Készült: 2024.09.22.07:09:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2012.06.04.), 141. felszólalás
Felszólaló Dr. Sós Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÓS TAMÁS (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szeretném elmondani, miért nem lehet elfogadni ezt a benyújtott módosítást. Ha most valaki előveszi a 2011. decemberben elfogadott szakképzési törvényt, akkor láthatja, hogy a 8. § (2) bekezdésében már egy jelentős visszalépés van a korábbi, az 1993. évi törvényhez képest, hisz megfogalmazódik, hogy az időkeret legalább 33 százaléka a kerettantervben a Nemzeti alaptantervből kerüljön beemelésre. Ez már visszalépés az 1993-as időszakhoz képest, és most gyakorlatilag április 1-jén - először azt hittük, hogy áprilisi tréfa, de nem - önök benyújtottak egy olyan módosítást, hogy legfeljebb 33 százalék legyen a nemzeti alaptantervi minimum a kerettantervben.

Nem tudom, önök közül ki készített már kerettantervet, és ki határozta meg a szakképzésben, hogy mi kerüljön tanításra. Szeretnék önöknek elmondani három dolgot, azoknak a képviselőknek, akik figyelnek, és azoknak, akiket a szakképzés érdekel, hogy miért nem szabad elfogadni - három dolog miatt. Az egyik: azért nem szabad elfogadni, mert gyakorlatilag a társadalmi mobilizáció ellen tesz ez a módosítás. A második: a foglalkoztathatóságot nem segíti. Harmadrészt: a nyelvi képzést sem segíti, és a magyar szakképzésben rendkívül fontos, hogy versenyképes munkaerő legyen, mert nem csupán Magyarországon kell versenyeznie a szakmunkásnak, hanem Európában is.

Ha meg tetszenek nézni, gyakorlatilag itt egy fából vaskarika van. Azoknak, akik laikusok, és nem foglalkoztak ilyen kérdéssel, szeretném elmondani, hogy gyakorlatilag ez ma azt jelenti, hogy minden közismeretis tárgynál egyharmados arányt kell kialakítani. Gyakorlatilag, tessék csak megnézni, hogy 33 százalék, és ennyinek kell lennie, mondjuk, a különböző közismeretis aránynak. Ez szinte lehetetlen, életszerűtlen. Tudom, hogy itt gyakorlatilag önök között is egy nagy vita volt. Csak gondoljanak vissza, amikor behozták bizottság elé, és utána az oktatási bizottságban azt mondtuk pártállásra való tekintet nélkül, hogy ez elfogadhatatlan, akkor önök rögtön leemelték a plenáris ülésről, egy héttel elhalasztották, majd utána kompromisszumos módosítók alakultak ki, és gyakorlatilag azt is leverték. Most tulajdonképpen szemmel látható, hogy itt egy lobbiérdeket kiszolgáló módosító szerepel, és ez nem szolgálja a magyar szakemberképzést.

A mobilizáció kapcsán szeretnék önöknek példát mondani. Alapok nélkül gyakorlatilag nem lesz versenyképes szakmunkás Magyarországon, és gyakorlatilag csak papíron lehetőség két év múlva az érettségi; ez lehetetlen, ha a közismeretis arány nem lesz megemelve. Szeretném elmondani, hogy azt a munkát nem végezték el, amit el kellett volna végezni. Egy rugalmas, sokszínű, átjárható, egymásra épülő szakképzést kellene kialakítani. Van olyan szakma, amit adott esetben 3 év, 4 év vagy érettségire szervezett képzés keretében kellene kialakítani.

Szeretném elmondani, hogy a cégek már szavaztak, nem tudom, figyelték-e. A cégek 2 százaléka foglalkozik ma Magyarországon szakképzéssel. Én tudom, hogy bizonyos cégeknek akarnak kedvezni, de a magyar cégek már szavaztak: bizalmatlanok az önök elképzelésével szemben, és nincs meg a társadalmi támogatottság.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai