Készült: 2024.09.21.02:42:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

311. ülésnap (2013.10.15.), 92. felszólalás
Felszólaló Dr. Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:42


Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZOMBA SÁNDOR nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány fogyasztóvédelmi politikájának hangsúlyos eleme a kiszolgáltatott fogyasztói rétegek helyzetének javítása. E célkitűzés a fogyasztóvédelmi törvény 2012 tavaszán elfogadott módosításával részben már teljesült, azonban a kormány újabb törvénymódosítást készített elő a fogyasztói jogok további megerősítése érdekében.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat több oldalról körülbástyázza a fogyasztói jogokat. Egyfelől végleg betiltaná a nehéz anyagi helyzetben lévő, nem hitelképes fogyasztók megtévesztéséből hasznot húzó fogyasztói csoportok létrehozását, másfelől erőteljesebb hatósági fellépést írna elő az időskoruk vagy fogyatékosságuk miatt kiszolgáltatott fogyasztókkal szembeni jogsértések miatt, mindemellett a közszolgáltatók telefonos ügyfélszolgálatai részéről ma még tapasztalható várakoztatásnak is véget vetne.

Engedjék meg, hogy röviden megvilágítsam, milyen megfontolások vezették a kormányt e módosítások előkészítésekor. A törvényjavaslat évtizedes adósságot törleszt az újabb fogyasztói csoportok vagy más néven: vásárlói klubok létrehozására irányuló általános tilalom megteremtésével. A fogyasztói csoportok jellemzően azokat a fogyasztókat célozzák, akik rendszeres jövedelem vagy fedezetül szolgáló ingatlan hiányában egyébként nem jutnának hitelhez. A legfőbb probléma azonban az, hogy lépten-nyomon az ingyenes napilapoktól a liftreklámokig felbukkanó hirdetéseikben a szervezők azt sugallják, hogy a csatlakozó tagok könnyen és gyorsan juthatnak kölcsönhöz. A fogyasztók azonban ebben a konstrukcióban sem jutnak készpénzhez, kölcsönhöz, csupán vásárlói joghoz, és arra is akár 10-15 évet kell várniuk, de ez az esetek nagy részében a szerződés megkötése előtt nem derül ki számukra.

A fogyasztóvédelmi törvény már 2012. január 1-jétől kimondta, hogy új fogyasztói csoport 2014. január 1-jéig nem hozható létre. E moratórium időszaka alatt a gyakorlat az erőteljes társadalmi és hatósági figyelem ellenére nem változott pozitív irányban. Ezért a további visszaélések megakadályozása érdekében a törvényjavaslat a fogyasztói csoportok létrehozására vonatkozó tilalom fenntartására tesz javaslatot.

A törvényjavaslat a már létrejött fogyasztói csoportokba beszervezett fogyasztók védelmében is tartalmaz rendelkezéseket. Így csak kivételesen, a kieső tagok helyére tenné lehetővé az új fogyasztó beszervezését, és tiltaná a nyilvános toborzásukat is. A törvényjavaslat a további részletszabályok megalkotására a kormányt hatalmazná fel. A törvényjavaslat ezáltal meg kívánja akadályozni, hogy a már létrejött fogyasztói csoportok szervezői a tilalom kijátszásával folytassák tevékenységüket. A cél a még működő fogyasztói csoportok kifuttatásával a jelenség teljes felszámolása.

A törvényjavaslat a legkiszolgáltatottabb fogyasztói rétegek védelme érdekében szigorítaná a hatósági szankciórendszert. A módosítás alapján a fogyasztóvédelmi hatóságnak már első esetben tapasztalt jogsértés esetén is bírságot kellene kiszabnia, ha a jogsértés például idősekkel vagy fogyatékossággal élőkkel szemben valósul meg. A termékbemutatókon tapasztalható, kifejezetten az idősek kárára elkövetett visszaélések jól példázzák a módosítás indokát. A főleg nyugdíjasoknak szóló termékbemutatókat szervező cégek ugyanis jelenleg az elsőre figyelmeztetés elvét kihasználva kerülik el a hatósági szigort, mivel a következő ellenőrzéskor tipikusan már új cégként végzik a tevékenységüket, így bírság helyett ismét csak figyelmezteti őket a hatóság. A jövőben azonban nem maradhat szankció nélkül, ha például a termékbemutatókon célzottan idős embereket vernek át, megtévesztő vagy agresszív eszközökkel bírva rá őket akár több százezer forintos egészségmegőrző eszközök vagy ágynemű-garnitúrák megvásárlására.

A kormány a közszolgáltatások területén a fogyasztóvédelmi törvény szabályainak módosítására tett javaslattal is erősíteni kívánja a fogyasztói jogokat. Ennek jegyében a törvényjavaslat konkretizálná a törvényben a közszolgáltatók telefonos ügyfélszolgálatai számára jelenleg is előírt ésszerű várakozási idő tartamát, és előírná, hogy biztosítsák az ügyintéző öt percen belüli bejelentkezését, véget vetve ezáltal az olykor órákig tartó várakozásnak.

A törvényjavaslat mindemellett egyéb pontokon is módosítaná a fogyasztóvédelmi szabályozást, és tartalmazza a pénzügyi jogok biztosa intézményének megszűnésével összefüggő módosításokat is.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány célja, hogy a törvénytervezet benyújtásával is kinyilvánítsa elkötelezettségét a leginkább védelemre szoruló fogyasztók jogainak további erősítésében, a fenntartható kereskedelem megvalósításában és a kisvállalkozások védelmében. Kérem, hogy a törvényjavaslatot önök is támogatni szíveskedjenek.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai