak. Parancsoljon, öné a szó.

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Kollégáim! Úgy gondolom, hogy régóta görgette a Magyar Országgyűlés maga előtt ezt a problémát, amely állandóan előkerült, állandóan problémákat okozott, és állandóan botrányokba fulladt. Úgy gondolom, hogy a magyar társadalomnak elege volt ezekből a botrányokból, elege volt a zsarolásokból, és elege van abból, hogy a jövőben zsarolni lehessen az országgyűlési képviselőket.

A magyar társadalomnak és jelesül a választóknak joguk van tudni, hogy a politikusainak milyen a múltja, és amit megtudhat a sajtóból, megtudhat az annalesekből, a kézikönyvekből, az, úgy tűnik, kevés, hiszen egy rendszerváltás volt, és a rendszerváltás előtt igen nagy számú ügynököt, titkos megbízottat és mást építettek be az induló pártokba. Ennek következtében az Országgyűlésbe is bekerültek olyan személyek, akik az elmúlt rendszer nem demokratikus, diktatórikus titkosszolgálatának munkatársai vagy ügynökei voltak. Ezekről különböző suttogásokat hallottunk, listákról hallottunk, és különböző nyomásgyakorlásra használták fel ezeket az adatokat, különböző pártpolitikai vagy egyéb céloknak, ki tudja, milyen céloknak az érdekében. Ez helytelen, ezt meg kell szüntetni, tabula rasára van szükség.

Ezért örömmel üdvözöltem Bőhm András és Zwack Péter javaslatát, amely szerint olyan vizsgálóbizottságot kell felállítanunk közösen, a patkó mindkét oldalának, amely tabula rasát csinál, és az 1990 óta megválasztott valamennyi kormány tagjait átvilágítja, a kormányok tagjait, a miniszterelnököt, a minisztereket, a politikai államtitkárokat. Úgy gondolom, hogy ez nagyon fontos, és ebben az esetben, ahogy a határozati javaslat leírja, a III-as főcsoportfőnökség egészének a talaján folyik a vizsgálat, bármelyik titkosszolgálati ágnak a munkatársa, ügynöke, vele együttműködő személyisége volt az, aki később politikusként a kormány tagja lett, azt mind fel kell deríteni, és el kell mondani. Joga van tudni a magyar társadalomnak, kik voltak azok a politikusok, akiket megválasztott, akiket beküldött a parlamentbe, és akik az ország vezetői, a végrehajtó hatalom vezetői lettek.

Hadd mondjak el egy példát: 1992-ben a nemzetbiztonsági bizottság delegációjával Hollandiába utaztunk az ottani nemzetbiztonsági bizottság meghívására.

 

 

(21.30)

 

Ez a holland nemzetbiztonsági bizottság igen magas szintű volt, tagjai voltak a frakcióvezetők, a négy legnagyobb párt frakcióvezetője, a belügyminiszter és a miniszterelnök. Éppen akkor formálódott az átvilágítási törvény, és mi nagyon sok kérdést tettünk fel, hogy náluk ez hogy van. Elmondták, hogy náluk is van átvilágítás: minden köztisztviselőt átvilágítanak, minden katonatisztet átvilágítanak.

Akkor megkérdeztük, hogy a képviselőket hogyan világítják át. Nem értették a kérdést. Újból meg kellett kérdezni, és akkor azt mondták, hogy a képviselőket felesleges átvilágítani, hiszen a pártok tudják, hogy kiket küldenek be, és ha valakinek a legkisebb folt van a hátán vagy a lelkiismeretén, vagy bárhol, azt nem fogja beküldeni képviselőnek (Dr. Répássy Róbert: Az nem ez! Az egy másik ország!) Várjunk csak! Én akkor éreztem azt, hogy valami probléma van. Ők hosszú időn keresztül demokráciában éltek, mi pedig akkor kezdtük a demokráciát. Azok a holland pártok, a holland városkák lakói amikor valakit megválasztottak, pontosan ismerték, hogy a jelöltjük kicsoda, tudták, hogy ki volt az apja, ki a felesége, mit csinál, milyen fapapucsot visel és így tovább, hiszen sok generáción keresztül alakult ki a tisztesség.

De nálunk, ahol egy hirtelen váltás történt, nem tudhattuk. Honnan ismertük volna a politikusainkat? Jelöltük azokat, akik a leglelkesebbek voltak, a legtöbbet mozogtak, és beküldtük őket a parlamentbe. Lehet, hogy ügynökök voltak, lehet, hogy nem. Ezt mind ismernünk kell, meg kell tudnunk. Lassan ki fog alakulni nálunk is a civil társadalom, és akkor felelősséggel tudja minden párt és mozgalom, amely a parlamentbe tart, kiválasztani azokat a makulátlan személyeket, rátermett személyeket, kiváló személyeket, akiket ideküld, és érzi a felelősségét ennek. Tehát ennek az öntudatnak, ennek a felelősségfelkeltésnek is fontos lépcsője lehet ez az átvilágítás, amit ennek a bizottságnak kell végrehajtania. Tisztába kell jönni a helyzettel, a múltunkkal.

Ha ki fog derülni, hogy különböző pártokban nem jelentéktelen számban voltak beépített emberek, akkor ez bizony az elmúlt és elhagyott diktatúrát fogja jellemezni, annak a módszereit fogja jellemezni, amit véglegesen el akarunk hagyni, és amit véglegesen szeretnénk eltörölni, annullálni. De ehhez tiszta képet kell látnunk, és meg kell szüntetnünk a zsarolhatóságot. Nem engedhető meg, hogy nyomást gyakoroljanak emberekre, hogy borítékokat vegyenek elő, vagy ki tudja, hol bukkanjanak fel dossziék, hiszen rengeteg iratot megsemmisítettek. Jól tudjuk, hogy a végén az iratok megsemmisítésénél már csak jegyzőkönyvet sem vettek fel. Nem lehet tudni, hogy elloptak-e egy dossziét vagy egy iratot, vagy megsemmisítették az iratot, csak azt tudjuk, hogy mi van az irattárakban. Ezeket az irattárakat majd egyesíteni kell, de ez egy másik törvénynek, egy másik javaslatnak lesz a tárgya.

Most azonban, hogy helyreállítsuk a parlament becsületét, a saját becsületünket, feltétlenül szükséges, hogy ezt a vizsgálóbizottságot felállítsuk, átvilágítsuk ezt a körülbelül 350-400 embert - talán annyi sincsen -, és végre tabula rasát csináljunk. Ezért támogatom ezt a határozati javaslatot, és kérem, hogy önök is támogassák.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra Balogh László képviselő úrnak adom meg a szót, a Magyar Demokrata Fórum részéről. Parancsoljon!

 

BALOGH LÁSZLÓ (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Nagyon örülök annak, hogy Mécs Imre után szólhatok. Mindenben egyetértek, amit elmondott. Csak arra szeretném felhívni a figyelmét, hogy az SZDSZ-es javaslatban nem ez szerepel. Maximálisan egyetértek vele, és úgy érzem, ahogy ő érzi. A képviselőkről van szó, a kormányokról van szó, de szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy az SZDSZ-es javaslatban nincsenek benne a képviselők. Csáky András, az MDF szónoka el fogja mondani, hogy milyen módosító javaslatokat adtunk be ehhez a javaslathoz. Nagyon örülök annak, hogy ugyanúgy látja, mint én, és annak is örülök, hogy hasonlóképpen kellene ezt az egész ügyet megcsinálni, mint ahogy ön ezt elmondta.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kétperces felszólalásra Répássy Róbert úrnak adom meg a szót, a Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről. Parancsoljon!

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Mécs Imre Képviselő Úr! Én magam is egyetértek azzal, amit Balogh képviselő úr elmondott, de azt majd egy hosszabb felszólalásban szeretném kifejteni, hogy pontosan miről is szól ez a javaslat, és mi az, ami az önök által elmondottakban sajnos nem egyezik a javaslattal.

De most egy más dologról szeretnék beszélni. Mécs képviselő úr, nagyon őszintén mondom, hogy mint fiatal ember, nagyon nagy tisztelője vagyok önnek az '56-os múltja miatt, de azt azért valószínűleg ön sem gondolta komolyan - szó szerint azt mondta -, hogy azért kell ez a javaslat, azért kell elfogadni, hogy helyreállítsuk a parlament becsületét. Magunk között vagyunk, mondhatnánk így, szó sincs arról, hogy a parlament becsületén legalábbis az ügynökügyben folt esett volna. A miniszterelnök becsületén esett folt. (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból: Így van!) Az más kérdés, hogy egyes szándékok szerint a miniszterelnök becsületén esett foltot kellene elmosni vagy eltörölni, és ahhoz kell különböző törvényjavaslatokat beterjeszteni a parlament elé. De azért magunk között - én is mint fiatal ember, ön is mint '56-os - ne mondjuk már magunkról azt, hogy a mi becsületünkön folt esett. Ha nem ön mondaná, azt mondanám, hogy kikérem magamnak, nem az én becsületemen esett folt, én aztán már csak fiatal koromnál fogva sem végeztem ilyen tevékenységet. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Azt ki tudja? Majd meglátjuk!) Akinek a becsületén folt esett, az a Magyar Köztársaság miniszterelnöke, és sajnos rajta keresztül az egész Magyar Köztársaság. (Moraj az MSZP soraiból.)

Erről beszéljünk majd! Igaz, hogy ez egy következő vizsgálóbizottság témaköre lesz, de azért nem szeretném, ha az a hangulat eluralkodna, hogy itt a mi becsületünkön folt esett, és ezt kell most egy vizsgálóbizottságban helyre tenni. Sajnos, ez nem így van, képviselő úr. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kétperces felszólalásra Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének adom meg a szót.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Bár ennek a mostani vitának nem ez a tárgya, de ha szóba került, hadd szögezzem le, hogy az én tudtommal a miniszterelnök becsületén sem esett folt. Én úgy tudom... (Moraj az ellenzéki pártok soraiban. - Dr. Répássy Róbert: Lehet, de akkor nem volt becsülete. - Derültség az ellenzéki pártok soraiban.) Azt gondolom, képviselő úr, hogy ezt a miniszterelnök úrnak kellene itt elmondani, amikor itt van.. (Felzúdulás és közbeszólások az ellenzéki pártok soraiban: Hát, ha itt ülne! Nincs itt! - Az elnök csenget.) Mondom, amikor itt van, és nem így bekiabálni nekem! Azt gondolom, hogy a miniszterelnök úr becsületén sem esett folt. (Font Sándor: Folt esett!) Azt gondolom, a következő napirendi pont lesz az, amelyben fel fogjuk állítani azt a bizottságot, amely a miniszterelnök úr múltjával, titkosszolgálati múltjával foglalkozik (Dr. Répássy Róbert: Akkor már ott lesz!), és ennek a bizottságnak lesz a feladata, hogy megállapítsa, esett-e folt a miniszterelnök úr becsületén.

Azt javaslom, hogy egy bizottság munkáját talán ne előlegezzük meg, vagy ha igen, ha önök már készen vannak az ítélettel, mint Virág elvtárs, aki a tanúvallomás helyett véletlenül az ítéletet adta oda... - az persze egy másik kérdés. Akkor teljesen felesleges itt vizsgálóbizottságok felállításával játszadozni, akkor mondják meg, hogy önök bizonyított ténynek tekintik, és ebben önöket a saját maguk által javasolt vizsgálóbizottság sem tudja megingatni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kétperces felszólalásra Mécs Imrének, a Szabad Demokraták Szövetsége részéről megadom a szót.

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Én a kormányok átvilágításáról beszéltem - hiszen arról szól a törvényjavaslat -, a kormányok tagjai nagyrészt az Országgyűlésből adódtak, és az Országgyűlést jellemzik a kormányok. Így értettem az Országgyűlés becsületét. De nem akarok kitérni a lényeg elől, hiszen most több különböző határozati javaslat és törvényjavaslat van előkészületben, amelyek mind ezt célozzák.

(21.40)

 

Tehát most ezen sajnálatos eset következtében, ami... (Dr. Répássy Róbert: Sajnálatos esemény!) - nem szeretném az OSE-t ide hozni, hanem azt akarom mondani, hogy ebből végeredményben jó is fakadhat, éspedig az, hogy tisztába tesszük ezt a kérdést. Ezt hurcoltuk magunk után. (Dr. Répássy Róberthez:) Fiatalember, nem tudom, figyelte-e '90-ben is a parlament munkáját, akkor már megkezdődött ez, és az akkori kormány jogos önvédelemből nem volt hajlandó elfogadni ezt a törvényjavaslatot. Jött a következő kormány, amelyben mi is részt vettünk, mégsem tudtuk keresztülvinni a szándékunkat, hiába volt a belügyminiszter a mi elnökünk és így tovább. Utána jött a következő kormány, megint nem tudtuk ezt megoldani, hiszen tavaly nyár elején beszéltünk utoljára erről.

Most jutottunk el oda, hogy rájöttünk mindannyian arra, tabula rasát kell csinálni, és ezt teljes mértékig le kell zárni. Ennek során majd sor kerül az országgyűlési képviselőkre is, de nem ezen határozati javaslat keretében.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kétperces felszólalásra Balsai Istvánnak, a Magyar Demokrata Fórum frakcióvezetőjének megadom a szót.

 

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretnék Répássy képviselő úr okfejtéséhez csatlakozni, és néhány tényszerű adattal megerősíteni azt. Mi a javaslatunkat 408. sorszám alatt adtuk be, a Szabad Demokraták Szövetsége 434. sorszám alatt. Önmagában furcsának tartom, hogy a megelőzés nyilvánvaló tényére tekintettel egy olyan határozati javaslat tárgyalását kezdjük, amely annak a következménye, hogy egy embert terheljük felelősséggel, azt a képviselőtársunkat, aki az Országgyűlést, a köztársasági elnököt és a közvéleményt ilyen helyzetbe hozta. Tehát türelmesen végigvárjuk és támogatjuk az önök indítványát, csak ne tereljék el a szót, hogy miért ülünk itt ma este.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. A következő felszólaló Csáky András, a Magyar Demokrata Fórum részéről. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

 

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Azt hiszem, lényegében az előterjesztéssel kapcsolatban minden lényeges adat elhangzott, hiszen teljesen egyetértünk az előterjesztőkkel abban, amit Bőhm András képviselőtársunk mondott, hogy valóban időnként - és hangsúlyozom, hogy időnként - a közéletet ez a kérdés megmérgezi. Nagyon jó lenne, ahogy Mécs Imre mondta, tabula rasát csinálni, de azért a történtektől nem lehet elvonatkoztatni, nem lehet elvonatkoztatni attól, hogy két héttel ezelőtt napvilágot látott egy információ, amit kezdetben cáfoltak és utána nem.

Gondolom, Szabó képviselő úrral abban egyetértünk, hogy a Magyar Köztársaságnak nem válik a dicsőségére, függetlenül attól, hogy konkrétan a miniszterelnöke egy diktatórikus gépezet oszlopos tagjaként mit tett vagy mit nem tett, mert azt majd a másik vizsgálóbizottság tárgyalja, de arra azért nem lehetünk büszkék, hogy a Magyar Köztársaság miniszterelnöke egy diktatórikus rendszer lényeges fogaskerekének szerepét töltötte be. Nem tudom, ha, mondjuk, a németországi választások kapcsán olyan személy kerülne pozícióba, akiről utólag kiderül, hogy Gehlen-féle titkosszolgálatnak volt a tagja, és csak feltenné a kezét, hogy én csak a hazámat védtem, ahhoz mit szólna a világ.

De ez az előterjesztés nem erről szól, habár nyilvánvaló, hogy "egy birodalom visszavág" vagy "próbáljuk összemosni a dolgokat" szándékkal került beterjesztésre, és azért sikeredett eléggé felületesre. Mécs Imre képviselőtársunk citálta az 1990-es SZDSZ-es javaslatot, attól messze áll ez a határozati javaslat, hiszen abban a törvényjavaslatban mindazokra kiterjed a vizsgálat, akik eskütételre kötelezettek. Ehhez képest az első szabadon megválasztott kormány idejétől keltezni a vizsgálatot és szűk körben csak a kormánytagokra, úgy gondolom, nem fogja elérni azt a célt, amit itt Bőhm képviselő úr az expozéjában megfogalmazott, hogy egyszer s mindenkorra rakjuk rendbe ezeket a kérdéseket. Hiszen az időpont is miért pont az első szabadon választott kormány megalakulása, miért nem a III/III-as ügyosztály feloszlatása, tehát '90. február 15-e? És miért nem terjed ki a politikai elitre, hogy idézzem az előttem szólót; vagy ezek szerint a politikai elit fogalomkörébe az előterjesztők szerint kizárólag csak a politikai államtitkárig a kormánytagok tartoznak.

Ha egyszer egy ilyen vizsgálatba belekezdünk, akkor megítélésem szerint most már teljes mértékben essünk ezen túl. A társadalom így is, úgy is - a közvélemény-kutatások alapján látható - kezd immúnissá válni ezekkel a kérdésekkel szemben. Mindezek ellenére az utókor számára mindenféleképpen szükséges ezeket teljes mértékben feltárni és mintegy a történelem részévé tenni, hiszen valóban nagyon-nagyon rossz dolog, hogy időnként a gyanúsítgatások légköre lengi körül a politika szereplőit.

Tehát felmerül a kérdés, hogy miért nem terjed ki az átvilágítás például a köztársasági elnök intézményrendszerére, a köztársasági elnökökre, miért nem terjed ki a parlamenti képviselőkre, hiszen Mécs Imre nagyon jól mondta, és gondolom, a hollandok is megértették, hogy ott a pártok ismerték és ismerik azokat, akiket a parlamentbe küldenek. Azt hiszem, ez a rendszerváltoztatáskor Magyarországon a legkevésbé volt elmondható, itt a pártok pillanatok alatt verbuválódtak. Nagyon jó lenne, ha az utókor megtudná, hogy az a diktatórikus rendszer, amelynek oszlopos tagja volt a jelenlegi magyar miniszterelnök, milyen módszerekkel próbálta lehetetlenné tenni, szétverni... Lényegében lélektanilag ez sikerült is neki, sikerült megfosztania a nemzetet a rendszerváltoztatás katartikus örömétől azzal, hogy igenis a különböző, akkor alakult ellenzéki pártokba ügynököket küldött. Ne csak azt tudja meg a társadalom, hogy ki azok, akik érintettek, hanem tudja meg azt is, hogy kik azok, akik ezeket az embereket beszervezték, azokat is ismerje meg, akik ezeket az embereket beküldték a különböző pártokba.

Úgy érzem, aggályos - különösképpen az 1994-es alkotmánybírósági határozattal - az előterjesztés 4. pontja, amely taxatíve felsorolja, hogy milyen adatok alapján kell a különböző nyilvánosságra hozatalt megejteni. Ha jól emlékszem, habár most nem találtam az idézett alkotmánybírósági döntésben, több feltétel együttes fennállása esetén mondja ki az Alkotmánybíróság, hogy valakire ezt a bélyeget rá lehet sütni, hogy valóban tagja volt-e a különböző rendszereknek. Tehát nem elegendő, ha valakiről találnak egy papírt, hogy, mondjuk, be akarták szervezni, de ezért pénzt nem vett fel, ezért jelentést nem adott, és egyéb kedvezményben sem részesült. Úgyhogy mindenféleképpen átgondolandónak tartanánk, hogy ezt a részt módosítani szükséges, habár a Házszabály szerint ez eléggé aggályosnak tűnik, de ha van politikai akarat és van konszenzus abban, hogy valóban egyszer s mindenkorra ezeket a dolgokat tegyük rendbe, akkor ez szerintem megoldható úgy, hogy az előterjesztők visszavonják, és gyorsan benyújtanak egy alkotmányossági kritériumoknak is megfelelő és szélesebb kört érintő vizsgálóbizottságra egy javaslatot, és még az is pillanatok alatt megszavazható.

 

(21.50)

 

Úgyhogy a Magyar Demokrata Fórum támogatja azt, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba, hogy egyszer s mindenkorra az egész társadalom tisztán lássa azt, tisztában lehessen azzal, hogy a rendszerváltoztatás milyen módon zajlott le, és ezzel mintegy, ahogy már mondtam, a történelem részévé tehetjük az egész kérdést, és nyugvópontra jutnak az időnként fellángoló gyanúsítgatások.

De mindez nem von el semmit abból a problémából, ami vélhetően indukálta ennek a határozati javaslatnak a beterjesztését, hogy a Magyar Köztársaság miniszterelnöke bizonyítottan egy diktatórikus, elnyomó hatalmi gépezet aktív része volt, azért erről ne feledkezzünk el.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm a felszólalását, frakcióvezető-helyettes úr. Kétperces felszólalásra megadom a szót Géczi József Alajosnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének.

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Én nagyon rossz kedvvel indulok neki ennek a vitának (Dr. Balsai István: Haza kell menni!), de ha már történetileg így alakult, akkor más kérdés, hogy a saját pozíciómat tisztázzam - és később hosszabban is hozzá kívánok szólni -, én magam a megfigyeltek közé tartoztam a '80-as években, mert a '80-as években Szegeden működött egy féllegális szamizdat és emigráns irodalomgyűjtemény, amit egyébként a Soros Alapítvány támogatásával, és hozzáteszem, még a minisztérium egynéhány merész, bátor emberének a támogatásával működtettünk a helyi reformpolitikusok védernyője alatt.

A nézők kedvéért mindjárt el kell mondanom, hogy most arról van szó, hogy két bizottságot állítunk fel, az egyiket az MDF javasolta, a másikat az SZDSZ. Ez a két bizottság elvégzi majd a maga munkáját, ezen kívül két törvény is jön a Ház elé. Tehát az a bizonyos kiterjeszkedési igény, ami megfogalmazódik, nyilván azt fogja jelenteni, hogy akkor a törvények feleslegessé válnak. Tehát a törvények, amelyek készülnek, teljeskörűen akarják az egész kérdést rendezni.

Itt annyi történt, hogy egy reformpolitikus, aki a hetvenes-nyolcvanas években Magyarországon a reformpolitikusok körében született, ott dolgozott, ott vált reformpolitikussá, most Magyarország miniszterelnöke lett, és két héttel ezelőtt egy sajtóhír hatására itt, az Országgyűlés színe előtt elmondta azt, amit egyébként is mindenki tudott, mert korábban is ezt már ő különböző formákban elmondta, hogy ő mint pénzügyi reformer, felelős volt az akkori magyar pénzügyi rendszer biztonságáért. És másnapra, amikorra feloldották a titokvédelem alól, teljeskörűen elmondta, hogy mit végzett. (Dr. Balsai István közbeszól.)

Elsősorban itt most csak azt szeretném önöknek elmondani, hogy önök ezekkel a reformpolitikusokkal kötöttek szövetséget a nyolcvanas évek végén, '89. szeptember 18-án, volt, aki aláírta, volt, aki nem. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) És akkor ne beszéljenek itt önök mindenféle sötét diktatúráról, különösen ne egy negyvenéves ember, esetleg Répássy úr, aki akkor még gyermek volt - most se vált túlságosan felnőtté -, esetleg ő beszélhet arról... (Taps az MSZP soraiban. - Dr. Répássy Róbert: Elnök Úr! Talán, ha megintené!)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kétperces felszólalásra megadom a szót Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Én itt voltam két héttel ezelőtt, valahogy nem emlékszem arra, hogy bárki cáfolta volna a miniszterelnök úr titkosszolgálati múltját. Én arra emlékszem, hogy a miniszterelnök úr felállt, és egy kérdésre megpróbálta azt elmondani, amit elmondhatott anélkül, hogy a belügyminiszter őt feloldotta volna a titoktartási kötelezettség alól.

Kétségtelen tény - és ezt a miniszterelnök úr utólag be is ismerte -, hogy hibát követett el, amikor nem kérte már május 27-én a belügyminisztertől, hogy oldja fel ez alól a titoktartási kötelezettség alól, maximum erről a hibáról beszélhetünk. De azért azt szeretném hozzátenni, hogy... - ha már Csáky képviselő úr azt mondta, hogy képzeljük el, hogy ha Németországban valaki a Stasi ügynöke volt és képviselő lesz; ezt nem tudjuk elképzelni, képviselő úr, tudniillik Németországban a Stasi-aktákat nyilvánosságra hozták. Aki Németországban elindul egy választáson, arról pontosan lehet tudni, hogy melyik Stasi-aktában szerepel a neve.

Hogy ezt nyilvánosságra hozzák... - szeretném jelezni, hogy az ön pártja akkor, amikor még többségben volt ebben a parlamentben, akadályozta meg, az említett Demszky-Hack-féle törvényjavaslat ezt célozta volna. Azt gondolom, hogy azt, hogy itt zavarosban lehet halászni, hogy itt titokban kicsempészett dokumentumokkal lehet embereket lehetetlen helyzetbe hozni, lehet olyan helyzetbe hozni, mint a miniszterelnök urat, akit meg lehet ugyan vádolni ezzel, de aki, amíg jogkövető magatartást folytat, addig nem tud ebben az ügyben védekezni, legalábbis mindaddig, amíg a belügyminiszter fel nem oldja a titoktartási kötelezettség alól, eddig mindig a jobboldal próbálta meg. Önök voltak azok, akik a titokvédelmi törvényt megalkották, és az önök belügyminisztere volt az, aki jónak látta ezeket az aktákat további, isten tudja, hány évre titkosítani.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelettel felhívnám a képviselő hölgyek és urak figyelmét, hogy a H/434. szám alatt beterjesztett határozati javaslat tartalmához legyenek kedvesek hozzászólni. Kétperces felszólalásra megadom a szót Csáky Andrásnak, a Magyar Demokrata Fórum frakcióvezető-helyettesének.

 

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Természetesen az előttem szólókhoz hasonlóan én is az előterjesztésről fogok beszélni. Ha megengedi Géczi képviselő úr, én soha nem vettem a bátorságot magamnak arra, hogy bármelyik képviselőtársamat felszólítsam arra, hogy miről beszéljen, vagy miről ne beszéljen - ez az egyik. Úgy látszik, a régi reflexek időnként felélednek.

A másik: nagyon jó lenne, ha a Szocialista Párt legalább frakcióülésen megegyezne, hogy mikor mit mondanak, ugyanis Géczi úr azt mondta, hogy mindenki előtt nyilvánvaló volt, közismert volt a miniszterelnök úr titkosszolgálati múltja, hiszen ezt nyilatkozta. Szabó képviselő úr pedig azt mondta, hogy azért nem nyilatkozhatott, mert a titoktartási kötelezettség ebben meggátolná. Egyezzenek meg, és akkor egységesen tudnak ebben az ügyben nyilatkozni.

Visszatérve úgy gondolom, hogy abban egyetértünk, az Magyarország javát nem szolgálja, és ha valaki azt reformerként próbálja eladni - elnézést, Géczi képviselő úr -, hogy valaki a hetvenes években, a nyolcvanas évek elején egy megszállt országban önként s dalolva - mert a jelenlegi adatok erre utalnak, nyilvánvalóan a vizsgálóbizottság ki fogja deríteni, hogy mennyire volt önkéntes és mennyire nem -, egy diktatórikus titkosszolgálatot aktívan szolgált, ez nem válik az ország javára.

Úgy gondolom, hogy ez mindenki számára evidens, és ezt önök sem tagadják. Nyilvánvaló, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége, a parlamenti frakció először azért szavazott úgy, hogy megvonja a bizalmat a miniszterelnök úrtól. Nagyon sajnálatos, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége feladta ezt az eredeti álláspontját (Dr. Szabó Zoltán: Azt elhiszem, hogy sajnálod!), és majd előbb-utóbb ki fog derülni, hogy mi volt az alku tárgya, hogy miért vonta vissza, hogy miért állt el (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) az évek óta hangoztatott karakánságától ebben az ügyben. (Dr. Géczi József Alajos: Ez sem az előterjesztés!) Köszönöm szépen. (Taps az MDF soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, frakcióvezető-helyettes úr. Kétperces felszólalásra adom meg a szót Répássy Róbertnek, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Géczi József Képviselő Úr! Mindenekelőtt hadd kérjem meg arra, hogy fejezze be azt, hogy sérteget, ezt már a sajtóban is megtette (Közbeszólás az MSZP soraiból.), és most a parlamenti ülésen is megtette. Én nem szoktam önt sértegetni (Dr. Szabó Zoltán: Csak a távolból!), nem tudom, hogy mi az oka annak, hogy ilyen ideges állapotban tetszik lenni, és sérteget engem, de talán ezt majd beszéljük meg a Ház üléstermén kívül.

Ami pedig azt illeti, hogy a '90 előtti rendszert miért tartjuk mi diktatúrának, nos erről, a kezemben lévő törvényjavaslatból, amely a T/395. számot viseli, aláírta Medgyessy Péter, e törvényjavaslat általános indokolásából felolvasnék néhány gondolatot.

Azt mondja Medgyessy Péter, hogy azért kellett benyújtani ezt a törvényjavaslatot, mert az úgynevezett ügynöktörvény meghozatala óta eltelt időszak alatt a törvény végrehajtása nem vezetett az 1990 előtti önkényuralmi korszak állambiztonsági elnyomó apparátusának valódi megismeréséhez. (Derültség az MDF soraiban.) Majd azt mondja Medgyessy Péter e törvényjavaslat indokolásában, hogy a törvényjavaslat szerint a diktatúra - még egyszer mondom: a diktatúra - titkosszolgálatainak iratai fő szabályként nem tekinthetők államtitoknak. (Dr. Balsai István nevet.)

Én nem tudom, hogy Medgyessy Péter látta-e, hogy mit írt alá, de még egyszer megismétlem, diktatúra titkosszolgálatának nevezi azt a szervezetet, amelynek ő tagja volt; az önkényuralmi korszak állambiztonsági elnyomó apparátusának volt tagja Medgyessy Péter Medgyessy Péter szerint, és azt mondja, hogy ezek az iratok nem tekinthetők fő szabályként államtitoknak.

No, ennyit arról, hogy mi miért tekintjük diktatúrának azt a korszakot. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

 

(22.00)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Én készséggel állok elébe egy történelmi vagy politológiai vitának, de szeretném leszögezni, hogy a Háznak ezen az oldalán sincs senki, aki az 1989-90-ben megbukott rendszert ne tekintené önkényuralmi rendszernek és diktatúrának. Ezt mi is annak tekintjük.

Tisztelt Képviselő Úr! Magyarország egy megszállt ország volt, Magyarországon diktatúrát vezettek be a megszállók. Ennek a diktatúrának voltak kiszolgálói, ez a diktatúra fennállott negyvenegynéhány éven keresztül, és ahhoz képest, hogy itt diktatúra volt, lehetett jobban meg lehetett rosszabbul megpróbálni élni. Voltak kísérletek arra, hogy rosszabbul próbáljanak meg egy ilyen diktatúra keretében élni, például Csehszlovákiában és Romániában, meg voltak kísérletek arra, hogy ha már itt idegen elnyomás van, akkor ebben legalább a körülményekhez képest elviselhető rendszert próbáljunk létrehozni. Ilyen volt Magyarországon. Magyarország kétségkívül a legvidámabb barakk volt a táborban. Ha már muszáj volt, hogy barakk legyen, akkor, azt gondolom, kétségkívül az volt a jobb, ha ez lehetett a legvidámabb.

Ezt a diktatúrát nem önök döntötték meg, és nem mi döntöttük meg. Ez a diktatúra akkor omlott össze, amikor erről Gorbacsov és Bush elnök - nem a jelenlegi, hanem az édesapja - Máltán megegyeztek. Ebben a pillanatban omlott össze ez a diktatúra. Ennek az érdemeit sem önök, sem mi nem vindikálhatjuk magunknak. Azt azonban, úgy gondolom - és erre utalt Géczi József képviselőtársam -, mindketten elmondhatjuk magunkról, mind az akkori ellenzéki vagy rendszerellenes erők, mind pedig az akkori MSZMP-n belüli reformerők, ez az összeomlás vér nélkül ment végbe, ha úgy tetszik, Csáky képviselő úr, akkor a forradalom pátoszának - nem tudom, hogyan fogalmazott - vagy katarzisának ellopásával ment végbe. Igen, vér nélkül, pofon nélkül ment végbe. Erre viszont úgy gondolom, mindketten büszkék lehetünk, és büszkék lehetnek azok, akik ezt előkészítették az állampártban. Ezek közé tartozott Medgyessy Péter is.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kettőperces felszólalásra Szabó Erikának, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. SZABÓ ERIKA (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Örülök annak, hogy ebben a körben már nem kell arról vitatkoznunk, hogy 1990 előtt diktatúra volt-e ebben az országban, és ez a szocialista képviselők számára is egyértelmű tény. Annál inkább csodálkozom azon, hogy Géczi József Alajos nincs felháborodva jogilag, erkölcsileg, emberileg azon, hogy Medgyessy Péter annak a diktatúrának a politikai tisztje volt, a Belügyminisztérium titkos állományú tagja - amit be is ismert az Országgyűlés előtt -, és 1977-82-ig ilyen minőségben dolgozott.

A másik: az átvilágítási bírák már 1997-ben felszólították lemondásra, merthogy annak idején olvasta azokat a jelentéseket, amelyek lehet, hogy önről is mint reformpolitikusról szóltak. Tehát ha ön meggyőződéssel azon munkálkodott 1990 előtt, hogy megváltozzon a rendszer - ezt nem kívánom kétségbe vonni -, akkor önnek joggal fel kellene háborodnia azon, hogy Magyarországnak most olyan miniszterelnöke van, aki egyrészt nem tett eleget az átvilágítási bírák lemondásra felszólító határozatának, másrészt pedig annak az elnyomó politikai rendőrségnek volt a tisztje, amely önt is megfigyelte.

Köszönöm. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra Géczi József Alajosnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt Szabó Zoltán már elmondta, mi benne voltunk abban az úgynevezett reformköri mozgalomban, amely 1988-ban és 1989-ben megfogalmazta, hogy a korábbi rendszer zsákutca és a maga módján diktatúra, még akkor is, ha a vége felé már egyfajta bomladozó diktatúra volt. De az, hogy diktatúra, bomlófélben lévő diktatúra volt, nem azt jelenti, hogy mindenki, aki abban politikai szerepet vállalt, diktátor vagy valamiféle önkényuralmi rendszer kritikátlan kiszolgálója lett volna. Ugyanis Magyarországon éppen arról szólt a mese a hatvanas évek közepétől kezdve, hogy Magyarországon a társadalom fokozatosan megpróbálta magát felszabadítani, és Magyarországon a politika csúcsain is - gondoljunk itt Pozsgay Imrére vagy másokra - ott voltak a reformpolitikusok, és ott voltak a gazdasági reformerek is, akik nyilván sokkal csendesebben dolgoztak azért, hogy Magyarország Nyugat felé nyisson, az adott korlátok között valahogy kibújjon, legalábbis kikandikáljon az akkori táborból.

Tehát tisztázzuk: valóban, ebben a Házban arról nem kell vitát nyitni, hogy itt 1989-ben és 1989 előtt diktatúra lett volna, mert ha nem lett volna diktatúra, akkor nem kellett volna reformálni, nem kellett volna a rendszerváltásban gondolkodni, amikor ennek eljött az ideje; tehát ne ez legyen. Ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy az 1990 előtti időszakról mint egyfajta társadalomra bűnös politikai elitről lehessen beszélni. Széthasadozott volt ez a világ akkoriban, és voltak, akik a maguk helyén, akár lent a háztájiban, akár fent reformpolitikusként, akár valahol középen tudósként, tanítóként egyebekként küzdöttek azért, hogy ez a rendszer más legyen.

Csak azt akarom mondani, hogy a pozícióm tiszta legyen, most már támogatom a Szabad Demokraták Szövetségének ezt az indítványát, bár megmondom, Antall József bölcsességét nagyobbra becsülöm, tehát nem szeretném, ha ebben a vitában az 1990-1994 közötti állapotot állítanánk pellengérre. Azt gondolom, az egyik út az, hogy ezt az ügyet ott, a rendszerváltáskor le kellett volna zárni, a másik út pedig ez. Ez a veszélyesebb út, de most már menjünk végig rajta.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kettőperces felszólalásra Balsai István úrnak, a Magyar Demokrata Fórum frakcióvezetőjének megadom a szót.

 

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Nem ügyrendi javaslatot szeretnék előterjeszteni, mert arról szavazni kellene, de annak figyelembevételével, amit ilyenkor szoktak mondani, tisztelettel arra kérem önöket, hogy térjünk a tárgyra. Térjünk rá arra, hogy miért vagyunk itt ma este. Térjünk rá arra, hogy miért állított minket ilyen helyzet elé Medgyessy Péter képviselőtársunk, és erről beszéljünk, utána pedig a bizottságok kezdjék meg minél gyorsabban a működésüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Én is támogatom azt, hogy térjünk a tárgyra. A tárgy pedig a H/434. számon beterjesztett határozati javaslat és annak a tartalma. Kettőperces felszólalásra Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Minket vagy önöket nem Medgyessy Péter képviselőtársunk, hanem Bőhm András képviselőtársunk állította ez elé a helyzet elé, amikor benyújtotta ezt az indítványt, amiről most vitatkozunk. (Derültség, zaj az ellenzék padsoraiban.) Örülök, hogy ilyen jól szórakozik, képviselő úr. Mindazonáltal Szabó Erika képviselőtársunk azt mondja, hogy Medgyessy Péter titkosszolgálati tiszt volt; Csáky András képviselő úr azt mondja, hogy a diktatórikus rendszer lényeges fogaskereke volt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én ennél többet mondok: Medgyessy Péter abban az elmúlt rendszerben, abban a diktatúrában pénzügyminiszter, sőt miniszterelnök-helyettes volt. Úgy gondolom, ő akkor a ranglétrán, a sarzsiban lényegesen magasabban állt, mint egy titkosszolgálati tiszt. Ezt 1989 óta mindannyian tudtuk róla, ennek tudatában választották meg őt képviselővé, úgyhogy azt gondolom, nem kellene erre a rendszerre úgy rácsodálkoznunk, mintha nem éltünk volna benne legalábbis majd' mindannyian.

Úgy gondolom, hogy abban a rendszerben is lehetett tisztességesen viselkedni, és úgy gondolom, az, hogy valaki tisztességesen vagy tisztességtelenül viselkedett, nem egy szervezethez való hozzátartozásán múlik, hanem azon, hogy mit tett. Ha bárki, aki annak idején a diktatúra szolgálatában tett valamit, az erkölcsileg foltos, akkor például az MDF egykori képviselője, Grosics Gyula, aki futballistaként, az aranycsapat tagjaként (Lezsák Sándor: Képviselőjelöltje!) - bocsánat, képviselőjelöltje, igaza van a képviselő úrnak - győzelmeket aratott, ezzel jelentősen hozzájárult a magyarországi közhangulat javulásához, Grosics Gyula bűnös azért, mert kis híján megnyerte a magyar csapatnak a világbajnokságot? Nem hiszem. Nem hiszem, hogy árnyalatlanul érdemes volna emberek fölött ítélkezni. Nézzük meg, ki mit tett és ne azt, hogy ki mihez, milyen szervezethez tartozott. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kettőperces felszólalásra Csáky Andrásnak, a Magyar Demokrata Fórum frakcióvezető-helyettesének megadom a szót.

 

 

(22.10)

 

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Azért a Szabó képviselő úr által elmondottak, elnézést, de valahol tényleg arcpirítóak. (Közbeszólás az ellenzéki padsorokból: Így van!) Szóval összemosni a magyar társadalmat, mindazokat, akik a saját munkahelyükön tisztességgel végezték a dolgukat, mert a családjukat biztonságban akarták tudni, mert a gyerekeiket fel akarták nevelni, azt összekeverni egy olyan személlyel, aki önként s dalolva jelentkezik egy kémelhárításnál, és annak a tisztje lesz annak érdekében, hogy ő vélhetőleg a ranglistán előrejusson, én úgy gondolom, hogy a kettőnek az összemosása az egész magyar nemzet megszégyenítése.

Nagyon jó lenne, ha nem ebbe az irányba mennének, és nem ilyen alantas módon próbálnák a miniszterelnök urat védeni (Nagy Jenő: Nem alantas, hanem tisztességes!) azzal szemben, amivel szemben nem lehet megvédeni, mert az eddig nyilvánosságot látott adatok, hogy ő a titkosszolgálat (Az elnök csenget.) szolgája volt, nyilvánvalóan önként s dalolva végezte ezt a feladatát, azért azt ne mossuk össze azon honfitársaink millióinak a munkájával, akik csak meg kívántak élni ebben az országban, túl kívántak élni valamit, és végezték a mindennapi munkájukat. Ez nem azonos súlyú, elnézést! (Dr. Répássy Róbert: Így van! - Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Wiener Györgynek, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Itt önök teljes mértékben eltértek a napirendi pont tárgyalásától, egyetlen céljuk az, hogy előre prejudikálják Medgyessy Péterről a véleményüket, megállapítsák azt, hogy a miniszterelnök becsületén folt esett, és ez a magyar társadalom számára rendkívül nehéz helyzetet idézett elő.

Tisztelt Képviselőtársaim! Lehet, hogy Szabó Zoltán képviselőtársam nem a legjobb példát hozta Grosics Gyulával kapcsolatosan, én tudnék más példákat mondani. (Dr. Répássy Róbert: Lehet! - Font Sándor: Biztos!) Önök nemrég még kormányon voltak. A Fidesz-MDF-FKGP-kormányban tíz olyan miniszter, illetőleg politikai államtitkár foglalt helyet, akik a Magyar Szocialista Munkáspártnak tagjai voltak, illetőleg nem jelentéktelen funkciókat töltöttek be az úgynevezett állampárti időszakban. Kiemelném közülük például Járai Zsigmondot, aki pénzügyminiszter-helyettes volt, igaz, hogy '89 és '90 között, de hozhatnék más példákat is. Az önök kormányában a kancelláriaminiszter, a külügyminiszter, a belügyminiszter, a pénzügyminiszter, tehát éppen a csúcstárcák képviselői voltak azok, akik MSZMP-tagok voltak, az önök politikai államtitkára, ráadásul védelempolitikai államtitkára pedig Gyuricza Béla volt, az 5. magyar hadtest parancsnoka Székesfehérvár székhellyel, amely hadtest amúgy a Varsói Szerződésbe tagolódott bele.

Önök miről beszélnek?! Ezt szeretném kérdezni. Ha önöknek az a véleménye, hogy ilyen embereknek nincs helye a magyar politikai életben, akkor ezt a saját kormányuk esetében be kellene tartani! Azt önök nem írhatják elő, mert az alkotmányos rend kizárja, hogy más pártok képviselői, illetve vezető politikusai között ne lehessenek olyanok, akik úgymond, állampárti múlttal rendelkeznek. Ha azonban önök annyira etikusak, akkor legalább a saját szervezetük, a saját kormányuk esetében ezt be kellett volna tartaniuk.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kétperces felszólalásra Bánki Eriknek, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének megadom a szót.

 

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Szocialista Párt képviselői hűek maradtak önmagukhoz, hiszen nem tesznek mást, mint megpróbálnak vészhelyzetben általánosítani, és egy bizonyos dologról, jelen esetben D-209-es ügynöki tevékenységéről úgy elterelni a szót, hogy kibővítenék a vizsgálati kört, akkor vizsgáljunk meg másokat, sőt Wiener György már eljut egészen odáig, hogy akkor nem a kémelhárító tisztekről, nemcsak az állampárti rendszerben vezető tisztséget vállaló emberekről legyen szó (Közbeszólások az MSZP soraiból. - Az elnök csenget.), hanem az összes párttagról, aki a Magyar Szocialista Munkáspártnak volt a tagja.

Erről senki nem beszélt egyébként, ez egyedül az önök érvrendszerének a része; nem véletlenül, hiszen így próbálják menteni a menthetetlent, vagyis azt, amit nem prejudikál senki, tisztelt képviselőtársam, senki nem prejudikálja, hogy folt esett Medgyessy Péter becsületén, hanem tényt állapítunk meg. Ugyanis arcátlan dolognak tartom, hogy egyetlen ember miatt az egész magyar társadalomnak szégyenkeznie kelljen Európában, abban az Európában, ahova szeretnénk csatlakozni, ahova szeretnénk bejutni, és aki ellen adott esetben kémkedett vagy kémkedhetett Magyarország mostani miniszterelnöke. (Nagy Jenő: Kémelhárító volt!) Ez szégyen és gyalázat!

Önök ezt is azzal próbálják menteni, hogy a KGB ellen kémkedett Medgyessy Péter. Kíváncsi lennék arra, hogy angoltudás nélkül hogyan vehetett volna részt az IMF-nek azon az ülésein (Dr. Józsa István: Ezt a vizsgálat majd eldönti!), ahol a hivatalos nyelv éppen nem feltétlenül a francia volt a bizottsági üléseken, ahonnan ő információkat hozott. Tehát számomra ez elég különös dolog, és ugyanazon taktika része, amit Szabó Zoltán vezetésével megpróbálnak felhozni, miszerint kenjük szét a dolgokat, minél jobban szétkenjük, minél több embert belevonunk, majd annál kevésbé lesz egyes emberekre, pont a meghatározó emberekre nézve hátrányos.

Ezt semmiképpen nem tudom elfogadni, és kikérem magamnak. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kétperces felszólalásra Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Én azt javasolom Bánki képviselő úrnak, hogy nyugodjék meg, nincs vészhelyzet, a világon semmiféle vészhelyzet nincsen. Van egy javaslat, amiről pillanatnyilag tárgyalunk. Ez így szokás ebben a Házban.

Ami azt illeti, hogy Medgyessy Péter a titkosszolgálat, azt hiszem, főhadnagya - a rendfokozatokban nem vagyok különösebben jártas, de azt hiszem, főhadnagya - volt, önök azt mondják, hogy mi most itt mindent mindennel össze akarunk mosni. Nem akarunk semmit összemosni, képviselő úr! Medgyessy Péter mindenekelőtt a Pénzügyminisztérium osztályvezetője volt. Kapott egy olyan feladatot, amely feladatot akkoriban, és legyen erős, képviselő úr, ma is, nemzetbiztonsági tisztek végeznek. Ma is ott ül a Gazdasági Minisztériumban, a Pénzügyminisztériumban, a Magyar Nemzeti Bankban a titkosszolgálatnak az a megbízottja, aki ugyanazt a feladatot végzi, amit akkor Medgyessy Péter végzett. Ez így szokás.

Fontos volt-e a Magyar Köztársaságnak, bocsánat, védte-e a Magyar Köztársaság titkait Medgyessy Péter? Majd a vizsgálóbizottság kideríti. Fontos volt-e a Magyar Köztársaságnak, akkor Népköztársaságnak, hogy védjék az ő titkait? Én azt gondolom, hogy fontos volt, és egybeesett a Magyar Népköztársaság érdekeivel.

Most már az, hogy ki milyen, a diktatúra milyen elnyomó szervezetének a tagja, ugyan, tessék megmondani, hogy egy titkosszolgálati főhadnagy volt a diktatúra valamely elnyomó szervezetének veszélyesebb tagja, vagy egy rendőr; nem tudom, hogy tábornok vagy ezredes volt Pintér úr 1989-ig, nem tudom... (Dr. Répássy Róbert: Közbiztonsági területen dolgozott. - Demeter Ervin: Osztályvezető-helyettes volt.) Tessék? (Közbeszólások.) Bocsánatot kérek, teljesen mindegy, hogy milyen, egy elnyomó gépezet tagja volt, a rendőrség éppúgy (Az elnök a csengő megkocogtatásával kér figyelmet.) része az elnyomó gépezetnek, mint ahogyan a titkosszolgálat! Ne keverjük össze a dolgokat, képviselő úr!

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra Szabó Erika képviselő asszonynak megadom a szót.

 

DR. SZABÓ ERIKA (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor nyomtam meg a gombot, amikor Szabó Zoltán az államhatalmi szervek működését párhuzamba vonta egy sportoló kiváló sportteljesítményével. Erre szeretném felhívni a képviselő úr figyelmét, hogy vannak államhatalmi szervek, van a törvényhozás, van a végrehajtó hatalom, amelynek a csúcsán a kormány áll, és bizony ezek a szervek azok, amelyek egy állam szervezetét működtetik. Aki ennek a csúcsán pozíciót tölt be, akár pénzügyminiszteri poszton, akár miniszterelnök-helyettesi poszton, az bizony a hatalom csúcsán egy államhatalmat szolgál (Gőgös Zoltán: Járai Zsigmond!), és felelős mindazért, ami akkoriban történt. Erről van szó; és egy sportoló, aki sokat dolgozott és keményen edzett azért, hogy sportsikereket érjen el, nem hozható párhuzamba egy ilyen személlyel. Ez tehát az egyik, amit szerettem volna elmondani.

A másik pedig az, hogy nem szeretném, és soha nem is tettük a polgári erők részéről, hogy megbélyegezzük azt a 800 ezer párttagot, aki kényszerűségből vagy a családja megélhetése érdekében, vagy akár meggyőződésből, de tagja volt a kommunista pártnak. Önök közül is, gondolom, a frakcióban nagyon sokan vannak, akik MSZMP-s múlttal rendelkeznek. Nem kellene a polgári kormány korábbi tisztségviselőit vádolni és támadni e miatt a pozíció miatt.

A kérdés nem ez. Az a kérdés, hogy titkosügynökként vagy politikai rendőrtisztként valaki vállalt-e szerepet az elnyomó rendszerben. (Nagy Jenő: Nem volt politikai rendőrtiszt, ezt a Pokorni találta ki!)

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Kétperces felszólalásra Bőhm Andrásnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőjének megadom a szót.

 

 

(22.20)

 

DR. BŐHM ANDRÁS (SZDSZ): Tisztelt Ház! Én az ügy speciális jellege miatt - és gondolom, hogy az elnök úrral megegyező módon - nem kívánom, és nekem nincs is módom, elnök úrnak lenne módja befolyásolni a vita menetét. Nyilván elnök úr is úgy gondolja, ez egy speciális ügyfajta, és ezért nem kéri, hogy a tárggyal foglalkozzanak a felszólaló képviselők. Én azért teszek egy bátortalan kísérletet, hogy pillanatnyilag egy olyan határozati javaslatot tárgyal a Ház, amelynek igen-igen csekély köze van Medgyessy Péter miniszterelnök úrhoz, különösen miután egy másik határozati javaslat éppen ebben a tárgykörben került előterjesztésre. Tehát én őszintén remélem - és ezt komolyan remélem -, hogy az 1990-ben hivatalban volt és most is hivatalban lévő kormányok tagjai között nem merül föl olyan cselekmény, amit a fölállítandó vizsgálóbizottság meg tudna állapítani a rendelkezésre álló adatok alapján alkotmányos keretek között, de ez korántsem biztos.

Én azt kérem - ahogy elmondtam az elején, és én őszintén gondolom -, hogy a saját demokráciánk védelme érdekében ne folytassuk ilyen módon ezt a vitát, nemcsak azért, mert nem a tárggyal foglalkozik, az egy másik napirend lenne, hanem én úgy érzem, hogy nem méltó sem az ügyhöz, sem pedig a parlamenthez. Igen komoly veszélyek leselkednek arra a parlamentre, arra a politikusi gárdára, amelyik képtelen egy közös érdek jegyében fölülemelkedni a napi politikai vitákon. Én nem gondolom, hogy Medgyessy Péter védelemre szorulna most. Ez az eljárás éppen az MDF kérésére hivatott, hogy azokat a kérdéseket megválaszolja, amiket itt most bizonyítékok nélkül felsorakoztatnak. (Dr. Répássy Róbert közbeszól.) Én kérem, hogy ebben a szakaszban ezt a vitát ne ilyen módon folytassuk le. (Dr. Répássy Róbert felé:) Nem hallottam a kérdést, de majd megkérdezem külön Répássy úrtól.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A felvetését mint elnök is támogatom, és továbbra is kérem önöket, hogy a H/434. számon beterjesztett határozati javaslat tartalmára legyenek szívesek koncentrálni.

Kétperces felszólalásra megadom a szót Répássy Róbertnek, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Elnök úr, igyekszem a tárgyra térni, de azért szólaltam fel, mert Wiener képviselő úr olyasmit hozott ide, ami sem Bőhm Andrásék javaslatában nincsen, sem a mi kritikai észrevételeinkben nem voltak benne. Nem tudom, hol olvasta a képviselő úr, hogy mondjuk, az összes MSZMP-tagot, tehát mind a 800 ezer párttagot valamilyen módon vizsgálja ez a bizottság vagy pellengérre állítsa.

Én nem tudok másra hivatkozni, csak arra, amit Medgyessy Péter miniszterelnök úr aláírt, beterjesztett a Ház elé. Ő maga állítja egyébként arról a szervezetről, amelynek ő is tagja volt - ez egy külön érdekesség -, hogy ez az 1990 előtti önkényuralmi korszak állambiztonsági elnyomó apparátusa volt, illetőleg a diktatúra titkosszolgálata volt.

Egyezzünk meg abban, Wiener képviselő úr, hogy talán van némi különbség aközött, hogy valaki párttag volt az elmúlt rendszerben, vagy - Medgyessy Péter szavaival élve - az önkényuralmi korszak állambiztonsági elnyomó apparátusának tagja volt. Van különbség, gondolom, ezt ön is érzi, mert talán ön nem volt tagja ennek a bizonyos önkényuralmi elnyomó apparátusnak, de sajnos Medgyessy Péter annak volt tagja. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Ezt ne állítsad már!) Ez a különbség, ezért ülünk itt most. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Wiener Györgynek, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Előre elnézést kell kérnem elnök úrtól is és Bőhm képviselőtársamtól is, hogy nem tudok rátérni a vita tárgyára, tudniillik minden felszólalás másról szól, ennek következtében lehetetlen a tárgyra térni, lehetetlen az, hogy ne reflektáljunk az elhangzottakra.

Bánki képviselőtársamnak hívnám fel a figyelmét arra, hogy nem a Magyar Szocialista Párt, nem is a kormány terjeszt elő olyan javaslatot most, amely az MSZMP KB tagjait, az MSZMP Politikai Bizottságának tagjait, sőt még a függetlenített párttitkárokat is ki akarja zárni a közéletből az összeférhetetlenség jogintézményének teljesen alkotmányellenes értelmezésével. Ma még csak a függetlenített párttitkárokról van szó, később azonban már szó lehet a nem függetlenítettekről is. Sőt, volt már erre is példa, 1993-ban ugyan, amikor Gáspár Miklós akkori KDNP-s képviselő az összes MSZMP-tag esetében felvetette a választójogtól való megfosztásnak a lehetőségét.

Szabó Erikának a felszólalásával én messzemenően egyetértek. Nagyon nagy hiba lenne az, hogyha elítélnénk negatívan azt a 884 ezer főt, aki 1988 novemberében - akkorról származik ez az adat - a Magyar Szocialista Munkáspártnak a tagja volt. Úgyhogy az ő álláspontjával - kivételesen ilyen is előfordul, hogy egy fideszes és egy szocialista képviselő egyetért - a magam részéről egyetértek.

Ha azonban ez a helyzet, akkor mi célja van annak a törvényjavaslatnak, amelyet önök kívánnak áterőltetni a Házon, holott nagyon jól tudják, hogy ehhez a többséget nem tudják megszerezni? Ha önök ilyen törvényjavaslatot nem terjesztettek volna elő, akkor én sem vetettem volna fel azt, hogy hány MSZMP-s tagja volt az előző kormánynak. Ilyet csak két alkalommal vetek fel: 1. amikor önök ilyen javaslatot terjesztenek elő, 2. amikor önök valakit például az MSZMP-s múltja miatt támadnak. Erre is volt precedens az elmúlt időszakban, például Fónagy egykori miniszter úrnak egy megnyilvánulása volt ilyen, ami az ő részéről azért volt különös, mert ő az ózdi pártbizottságban vett részt, akit megtámadott, az pedig a XIII. kerületiben.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Balsai István frakcióvezető úrnak, a Magyar Demokrata Fórumból.

 

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor kértem szót, amikor Szabó Zoltán egyik felszólalásában egy hatalmas ténybeli tévedést követett el. Szeretném ezt korrigálni és a tisztelt figyelmét felhívni arra, hogy Medgyessy Pétert mint szt-tisztet nem a pénzügyminisztériumi állása szempontjából kell vizsgálni, hanem ennek a szolgálatnak a lényege az volt, hogy ez egy fedőállás volt, hogy népiesen mondjam: a kamuállása volt az, hogy ő a Pénzügyminisztériumban dolgozott. Hiszen mint tudjuk, a pénzt az szt-tisztségért kapta, és a másik pénzzel nem tudom, hogyan kellett elszámolni. Tehát ön téved, és remélem, hogy most alkalma lesz ezt az álláspontját korrigálni. Magyarországon az állambiztonság felépítéséből adódóan az szt-tisztek mint szt-tisztek szolgálták a nem tudom mit - ön szerint valamit. (Derültség az ellenzéki pártok soraiban.) A másik állás fedőállás volt, hogy megtévesszék azokat, akik munkatársaik voltak. Ez az egyik dolog.

A másik, amit Bőhm András mondott. Én teljesen elismerem azt, hogy ő aggódik a javaslat vitájának tárgyszerűsége végett, és hogy nem arról beszélünk. A javaslat arról szól, hogy vizsgáljuk meg mindazon kormánytagokat, akik 1990 óta érintve lehetnek. Egy ilyen, Medgyessy Péter legalább háromszor volt érintve: '90 áprilisáig mint a februártól terjedő akkori kormány tagja, miniszterelnök-helyettese; ezt követően egy másik kormányban, '95-től pénzügyminiszterként; most pedig - mint tudjuk - miniszterelnökként. Úgyhogy sajnos, amikor a javaslattal kapcsolatban Medgyessy Péter nevét kiejtjük, akkor a javaslatról beszélünk. Ez a helyzet.

Meg kellett volna várni a mi javaslatunk megtárgyalását. Én azért utaltam rá, hogy nem jó ez a sorrend, de hát ez adódik sajnos. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, frakcióvezető úr. Kétperces felszólalásra Géczi József Alajos képviselő úr következik, a Magyar Szocialista Pártból. Parancsoljon, öné a szó!

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Itt önök megkezdték a vizsgálóbizottság működését, pedig még a vizsgálóbizottság föl sem állt. Sajnos azt kell mondjam, nem remélhetjük ettől a vitától, hogy tiszta víz kerül a pohárba. Az, hogy esetleg jobban szembenéz a politikai élet a múltjával, remélhető lenne, azonban így, ebben a formában, ahogy önök ezt a vitát elkezdik, ahol mindenáron voltaképpen csak az ország miniszterelnökét akarják ebben az egész ügyben bűnösnek kikiáltani, azaz voltaképpen kormányválságot próbálnak előidézni, fenntartani, és nem nyugodván bele a választási vereségbe, most azt remélik, hogy majd itt nyáron esetleg meg tudják ingatni a koalíciót, tehát emögött látszik az egyértelmű politikai cél. Önöket nem érdekli az igazság, a történelmet egyébként is az elmúlt négy évben már úgy átírták, hogy önöknek nem kedvezne, ha most szembenéznénk a múlttal.

Itt annyi történt egyébként, hogy Antall József nagyon bölcsen nem engedte meghozni még a III/III-as törvényt sem. Ugyanakkor ez a törvény megszületett, de hozzáteszem: a kémelhárításról és a hírszerzésről semmilyen törvény nem volt, sőt kötelezte azokat, akik Magyarország akkori államérdekét szolgálták, hogy erről nem is beszélhetnek. Tehát ebből a szempontból maga a kiindulópont nem jó. Akit hallgatásra kötelez a jog - mivel a rendszerváltás jogállami átmenettel történt -, azzal vádolni, hogy itt valamit is eltitkoltak a társadalomtól, mert betartották a törvényt, ez abszolút abszurd kijelentés.

 

 

(22.30)

 

És hogy a világ még bonyolultabb legyen, esetleg fiatalabb képviselőtársaim kedvéért mondom: '89. szeptember 1-jén a Munkásőrségnek volt egy reformköre, és ők azt a nyilatkozatot adták ki (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) - ez megjelent az akkori sajtóban is -, hogy ők le akarják bontani a barikádot, nem pedig eloldalogni előle. (Derültség az ellenzéki sorokban.) Tehát az elmúlt rendszerben, képzeljék el, még az munkásőrök között is voltak reformerek. (Dr. Balsai István tapsol: Bravó! - Demeter Ervin: Éljenek a munkásőrök! - Szórványos taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kettőperces felszólalásra Bánki Eriknek, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének adom meg a szót.

 

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tényleg egészen elképesztő dolgokat lehet hallani a Magyar Szocialista Párt képviselői részéről. (Dr. Balsai István: Mondjál még egypár ilyen jót, Lajos! - Dr. Géczi József Alajos: Aki nem figyel a világra... - Az elnök megkocogtatja a csengőt.)

Géczi József Alajos az imént bennünket vádolt azzal, hogy mi kormányválságot idézünk elő, illetve nem tudunk, ez a szokásos... (Dr. Wiener György: Csak szeretnék!) Ő így fogalmazott, hogy kormányválságot idézünk elő, és jött az a szokásos, a sajtóból már nem ismeretlen - hogy mondjam - álhír, miszerint mi nem tudunk belenyugodni a választási vereségünkbe (Dr. Géczi József Alajos: Úgy néz ki!), és ezért próbálunk meg minden eszközzel a hatalom megtartására irányulni - hallottuk ezt önöktől már a választások befejezése előtt is. Ha valaki prejudikál, akkor önök ezt már előre prejudikálták az első forduló után, és azóta is megpróbálnak erre minden alkalmat felhasználni.

Csak Géczi József Alajos képviselő úr figyelmét szeretném felhívni arra, hogy a kormányválságot nem mi idéztük elő: a kormányválságot Medgyessy Péter maga idézte elő azzal (Dr. Wiener György: Nincs kormányválság!), hogy megtévesztett négymillió magyar választópolgárt, és megtévesztette a Magyar Köztársaság elnökét azzal, hogy nem ismerte be vagy nem hozta nyilvánosságra a választások előtt azt, hogy ő szt-tiszt volt. (Moraj az MSZP soraiban.)

És nem véletlenül nem hozta nyilvánosságra a választások előtt (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), mert tudta azt, hogy ha ő ezt nyilvánosságra hozza, akkor jelentősen rontja az önök esélyeit arra vonatkozóan, hogy bekerüljenek a parlamentbe, illetve arra vonatkozóan, hogy kormányt tudjanak alakítani. Tehát ez a tisztességtelen dolog, és ezért érzem ezt az egész eljárást felháborítónak, amit meg mert engedni magának, mert azt gondolta, hogy ezeket a dolgokat örökre el lehet tussolni, mint ahogy nagyon sokan önök közül azt gondolják, hogy a történelem során elkövetett dolgokat hosszú időn keresztül titok fogja fedni, csak időnként meglepődnek azon, amikor a saját embereik, az önök közül kikerült emberek előhoznak vagy elrejtettek korábban olyan anyagokat, amelyek mostanság napvilágra kerülnek.

Mert ne gondolják azt, hogy ezek az anyagok, ezek a dokumentumok tőlünk kerültek ki, mi szereztük meg őket: nekünk nem volt rá lehetőségünk, mi nem voltunk ott a zúzdáknál a nyolcvanas évek végén (Dr. Wiener György közbeszól.), nem voltunk ott azok között, akik megsemmisítették ezeket az iratokat, és ezért nem tudjuk megcsinálni azt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), amit, mondjuk, a Stasi-iratokkal a német kormány, illetve a német parlament döntése alapján meg lehetett csinálni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kettőperces felszólalásra Szabó Zoltán, a Magyar Szocialista Párt képviselője következik. Parancsoljon, öné a szó.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Megpróbálok visszatérni a tárgyhoz. Répássy képviselő úr az önkényuralmi rendszer elnyomó apparátusáról beszélt. Igen, erről... (Dr. Répássy Róbert: Ezt Medgyessy mondta!) Idézte Medgyessy Pétertől, igen, ezzel egyetértek: Medgyessy Péter az önkényuralmi rendszer elnyomó apparátusának tagja volt. (Dr. Répássy Róbert: Erről van szó!) Az elnyomó apparátus egy másik részének tagja volt Gyuricza Béla vezérőrnagy; az elnyomó apparátus egy harmadik részének tagja volt Pintér Sándor ezredes, azt hiszem, de lehet, hogy akkor már őrnagy, nem tudom. Tehát itt többen voltak az elnyomó rendszer, a diktatórikus rendszer elnyomó apparátusa különböző részlegének tagjai.

Mi a magunk részéről azt mondtuk, úgy gondoljuk, és úgy gondoltuk egészen mostanáig, hogy ez nem érdekes, nem ez minősíti - mint Szabó Erika képviselőtársam mondta -, mi úgy gondoljuk, nem ez minősíti az embert ma, tizenkét évvel utóbb, hanem az, hogy ebbéli minőségében mit tett. Önök azt mondják, hogy nem az minősíti: az a szégyen, ha valaki a III-as főcsoportfőnökséghez tartozott, nem az az érdekes... Rendben van, ha önök ezt mondják, akkor most jön az, amit Bőhm András képviselőtársamék előterjesztettek. Rendben van, ha önök szerint ez szégyen, szerintem továbbra sem, bárkiről fog is kiderülni, hogy így van, de akkor vizsgáljuk meg a rendszerváltás utáni kormányok mindegyikében, hogy ki volt a III-as főcsoportfőnökség ilyen, olyan vagy amolyan beosztású alkalmazottja. Erről beszélünk, tisztelt képviselőtársaim!

A mi véleményünk továbbra sem változott a tekintetben, hogy nem a szervezethez való tartozás, hanem a szervezet tagjaként folytatott vagy nem folytatott tevékenység az, ami minősít. Ha önök úgy gondolják, hogy a szervezethez tartozás minősít, ám lássuk, kik tartoztak a szervezethez. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kettőperces felszólalásra Tóth András, a Magyar Szocialista Párt képviselője következik. Parancsoljon, öné a szó.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Mécs Imre képviselőtársunk kísérletet tett arra, hogy a napirenden lévő javaslatról emberi módon beszéljen, és egy emberi hangú véleményformálással kívánta ennek a mai vitának a sodrását, a medrét megadni. Nem sikerült neki. Nem sikerült neki azért, mert ellenzéki képviselőtársaink úgy gondolják, hogy most politikai érdekeiket egy hecckampány szolgálja. (Dr. Répássy Róbert: Éjjel tizenegy órakor hecckampány!) Tegyék, az önök dolga!

Én szeretném hozzátenni azt, hogy az a tény, hogy Medgyessy Péter kémelhárítóként öt éven át szolgálta a magyar gazdasági és pénzügyi érdekeket (Dr. Balsai István: Ilyen tény nincsen!), nem ok ennek a kampánynak a folytatására, már csak azért sem, mert tisztelt Répássy képviselőtársam legalább olyan jól tudja, mint én, hogy a Magyar Köztársaság hatályos törvényei alapján - az átvilágítási törvényről beszélek, az 1994. évi XXIII. törvényről - egyfajta tevékenységhez köt erkölcsi elmarasztalást, ez pedig a III/III-as csoportfőnökség.

Eddig a Magyar Országgyűlésben sem a kémelhárítással, sem a hírszerzéssel, sem a katonai biztonsági szolgálatoknál végzett munkával kapcsolatban semmifajta elmarasztalás nem volt. Ha úgy ítélik meg, hogy ez a törvény ma nem hatályos, akkor folytassák ezt a vitát, de én úgy gondolom, hogy amíg ebben az Országgyűlésben ezek a törvények érvényben vannak, addig ennek a keretei között kell tudni az erkölcsi értékeket is meghatározni.

Én nem szeretném, nem érezném jól magam, ha ez a vita így folytatódna. Természetesen nem rajtam múlik, hogy önök ezt a vitát hogy folytatják, de szeretném kérni, hogy az általánosításokat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) és az ilyen típusú minősítéseket, ha lehet, mellőzzék, mert nem visz előre sehová ez a fajta hangnem.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felszólalásra következik Wiener György, a Magyar Szocialista Párt képviselője. Parancsoljon, öné a szó.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Úgy vélem, hogy talán visszatérhetünk a most tárgyalandó napirendi ponthoz. Abból indulok ki, hogy azt az előterjesztést, amelyet Bőhm András és Zwack Péter szabad demokrata képviselőtársaim jegyeznek, eddig csak nagyon kevés pozitív vagy akár bíráló megjegyzés illette, hiszen a vita eddig - mint közismert - nem erről folyt.

Ennek az előterjesztésnek az a lényege, hogy lássunk tisztán, hogy valóban tisztában legyünk azzal, hogy múltunknak ez a része miként is néz ki a jelenben. Nem arról van szó, hogy hogyan néz ki a múlt, hiszen ezt nem tudjuk ennek alapján megítélni. Itt kizárólag arról van szó, hogy az 1990. május 2-ától napjainkig, az 1997. évi LXXIX. törvény értelmében politikai vezetőként tevékenykedő személyek tagjai voltak-e avagy sem a III-as főcsoportfőnökségnek, vagy hálózati személyként kapcsolódtak ehhez. Ez tehát ennek a határozatijavaslat-tervezetnek az első számú funkciója.

Van ezenkívül még egy nagyon fontos jellegzetessége, mégpedig az, hogy ez - szemben azzal a törvényjavaslattal, amelyet a mostani ellenzék be kíván nyújtani, és a parlamenten megpróbál keresztülverni - nem szankcionáló, nem büntető jellegű. Nem az a célja, hogy embereket megfélemlítsen, nem az a célja, hogy embereket diszkrimináljon, nem az a célja, hogy embereket kirekesszen a politikai közéletből. Az a célja, hogy a választók pontosan tudják azt, hogy kire szavaznak, és ha tudják, hogy az érintett személynek milyen a múltja, akkor nyugodtan támogathatják, illetőleg elutasíthatják.

 

 

(22.40)

 

Önök, tisztelt ellenzéki képviselőtársaim, még nagyon jól emlékezhetnek az 1994. évi országgyűlési választási kampányra: akkor az MDF vezette kormány mindent megtett annak érdekében, hogy Horn Gyulát, a Magyar Szocialista Párt elnökét lejárassa.

Azonban hiába mondtak el Horn Gyuláról mindent, mégis a Magyar Szocialista Párt 54,14 százalékát szerezte meg a mandátumoknak, és 32,99 százalékát a szavazatoknak, ami egyértelműen azt mutatta, hogy a magyar választópolgárok egy igen jelentős része számára az a negatív lejárató kampány, amit akkor Horn Gyula és az MSZP ellen folytattak, nem volt elfogadható, és sokkal inkább más tényezők alapján alakították ki az álláspontjukat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bőhm András javaslata, amelyet Zwack Péterrel együtt jegyzett, ezt a célt szolgálja, amit előbb már jeleztem, legyenek tisztában a választók azzal, hogy kinek milyen volt a múltja, és ennek alapján szülessenek majd meg a választói döntések, vagy ennek alapján történjen meg egy adott párt értékelése. Ez utóbbi megjegyzést azért tettem, mert elképzelhető az, hogy valaki politikai vezető volt egy korábbi időszakban, mostanra azonban már visszavonult, vagy pártja visszaszorult, ebben az esetben az érintett személy mintegy a pártját is meghatározott - idézőjelbe téve - "helyzetbe" hozza. Tudják azt, hogy annak a pártnak, amelyet támogatni kívánnak, volt ilyen politikai vezetője, volt ilyen általa delegált minisztere, volt ilyen általa a kormányzati apparátusba beküldött politikai államtitkára.

Tisztelt Képviselőtársaim! A második jellegzetesség, tehát mint említettem, hogy nem szankcionáló jellegű ez a javaslat, nem az a célja, mint a kormányon korábban levő, mostani ellenzéki fideszes és MDF-es képviselőknek, hogy kirekesszen a közéletből meghatározott körbe tartozó személyeket. Éppen ezért az alkotmányossági problémák is másként merülnek fel. Elhangzott már Csáky képviselőtársamtól, de ez kitűnik Répássy Róbert módosító indítványából is, hogy a Bőhm-Zwack-féle tervezetet bizonyos szempontból nem tartják alkotmányosnak, és itt hivatkoznak a 60/1994-es alkotmánybírósági határozatra.

Megítélésem szerint ez a hivatkozás nem tűnik igazán megalapozottnak, a következők miatt. Ahogy Répássy képviselőtársam módosító indítványából kitűnik, azt tartja a Fidesz és az MDF kifogásolandónak, hogy ha valaki szerepel úgymond a hálózati személyekre vonatkozó kartonanyagban, abban az esetben az ő személyüket nem lehet nyilvánosságra hozni. Márpedig a Bőhm-Zwack-féle tervezetben van egy olyan megfogalmazás, b) pont, hogy "szerepelnek-e az a) pontban felsorolt szervek hálózati nyilvántartásában vagy...". Ezt szeretné kiküszöbölni.

Mit mond valójában a 60/1994-es alkotmánybírósági határozat? Idézném az alkotmánybírósági határozat indoklásának ezzel foglalkozó részét. Idézem: "Egyedül a törvény 1. § b) pontjában szereplő hálózati nyilvántartás az, amely teljesen nem rekonstruálható. A III/III-as csoportfőnökség iratanyagának nagy részét megsemmisítették 1989 decemberében és 1990. január első felében. Ezek az anyagok felölelték a törvény számára jelentőséggel bíró titoktartási nyilatkozatot, a nyugtákat, valamint az eredeti jelentéseket.

Megmaradt 27 133 hálózati személyre vonatkozó 43 983 személyi karton, amely a hálózati személyek adatait és szolgálati kapcsolatait tartalmazza. Mivel ezeket a hálózati személyek nem írták alá, önmagukban a jelentés szerint - itt egy nemzetbiztonsági bizottsági jelentésről van szó - bizonyító erejük nincs."

Folytathatnám az idézetet, amely arról szól, hogy mégiscsak lehetőség nyílik arra, hogy rekonstruáljuk azt, hogy kik voltak hálózati személyek. Itt azonban én nem a rekonstrukciót hangsúlyoznám, illetőleg ennek lehetőségét, hanem azt, hogy ez a fajta alkotmánybírósági érvelés miért nem teszi alkotmányosan aggályossá vagy egyenesen alkotmányellenessé a határozati javaslatot. Azért, mert itt arról van szó, hogy szerepelnek-e a hálózati nyilvántartásban. Ez nem azt jelenti, hogy az érintettek valóban hálózati személyek voltak. Csak azt akarja kivédeni ez a javaslat ezáltal, hogy az érintettekről többé ne keringjenek olyan legendák, mendemondák, hogy hálózati személyek voltak; ezért velük kapcsolatosan azt állapíthatja meg majd a bizottság, hogy szerepelnek a hálózati nyilvántartásban, de jön ezután a c) pont, hogy vagy aláírták-e, és az Alkotmánybíróság érvelése itt azt mondja ki, hogy ha szerepeltek a hálózati nyilvántartásban, ám nem írtak alá, abban az esetben rendkívül nagy a valószínűsége annak, hogy mégsem voltak ügynökök. Egy ilyesfajta adat nyilvánosságra hozatala, tisztelt képviselőtársaim, még mindig sokkal jobb, mintha az érintett személyről továbbra is azt suttognák, hogy hálózati személy volt, de azzal próbálja magát mentegetni, hogy ő úgymond nem írt alá, de a valóságban az történt, hogy ő aláírt, csak azt a papírt nem sikerült megtalálni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ennek a rövid elemzésnek az alapján megítélésem szerint nyilvánvaló, hogy az előterjesztésnek ez a pontja nem aggályos alkotmányjogi szempontokból, ugyanakkor - s ezt az előterjesztők szerintem maguk is tudják - valóban vannak bizonyos hiányosságai a javaslatuknak, ezek azonban olyan hiányosságok, amelyek módosító indítványok benyújtásával korrigálhatóak. Véleményem szerint akkor dönt helyesen a Ház, ha a módosító indítványok elfogadása után feláll ez a bizottság, és valóban végrehajtja azt a történelmi feladatot, amelyre vállalkozott.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Normál felszólalásra megadom a szót Répássy Róbert képviselő úrnak, a Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről. Parancsoljon, öné a szó.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kicsit furcsa helyzet alakult ki, mert Wiener képviselő úr megelőlegezte az álláspontomat, amit a módosító javaslatokból olvasott ki, de semmi akadálya annak, hogy most ismertessem a Házzal azt az álláspontot, hogy frakciónk egyáltalán nem ellenzi a vizsgálóbizottság felállítását, tehát most az SZDSZ által kezdeményezett vizsgálóbizottság felállításáról van szó, de szükség van arra megítélésünk szerint, hogy kiküszöböljük a javaslat alkotmányellenes és bizonyos esetekben törvénysértő elemeit. Tehát még egyszer mondom, a vizsgálóbizottság felállításával, annak a szándékaival egyet tudunk érteni, de ez nem azt jelenti, hogy az elénk terjesztett javaslat ne szenvedne számos jogi hibában, többek között szerintünk alkotmányellenes egy része, illetve törvénysértő.

Hogy idézzek egy klasszikust, aki mintegy tíz perccel ezelőtt szólalt fel, Tóth András államtitkár úr azt mondta, hogy amíg a témakörben vannak hatályban lévő jogszabályok, addig ezeket a jogszabályokat be kellene tartani, valahogy így fogalmazott az államtitkár úr. Arra a jogszabályra utalt, az 1994. évi XXIII. törvényre, amit a köznapi megfogalmazásban átvilágítási vagy ügynöktörvénynek nevezünk. Nos, ez a törvény az Országgyűlés által létrehozott, szabályozott eljárási rendben a III/III-as tevékenységre vonatkozóan egy átvilágító bizottságot hozott létre, és az átvilágító bizottságok vagy átvilágító bírák - így is szokták nevezni - végzik azt a tevékenységet, amely a III/III-as tevékenységre vonatkozik.

Tehát az elénk terjesztett vizsgálóbizottsági javaslat elvonná ezektől a törvényesen felállított átvilágító bizottságoktól azt a feladatot, hogy ők végezzék az III/III-as tevékenység átvilágítását, miközben egy hatályos, érvényes törvény azt mondja, hogy ezek az átvilágító bírák egy meghatározott eljárási rendszerben - aminek még ráadásul vannak jogorvoslati lehetőségei is, bírósághoz lehet fordulni - vizsgálják a III/III-as érintettséget. Tehát amit Bőhm András képviselő úr beterjesztett, az egy tágabb kör, az az egész III-as főcsoportfőnökségre vonatkozik, de azon belül van egy olyan rész, amelyre jelenleg érvényes, hatályos törvény van, és ezt a törvényt ezzel a határozattal nem lehet keresztülhúzni, az országgyűlési határozat nem lehet ellentétes azzal a törvénnyel, amely jelenleg hatályban van.

 

 

(22.50)

 

Ezért javasoljuk egy módosító indítvánnyal, hogy a vizsgálatot a III/III-as tevékenység vonatkozásában úgy végezze el a vizsgálóbizottság, hogy vegye igénybe a jelenleg létező átvilágító bizottságoknak a közreműködését, tehát rajtuk keresztül kérje meg azt, hogy az érintett személyeknek az átvilágítása megtörténjen. Ez a javaslatunk, és kérem, ezt fontolják meg, hiszen addig a vizsgálóbizottság nem fogja tudni a III/III-as tevékenységet vizsgálni, amíg egy érvényes jogszabály ennek ellentmond, és van egy másik eljárási rend, ráadásul egy garanciális szabályokkal körülbástyázott, jogorvoslati rendszerrel meghatározott rendszer, ami a III/III-as tevékenységre vonatkozik. Tehát kérem Bőhm András képviselő urat és az előterjesztőket, fontolják meg, hogy legalább ezt a nyilvánvaló törvénysértő voltát küszöböljük ki a javaslatnak.

Az alkotmányellenesség kérdésében, amiről Wiener képviselő úr is beszélt: képviselő úr, az ön által idézett, egyébként 60/1994. számú alkotmánybírósági határozat pontosan olyan körülmények között született, hogy volt egy törvényszöveg, amelyet alkotmánybírósági normakontroll során az Alkotmánybíróság megvizsgált, és azt már tudjuk, hogy a jelenleg hatályban lévő törvény szövegét, tehát az 1994. évi XXIII. törvény szövegét, vizsgálati módszereit, valamint az eljárási rendjét alkotmányosnak tekinti most már az Alkotmánybíróság, hiszen az alkotmányos kontrollon átment. Ezért mi azt javasoljuk, hogy szemben azzal, amit a vizsgálóbizottsági kezdeményezés ír, ne próbáljunk új vizsgálati szempontokat és vizsgálati módszereket felállítani, hanem az Alkotmánybíróság előtt már alkotmányos kontrollon átment és az Alkotmánybíróság által elfogadott vizsgálati módszert használjuk. Azaz mi azt javasoljuk, hogy az önök vizsgálóbizottsági kezdeményezésébe szó szerint, szöveg szerint emeljük át az úgynevezett ügynöktörvényből a vizsgálati módszerre és a vizsgálati eljárásra vonatkozó részeket.

Tehát, Wiener képviselő úr, én nem állítom azt, hogy az ön interpretációja esetleg ellentétes lenne az Alkotmánybíróság szándékával, de egy biztos, hogy a jelenleg hatályos ügynöktörvény már minden alkotmányossági aggálytól mentes. Ezért azt javasoljuk, hogy ennek az ügynöktörvénynek a vizsgálati rendszerét, vizsgálati módszerét emeljük át egy az egyben szövegszerűen a vizsgálóbizottság rendszerébe.

Tehát még egyszer hangsúlyozom, Wiener képviselő úrnak is és Bőhm András képviselő úrnak mint előterjesztőnek mondom, hogy a vizsgálóbizottság felállításának nincs akadálya, csak azt kérjük, az a minimális elvárásunk az Országgyűlés többségével szemben, hogy ne próbáljanak erőből egy alkotmányellenes és törvénysértő javaslatot áterőltetni. Hozzuk helyre ezeket a hibákat, semmi akadálya annak, hogy helyrehozzuk, mi ebben partnerek vagyunk, be is nyújtottuk rá a módosító javaslatot, de akár kapcsolódó módosítóval még lehet változtatni; de mivel ezek szövegszerűen át vannak emelve az úgynevezett ügynöktörvényből, ezért olyan sok változtatásra nem nagyon látok lehetőséget.

Engedje meg, Bőhm képviselő úr, hogy még felhívjam a figyelmét arra, hogy az előterjesztésüknek szerintem van még hiányossága, de ezek is módosító javaslatokkal kiküszöbölhetőek. Az egyik az, hogy kik lehetnek tagjai ennek a bizottságnak, mely országgyűlési képviselők. Mi azt javasoljuk - én azt hiszem, ez magától értetődik, de nem szerepel a javaslatban -, hogy csak nemzetbiztonsági átvilágításon átesett képviselők, tehát úgynevezett C típusú átvilágításon átesett képviselők legyenek a tagjai, másrészt bizonyos erkölcsi megfontolásokból azt javaslom, hogy olyan személyek legyenek a tagjai, akik az úgynevezett ügynöktörvényben felsorolt tevékenységet nem végeztek. Tehát gyakorlatilag az ügynöktörvény hatálya alá tartozó, de az ő átvilágítását negatív eredménnyel záró határozat birtokában lehessen valaki képviselő. Tudjuk jól, hogy ez erkölcsi kérdés: ne végezzen a vizsgálóbizottságban olyan személy vizsgálatot a III-as főcsoportfőnökségre vonatkozóan, akit esetleg korábban az átvilágító bírák érintettnek találtak ebben az ügynöki múltban, mondjuk így.

Még van egy apróság, ami nem tudom, mennyire apróság, de feltétlenül fontosnak tartom, hogy a javaslatainkat legalább abban az értelemben fontolják meg, hogy nemcsak a III-as főcsoportfőnökség tevékenysége az, ami górcső alá veendő, hanem - vissza kell térnem arra az ügynöktörvényre, amely jelenleg hatályban van - például az a tevékenység is górcső alá veendő, hogy valakik kaptak-e olyan jelentést, amelyet a III-as főcsoportfőnökséghez tartozó hivatásos vagy nem hivatásos személyek készítettek. Jól ismerik az ügynöktörvény szabályozását, abban nemcsak arról van szó, hogy ki az, aki gyakorlatilag besúgó volt vagy ügynök volt, hanem ki az, aki ilyen jelentéseket olvasott, ki az, aki ilyen jelentéseket hivatalból megkapott. Ezt is vizsgáljuk, hiszen ha ezt nem vizsgáljuk, akkor valójában csak a kishalakkal foglalkozunk, és a piramis csúcsán lévő személyekkel, akik valójában megrendelték vagy olvasták ezeket a jelentéseket, nem foglalkozunk.

És én indokoltnak tartom, hogy az ügynöktörvényhez hasonlóan a karhatalmista tevékenységet is vegyük ide. Bár nem szorosan függ össze a titkosszolgálati tevékenységgel, de mivel az 1994. évi XXIII. törvény, tehát ez az úgynevezett átvilágítási törvény a titkosszolgálati, a III/III-as tevékenységen kívül kiszűri azokat, akik kapták ezeket a jelentéseket, kiszűri azokat, akik karhatalmisták voltak, és kiszűri azokat mellesleg, akik a nyilaskeresztes párt tagjai is voltak, tehát ez egy ilyen kör is; ennek már végképp nincs a jelenlegi témához köze, de úgy hiszem, hogy ha igazán akarjuk látni a múltat, hogy kik voltak érintettek az 1990 előtti elmúlt rendszerben, és kik azok, akik esetleg utána kormányzati pozíciót töltöttek be, akkor teljes körű vizsgálatra van szükség, ne csak a III-as főcsoportfőnökség tevékenységére, hanem, mint mondtam, a karhatalmista tevékenységre is terjedjen ki ez a vizsgálat.

Összefoglalva, tisztelt előterjesztők, tisztelt Ház, mint mondtam, nem ellenezzük a vizsgálóbizottság felállítását. Kérem, fontolják meg a módosító javaslatainkat, már csak azért is, mert azt viszont előrebocsátom, hogy ha a törvénysértő vagy alkotmánysértő voltát nem tudjuk kiküszöbölni ennek a vizsgálóbizottsági kezdeményezésnek, akkor lehet, hogy abban a helyzetben leszünk, hogy nem tudunk törvénysértő vagy alkotmánysértő javaslatra igennel szavazni. De mi szeretnénk megszavazni ezt a javaslatot, csak úgy látjuk, hogy ezeket a törvénysértő, illetőleg alkotmánysértő elemeit helyre kell rakni, nincs ennek semmi akadálya, végül is egy Házszabálytól eltéréssel dolgozunk most, van arra lehetőség, hogy a módosító indítványokat beépítsük az önök javaslatába.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban. - Szórványos taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kétperces felszólalásra Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Én nagyon örülök, hogy a Fidesz-frakció nem ellenzi ennek az SZDSZ által javasolt vizsgálóbizottságnak a felállítását; ez mindenesetre üdvös változás az előző négy évhez képest, amikor minden, SZDSZ és MSZP által javasolt vizsgálóbizottság felállítását ellenezték.

Ami a Répássy képviselőtársam által elmondottakat illeti, én azt gondolom, abban tökéletesen igaza van, hogy a habeas corpus óta illetékes bírái elől senki el nem vonható, csakhogy az átvilágító bírákat hiába hívjuk bíráknak, ez nem bíróság, sőt az átvilágító bíráknak, tudjuk, hogy mielőtt ilyen tisztséget vállalnak, le kell mondaniuk a bírói kinevezésükről, vagy fel kell függeszteni, nem tudom pontosan. Következésképpen én azt hiszem, itt nem arról van szó, hogy egy bíróság elől vonna el egy országgyűlési határozat személyeket, akik ez elé a bíróság elé tartoznak illetékesség szempontjából, hanem az egyik bizottság által vizsgált személyeket, pontosabban a személyek egy részét történetesen vizsgálni fogja egy másik bizottság is. Én azt gondolom, hogy ebben semmi különös nincs.

Azt, amit Répássy képviselő úr említett, hogy a vizsgálóbizottság tagjai csak a C típusú átvilágításon átesettek lehessenek, illetve olyanok, akik korábban nem kaptak negatív minősítést az átvilágító bizottságtól, én ésszerűnek tartom, a magam részéről ezt el tudom fogadni.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Bőhm András, a Szabad Demokraták Szövetsége részéről. Parancsoljon!

 

DR. BŐHM ANDRÁS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Répássy Képviselő Úr! Én nem szívesen blattolok jogi problémákban, most elsősorban az ügynöktörvénnyel kapcsolatos átvilágító bírák problémájára utalok. Az első megérzésem szerint vitatható a kérdés, megfontolandók az érvek, de nem vagyok meggyőződve az alaposságáról.

 

(23.00)

 

Egyrészt valóban nem bíróság jár el, tehát alapvető alkotmányossági probléma akkor jelentkezne, ha bírósági hatáskört vonna el a parlament bármilyen bizottsága.

Azt gondolom azonban, hogy az ügynöktörvénnyel kapcsolatban felállított átvilágító bizottság - függetlenül attól, hogy ott volt bírák tevékenykednek - azt a célt szolgálja, hogy valamiféle szankcióval éljen. Tehát amennyiben országgyűlési képviselők a törvényben megjelölt körben érintettek, úgy az a szankció, hogy vagy lemondanak, vagy nyilvánosságra kerül az érintettségük. Itt egészen más esetről van szó.

Tehát egyrészt a Házszabály és az alkotmány szerint a titkosságot biztosító jogszabályok betartása elégséges garancia. Amennyiben ennek a vizsgálóbizottságnak a kirendelése és eljárása a titokról rendelkező legkülönbözőbb szabályoknak megfelel, akkor az én megítélésem szerint nincs alkotmányossági gát; probléma akkor lenne, ha nyilvánosságra is kerülnének a megállapítások. Nem vitás, hogy amennyiben a tervezet és reményeim szerint rövidesen a Ház elé kerülő új átvilágítási törvény és még inkább a nyilvánosságra hozatalról rendelkező törvény változtatást eszközöl, akkor napvilágra lehet hozni ennek a vizsgálóbizottságnak a megállapításait; ha ilyen törvény nincs, akkor nem lehet nyilvánosságra hozni. Tehát szó nincs arról a szankciórendszerről, amit az ügynöktörvény e speciális bizottságnál alkalmazott.

Ezzel együtt meg fogom fontolni a jogi felvetést is, annak alapossága esetén, hogy a dolog kezelésére van-e szükség. Még egyszer mondom, nem szívesen blattolok, de nem érzem a felvetés alaposságát.

A C típusú vizsgálaton átesett tagok (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) részvételével természetesen egyetértek, egy ilyen típusú módosító javaslat meg fog jelenni a Ház előtt.

Túlléptem az időkeretet, de a későbbiekben még hozzászólok.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra Répássy Róbertnek, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Bőhm képviselő úrnak szeretném elmondani: csak pontosítom, amit lehet, hogy akkor nem világosan fogalmaztam. Nem az a baj, hogy a III/III-as tevékenységben egy bírókból álló testület, egy úgynevezett átvilágító bizottság jár el, hanem hogy van egy hatályos jogszabály, egy törvény, amely jelenleg szabályozza, hogy a III/III-as tevékenységet hogyan kell vizsgálni. Amíg ez a törvény hatályban van, addig egy országgyűlési határozattal nem lehet lerontani ezt a törvényt, egy törvényes eljárásból nem lehet kiemelni a III/III-as tevékenységet. Ezzel persze nem azt akarom mondani, mert nem is értenék vele egyet, ha most meg kellene szüntetni az átvilágító bizottságokat, de addig, amíg ez a törvény hatályban van, ez az országgyűlési határozat nem lehet ezzel a törvénnyel ellentétes.

Még egy apróság: nem ellentétes, gyakorlatilag konkuráló hatáskörökről van szó, csak nem akartam ezt a szót használni, mert ez egy bonyolult jogi fogalom, és nem mindenki érti, aki egy ilyen késői órán nézi ezt a vitát. Konkuráló hatáskörökről van szó, nem vonhatja el egy törvénnyel megállapított hatáskörét az átvilágító bizottságoknak egy országgyűlési határozat. Nem lehet párhuzamosan vizsgálódni. Gondoljanak bele, tisztelt Ház, ha holnapután valaki kitalálja, hogy a nagy súlyú bűncselekményeket, mondjuk, a korrupciós bűncselekményeket ne a bíróság vizsgálja vagy ne a nyomozó hatóságok vizsgálják, hanem hozzuk már ide egy vizsgálóbizottsággal, mert mégis olyan fontos és a közvéleményt nagyon izgatják ezek a témák - nem lehet megtenni azt, hogy most elvesszük a nyomozó hatóságoktól ezt a hatáskört!

Tehát csak azt tudom mondani, Bőhm képviselő úr, hogy teljesen mindegy, minek nevezzük ezeket az átvilágító testületeket, jelenleg van egy jogi eljárási rend, egy törvénnyel oda adott hatáskör (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ez a vizsgálóbizottság ezt nem vonhatja el. És ne felejtse el, hogy az átvilágító bírák határozata ellen bírósági jogorvoslatnak van lehetősége, vizsgálóbizottság esetén pedig nincs ilyen lehetőség. Ne felejtse el ezt!

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kétperces felszólalásra Géczi József Alajosnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Répássy képviselő úr valóban tett néhány olyan észrevételt, amit érdemes megfontolni. Nyilvánvaló, hogy a leendő bizottsági tagok átvilágítása is ebbe a körbe tartozik, azonban attól óvnám magunkat, hogy a korábbi III/III-as ügynökökre vonatkozó törvény analógiáját próbáljuk erre ráhúzni. Többek között az egész vizsgálóbizottsági munkának a kiterjesztését arra, hogy kik kapták ezeket a jelentéseket, teljesen feleslegesnek tartom, ezt előre be tudom saccolni: mindazok kapták, akik az akkori pártállamban és az állampártban kulcspozícióban voltak. Tehát nem tudjuk a történelmünket sem megérteni, sem megírni sem vizsgálóbizottsággal, sem törvénnyel. Az a rendszer azért dőlt össze, mert arra ítéltetett, és akik benne voltak abban a rendszerben, azok közül nagyon sokan akár hatalmi, akár más pozícióban, ezt belátták, ki, mikor, nem mindenki egy időben, és sokat tettek azért, hogy ez a rendszer eljusson a rendszerváltás küszöbéig.

Ezért azt kell mondjam, nyilvánvaló, ha mondjuk, Horn Gyula külügyminiszterként nem kapta volna meg a kémelhárítás és a hírszerzés jelentéseit, akkor nem tudta volna - vagy Pozsgay Imre - '89 augusztusában és szeptemberében az ország határait megnyitni úgy, hogy a Stasi, az NDK titkosszolgálat vagy a csehszlovák titkosszolgálat erről ne értesült volna olyan időben, hogy ezt le tudta volna állítani. Ezért nyilvánvaló, hogy aki emlékszik a '68 utáni helyzetre, majd különösen a '81-es lengyel szükségállapot utáni helyzetre, és még akkor '79-et, Afganisztánt is ide kellene sorolni, az tudja, hogy nagyon hideg volt abban az időben itt a közép-európai szovjet blokkhoz tartozó lágerben, és bizony nagyon nagy teljesítmény volt az akkori reformpolitikusok részéről, hogy Magyarországot részben hozzá tudták kötni a nemzetközi szervezetekhez. Ezt nem tudták volna megtenni, ha nincsen, aki a román vagy más titkosszolgálatok aknamunkáját itt Magyarországon leleplezte volna. (Demeter Ervin: Ilyen nem volt!) Miért ne lett volna? Ugyan már! (Demeter Ervin: De akkor nem volt ilyen!)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Teljesen értem Répássy képviselő úr aggályait a törvény által létrehozott, országgyűlési határozattal elvont hatáskörökről. Az azért meghökkentő számomra, hogy ez miért nem merült fel körülbelül négy évvel ezelőtt Répássy képviselő úrban, amikor a tisztelt Ház létrehozta az azóta persze blöffnek bizonyult, a Horn-kormány idején törvénytelen eszközökkel ellenzéki képviselők rovására közpénzen folytatott megfigyelést vizsgáló bizottságot.

Ha tényleg folyt volna ilyen megfigyelés, az bűncselekmény lett volna, és mint ilyen, a Magyar Köztársaság rendőrségére vagy ügyészségére tartozott volna. Ezt törvény utalja a rendőrség, illetőleg az ügyészség hatáskörébe, mégsem volt senkinek sem aggálya a tekintetben, hogy egy országgyűlési vizsgálóbizottság netán elvonta volna ezeknek a szerveknek a hatáskörét.

Én sem látom, hogy az országgyűlési vizsgálóbizottság elvonná az átvilágító bizottságok hatáskörét. Ahogy Répássy képviselő úr mondta, itt konkuráló hatáskörökről van szó - készséggel elhiszem, hogy ez így van. Nem tudom, van-e olyan alkotmányos tilalom, amely ezt alkotmányosan aggályossá teszi, én Répássy képviselő úrtól nem hallottam ilyet, de ha elmondja, akkor örömmel meg fogom hallgatni. Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Normál felszólalásra Lezsák Sándornak, a Magyar Demokrata Fórum képviselőjének megadom a szót. Parancsoljon!

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Igen jelentősnek tartom Bőhm András és Zwack Péter képviselőtársaim benyújtott határozati javaslatát és támogatom azt. Wiener képviselő úr egyenesen történelmileg nevezte a megalakuló bizottság munkáját, Mécs Imre tabula rasáról beszélt, de meggyőződésem, hogy a Répássy képviselőtársam, valamint az MDF-ből dr. Csáky képviselő úr által említett kiegészítő javaslatok nélkül ez a határozati javaslat nem fogja teljesíteni azt, amit ettől elvárunk. Tudom, hogy sürget bennünket az idő, de mindenképpen szükségesnek tartom, hogy egy gyors, éppen a vita tanulságait összegző négypárti egyeztetés után, akár bizottsági módosító javaslatokkal valóban szülessen egy olyan határozati javaslat, amelyik teljesíti azt, amit ettől joggal, nemcsak mi, de a közvélemény is elvár.

 

(23.10)

 

Egyetlenegy dolgot említek: joggal merül fel bennem is, másokban is, Csáky képviselő úr erről beszélt, hogy miért csak az egyik hatalmi ág, a kormányzat szereplőinek a múltbeli tevékenységét vizsgálja ez a bizottság, hiszen például egy politikai államtitkár befolyását és döntési lehetőségeit többszörösen meghaladja például egy tévéelnök, egy ÁPV. Rt.-elnök, egy jegybanki vagy számvevőszéki elnök (Demeter Ervin: Köztársasági elnök!), egy alkotmánybíró, egy parlamenti elnök vagy egy legfőbb ügyész befolyása és döntési lehetősége vagy akár a köztársasági elnöké.

Nem kívánom parttalanná tenni a vizsgálóbizottság feladatkörét, csak utalok arra, hogy ebben a formában féloldalasnak tűnik a vizsgált személyek köre, túlságosan azonosítja a kormányzatot az összhatalommal.

Van egy másik aggályom, amely minden országgyűlési vizsgálóbizottság visszatérő problémája volt: a szankciók hiánya. Gyakori tapasztalat, hogy nem jelennek meg a beidézettek, ha megjelennek, egy-egy kérdésre megtagadják a válaszadást. Utólag esetleg az is kiderülhet, hogy valótlanságokat állítottak. Hogy hogyan őrizhetné meg ez a vizsgálóbizottság az Országgyűlés tekintélyét, hogyan akadályozná meg, hogy megismétlődjenek a korábban már tapasztalt visszásságok, ezt is végig kell gondolnia a leendő testületnek.

Végezetül kívánok a megalakuló vizsgálóbizottság minden tagjának rendkívül nagy önuralmat, körültekintő és higgadt munkát! Tartóztassák meg magukat a meggondolatlan és elhamarkodott megnyilatkozásoktól! Tisztelettel ajánlom a bizottság leendő tagjainak figyelmébe, hogy bár már sokan megpróbálták, de a múltat végképp eltörölni nem lehet. És azt is a figyelmükbe ajánlom, hogy a múltban minden megtörténhet.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Gógl Árpádnak, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének.

 

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): Géczi képviselő úr indított arra, hogy hozzászóljak. Elég régóta követtem a vitát, aztán bejöttem, mert úgy éreztem, hogy valami nagy-nagy gond van. Nem sokan vagyunk itt, akik kellő időtávlatból látjuk ezt a korszakot. '68-at és '81-et említette, hogy kik azok, akiket be szabad vonni, és kiket nem.

Az ügynöktörvény sem teljes, de azt gondolom, hogy nem a kisemberekről, a belesodródott, belekényszerített emberekről szól ez, hanem az irányítókról. Az, aki el akarja hitetni ma azzal a generációval, '88-89-ben a tízévesek... - ki lehet számítani, százezres korosztályok vannak évenként, fogalmuk nincs, hogy mi történt akkor. A jelenlévőknek sincs személyes tapasztalata erről; vagyunk néhányan, akiknek vannak.

Kérem, a felelősségük ma két bizottságról szól, egy személyről konkrétan és egy nagyobb csoportról. Ne mossuk el, kérem! Egy Dolgozók Pártja, Kommunista Párt, egy MSZMP, amely megerősített egy szovjet jelenlétet, és a szovjet aktív jelenlétnek volt partnere - és most ezt akarjuk valahol elmosni, semmivé tenni.

Szóba került, Wiener képviselő úr, hogy nem lesz szankció. Szomorú, ha nem zárunk ki bizonyos csoportokat abból, hogy a megújuló XXI. század Magyarországának részesei legyenek. Számomra szomorú az, ami itt ma elhangzott, és szomorú az, hogy ehhez asszisztálunk. Valahol rendet kellene teremteni, és bizonyos embereknek nincsen helyük a magyar közéletben, beleértve kormányzatot, egyéb szférát, közéletet - bocsánat, médiákat.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Gógl Képviselő Úr! Egy jó órával, ha nem többel ezelőtt én is pontosan azt mondtam, hogy valamiféle rendet kellene csinálni. Azt, hogy kinek van helye a magyar közéletben és kinek nincs, nem ön fogja megmondani, képviselő úr, és nem is én. Ebben talán megegyezhetünk.

Abból, hogy egyetértünk - most egyelőre az első, de aztán majd a második, bár arról még vita lesz - a vizsgálóbizottságok felállításában, kormánykoalíció és ellenzék, nem következik az, hogy nincs alapvető nézetkülönbség, legalábbis köztünk és önök között.

Ez az alapvető nézetkülönbség, amelyre már Szabó Erika képviselőtársamnak utaltam, a mi számunkra az az erkölcsileg megítélendő, hogy ki mit cselekedett, nem az, hogy ki milyen szervezethez tartozott. Lehet ezt is vizsgálni... (Közbeszólás az ellenzék soraiból.) Igen, erre utaltam az imént, képviselőtársam, hogy ezt már egyszer elmondtam, csak Gógl képviselő úr nem volt itt, ezért most ismét elmondom.

Lehet az egyiket vizsgálni, és lehet a másikat vizsgálni. Mi úgy gondoljuk, erkölcsileg az a tiszta beszéd, ha azt vizsgáljuk, hogy ki mit cselekedett, akár ilyen beosztásban, akár olyanban, akár amolyanban. De készséggel belemegyünk egy másikfajta szemléletbe is: ám nézzük, hogy ki tartozott a III-as főcsoportfőnökség állományába! De akkor - és erről szól most ez a vita - nem azt nézzük, hogy Medgyessy Péter mit tett a III-as főcsoportfőnökség állományában, és nem veszünk tudomást arról, hogy esetleg lehettek mások is, akkor kiegészítjük a dolgot azzal, és akkor lássuk, hogy a rendszerváltás utáni magyar kormányokban még ki volt a III-as főcsoportfőnökség állományába tartozó. Azt gondolom, ez így korrekt. Nekünk alapvetően nem ez az álláspontunk, de ha önök így gondolják, vizsgáljuk ezt.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kétperces felszólalásra megadom a szót Gógl Árpádnak, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének.

 

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): Téved, Szabó képviselő úr, ha azt gondolja, hogy nem követtem a parlament ülését. Éppen a Grosics-példa volt az, ami után úgy gondoltam, hogy valamikor az arcátlanságnak nincs határa. Mert Grosics Gyula volt az, akit meghurcoltak, akit vidékre telepítettek, és még börtön határán is mozgott, és az ő tevékenységét hozta itt példaként valaki, hogy ki mit tett, és a sikereivel mit mozdított elő vagy nem mozdított... (Dr. Répássy Róbert dr. Szabó Zoltán felé: Ő volt!) Tudom én, hogy ki mondta; bocsánat, hogy félreértés ne essék: hogy nem itt ültem, attól még pontosan tudom, hogy mi hangzott el.

Ezért jöttem be, és azt kell mondjam, hogy végtelenül elszomorító az, hogy itt összemossuk a kisembereket és az irányítókat és a tevőlegesen aktívan részt vevőket, és akarunk egy nagy kört tenni, ahol mindenki egyforma, és végül lesz valahol több tízezer ember, mert valahol Magyarország erről szól. Több tízezer ember közül egy lesz Medgyessy Péter és egy lesz a Kis János II.

Nem erről szól a mai magyar valóság, és nem ez robbant ki az elmúlt hetekben. Legyen világos: egy ember nem vállalta a múltját, egy embert úgy kért fel a köztársasági elnök, hogy nem volt tisztában a helyzetével, és ezt nem tudjuk kezelni. Ezt kezeljük először, aztán próbáljuk megoldani a többi gondunkat is. Lassan aztán elmúlik, mert öregszik az a generáció, amely ezt végig is élte. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Géczi József Alajos képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt részéről. Parancsoljon!

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Tisztelt Gógl Képviselő Úr! Örülök, hogy megérkezett, és annak is örülök, hogy eddig is figyelte a vitát a monitoron. Én azok közé tartozom, akik Antall József miniszterelnök urat nemcsak halála után, hanem életében is, nyilvános nyilatkozatokban is jó szóval illettem. Elismertem az ő nehéz helyzetét, az ő politikai irányultságát, és ha úgy tetszik, emberi magatartását is. Ő azt mondta egyszer a legendák szerint, az MDF egy gyűlésén, hogy tetszettek volna forradalmat csinálni. (Dr. Hankó Faragó Miklós: Azt itt mondta, a parlamentben!)

Tetszett volna ön is forradalmat csinálni, Gógl úr, nem láttam önt '88-89-ben a barikádokon, de valahol biztos ott volt (Demeter Ervin: Te a munkásőrök között forogtál!), tehát nem kívánom megtagadni az ön reformer érdemeit. Ez a törvény pedig nem arról szól, hogy kit rekesztünk ki a magyar politikai életből, ez a törvény arról szól, hogy feltárjuk azt, hogy a politikai szereplőknek milyen szerepük volt az elmúlt rendszerben a titkosszolgálatok környékén.

Ezért nem szeretném, ha vagy ezt az országgyűlési határozatot, vagy esetleg majd az ezt követően benyújtandó törvényjavaslatokat így próbálná értelmezni. Mert egyébként is úgy fogunk járni, mint a csehek a lusztrációs törvénnyel, amikor is az első, aki fennakadt, Dubc ek volt, a '68-as prágai tavasz csendes csillaga. Ezért azt javaslom mindenkinek: most ez a téma napirendre került, de ne próbáljuk itt újra eljátszani azt, ami nem következett be '89-ben.

 

(23.20)

 

 

1989-ben, ha már a kisemberekről beszélt, a magyar társadalom éppen azért, mert lefolytatta a maga önfelszabadító harcait, azt támogatta, hogy ne legyen polgárháború, maradjon el a forradalmi katarzis, ne folyjon vér; azt támogatta, hogy a reformpolitikusok és a különböző más reformerek, a rendszerváltó erők - rendszerváltó szocialisták, rendszerváltó liberálisok, rendszerváltó konzervatívok - békésen megállapodjanak egymással és a reformpolitikusokkal. Ezt támogatta a társadalom is. A nagyhatalmi üzenetekről Szabó Zoltán már beszélt. Tehát ha ezt így nézzük, akkor a témánál maradunk.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra Szabó Erikának, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselő asszonyának megadom a szót.

 

DR SZABÓ ERIKA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. (A mikrofonja leesik.) Bocsánat, késő van, elfelejtettem feltűzni a mikrofont. Köszönöm a szót, elnök úr.

Egy fontos kérdés van, amelyről ma este beszélnünk kell ennek a vizsgálóbizottságnak a kapcsán; arról, hogy mi a cél, miért kívánják a szabad demokraták létrehozni ezt a vizsgálóbizottságot. A határozati javaslatukban az szerepel, hogy az Országgyűlés a demokratikus közélet tisztaságának előmozdítása érdekében kívánja létrehozni ezt a vizsgálóbizottságot, közben Szabó Zoltán képviselő úr arról beszél, önmagában az, hogy valaki tagja volt bizonyos szervezetnek, nem folt a becsületen. Ön szerint az a kérdés, hogy mit tett abban a minőségében az illető személy.

De közben ez a határozati javaslat feladatául a következőket tűzi ki: "A vizsgálóbizottság feladata annak megvizsgálása, hogy az 1990. május 2-át követően megalakult kormányokban kormányzatpolitikai szerepet betöltő személyek részt vettek-e az előző politikai rendszer állambiztonsági tevékenységében." Ha az a cél, hogy megállapítsák, részt vettek-e az állambiztonsági tevékenységben, és ha ezt megállapították, ennek az a célja, hogy a demokratikus közélet tisztasága előmozdítva legyen ez által a vizsgálat által, akkor az ön mondanivalójában ellentmondás van. Egyetlen cél lehet, ha önöknek a tagság vagy a részvétel a III/III-as főcsoportfőnökségben nem folt a becsületen; az, hogy összemossák a felelősséget, és ne Medgyessy Péterről szóljon a vita, aki valóban titkosszolgálati politikai rendőrségi tiszt volt. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Gógl Képviselőtársam! Én voltam az, aki Grosics Gyulát említettem, és szándékosan említettem egy abszurd példát, szándékosan említettem egy olyan példát az aranycsapat sikereiről. (Demeter Ervin: Szégyellheted magad!) Az 1953-as londoni 6:3-ról senki nem állíthatja, hogy nem volt komoly hozzájárulás a rendszer szilárdságához, amint jellemző, hogy az 1956. október 23-a előtti első spontán tüntetés Budapesten éppen az 1954-es világbajnoki döntőben elszenvedett vereség okán robbant ki. Tehát azt, hogy ennek volt politikai hatása, a sikereknek volt politikai legitimációs ereje, és volt politikai erjesztő hatása a kudarcnak, senki nem tagadhatja. Ettől még Grosics Gyulát és az aranycsapat összes többi tagját tisztességes, becsületes embernek tartom.

Még egyszer mondom: az az elvem, hogy nem azt kell megnézni, ki miben volt benne, hanem ki mit csinált. Nincs ebben semmi ellentmondás, tisztelt Szabó Erika képviselőtársam. Tudniillik ennek a vitának a felütésekor az első mondatnál Bőhm András képviselő úr leült, és az első mondatban az hangzott el az önök részéről, hogy Medgyessy Péter becsületén folt esett. Önök azt állítják, valakinek a becsületén az önmagában folt, ha a III-as főcsoportfőnökséghez tartozott. Én ugyan azt állítom, hogy ezzel nem értek egyet, de ha önök ezt állítják, belemondják a jegyzőkönyvbe, képviselik az önök választói előtt, tízmillió magyar állampolgár előtt, akkor lássunk tisztán, a rendszerváltás utáni magyar kormányokon túl ki mindenki volt még tagja ennek a III-as főcsoportfőnökségnek. Én ettől róluk sem fogom azt gondolni, hogy folt esett a becsületükön. Remélem, önök róluk is úgy fogják gondolni, hogy folt esett a becsületükön, ha kiderül róluk. Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kettőperces felszólalásra Gógl Árpádnak, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): Azt hiszem, még egy tisztázó mondatot megér az, amit Géczi úr mondott, hogy tetszettek volna forradalmat csinálni. Kérem, tetszettünk! Én 18 éves voltam 1956-ban, van valami emlékem, van valami tevékenységem. Bocsánat, itt van Mécs Imre barátom, tehát nem vagyok összehasonlítható vele, de pontos emlékem van arról, hogy akkor mikor, mi történt, pontos emlékem van arról, mi történt 1989-ig, 1985-ig, 1986-ig, Monorig, azután később Lakitelekig. Pontosan tudja az ember, hogy mi történt, és talán valami szerepem volt is ebben - valami szerepem volt.

Kérem szépen, arról szól a történet, hogy aki korábban ilyen szinten volt részes, az nem volt mentes attól, amitől meg szeretnék most menteni. Kérem szépen, nemhogy folt esett, foltos, kérem, foltos, és aki foltos, az ne legyen részese a XXI. század megújulásának. Számomra ez erről szól. Lehet, hogy másoknak másról szól, nekem erről szól ez a történet. Arról szól, hogy a két bizottságot létre lehet hozni, de nem lehet torzítani a meglévő ügynöktörvény szféráját, mert onnan elvonni nem lehet. Az sem tökéletes, de valami megoldást jelent annak ellenére, hogy úgy működött, ahogy működni tudott.

Nagyon örülnék annak, ha ebből a mostani krízisből - mert én krízisként élem meg - úgy jönne ki a jelenlegi kormányzó párt és az ellenzék is, hogy meg tudnánk újulni. Igen, itt lehet cseh példát mondani, de lehet mondani egy lengyel vezetőjét is, akiről miután ez kiderült, úgy emlékszem, nem folytatta a közéleti karrierjét. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra Göndör Istvánnak, a Magyar Szocialista Párt frakcióvezető-helyettesének megadom a szót.

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Gógl képviselő úr korábbi hozzászólásakor már nyomtam egy kétpercest. Csak annyit szerettem volna önnek és a többi vitatkozónak is elmondani, hogy számomra érdekes Kőszeg Ferenc - akit nagyra becsülök - nyilatkozata. Szó szerint a következőt mondta: "A hatályos törvények szerint jelenleg az állambiztonsági szervezettel való kapcsolat államtitok, még maga az érintett sem fedheti föl." Ennyi. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra Répássy Róbertnek, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Szabó Zoltán Képviselő Úr! Azért szeretnék visszatérni az ön Grosics Gyulával kapcsolatban elmondott hozzászólására, mert megismételte, tehát kétszer mondta el ezt a Grosics Gyula-ügyet. Szeretném önnek elmondani azt, hogy az ötvenes években az aranycsapat és az '56 után a kivégzéseket celebráló emberek, mondjuk, a karhatalmisták között egyetlenegy rokonvonás van: az, hogy az ötvenes években éltek. Egyébként az egyik része akasztott, a másik része focizott, és a kettő között nem lehet egyenlőségjelet tenni.

Tehát azért súlyos, amit ön Grosics Gyuláról mond, és egyáltalán idekeveri ehhez a témához, mert egy rendszerben nem ugyanaz focizni, mint akasztani. Talán ebben egyetértünk. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra Géczi József Alajosnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Tisztelt Gógl Képviselő Úr! Antall József nyilván nem 1956-ra értette, hogy tetszettek volna forradalmat csinálni - 1989-ről beszélünk. Az 1956-os forradalom dicsőségét, azt hiszem, ebben a Házban nem vitatja senki. Hátha majd Bánki Erik képviselő úr mondja... - 1989. május 20-án a Magyar Televízióban én olvastam be először, hogy Nagy Imre koncepciós per áldozata lett. Természetesen nem én találtam ki, mert ezt korábban Lakitelken is és másutt is mondták, Monoron is; mindenki beszélt róla, ahol lehetett, és nem beszélt róla, ahol nem lehetett vagy amikor még nem lehetett - ez az egyik.

 

 

(23.30)

 

Mi azért támogatjuk - Szabó Erika képviselő asszonynak mondanám - a szabad demokraták javaslatát, mert pontosan igaz, ez nemcsak arról szól, amit most itt önök a mostani helyzetben egyedül és kizárólag vizsgálni és politikai érdekeik szerint használni akarnak, ez nemcsak arról szól, hogy most Medgyessy Péter miniszterelnök úrról az utóbbi két hétben mit ír a sajtó és mit mondanak önök. Ez arról szól, hogy valóban tegyük átláthatóvá a közéletet, és oldjuk fel a korábbi törvények által diktált ellentmondást, tehát most már nézzük meg azt, hogy az elmúlt rendszerben ki volt a III-as főcsoportfőnökség tagja, pontosabban azoknál nézzük meg, akik politikai szerepet vállalnak. Tehát aki ezek után Magyarországon politikai szerepet vállal, most már törvény adta lehetőségek keretében el kell mondja majd, hogy ott volt-e, mit tett, és ez a vizsgálóbizottság fel tudja ezt tárni.

Tehát ezért én azt tudom mondani (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy mi, szocialisták igenis azt mondjuk, hogy ez nem Medgyessy Péter ügye, ez az egész magyar politikai demokrácia ügye, és ezért aki csak erre akarja leszűkíteni, az napi politikai-taktikai célokat követ csupán.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Bőhm Andrásnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó!

 

DR. BŐHM ANDRÁS (SZDSZ): (A képviselő mikrofonja nem működik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Néhány mondattal ugyanúgy szeretnék válaszolni Gógl Árpád képviselő úrnak, mint Szabó Erikának. (Közbeszólások: Nincs mikrofon!) Elveszett! Hol van? (A képviselő elé kézi mikrofont helyeznek.) Köszönöm szépen.

Tehát ugyanazzal a néhány mondattal, azt hiszem, kell hogy válaszoljak. Az egyik kérdés az volt, hogy mi a célja igazából ennek a vizsgálóbizottsági eljárásnak, és Gógl Árpád úr pedig vitába keveredett Szabó Zoltánnal, hogy mi folt az erkölcsön, és meg szabad-e engedni politikai szereplőknek, korábbi résztvevőknek a mai politikában való részvételt.

Még egy évszámra szeretnék emlékeztetni, mert ez talán jellemző, és ahogy én itt látom a teremben, elég sokan ugyanakkor ott voltak, és ez '89. március 15-e, amikor nagyon sokféle politikai erő kiabálta azt, hogy demokráciát. És akkor azon a demokrácián, azt gondolom, a résztevők valami olyasmit gondolhattak, hogy nem szabad sem szelektíven felejteni, és nem szabad kirekeszteni. Tehát amiről ez a javaslat sok más mellett szólni akar, az az, hogy ne egy törvény mondja meg, hogy ki vehet részt és ki nem vehet részt a politikai életben, ne egy parlament jelentse ezt ki, hanem ezt a választóknak kell eldönteni. De a választók csak akkor kerülnek ebbe a helyzetbe, ha megismerik a voksaikért jelentkező politikusok múltját. És ebből a szempontból érdekes a múlt, és minden mást a választókra rá kell bízni.

Érdekes ez a vita, egy csomó politológiai elemet is felvet, de azért tartozunk az igazságnak azzal, hogy Medgyessy Péter most a népszerűségi listák harmadik szereplője. Ne vegyük el a közvéleménytől és a választóktól azt a jogot, hogy ők dönthessenek erkölcsi kérdésekben, és én azért gondolom, hogy Szabó Zoltánnak lehet olyan saját véleménye, hogy ez nem folt, és bárkinek lehet olyan véleménye, hogy folt az erkölcsön, ez teljesen irreleváns. Az egész kérdésben csak az az érdekes, hogy a választók tudatában legyenek annak, hogy milyen adatok, milyen szempontok szerint, kik között választanak.

Köszönöm. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Így van! - Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Répássy Róbertnek, a Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Bőhm képviselő úr felszólalására szeretnék reagálni. A képviselő úr azt mondta, az a fontos, hogy a választók megtudják, hogy kinek milyen a múltja. Ezzel teljesen egyetértek, csak egyvalami nem stimmel: az ön által aláírt vizsgálóbizottsági kezdeményezés, mondjuk, tíz évvel ezelőtti kormánytagok érintettségét kívánja vizsgálni. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból: Is!) Kíváncsi vagyok, hogy olyan személyek, akik egyrészt halottak, tehát meghaltak, másrészt olyan személyek, akik már teljesen kiestek a politikai életből, már semmiféle közéleti tevékenységet nem végeznek; mondjuk, elnézést az illetőtől, nem akarom megbántani ezzel, de Gerbovits Jenő, hát ki foglalkozik már ezzel, hogy Gerbovits Jenő milyen szerepet tölt be jelenleg a közéletben.

Tehát abban önnek igaza van, hogy a választóknak joguk van tudni, csakhogy valami nincs rendben, mert önök visszamenőlegesen akarják ezt kivizsgálni, ahelyett, hogy arról szólna a történet, hogy a következő választásokon - ha már a mostanin nem sikerült ezt megoldani, a következő választásokon - tényleg minden képviselőjelöltről, minden politikusjelöltről tudja azt a választók széles közönsége, hogy ő milyen tevékenységet végzett. De hogy ennek mi köze van az 1990-ben politikai szerepet vállalt személyekhez, azt én nehezen tudom megérteni.

Tehát elvileg egyetértek azzal, amit mondott, csak valami nem stimmel akkor az önök kezdeményezésével, és meg is akartam kérdezni egyébként: mit gondol arról, hogy akik esetleg elhaláloztak időközben, azokra is kiterjedjen ez a vizsgálat? Hiszen arról nem szól ez a vizsgálóbizottsági kezdeményezés. Mi értelme van például egy halott miniszterelnök múltját ilyen szempontból megvizsgálni? Történész szempontból valóban van jelentősége, de a választópolgárok tisztánlátása érdekében nincs, már elnézést, szegény Antall Józsefet még egyszer nem fogják megválasztani miniszterelnöknek.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra Tóth Andrásnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Két kérdéssel kívánok foglalkozni. Gógl Árpád képviselőtársam hivatkozott a lengyel példára, Oleksy miniszterelnök úr példájára, ami tényszerűen valóban megfelel a valóságnak, hogy őt megvádolták és lemondott a miniszterelnökségéről. Csak ennek a történetnek van egy harmadik fejezete, ami úgy néz ki, a magyar közvélemény elé sose került ide, hogy azok a vádpontok, amelyeket megfogalmaztak, azok közül egyetlenegy sem igazolódott. Tehát ennyit erről a kérdésről. Én szeretném, ha ezt a történetet is figyelembe vennénk, amikor ezekről a kérdésekről beszélünk. (Dr. Répássy Róbert közbeszólása.) Én a tényekről beszélek, Répássy úr, nem igazolódott, egyetlenegy sem.

A másik kérdés: mi indokoltsága van az előző kormányok tisztségviselőinél, minisztereinél, államtitkárainál a vizsgálatnak? Azt gondolom, hogy itt a személyek és a politikai pártok együttes értékeléséről van szó, abban a formában mindenféleképpen, hogy egyik vagy másik politikai párt adott időszakban kiket tudott, milyen körülmények között tudott miniszteri vagy államtitkári rangba emelni. Azt gondolom, ez is a közvéleményre tartozik, azon oknál fogva, hogy ezeknek a pártoknak a jövőben van indulásuk 2006-ban vagy egyéb választásokkor, tehát ha teljes képet kívánunk, akkor ez a kérdés megkerülhetetlen.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra Gógl Árpádnak, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): Három eddigi hozzászólóhoz szeretnék néhány elemet hozzátenni. A jelenleg véleményt formáló szavazóknak több mint kétharmada olyan, aki abban az iskolarendszerben nőtt föl, ahol nem kapott ismeretet arról, hogy mi történt az ötvenes években, mi történt '56 után. Ők fogják megítélni, és úgy ítélik meg önök, hogy ők autentikusan ítélik meg ezeket a szerepeket. Nem tudom, hogy nem álságos-e ez a gondolatmenet.

A másik, hogy el kellene felejtenünk néhány dolgot. Én Ben Guriont szeretném idézni magyarul, hogy felejtünk, de el nem felejtünk. Kérem, néhány dolog, ami megtörténik a történelemben, az nem felejthető el, és nem lehet méltányosságot kérni.

A harmadik a titoktartás kérdése. Kérem, erre történt hivatkozás. Hogyan lehetséges akkor, hogy a közhírek szerint Medgyessy Péter azt, hogy érintett volt, elmondta szűk körben, majd a parlament előtt nem? Hogyan van? Vagy titok, és akkor azt elásta magában, és nincs olyan fórum, nincs olyan közösség, ahol ő ezt elmondhatja. Vagy ha ott már elmondta, mert önmagát fölmentette, akkor mi akadályozta meg, hogy az igazat és csakis az igazat mondja el? Kérem, erről szól ez a történet!

És a lengyel példa lehetséges, valamennyire ismerem, de jelen pillanatban Medgyessy Péterről szól a történet (Közbeszólások az MSZP soraiból: A törvényjavaslatról szól a történet!), és itt én már nem vagyok arra vevő, hogy itt nem érintett, különösen úgy nem, amit ma hallottunk itt a parlamentben az ő tevékenységéről. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

 

(23.40)

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Én természetesen Répássy képviselő urat nem akadályozhatom meg abban, hogy félremagyarázza azt, amit mondok. Ez egy szabad ország, mindenki azt mond, amit akar, de én pontosan azt mondtam - és most már nem tudom, hanyadszor ismétlem meg -, hogy számomra az az erkölcsi mérce, hogy ki mit tett.

Hogy valamilyen szervezetnek, legyen az az állambiztonság, vagy legyen az egy nagy sportteljesítményt mutató sportrendszer, minden diktatúrának komoly legitimációs ereje az elért sportsiker. Tisztelt képviselő úr, azért ebben talán megállapodhatunk. Természetesen... (Dr. Répássy Róbert: Valaki focizott, valaki meg akasztott.) Pontosan ez a különbség, hogy valaki akasztott-e, vagy valaki focizott-e, valaki megvédett-e egy gazdasági titkot, vagy valaki följelentette a szomszédját, és ezért bebörtönözték. Pontosan ez a különbség! Erről beszélek, tisztelt képviselő úr, hogy nem az minősít, hogy hova tartozott, hanem az minősít, hogy mit csinált.

De önök szerint minősít az is, hogy hova tartozott. Nos akkor, képviselő úr, nincs értelme megkérdezni, hogy miért kéne vizsgálni a korábbi kormányok tagjait, mert hiszen azoknak a kormányoknak a tagjait az önök pártjai - egyik vagy másik pártja - jelölték, állították a helyükre, a mi pártjaink - egyik vagy másik - állították a helyükre. Tehát ha minősít az, hogy valaki hová tartozott, akkor nemcsak a jelenleg hivatalban lévő kormány esetében, hanem valamennyi, rendszerváltás utáni kormány esetében ezt célszerű megvizsgálni.

Ami azt illeti, hogy elmondta-e szűk körben Medgyessy Péter: az MSZP országos választmánya előtt mondta el azt, amit elmondhatott, amit elmondott a Magyar Hírlapban, és amit elmondott itt, a parlamentben. Aki akarta, érthette. Az, amit elmondott, nem sértette a titoktartási kötelezettséget, és aki akarta, megérthette belőle, hogy miről van szó. Aki nem akarta, az természetesen június 18-án rácsodálkozhatott az eseményekre.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Bőhm Andrásnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőjének.

 

DR. BŐHM ANDRÁS (SZDSZ): Tisztelt Ház! Nem lesz két perc, reményeim szerint, hanem annál rövidebb. Répássy Róbert képviselő úrnak szeretném elmondani csak arra a kérdésére, hogy hogyan is gondolja a javaslattevő, hogy a halottakkal, illetve a politikai életből kiszorultakkal mi lesz.

Előre elnézést kérek, és hadd mondjam el, hogy én világéletemben utáltam, amikor jóval vagy kevésbé idősebbek tanácsot adtak. De tekintve, hogy Répássy úr hozta föl, hogy ő fiatal ember, bár ezt más vonatkozásban, hadd mondjam el, hogy én biztos vagyok benne, hogy Répássy Róbert előtt teljesen világos, hogy ennek a javaslatnak mi akar lenni a szellemisége, mire akar kimenni. Tehát ebből a szempontból teljesen közömbös, hogy van egy jogi-technikai kérdés, amit nyilván valamilyen módon meg lehet oldani, és biztos Répássy Róbert is pontosan tudja, hogy meg lehet, és hogyan lehet megoldani.

Amit én szeretnék mondani: vannak olyan helyzetek - és remélem, hogy ebben egyetértünk, vagy talán holnapig egyetértünk -, amikor az élet bizonyos nagy kérdéseiről van szó, és egy jogász hajlamos a helyzetet túljogászkodni. Ez sosem jó. Ez tipikusan az a helyzet, amikor nem jogi kérdések megoldásáról beszélünk. Egy társadalmi-politikai helyzetről beszélünk, amiben vagy egyetértünk vagy nem, vagy meg tudjuk közösen oldani vagy nem, és huszadlagos, harmincadlagos kérdés az, hogy jogi-technikai kérdésekről most egymással beszéljünk. Elnézést, de én azt hiszem, hogy az idősebb jogán ennyit megengedhettem. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! 23 óra 44 perc van. Tíz perc technikai szünetet rendelek el. Köszönöm szépen.

 

 

(Szünet: 23.44 - 23.55

Elnök: Mandur László

Jegyzők: Béki Gabriella és Németh Zsolt)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk a munkánkat. Kettőperces felszólalásra Géczi József Alajos képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt részéről, megadom a szót.

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Meg kell mondjam, hogy a vita előrehaladtával már vannak érintkező mondatok, az induláskori merev szembenállás helyett már vannak olyan elemzések, amelyek, ha úgy tetszik, néha még ki is egészítik egymást. Ezen a szinten szeretnék most már csak Gógl képviselő úrral vitatkozni.

Én azt gondolom, hogy a társadalom ítélőképességét kétségbe vonni nem szabad, a magyar társadalom rendkívül nagy politikai érettségről tett tanúságot az elmúlt másfél évtizedben, és nagyon is jól tudta, hogy mikor mit választott, mikor milyen törekvéseket támogatott a szíve mélyén, vagy amikor már látta, hogy ennél bátrabban is lehet, esetleg nyíltan.

Tehát a magyar társadalom a hatvanas-hetvenes években is elég jól tudta, hogy mi történt 1956-ban, nagyon is jól tudta, és utálta a Rákosi-rendszert, mert azért azt tekintette a legsötétebb korszaknak, mármint az 1945 utáni időszakból. Nem mondom, hogy mindenki, de akinek szerencséje volt a történelemtanárával akár az általános iskolában, akár a gimnáziumban, vagy aki a tévé helyett - akkor még nem nagyon volt - a szüleit hallgatta, nagyon jól tudta, hogy mi történt 1956-ban is, és azt is nagyon jól tudta, hogy mi történt Trianonban.

Ezért én azt mondom, hogy felesleges a magyar társadalmat hibáztatni akkor, hogyha esetleg nem érti meg a mi mostani vitánkat. Azért nem érti meg, mert úgy látja, hogy nem arról beszélünk elsősorban, ami őt érdekli, nem az ő mostani sorsáról beszélünk, hanem ezt egy kicsit a politikai elit magánügyének tekinti, és ezért ne is várjuk azt, hogy a későbbiekben a társadalom (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) elragadó figyelemmel fogja figyelni ezt a vitát, amit mi folytatunk.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra Bánki Eriknek, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének adom meg a szót.

 

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Meglehetősen érdekes fejtegetést hallottunk ismét Géczi József Alajostól. Ma már, a mai este folyamán nem ez az első ilyen megnyilvánulása.

Én azt hiszem, hogy ha a magyar társadalom értékítéleteit nézzük, és ha csak az elmúlt 14-15 év döntéseit vesszük figyelembe, akkor egy dolgot valóban leszögezhetünk: tényleg rendkívüli higgadtság és nyugodtság jellemezte az embereket, és talán itt érvelhetek és visszatérhetek arra, hogy éppen ezért nem volt forradalom, mert józan belátású és higgadt volt a magyar társadalom, nemcsak az elmúlt 15 évben, hanem a történelmünkben visszatekintve nagyon sokszor, sokszor túlzottan is nyugodt és visszafogott volt, ebből következően időnként a saját sorsát nehezítette meg.

Viszont azt, hogy az elmúlt 15 évben minden - hogy mondjam - politikai eseményt és minden történelmi tényt jól és alaposan tudott volna megítélni, és ennek megfelelően döntött volna, ezt azért nem tudom elfogadni, hiszen egyetlen olyan választás sem volt az újkori demokráciában, amikor valami mellett, és nem valami ellen döntött volna.

Az pedig, hogy kinek milyen fogalma van '56-ról és egyáltalán a háború utáni időszakról, arról sok mindent elárul az is, amit éppen a képviselő úr mondott, hogy a mi korosztályunkból a nálam néhány évvel idősebbek és a nálam fiatalabbak egyértelműen csak abból tájékozódhattak, ha szerencséjük volt, volt egy olyan történelemtanáruk. Ugyanis nem tanítottak, semmit nem tanítottak: a gimnáziumban a történelemkönyvek a második világháborúval véget értek, onnan kezdve semmi nem volt, irtózatos homály fedte a '45 utáni időszak történelmét, nem véletlenül, mert tudatosan hallgatták el - és itt most Répássy Róbert képviselőtársamra és rajta keresztül az idézet alapján Medgyessy Péter miniszterelnökre hivatkozom -, az akkori elnyomó rezsim (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) nem engedte meg azt, hogy az emberek tényekről és hiteles történelmi eseményekről tájékozódhassanak. Ez nem volt véletlen.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének adom meg a szót.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Már megbocsásson, Bánki Erik képviselőtársam, de ez egy balgaság, amit az imént mondott: a magyar történelemkönyveknek eszük ágában nem volt 1945-tel befejeződni. Én talán valamivel idősebb vagyok, mint ön, de én azért történelemkönyvből tanultam 1945 utáni eseményeket. Az igaz, hogy csupa hazugságot tanultam róla. (Derültség és közbeszólások a Fidesz soraiból.) Bocsánat, Bánki képviselő úr azt mondta, hogy véget ért a történelemkönyv 1945-tel. (Bánki Erik: Véget ért!) Az ördög vigye el! Próbáljunk már arról... - legalább ne tagadjuk le egy fél perccel később azt, amit a másik mondott!

Abban tehát Gógl képviselő úrnak igaza van, hogy az iskolában csupa hazugságot lehetett tanulni, kivéve azt a kivételes esetet, amikor valakinek olyan történelemtanára volt. De szülei mindenkinek voltak, tisztelt képviselőtársaim, nekem is volt egy édesapám, én történetesen egyéves voltam 1956-ban, úgyhogy sajnos a forradalmi eseményekben különösebben nem tudtam részt venni, attól eltekintve, hogy fondorlatos módon pont november 4-én ünnepeltem a születésnapomat, nyilván ezt egy évvel azelőtt, korábban úgy időzítettem, hogy minden évben módom legyen a szovjet csapatok bevonulását megünnepelni. Tehát ezenkívül én sokat nem tudhattam erről az eseményről, de azért az édesapámtól pontosan értesültem mindarról, legalábbis arról, amit ő tudott, ami Budapesten történt. Hogy vidéken mi történt, arról természetesen neki is csak hallomásai voltak.

Én ezt pontosan tudtam tizenhat éves koromban meg tizennégy éves koromban, pontosan tudtam, hogy mi történt, és ettől még ugyanúgy elmondtam azokat a hazugságokat az iskolában, amiket el kellett mondani, amikor feleltettek. Ehhez a rendszerhez bizony ez a kettősség, a "mindannyian tudjuk, hogy mi volt, de mindannyian úgy teszünk, mintha másként tudnók", ez bizony hozzátartozott. Ez a késői időszakban már a legszörnyűbb vonások egyike volt ennek a rendszernek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy mindannyian tudtuk, hogy hazugságot mondunk, és mégis, mindannyiunknak el kellett mondanunk.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Elmúlt éjfél, ezért bejelentem, hogy a költségvetési előterjesztéshez több módosító javaslatot nem fogadunk már el.

 

 

(0.00)

 

 

Folytatjuk a munkát. Kétperces felszólalásra Bánki Erik úrnak, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének adom meg a szót.

 

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Egyetlen részletről feledkezik meg Szabó Zoltán képviselő úr, mégpedig arról, és ennek a jelentősége most a vita kapcsán azért mutatkozik meg, mert ugyanis akiről is beszélünk és akiről a következő napirend szólni fog, magyarul a D-209-es ügynök, az annak a kormánynak, az elnyomó rezsimnek a kiszolgáló embere volt, aki nem hagyta azt, hogy a társadalom nagy része hiteles információkat és valós tényeket kapjon arról a történelemről, amit az ország megért. Sajnos - és erre fel kell hívjam a figyelmét, képviselő úr - nem volt mindenkinek édesapja és nem volt mindenkinek nagyapja, akitől tanuljon, pontosan ennek a rendszernek köszönhetően, mert voltak, akiket kivégeztek, és voltak olyanok, akiket elüldöztek ebből az országból. Tehát nem lehet csak arra építeni, hogy majd otthonról szerzett információk alapján mindenki képbe kerül, és megtudja, mi az a valóság.

Elég szomorú, ha egy állampárt hazugságokra építi a saját uralmát, és nyilvánvalóan megtéveszt tízmillió magyar embert, és megpróbálja velük másképp megtaníttatni azt a történelmet, amit sokan, például Gógl Árpád képviselőtársam is és még az idősebb generáció át tudtak élni. De nálunk, a mi családunkban is, sajnos nem élnek azok az emberek, akik ezeket az információkat és ezeket a valós tényeket átadhatták volna.

Tehát én nem söpörném le az ön helyében ilyen laza kézmozdulattal ezeket a tényeket az asztalról. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra Gőgös Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Nagyon nagy érdeklődéssel hallgatom ezt a vitát. Ugyan én azok közé tartozom, akit különösebben zavar, hogy folyamatosan a múltról beszélünk ebben az országban, de természetesen megértem, mert az a véleményem, hogy aki nem 1990 után született, annak mindenkinek volt népköztársasági múltja, vagy ha nem volt, akkor a mai technika mellett bármikor lehet neki ilyet csinálni. Tehát azt hiszem, hogy ez egy eléggé érdekes történet.

Az is elgondolkodtató, és a mai vita kapcsán úgy gondolom, hogy igaza volt a Nemzetbiztonsági Hivatal első főigazgatójának, aki egy bizottsági meghallgatáson, ami '90-ben zajlott, azt nyilatkozta, hogy ezután fölhívta valaki a bizottság tagjai közül, aki nem az MSZP-nek és annak a frakciónak a tagja volt akkor, hogy te nagyon jól tudod, hogy én ki voltam, de kénytelen voltam azt mondani, amit mondtam, hogy eltereljem magamról a figyelmet.

Nem célzok természetesen senkire az ellenzék, de akár a saját sorainkból sem, de úgy gondolom, ez a vita itt már nem arról szól, amiről végül is a beterjesztők szerették volna, hogy szóljon. Arról szól, hogy itt működik egy kormány, egyelőre normálisan működik, és most minden lehetőséget ki akar használni az ellenzék arra, hogy ezt a normális működési rendet valamivel megzavarja. Meg kell nézni a közvélemény-kutatásokat: ez az egész történet az embereket, úgy, ahogy van, nem érdekli, őket az érdekli, hogy ami abban a kormányprogramban van - ami itt ma elég sokszor emlegetésre került -, megvalósul vagy nem valósul, jobban fognak-e élni, belépünk-e az Európai Unióba vagy sem.

Természetesen én is azt mondom, hogy ha már elkezdtük ezt a dolgot, akkor csináljuk végig, és akkor próbáljunk meg tiszta képet látni a múltról, csak pont amit a legelején mondtam, abból következik az, hogy nagy valószínűséggel soha nem fogunk tiszta képet látni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Normál felszólalásra Tóth Andrásnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Szeretnék áttérni az Országgyűlés asztalán lévő előterjesztés néhány szakmai kérdésében az álláspontom kifejtésére.

Az első kérdés, amely a vitában is elhangzott, hogy mi ennek a vizsgálóbizottságnak a rendeltetése, amelyet egyébként a Magyar Szocialista Párt képviselői támogatnak, és meg fognak szavazni annak érdekében, hogy létrejöhessen ez a vizsgálóbizottság. Azt gondolom, ez a vizsgálóbizottság gyors reakció kíván lenni arra... (Dr. Répássy Róbert: A Medgyessy-ügyre!) Répássy úr, meghallgattam én is önt, legyen szíves, hallgasson meg! (Dr. Répássy Róbert: Folytassa nyugodtan!) Köszönöm szépen, hogy szót adott. (Dr. Répássy Róbert: Akkor is a Medgyessy-ügyre.) Tehát szeretnék visszatérni arra a kérdésre, hogy ennek a vizsgálóbizottságnak az a rendeltetése, hogy arra a társadalmi igényre gyorsan próbáljon választ adni, hogy kormányzati körökben, és igenis megkerülhetetlen, hogy 1990. május 2-ától számítva valamennyi kormány esetében, kerüljön föltárásra, hogy kik voltak érintettek a volt III-as főcsoportfőnökség tevékenysége által. Ezt azzal együtt is mondom, hogy továbbra is állítom - és nemcsak én állítom, hanem a Magyar Országgyűlés állította -, hogy különbség van a III/III-as csoportfőnökség és általában a III-as főcsoportfőnökség megítélése között, mert ha nem lenne különbség, akkor az átvilágításról szóló 1994-es XXIII. törvény is tartalmazná az egész III-as főcsoportfőnökségre vonatkozó adatok feltárását. Ezt nem tartalmazza, tehát maga a Magyar Országgyűlés a mai napig ezt a különbségtételt fönntartja.

Szeretném azt is elmondani, hogy ez egyfajta protézis szerepű bizottság abból a szempontból, hogy nyilván mindenki tudja - hiszen Répássy képviselőtársam is idézett belőle -, egy olyan javaslat is benyújtásra került, illetve kerül az Országgyűlés elé, amely a kérdést hosszú távon rendezni kívánja. Tehát azok a kezdeményezések, amelyek arra irányulnak, hogy ez a vizsgálóbizottság tevékenységét illetően bővüljön, azért nem helytállóak, mert azt a feladatot a törvény által elfogadásra kerülő majdani bizottság feladatává kívánjuk tenni, amely valóban széles körben a közélet valamennyi szereplőjére kiterjesztve kívánja tényszerűen bemutatni, hogy a III-as főcsoportfőnökség tevékenysége által kik voltak érintettek. Tehát ennek alapján minden olyan kiterjesztési szándékot, amely akár időben vagy akár az alanyi kör tekintetében ezt a vizsgálóbizottságot bővíteni kívánja, nem fogunk elfogadni, mert úgy értékelem, hogy ez nem más, mint a vizsgálóbizottság ténykedésének ellehetetlenítésére irányuló törekvés. Márpedig azt gondolom, ebben a formában ma erre nincs szükség. Tehát két lépésről van szó, a két lépést együtt kell kezelni; a vizsgálóbizottság most egy gyors választ ad a közvéleményt érdeklő és érintő kérdésekre, s ezzel szemben a magyar közvélemény egészére vonatkozóan az ügy kezelése pedig egy benyújtásra kerülő törvény keretében az ősz folyamán kerül elrendezésre.

Ezzel összefüggésben szeretném azt is elmondani, amit szintén Répássy képviselőtársam vetett föl abban a formában, hogy ha van egy átvilágító bizottság, akkor miért nem az átvilágító bizottságot bízza meg az Országgyűlés ennek az ügynek a rendezésével, és miért kíván erre egy külön vizsgálóbizottságot létrehozni. Ennek okai a következők.

 

 

(0.10)

 

Az egyik ok, mint mondottam, az, hogy az 1994-es XXIII. törvény másra vonatkozik; részben szűkebb, részben más. Ebből következően a kettő nehezen hozható össze. Másik vonatkozásban azt is szeretném elmondani, hogy a vizsgálóbizottságnak tényleg a munkamódszere, a vizsgálati módszere, az egész tevékenysége más jellegű.

Szeretném visszaidézni itt az Országgyűlés előtt, hogy egy ilyen hasonló eset a közelmúltban volt, amikor az Országgyűlés hasonló vitában, hasonló érveket figyelembe véve úgy döntött, hogy létrehoz külön vizsgálóbizottságot, ez pedig nem más volt, mint az országgyűlési képviselők vagyonvizsgálatával kapcsolatos bizottság létrehozása. Emlékeznek itt azok a képviselőtársaim, akik az előző ciklusban is az Országgyűlés tagjai voltak, hogy akkor az akkori ellenzék mondta, hogy nem kell külön vizsgálóbizottság, hiszen rendeltetésszerűen van egy mentelmi bizottság, amelynek az a feladata, hogy a vagyonvizsgálatot elvégezze, elmondtunk minden érvet azzal kapcsolatban, hogy miért nem kell külön vizsgálóbizottság, épp Répássy képviselő úr volt a legvehemensebb abban a tárgykörben (Dr. Répássy Róbert: Az más volt!), ő bizonyította, hogy szükség van külön vizsgálóbizottságra, meg is alakult a külön vizsgálóbizottság csonka formában - áldásos tevékenysége, azt gondolom, a parlament épülését nem szolgálta.

Most azért idéztem elő, Répássy úr, ezt a dolgot, mert én azt gondolom, hogy nagyon analóg a helyzet. Azért analóg a helyzet, mert ebben az esetben is van egy, nem azt mondom, hogy teljesen eltérő, de azért alapvető elemeiben eltérő törvény, és egy olyan törekvés, amellyel külön vizsgálóbizottság létrehozását kívánja a mostani kormánykoalíció elérni. Én azt hiszem, hogy ebben az esetben ugyanazokról az érvekről van szó, lehet, hogy fordítottan, ezekre az érvekre alapozva mondom, hogy ez a javaslat nem törvény- és nem alkotmányellenes.

Természetesen egyetértek azzal is, hogy néhány kérdésben valóban a benyújtott tervezetet módosítani kell, de ebben, azt gondolom, teljes az egyetértés, legalábbis addig a pontig, hogy valóban a titokhoz való hozzáférés vonatkozásában pontosan meg kell adni, hogy a bizottság az állam- és szolgálati titokról szóló törvény rendelkezése szerint milyen titokkörhöz férhet hozzá. Azt gondolom, van erre módosító indítvány benyújtva. Hasonló módon, azt gondolom, el kell rendelni azt, hogy a C típusú vizsgálattal rendelkező képviselőkből állhasson össze a bizottság, ebben sincs vita, tehát én azt hiszem, hogy ez is megoldható. És én azzal a felvetéssel is egyetértek, ha ez technikailag egyébként kivitelezhető, hogy olyan emberekből álljon a vizsgálóbizottság, akiknek az érintettsége eleve kizárható. Ez egy jó felvetés, a technikáját hozzá kellene rendelni, mert ha hozzárendelhető a technika, akkor, azt gondolom, ennek a megoldásnak az elfogadásával szemben se merülhet fel komoly kétség. És van néhány olyan kisebb jelentőségű kérdés, amelyben, azt gondolom, az MSZP részéről módosító indítvány beadására sor kerülhet.

Ha az Országgyűlés elfogadja ezt a vizsgálóbizottságot, akkor ennek a nyolc képviselőnek egy olyan leckét ad, hogy hozzávetőleges számításaim szerint körülbelül kétszáz olyan embernek a tevékenységével kapcsolatban kell viszonylag gyors menetben ténymegállapítást elérnie, hogy a törvény szövegének megfelelően azokban a szolgálatokban, illetve azokkal összefüggő tevékenységekben érintettek voltak-e. Én azt hiszem, hogy ez a vizsgálat néhány hónap alatt, tehát a kitűzött szeptember 30-ai időpontig elvégezhető, korrekt módon ez a munka elvégezhető, ez valóban más, mint az átvilágítás, ebből következően, én azt hiszem, ennek a munkának az elvégzése parlamenti vizsgálat keretei között megoldható.

A magunk részéről, ha valóban csak az a szándék, hogy ebben a formában egy lehetőséget adjunk magának az Országgyűlésnek és a közvéleménynek, hogy ezzel a tényszelettel szembe tudjon nézni, hogy az érintett kör esetében van-e érintettség és az milyen jellegű, én azt hiszem, ez a munka elvégezhető, ez segíti a tisztánlátást, ugyanakkor valóban nem helyettesíti azt a szándékot, amelyet a törvény kíván megfogalmazni, és a törvény elfogadásával kívánunk elérni. Én azt hiszem, hogy ennek megfelelően, ha a két ügy eltérő kezelésmódját és ebből következően a két döntés szétválasztását meg tudjuk oldani, akkor jó szolgálatot teszünk, és akkor, azt gondolom, indulatok nélkül egy nagyon fontos kérdésben tisztán vagy legalábbis tisztábban látunk a mainál.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra Szabó Istvánnak, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének megadom a szót.

 

SZABÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Bár én még Tóth András képviselőtársam rendes felszólalása előtt nyomtam a kétpercest, ezért bizonyos értelemben hátralépek a vita menetében, de más vonatkozásban viszont nem bánom, hogy Tóth András után kaptam szót.

Én ott szeretném folytatni, ahol Bánki Erik képviselőtársam Géczi József Alajos kétpercesére reagálva az előző kétpercesét befejezte. Géczi József Alajos képviselőtársunk dicsérte a társadalom ítélőképességét, amellyel bölcsen, békésen ítélte meg a rendszerváltás körülményeit és az akkori helyzetet. Én úgy gondolom, hogy alapvetően minden korban minden társadalom a saját maga és családja békés, nyugodt gyarapodását tartja a legfontosabbnak, de azt is le kell szögezni, hogy minden társadalom csak arról tud képet alkotni, amelyről ismeretei vannak, és csak akkor tud tiszta képet alkotni, ha valamiről olyan ismeretei vannak, amelyek teljes mélységében, összefüggéseiben feltárják a tényeket.

Éppen ezért nagyon fontos az, hogy ne odadobjunk valamit a polgároknak, hanem teljes összefüggéseiben tárjuk fel a tényeket, és éppen ezért nem értek egyet Tóth András képviselőtársamnak azon véleményével, amelyben ő úgy ítéli meg, hogy a Bőhm-Zwack-javaslat bármiféle kiegészítése azt a célt szolgálja, hogy ellehetetlenüljön az ő javaslatuknak a célja. Pontosan azt a célt szolgálják a kiegészítések, hogy teljes összefüggéseiben és teljes mélységében szerezhessenek információt a polgárok ezekről a kérdésekről.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Normál hozzászólásra Horváth Jánosnak, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A számos felszólalás, aminek tanúi, hallgatói voltunk, igen tanulságos, már csak azért is, mert sok minden témáról volt szó: történelemről, politikáról, arról, hogy kormányzás és vizsgálódás. Igen, jól van ez így, és én ezt hallgattam volna, és bár két órával ezelőtt próbáltam jelentkezni, de végül rám került a sor.

Most már, annak hallatán, amit hallottam, engedtessék meg, hogy azzal kezdjem, mivel történelem volt itt, hogy történelemről tanúskodni - én vagyok itt ebben a Házban a legrégibb képviselő. 1945-ben ott ültem, a székben ült a házelnök Varga Béla és Kéthly Anna, és aztán - hogy mondjam tovább? - a forradalom, sőt már az előtt, 1944-ben voltam én ebben a parlamentben, a Gestapo börtönében, mert a Gestapo diákellenes mozgalom kapcsán lefogott, és ott tartottak. Aztán újra itt vagyok megint az Országgyűlésben.

Engedtessék meg, hogy ennek a témának a kapcsán, amit itt hallunk, mondjam azt, tisztelt Ház, tisztelt képviselőtársaim, hogy megmenekülnénk mindettől a lelkiismeret-vizsgálattól és -kereséstől, ha Medgyessy Péter miniszterelnök úr lemondana. Miért? Azért, mert olyan szerepben van, ami kontraverzális.

Tisztelt Ház! Ha engem ki tetszenek jelölni, hogy egy Kodály-kórusban énekeljek, le fogok mondani. Vagy ha azt mondják, hogy operáld meg, Horváth doktor, valakinek a szívét, nem fogom megoperálni, pedig négy doktorátusom van, de egyik se medicinából. Tehát az, hogy ki milyen szerepre vállalkozik és adódott, az nagyon érdekes dolog.

 

 

(0.20)

 

De miért van bármelyikünk predesztinálva arra a szerepre, hogy élete végéig azt csinálja, amiben van? Ezt a hercegek, bárók és grófok szokták, mert beleszülettek, és őket csak valamiféle különleges módon lehetett eltávolítani onnan.

Azt szeretném gondolni, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök úr, látva azt, ami az országban történik, azt gondolja, hogy bár ő egy értékes ember, sok jó tulajdonsága van, de ha mérleget von ő maga, akkor annyi minden van a teher oldalon, összevetve azzal, ami az előny oldalon van, hogy jót tesz az ország közéletének, hírünknek a világban, ha átadja a helyét másnak. Van ebben az országban legalább száz, talán ezer ember, aki annyira képes miniszterelnök lenni, mint ő. Persze, ő egy nagyon tehetséges ember, de nincs monopóliuma a tehetségben és az elhivatottságban. Lehet, tisztelt Ház, hogy nem illik ilyet mondani, de úgy érzem, hogy az etika, a pragmatikus kormányzás nevében kell ezt mondanom.

Az, amit képviselőtársaim mondtak, különösen akik többször szóltak, Wiener, Répássy, Lezsák, Bőhm képviselő urak és mások, felelősséggel és jól - összeállnak azok az elemek. De mivé állnak össze? Tisztelt Ház! Azzá állnak össze, hogy tovább fogjuk vizsgálni a lelkiismeretünket és a társadalmat. És akkor olyanokat mondunk egymásnak, hogy a társadalom, a magyar nép érett vagy nem érett. Tessék elhinni, hogy a magyar nép nagyon érett! Az, hogy a közvélemény-kutatók mit jelentenek, nem szükségképpen megbízható mértéke ennek. Én tanúja voltam 1945-ben, amikor szovjet megszállás alatt a magyar nép választásokat tartott, 93 százalékban elment szavazni - tetszik hallani, 93 százalékban! - és abból 87 százaléka polgári életformára szavazott. Aztán jött a fordulat éve meg sok minden, a forradalom. A magyar nép tudja, mi történik. Nem jó az, ha úgy lebecsüljük, hogy mi vagyunk a tudomány, a bölcsesség és a jóság monopolistái.

Ha a miniszterelnök úr valóban szolgálatot kívánna tenni az országnak, az optimális szolgálatot, hiszen lehet félig jól szolgálni, háromnegyed részben is, akkor a békességcsináló szerepét igényelné. Úgy lenne ebben az országban békesség, ha valaki más lenne a miniszterelnök. Ebből rá semmi árnyék nem vetődik annál több, mint ami eddig van, sőt elképzelhető, én azt képzelem, hogy az az árnyék, amelyik most vetődik rá, az is elszáll, mert lényegtelenné válik, mert kiderül, hogy van még száz vagy háromszáz vagy háromezer olyan ember, aki az ügynöktörvény vagy a három per valamennyi révén valahogy megérintődik, és akkor annak a soknak egyike lesz Medgyessy Péter. Tehát nem lesz jobban kompromittált, nem lesz több árnyék, felhő rajta.

