Készült: 2024.09.25.19:35:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.), 44. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! 2020-ban egy új szakasz kezdődött mindannyiunk számára. Nem olyan meglepő ez a dolog, hiszen 2010-ben már álltunk egy hasonló szituációban egy jó évtizeddel ezelőtt, amikor is egy nagyon súlyos pénzügyi válságból sikerült kijuttatni Magyarországot. A mostani, 2020-2030 közötti időszak azonban egy olyan világjárvánnyal érkezett hozzánk, amiben korábbi tapasztalatunk még nincs. Nyilvánvalóan azt szeretnénk, ha minél több embert tudnánk megóvni a vírustól, minél több emberéletet tudnánk biztosítani, és ezzel párhuzamosan a magyar gazdaságban olyan élénkítő lépéseket hozni, amely lehetőséget ad arra, hogy az elmúlt tíz év sikereit megőrizzük, és Magyarország továbbra is az Európai Unió átlaga fölött tudjon teljesíteni. Tudomásul kell vennünk, hogy ebben a szituációban különleges megoldásokra, különleges eszközökre lesz szükségünk ugyanúgy, ahogy az 2010 után is történt.A koronavírus a világ minden országának nemzetgazdaságát érzékenyen érinti, ez alól értelemszerűen Magyarország sem lehet kivétel. Éppen ezért a kormány, nagyon helyesen, tíz különböző akciócsoportot hozott létre, amelyek közül az egyik a koronavírus pénzügyi akciócsoport, melyet Varga Mihály pénzügyminiszter úr vezet, a másik pedig a gazdaság újraindításáért felelős akciócsoport, melyet Bártfai-Mager Andrea miniszter asszony vezet. Ez az a két akciócsoport, amelynek közvetlen ráhatása van, és közvetlenül az a feladata, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely a magyar gazdaság jelenlegi szituációban, a lehető legjobb állapotban történő tartását tudja segíteni.

Sajnos fel kell készülnünk arra, hogy a járvány hónapokig fog tartani, ezért az intézkedéseket is úgy kell előkészíteni, hogy azok ne csak néhány hétre, néhány hónapra, hanem erre az évre nézve már olyan eredményeket hozzanak, amelyek érezhetőek lesznek a gazdasági szereplők számára is. A jövő évi, illetve az idei évi költségvetést is újra kell tervezni, sok milliárd eurónyi gazdaságélénkítő segítségnyújtásra lesz szükség, ami mindenkitől megfelelő hozzájárulást követel majd. Meg kell ugyanis oldani azt, hogy a gazdasági visszaesés ne a 2008-2009-es évekhez hasonló mértékű legyen, hanem legföljebb akkora, amellyel még mindig az európai uniós átlag dupláját tudja majd a magyar gazdaság teljesíteni. A kormány 2020-ra 3,5 százalék, illetve mínusz 0,3 százalék közötti növekedési forgatókönyvekkel számol, attól függően, hogy a koronavírus világgazdaságra kifejtett hatása, annak mélysége, illetve elhúzódása milyen lesz.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

2019 tavaszán, amikor a 2020. évi költségvetést terveztük, akkor még 4 százalékos gazdasági növekedéssel kalkuláltunk, amely mind a jegybank, mind a pénzügyi elemzők szerint egyébként egy reális tervezés volt. A költségvetésben 1 százalékos hiánnyal és 1 százalékos, nagyjából 490 milliárd forint nagyságrendű tartalékkal számoltunk. A tartalékból az elmúlt hetekben már költöttünk, de még így is van egy jelentős összeg, amely arra áll rendelkezésre, hogy akár a vis maior esetekben is segítséget tudjunk nyújtani.

Ha azonban a válság nagyon mély, nagyon sok ágazatot érintő lesz, akkor elképzelhető, hogy még ez a tartalék is kevésnek bizonyul majd. Már láthatók a koronavírus-járvány gazdasági hatásai, hiszen a szállodaiparban 50 százalék fölötti visszaesés van, de emellett nagyon súlyosan érinti a vendéglátás és egyéb szolgáltatások körét is. Azokat a lépéseket kell mérlegelni, amelyek hozzá tudnak segíteni ahhoz, hogy a változó világban stabilizálni tudjuk a gazdasági növekedést. A cél az, hogy Magyarország 2030-ra az Európai Unió fejlettségének 85-90 százalékát el tudja érni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Végezetül pedig szeretném biztosítani önöket arról, hogy a Fidesz-frakció minden támogatást megad a kormánynak a következő hetekben, hónapokban annak érdekében, hogy a lehető legjobb gazdaságpolitikai lépéseket és intézkedéseket tudjuk meghozni, megvédjük azokat a gazdasági eredményeket, amelyeket közösen értünk el az elmúlt tíz év során. Arra is felkészültünk, hogy szükség esetén egyedi beavatkozással segítsük a gazdaság szereplőit. Azt szeretnénk, hogy az idén is a fogyasztás, a bérkiáramlás, valamint a tőkebeáramlás húzza a magyar gazdaságot.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mi készek vagyunk az együttműködésre. Ebben a nagyon nehéz helyzetben arra kell törekednünk, hogy politikai hovatartozástól és pártállástól függetlenül egy kérdés lebegjen a szemünk előtt: hogyan tudjuk megvédeni Magyarországot, hogyan tudjuk megvédeni a magyar embereket. Most valóban a lehető legszélesebb körű nemzeti együttműködésre van szükségünk. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

(13.30)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai