Készült: 2024.09.22.07:34:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2004.05.10.), 182. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 2:40


Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter, a napirendi pont előadója: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az Europolt az Európai Unió tagállamai 1995-ben hozták létre azzal a céllal, hogy a terrorizmus, az illegális kábítószer-kereskedelem és a nemzetközi bűnözés más súlyos formáinak leküzdése érdekében fejlesszék a tagállami bűnüldöző szervek közötti együttműködést.

Az Europol nem közös nyomozó szerv. Alapvető feladata az állandó, bizalmas és intenzív információcsere fenntartása az Europol és a tagállamok nemzeti egységei között. Az egyezmény rendelkezései alapján egyértelmű, hogy az Europol nem váltja ki a tagállami bűnüldöző szervek munkáját, hozzáférhető teszi azonban számukra a nemzetközi bűnözéssel kapcsolatos más tagállamtól, illetve az Europol saját, egyfajta összeurópai szemléletet megjelenítő elemzéseiből származó adatokat.

Az Europol-egyezmény meghatározza az Europol célkitűzéseit, feladatait, illetve rendelkezik a feladatok ellátásában kiemelt szerepet játszó nemzeti egységekről és az összekötő tisztekről. Az egyezmény függeléke tartalmazza az Europol hatáskörébe tartozó bűncselekményeket. Az egyezményt jegyzőkönyvek módosítják és egészítik ki. Így jegyzőkönyv szól az Europol, az Europol tagjainak, vezetőinek kiváltságairól, mentességeiről, az egyezménynek az Európai Közösségek Bírósága általi előzetes döntés útján történő értelmezéséről és egyéb kérdésekről is.

A teljes jogú tagként történő csatlakozás lehetősége Magyarország számára európai uniós tagságunkkal nyílt meg, hiszen az egyezményhez és jegyzőkönyveihez csak az Európai Unió tagállamai csatlakozhatnak. Az egyezmény a csatlakozási okmány benyújtását követő hónap első napjától számított három hónap elteltével lép hatályba. A Magyar Köztársaság 2004. szeptember 1-jétől válhat tehát az Europol teljes jogú tagjává. Az Europol-tagság tehát egy újabb lehetőséget teremt egy további közösségi intézmény munkájában történő aktív részvételre.

Meggyőződésem, hogy a Magyar Köztársaság állampolgárainak biztonságához, az Európai Unió állampolgárainak biztonságához nagyban hozzájárulhat egy eredményesen és jó színvonalon működő Europol. Kérem ezért a tisztelt Országgyűlést, hogy vitassa meg és fogadja el a beterjesztett javaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai