Készült: 2024.09.20.18:19:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

160. ülésnap (2016.06.07.), 99. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  99  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Mindannyian tudjuk, hogy ez a törvényjavaslat miért született és mi a célja. Annak az esztelen és törvénytelen közpénzszórásnak, ami a Magyar Nemzeti Bankban fo­lyik, véget kell vetni. Javaslatunknak három eleme van. Az első kimondja, hogy az MNB a jegybanktörvényben meghatározott feladataihoz nem kapcsolódó tevékenységet nem folytathat, illetve vagyonát ilyen tevékenység folytatására nem fordíthatja. Azt gondoljuk, ezt ki kell mondani, mert Matolcsy György úgy értelmezi a jegybanktörvényt, hogy mindent megtehet, amit az nem tilt. A második rész kötelezi a Nemzeti Bankot, hogy a nyereségének egy részét az eredménytartalékba fizesse be, amíg az el nem éri a 150 milliárd forintot. Amikor az eredménytartalék eléri a 150 milliárd forintot, akkor a nyereség teljes összegét a költségvetésbe kell befizetni. Ez a gyakorlat például a német jegybanknál. A harmadik elem megszünteti az MNB által létrehozott Pallas Athéné alapítványokat. Egyszerűen nincs rájuk szükség.

Törvényjavaslatunk kimondja továbbá, hogy az MNB csak olyan gazdasági társaságnak maradhat tulajdonosa, amely a jegybank MNB-törvényben meg­határozott alapvető feladataihoz kapcsolódó te­vé­kenységet kizárólag ebben a formában tudja ellátni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Sokszor beszéltünk már erről a témáról itt e Ház falai között. Elmondtuk a fő érveket. Az MNB tévesen értelmezi úgy, hogy mű­kincsvásárlásra, oktatási tevékenységekre, in­gat­lanvásárlásra és hasonlókra törvényi felhatalmazása van, és tévesen hoz példákat külföldről. A külföldi jegybankok ilyen irányú tevékenysége sokkal kisebb nagyságrendű, és elsősorban a bírságok jelentette kisebb forrásokat használják erre a célra. Ráadásul a külföldi bankok nyereségének jelentős része nem képződik a devizahitelesek kárára a devizahitelek piaci árfolyamon történő forintosításából. Olyan konstrukció, ami ilyen mértékű nemzeti vagyont von ki a köz ellenőrzése alól, sehol nincs. De óvok attól, hogy erre büszkék legyenek, mert a Matolcsy-alapítványok pénzköltései az elmúlt időszakban az esztelen pénzszórás, az offshore cégektől vásárolt túlárazott luxusingatlan-vásárlások, a rokonok kista­fí­rungozásának és a közpénzek magánzsebekbe tör­ténő vándoroltatásának a szimbólumává váltak. (Közbeszólások: Gyalázat! Felháborító!)

Van egy másik elem is, ami az alapítványi va­gyo­nok kezelésében eddig kevés figyelmet kapott. Ez pe­dig az, hogy az átadott vagyont milyen érték­papírokban tartják az alapítványok. Mint kiderült, nem az összes értékpapír finanszírozza a magyar államadósságot. Az MNB a Ferida Zrt.-n keresztül, amely négy MNB-alapítvány közös tulajdonában van, Tesla- és Netflix-kötvényeket vásárolt, egymillió dollárért Tesla- és félmillió dollárért Netflix vállalati kötvényeket. Ez azért érdekes, mert ez a lépés szá­mos, fennen hangoztatott elvvel szembemegy. Egy­részt tiszta spekuláció, ezen kötvényekre nincs ga­rancia. Ráadásul amerikai multinacionális cégekről van szó.

A kormány mindig azt állítja, hogy ellene van a mul­tiknak, erre megveszi a cég kötvényeit. És hogy nem életbiztosítás ezekbe a termékekbe fektetni, jól mutatja, hogy januárban például a Tesla rész­vé­nyei­nek értéke több mint 40 százalékot esett, és sok elem­ző cég már ennek a cégnek a végleges bedő­lé­sé­től is tartott. A Netflix értéke is megfeleződött akkor, ami nem csoda. Egy ilyen piacon egy céget egy új versenytárs akár egy negyedév alatt padlóra küldhet. Az elvtelenséget mutatja az is, hogy amíg a magyar kormány tűzzel-vassal irtja a megújulóenergia-fejlesztési lehetőségeket, addig a Nemzeti Bank az egyik leginnovatívabb megújuló technológiát fej­lesz­tő céggel spekulál.

Rövidre zárva: az alapítványi forrásokkal való spekulálás is azt bizonyítja, hogy a Magyar Nemzeti Bank vezetése úgy játszik, spekulál és jótékonykodik a közpénzzel, mintha az a sajátja volna, és persze ideges, ha erre figyelmeztetik. Ezért kell hát ennek a történetnek most radikálisan véget vetni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérjük, támogassák a javaslatunkat. (Taps az LMP, az MSZP és a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  99  Következő    Ülésnap adatai