A rendkívül tehetséges Medgyessy Péter, aki a pénzügyeknek, a bankvilágnak olyan talentuma, előtte a világ, nagy dolgokat csinálhat a saját érdekében és az ország, a társadalom érdekében. Hölgyeim és Uraim! Képviselőtársaim! Nem az a logikus és tisztességes dolog, hogy ott csináljuk a dolgunkat, ahol a legjobbak vagyunk? Gógl Árpád képviselő úr a maga orvostudományával nem fog elmenni olyan helyre, ami nem az orvostudomány területe. És így tovább, mindannyiunkat példának hozhatnánk. Szeretném, ha ezt látnánk Medgyessy Péter képviselő úr, miniszterelnök úr esetében. És akkor nem lesz szükség mindarra a komplikációra, hogy vizsgálóbizottságok, kik vizsgálnak, ki kvalifikált, bíró-e, vagy nem bíró és hogyan. Hölgyeim és Uraim! Egek ura, sose lehet abból vagy nagyon nehezen lehet abból megnyugtató megoldásokat kihozni.

A szimbólumok, tisztelt Ház, fontosak. Ne becsüljük le azt, hogy látja a világ önmagát, hogy látjuk mi magunkat, és hogy látja Medgyessy Péter önmagát és mások, akik őt szemlélik, jó barátai, jóakarói - én is jóakarója vagyok. De ha nem jó helyen vagyok... Ha azt kívánom, olyan helyen legyen, amire ő nem a legjobb, akkor a jóakaratom nem sokat ér, sőt negatívvá változik. Akkor túljutunk azon, tisztelt Ház, hogy a torzított történelemtudata ennek a népnek, ennek az országnak, ami ránk maradt '45 után - mert a Rákosi Mátyás- és a Kádár János-korabeli történelemtanítás nem kívánta, hogy az ország tudja, hogy milyen erényei és értékei vannak és bátorsága, bölcsessége.

Ilyen ködben kívánunk mi most további ködösítést végrehajtani és elfogadni? Tessék elhinni azt, hogy van arra lehetőség, hogy így gondolkozzunk a témáról.

Azt hiszem, a parlamenti procedúra nem teszi lehetővé, de még ha lehetővé tenné se terjesztenék be javaslatot, én inkább megosztom igen tisztelt képviselőtársaimmal, akik itt ülnek és akik figyelnek bennünket, ezt a gondolatot. Gondolkozzunk hangosan vagy magunkban, és lássuk, akik képesek vagyunk, akiknek ez a hajlandóságunk, hogy itt békességcsinálásról van szó, ennek az országnak arra van szüksége. Akkor lehet szó azokról az óriási feladatokról, amelyek előttünk vannak, a száznapos programról meg a négyévesről meg az európai integrációról, meg tizenöt év alatt felzárkózni Európához, mindenről... - de ha fékeket és kölöncöket akasztunk a nyakunkba vagy engedjük, hogy kölöncöket és koloncokat akasszanak a nyakunkba, akkor önmagunknak ártunk. Nem kívánjuk mi ezt!

Képviselőtársaim, engedtessék meg, hogy ne érezzem rosszul magam azért, hogy ezt mondtam, mert lehet, hogy majd valaki azt mondja, hogy miért kellett ennek a Horváth Jánosnak ezt kimondani, de nem tehettem, hogy ne mondjam ki, mert tessék elhinni, a szeretet, az őszinteség, a bölcsesség az, ami ezt mondatja. Néha nem kimondani valamit nagyobb bűn, mint kimondani.

Köszönöm a meghallgatást. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces hozzászólásra megadom a szót Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Horváth János képviselőtársam iránti nagy-nagy tisztelettel mondom, teljesen egyetértek abban vele, hogy mindenki ott tegye a dolgát, ahol a legjobban a tudja. Sajnos, vannak bizonyos posztok, ahol bizonyos objektív kritériumok alapján megállapítják, más posztokon meg ezt demokratikusan eldöntik, ezért nem szokás demokratikusan orvosokat választani, ezzel szemben nem szokás miniszterelnököket kiképezni. Ez valahogy így alakult, hogy vannak dolgok, amelyekről nem előre próbáljuk megmondani, hogy ki fog hozzá érteni, hanem megválasztunk valakit, és ha úgy látjuk, hogy nem ért hozzá, akkor majd elcsapjuk.

Úgy látom, legalább a közvélemény-kutatási eredményekből, hogy a magyar társadalom úgy látja, Medgyessy Péter jól ért ahhoz, amit csinál. Medgyessy Péter körülnézett az országban, úgy látta, hogy nincs békétlenség, ha van békétlenség, azt legfeljebb azok keltik, akik még mindig nem képesek belenyugodni abba, hogy az egyik oldal 400 ezerrel több szavazatot kapott áprilisban, mint a másik. Medgyessy Péter azt látja, hogy a magyar lakosság 66 százaléka úgy gondolja, hogy neki nem kellene lemondani, és csak 21 vagy hány százaléka gondolja úgy, hogy le kellene.

 

 

(0.30)

 

 

Vagyis még a magukat polgárinak nevező pártokra szavazó választópolgárok jelentős része sem gondolja úgy, hogy neki le kellene mondania emiatt. Medgyessy Péter körülnézett Európában, és azt tapasztalta, hogy ebből a kipattant műbotrányból őrá és Magyarországra nézve semmiféle különösebb kár nem hárult. Őt továbbra is meghívták, és megbecsült tagjuknak tekintik az európai kormányfők, illetve államfők, hol melyik a meghatározó.

Tehát Medgyessy Péter úgy látta, hogy nincs ügy, csak ügyet szeretnének egyesek csinálni, vagyis Medgyessy Péter úgy gondolta, hogy nincs miért lemondania. Megjegyzem, én is így gondolom, hogy nincs miért lemondania, de ha netán mégis van miért lemondania, azt majd a következő napirendi pontban megszavazandó bizottságnak kell megállapítania.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces felszólalásra megadom a szót Gógl Árpádnak, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének.

 

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): A két hozzászólás miatt szólok, mert igenis miniszterelnökké lesz valaki, és valahol szerves fejlődés egy politikai pályafutás. De ha nagyobb ívben nézek, Kéthly Anna nevét említette Horváth János képviselő úr, és ami engem picit megoszt, az az, hogy két íve van a magyar munkásmozgalomnak, van egy kominternes mozgalma, amiből politikai bizottsági tagok és központi bizottsági tagok a Kádár-érából vannak a parlamentben, és valahol rejtőzködően, de talán még a társadalomban jelen vannak Kéthly Anna követői.

Ezen is elgondolkoznék a túloldalon, hogy vajon az igazi magyar munkásmozgalom íve Frankel Leótól indíttatva - valóban ez a csúcsa? Ez a csúcsa? Medgyessy Péter, az csúcsa a munkásmozgalmi ívnek? Vajon jól van ez így? Hát nincs jól így, kérem! (Közbeszólás az MSZP soraiból.) Azt hiszem, uraim, végtelenül szomorú, amikor egy országos lista első tíz helyén a Kádár-éra központi bizottsági tagjai és politikai bizottságai 50 százalékban helyet kaptak. Ez valahol azt jelentette számomra, hogyan képződik ki egy miniszterelnök. Úgy képződik, hogy egy jó politikai iskolában nő fel. Félek, hogy Medgyessy nem jó politikai iskolában nőtt fel. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Normál felszólalásra megadom a szót Demeter Ervin képviselő úrnak, a Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről. Parancsoljon, öné a szó!

 

DEMETER ERVIN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Ha nem tudod megakadályozni, állj az élére - tartja az egykori "bölcselet". Egészen biztos, hogy ez az elv vezérelhette a H/434. számú országgyűlési határozat benyújtóit, amikor az állambiztonsági tevékenységben való részvétel tényeit és körülményeit vizsgáló bizottságra tettek javaslatot, hiszen ahhoz, hogy a problémával érdemben foglalkozzunk, érdemes megnéznünk és végiggondolnunk, hogy tulajdonképpen mi is a probléma, mi vár megoldásra. Érdemes végiggondolnunk, hogy milyen javaslatok születtek eddig, és ezeknek mi lett a sorsuk, mit tartalmaz tulajdonképpen az előttünk fekvő javaslat, és természetesen az is nagyon érdekes benne, hogy mit nem. Végül engedjék meg, hogy majd néhány szóval arról beszéljek, a kisebbségben lévő képviselők véleménye szerint mi a megoldás.

A fő problémát az jelenti, hogy tizenkét évvel a rendszerváltozás után Magyarország miniszterelnökéről kiderült, hogy nem más, mint a diktatúra politikai rendőrségének szigorúan titkos, szt-állományú munkatársa volt, és múltjának ezt a fekete foltját igenis, tisztelt képviselő úr, a fekete foltját, egész sokáig tagadta, majd amikor a vitathatatlan tényekkel szembesült, azt beismerte, és újabb halandzsázásokba kezdett, csacska szocialista James Bond-sztorikat kezdett elővenni, amelyek természetesen egy-két nap után szintén köddé feslettek.

Önök nagy előszeretettel állítják és maga Medgyessy Péter is, hogy az ország érdekében cselekedett. A biztonsági szolgálatoknak valóban az a dolguk - a demokráciában lévő biztonsági szolgálatoknak -, hogy az ország szuverenitásán őrködjenek. Nem ezt tette Medgyessy Péter, Medgyessy Péter egy diktatúra biztonsági szolgálatának volt a tagja. Nem az ország szuverenitásáért tevékenykedett, hanem azért, hogy a szovjet birodalom fennmaradjon, és véletlenül se lehessen Magyarország szuverén; ezért az az állítás, hogy Magyarország érdekében tevékenykedett, nem állja meg a helyét.

Sokszor mondják, hogy titkokat őrzött, és ezért volt ő szt-tiszt. Ugye, önök sem gondolják komolyan, hogy mindenki, aki államtitokhoz hozzájutott, szt-tiszt volt? Ha ezt gondolják, nagyon naivak, ez nem így volt annak idején.

Medgyessy Péter mindezek után mind emberileg, mind erkölcsileg megbukott, és ezek után egyértelműen következik politikai bukása is, itt csak az idő a kérdéses. Úgy gondolom, hogy nem Medgyessy Péter és nem a Szocialista Párt, hanem az ország érdekét szolgálná az, ha ő lemondana.

Az a fő probléma, hogy kezelik a hatályos törvények a hasonló eseteket, van jelenleg egy több mint hat éve elfogadott törvény, a Szocialista Párt által előterjesztett és elfogadott törvény, amely kimondja, hogy mit tekintünk nemkívánatosnak egy demokratikus közéletben, melyek azok a tevékenységek, és melyek azok a feladatkörök, amivel ez összeférhetetlennek ítéltetik. Ezt az úgynevezett ügynöktörvény tartalmazza, csak az a nagy probléma, hogy önök, tisztelt szocialista képviselő urak, nem tartják be ennek az ügynöktörvénynek a rendelkezéseit.

Ez a törvény rendelkezik arról, hogy mi az a tevékenység, amely nemkívánatos, és ezek után felszólítja azokat a képviselőket, akik a törvény hatálya alá eső tevékenységet végeztek, hogy mondjanak le. Ezt néhányan egy vállrándítással, néhányan egy "na és?"-sel intézik el, de egyértelműen kiderült mindannyiunk számára, hogy ez a törvény nem elégséges, ez a törvény nem oldja meg azt a problémát, hogy a jövőben ne kerüljünk olyan helyzetbe, hogy Magyarország miniszterelnöke egy diktatúra politikai rendőrségének az szt-tisztje lehessen.

Milyen javaslatok születtek eddig... (Zaj az MSZP soraiban.), milyen javaslatok születtek eddig a probléma megoldására? A Fidesz és a Magyar Demokrata Fórum az ügynöktörvény módosítására készített egy javaslatot, erre később még kitérek, valamint T/412. számon és T/395. számon készült képviselői indítvány, amit Medgyessy Péter és több képviselő írt alá, amelyben mindenféleképpen tetten érhetők az önök érdemi szándékai, ezért néhány szót megérdemelnek.

Az egyik törvényjavaslat a közéleti szerepet betöltő személyek állambiztonsági múltjának a nyilvánosságra hozásáról szól, ami tulajdonképpen gyökeresen különbözik a jelenlegi törvényi szabályozástól. Az átvilágító bírák helyett a javaslat a Miniszterelnöki Hivatalban felállítandó, nyugodtan mondhatom, laikus bizottságot tekinti az ügy elbírálására alkalmasnak. Egy kicsit a népbírósághoz hasonlít az az eljárás, amit önök ebben követnek.

Ez a javaslat már összecseng az előttünk lévő javaslattal is, szűkíti azoknak a tevékenységeknek a körét, amelyeket eddig közösen elítéltünk, és egy demokratikus társadalomban nemkívánatosnak tartottak. Ez nevezetesen az 1956-57-ben a karhatalomban szolgálatot teljesítés ténye, illetve hogy betöltöttek-e olyan politikai tisztséget, amelyek alapján az ügynökök jelentéseit kapták, az ügynökök az ő érdekük, az ő informálásuk érdekében dolgoztak.

A másik törvényjavaslat pedig a nyilvánosság szándékával vagy meghirdetett szándékával egy úgymond, állambiztonsági szolgálatok történeti levéltárát kívánja létrehozni, mondván, irategyesítésre van szükség. Csak a dologgal az a probléma, hogy létezik ma már egy szaklevéltár, létezik egy olyan Történeti Hivatal, amely az irategyesítést megvalósította. Ennek a javaslatnak nem más a célja, mint hogy a Történeti Hivatalt megszüntesse, egy ugyanolyat a kormány alárendeltségébe hozzon a parlament helyett.

Remélem, hogy a meglévő javaslat helyett készülő, a híradásokban szereplő, ugyanakkor az Országgyűléshez benyújtott törvények között nem szereplő javaslatban eltérnek ezektől a szándékoktól, addig azonban még ettől eltérő javaslatuk nincs, érdemben vitatkozni csupán erről tudunk.

Mit is tartalmaz a két szabad demokrata képviselő által előterjesztett javaslat?

 

 

(0.40)

 

Hasonló az átvilágítási törvényhez, csak ugyanakkor kizárólag a kormány tagjaira szűkíti az átvilágítandó tevékenységek körét. Bizonyára érdemes lenne meghallgatni a tisztelt előterjesztőt, hogy miért hagyta ki ebből a körből, mondjuk, a képviselőket, miért hagyta ki ebből a jelentősebb közjogi méltóságokat, mondjuk, a köztársasági elnököt, a Legfelsőbb Bíróság elnökét. Ugye, nem gondolják komolyan, és nem akarják velünk elhitetni, hogy nem lebecsülve, mondjuk, a Környezetvédelmi Minisztérium politikai államtitkárát, nagyobb hatása van a társadalmi közéletre, mint a köztársaság elnökének.

Amint említettem, a Medgyessy Péter által jegyzett javaslatban is olvasható, szűkítik azokat a tevékenységeket, amelyeket átvilágítanak, így a karhatalmi múlt és az ügynökök munkájának élvezése kikerült ebből a körből, és nagyon lényeges különbség a hatályos törvényhez képest, hogy az eljárást is megváltoztatják. Míg jelenleg az eljárást egy olyan testület végzi, amely az államigazgatási eljárás szabályai szerint előre meghatározott törvényi szabályok szerint működik jogorvoslati lehetőségekkel, addig önök egy parlamenti bizottsághoz telepítik ezeket a jogosítványokat.

Tisztelettel szeretném felhívni a figyelmüket és az Igazságügyi Minisztérium jelen lévő képviselőinek a figyelmét is az Alkotmánybíróság azon határozatára, amelyik kereste és meghatározta annak az alkotmányos kereteit, amiben megállapítható, valakiről milyen formában, mikor mondható az, hogy együttműködött az állambiztonsági szervekkel, hiszen mindenkit megillet a jó hírnévhez való jog és az ártatlanság vélelme. Az Alkotmánybíróság ebben a határozatában kimondja, ennek a bizottságnak a működését illetően alkotmányos követelmény, hogy a bizottság az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló törvény rendelkezéseinek megfelelően járjon el, ugyanakkor arra is tételes útmutatást ad, milyen esetben mondható ki, hogy valaki együttműködött ezekkel a szolgálatokkal. Tisztelettel ajánlom ezt az Igazságügyi Minisztérium képviselőinek is a figyelmébe, mert ez komoly alkotmányossági aggályokat vet fel. Éppen ezért készítettük el Répássy Róbert képviselőtársammal azokat a módosító javaslatokat, amelyek ennek a kiküszöbölését célozzák. Ha ezeket a javaslatokat elfogadják, úgy ítélem meg, igennel tudunk az önök előterjesztésére szavazni, igennel tudunk arra szavazni, hogy ez a vizsgálóbizottság felálljon.

Tisztelettel szeretném a figyelmükbe ajánlani, amit önök is tudnak, hogy az igazi megoldást nem ez jelenti, hanem az ügynöktörvény érdemi módosítása, az ügynöktörvény olyan módosítása, amely garanciát ad arra, hogy a jövőben ne kerülhessünk olyan helyzetbe, hogy Magyarország miniszterelnöke vagy bármilyen más felelős, a törvényben meghatározott közjogi funkciót betöltő képviselője a politikai rendőrség szigorúan titkos vagy kevésbé titkos állományú tisztje legyen. Ezért tisztelettel azt kérem és javasolom önöknek, hogy fogadják el a módosító javaslatainkat, és tárgyalják meg érdemben azt a törvényjavaslatot, amelyet a Magyar Demokrata Fórum és a Fidesz az ügynöktörvény módosítására a jövőbeni veszélyek elkerülésére terjesztett be.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr, a felszólalását. Kettőperces felszólalásra Szabó Zoltánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének megadom a szót.

 

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Demeter képviselő úr szemlátomást azt az iskolát vallja, ha valamit elégszer elmondunk, akkor előbb-utóbb majd csak elhiszik. Mindez, amit most a felszólalásában - hogy stílszerű legyek, dezinformációt - előadott, már a déli sajtótájékoztatóján is elmondta, de attól, hogy most újra elmondta, nem lett inkább igaz.

Az ügynöktörvény semmiféle összeférhetetlenséget nem állapít meg. Az ügynöktörvény nem mondja ki azt, hogy ki nemkívánatos a magyar közéletben. Az ügynöktörvény senkit nem kötelez lemondásra. Az ügynöktörvény egyáltalán senki mást nem kötelez semmire, mint az átvilágító bírákat, akiket arra kötelezi, hogy amennyiben valakit érintettnek találnak, azt szólítsák fel a lemondásra, és amennyiben az illető nem mond le, akkor hozzák nyilvánosságra az érintettség tényét.

Következésképpen nem arról van szó, hogy itt valaki nem tartja be a törvényt, tisztelt képviselő úr, mert a törvény nem mondja azt, hogy neki mit kellene csinálnia. Arról van szó, hogy valaki vagy vállalja azt a konzekvenciát, hogy nyilvánosságra kerül róla az, amit már úgyis tudnak, vagy nem vállalja és akkor lemond. Ez az ügynöktörvény filozófiája, amit 1994-ben és azután a módosítás után még egyszer elfogadott a magyar parlament. Semmi köze ahhoz, hogy valaki, engedelmeskedve az átvilágító bírák felszólításának, lemond vagy nem mond le. Ilyet az ügynöktörvény egyetlen passzusa sem állít, hogy bárkinek kötelessége volna lemondani. Nem - mint sok más esetben - szankció hiányáról van szó, hanem arról, hogy ilyenre senkit nem kötelez az ügynöktörvény.

Hasonlóképpen azt gondolom, arra, hogy valaki a III-as főcsoportfőnökséghez tartozás múltjával ne lehessen Magyarországon közéleti szereplő, nem kell garancia. Egyetlen dologra kell garancia: úgy lehessen közéleti szereplő, hogy ez a nyilvánosság számára ismert.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra Demeter Ervinnek, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőjének megadom a szót.

DEMETER ERVIN (Fidesz): Tisztelt Képviselő Úr! Az úgynevezett ügynöktörvény felsorolja azokat a tevékenységeket, mint mondottam önnek, amelyekbe a III/III-as csoportfőnökséggel való együttműködés, az ügynöki tevékenység, a karhatalmi tevékenység, a jelentések olvasása, a nyilaskeresztes párt tagsága tartozik, amit szankcionál az ügynöktörvény. Az ügynöktörvény azzal szankcionálja - és ez a javaslat lényege -, hogy lemondásra szólítja fel. Azért csak lemondásra szólítja fel, mert úgy ítélték meg, hogy ez az egyetlen lehetőség arra, hogy alkotmányos keretek között kerüljön szankcionálásra, de a törvény lemondásra szólítja fel; a törvény követelményeinek nem tesz eleget az, aki lemond. Ilyen felszólítást kapott többek között Medgyessy Péter, Horn Gyula, Csehák Judit és sokan mások.

Tehát ebből az a konklúzió, hogy a törvénynek ez a szankciója nem elégséges, és azért kell kimondani az összeférhetetlenséget, hogy valamilyen formában elérjük, hogy ilyen emberek ne szerepelhessenek a közéletben. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem, kíván-e még valaki felszólalni ebben a vitában. (Nincs jelzés.) Úgy látom, nem. Mivel több felszólaló nem jelentkezett, megkérdezem Bőhm András képviselő urat, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Úgy látom, hogy nem.

Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Az Országgyűlés elfogadta a házbizottságnak a Házszabálytól való eltérésre tett indítványát, ezért részletes vitára bocsátásról most nem határozunk. Felkérem az ügyrendi bizottságot, hogy a benyújtott módosító javaslatokat olyan időpontban tárgyalja meg, hogy a részletes vitához benyújtott ajánlást a képviselők időben megkaphassák.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik... (Demeter Ervin: Ma...) Ma. Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a miniszterelnök titkosszolgálatokkal összefüggő tevékenységének és múltjának tényeit és következményeit vizsgáló bizottság felállításáról szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitája a lezárásig. Dr. Dávid Ibolya és dr. Balsai István, a Magyar Demokrata Fórum képviselőinek önálló indítványát a H/408. számon kapták kézhez képviselőtársaim.

Megadom a szót Balsai István képviselő úrnak, a napirendi pont előadójának. Parancsoljon, öné a szó.

 




Felszólalások:   237-537   537-674   674-726      Ülésnap adatai