Készült: 2024.05.04.03:14:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2012.06.04.), 149. felszólalás
Felszólaló Dr. Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZOMBA SÁNDOR nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban egy nagyon fontos került elénk nemrégiben, és azt kell hogy mondjam, gyakorlatilag a szakképzési törvényt újranyitottuk, és újrakezdtük azoknak a fontos elemeknek a tárgyalását, amit az eredeti szakképzési törvény elfogadása kapcsán az ellenzék felvetett, holott önmagában itt két fontos momentumról, módosításról van szó. Az egyik: a tanulószerződés kötésének a 15 éves korhatárhoz való leszállítása. Ebben nem nagyon hallottunk különösebb vitát a parlamentben, ezzel kapcsolatban. Ez talán annak köszönhető, hogy ezt belátták az ellenzéki pártok is, hogy gyakorlatilag azzal, hogy ha megfelelő módon a tanulószerződés kritériumrendszerét lehatároljuk, és egyértelművé tesszük, hogy a vállalati tanműhelyekben nem folyhat, csak gyakorlatilag olyan képzés, amely a tanuló alapkészségeinek fejlesztésére irányul, ez a probléma kezelhető. Annál nagyobb vitát váltott ki ez az ominózus 33 százalék.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kedves Hölgyek és Urak! Azt gondolom, és többször is hangsúlyoztuk a vitában, hogy nem elsősorban azon múlik a szakképzés sikere vagy kudarca, hogy az a 33 százalék legfeljebb, legalább, tól-ig, és mit határozunk itt meg, hanem attól függ, hogy akik belépnek a szakképzéssel, megfelelő alapokkal rendelkeznek-e. Ha ez nincs meg, ha valaki nem tudja a kör kerületét kiszámolni, nyolc évig nem tudja megtanulni, kedves képviselőtársaim, az a következő három esztendőben sem fogja megtanulni. Tehát a legfontosabb az, hogy megfelelő alapkészségekkel rendelkezzen. Ehhez az alapfokú oktatásban kell érdemi változásokat, ahogy ezt az ellenzék részéről hallottuk, elérni.

Hogy megfelelő rugalmasság legyen a rendszerben, azt a módosító úgy éri el, hogy a 33 százalékot úgy rögzíti, hogy nem évente kell a 33 százalékot teljesíteni, hanem a 3 évben együttesen. Magyarul: könnyen elképzelhető, hogy a kerettanterv arról szól majd, hogy az első évfolyamon adott esetben akár 45 százalék is lehet a közismereti tárgyak aránya, másod-, harmadévben pedig ennél nyilván lényegesen kevesebb.

Kedves képviselőtársaim, főleg ellenzéki képviselőtársaim, a mostani szakképzési rendszer úgy néz ki, hogy 2+2-es, két év közismeret, két év gyakorlatilag szakma. A két év közismeret kapcsán lényegesen nagyobb óraszámban tanulnak közismeretet, tény és való, de szeretném felhívni a figyelmüket, hogy a 9. évfolyamon ilyen nagy közismeretitárgy-oktatás mellett 30-35 százaléka bukik a tanulóknak, a 10. évfolyamon pedig a 20-25 százaléka. Tehát ez azt bizonyítja, hogy nem elsősorban az a kérdés, hogy hány százalékban határozzuk meg, hanem hogy megfelelő alapok vannak-e, és ezeket az alapokat utána a középfokú intézményekben meg tudjuk-e fejelni és jó, megfelelő alapokra tudjuk-e helyezni.

(16.10)

A cégek szavaztak, hallottuk itt Sós képviselőtársamtól. Szeretném a képviselő úr figyelmét felhívni, hogy az elmúlt időszakban a tanulószerződések száma növekedett. Növekedett! Tehát ez azt jelenti, hogy a cégek igenis (Dr. Sós Tamás: A minisztériumi adat nem ezt bizonyítja!) bizalommal vannak irántunk, és a következő időszakban egész biztos, hogy ez továbbra is nőni fog.

A szintvizsgával kapcsolatban szeretném felhívni a figyelmet, hogy a szintvizsga intézménye vissza van emelve, tehát tessenek figyelni a módosításokat. Ezt a problémát kezeltük. (Gúr Nándor: Nem bemondásra megy, öreg!)

A szakképzési hozzájárulásról szóló törvénnyel kapcsolatban is tessenek figyelni majd a történéseket. A szakmacsoportonkénti bontások helyett tervezzük a szakmánkénti eltérítés lehetőségének a bevezetését, ami azt a problémát, amiről itt a vita során beszéltünk, megoldja. (Gúr Nándor: ...a felét elvettétek!)

A kerettantervek fognak gondoskodni arról, hogy az egyharmad egészen biztosan biztosítva legyen a közismeretis tárgyak tekintetében.

Összességében, tisztelt képviselőtársaim, a magam részéről jó szívvel tudom ajánlani az önök figyelmébe a szakképzési törvény módosítását. Ne termelődjenek újra Magyarországon a munkanélküliek; ne kelljen állandóan azzal foglalatoskodnunk, hogy hogyan lehet a pályakezdő fiatalok helyzetét javítani. Ma elhangzott már ezzel kapcsolatban mindenféle polemizálás. Két nagy baj van: a szakképzéssel van baj, meg a következő lépés a munkatapasztalat szerzése.

A szakképzési törvény módosításával meg fogjuk oldani, hogy ezt a fontos problémát a megfelelő szinten kezeljük. Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból. - Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Bravó!)




Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai