Készült: 2024.05.10.19:05:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2001.10.15.), 194. felszólalás
Felszólaló Körömi Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:18


Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÖRÖMI ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A biztonság a polgári társadalom tagjai számára az egyik legfontosabb alapérték. Filozófiánk szerint a nemzet biztonsága két pilléren nyugszik, a magyar nemzet önerején, valamint az euro-atlanti integrációs, a nemzetközi együttműködésen. A polgári kormány a Magyar Honvédség reformját illetően is felvállalta a döntéshozatal és a végrehajtás megkezdésének felelősségét, mely több kormányzati cikluson átívelő feladat, s ennek részeként nyújtotta be a kormány az Országgyűlés elé a harcászati repülőerők fejlesztéséről szóló határozatijavaslat-tervezetet.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja üdvözli és támogatja a javaslatot, mely a Magyar Honvédség, azon belül a légierő régen várt és nagy jelentőségű fejlesztését alapozza meg. Nevezetesen: a kormány arra kéri a tisztelt Ház felhatalmazását, hogy nyugati típusú, a NATO követelményeit is kielégítő, többcélú harcászati repülőgépek kerüljenek bérlésre, az azok üzemeltetéséhez, alkalmazásához és fenntartásához szükséges fegyverzet, eszköz, anyag és szolgáltatás beszerzésével, illetve bérlésével együtt. Ezáltal a magyar légtér biztonságát az egyfunkciós, kiöregedett MiG-29-esek helyett új, többfunkciós, légvédelemre, felderítésre és csapásmérésre is alkalmas harci gépek garantálnák. Ezek a gépek a NATO szövetségi rendszerén belül a reánk háruló kötelezettségek teljesítésére is maximálisan alkalmasak, így teljesíthetővé válnak szövetségesi vállalásaink.

Ezt a fejlesztési szándékot a pártok egyetértése övezte, hiszen hónapok óta folyik erről a nyilvánosság előtt és a parlamenti bizottságok előtt is a vita. Ezzel a fejlesztéssel hazánk, a magyar családok és gyermekeink biztonsága tovább fokozható. Örülünk tehát annak, hogy a nemzetbiztonsági kabinet a géptípus tekintetében is megnyugtató, az ország költségvetését, teherbíró képességét messzemenően figyelembe vevő döntést hozott. Ez a körültekintés annál is inkább üdvözlendő, hiszen az ilyen típusú fejlesztések hazánknál gazdagabb országok esetében is kormányzati ciklusokon ívelnek át, és így lesz ez nálunk is.

A kiválasztott géptípusra vonatkozó további tárgyalások, pontosítások, véglegesítések folyamatban vannak, azonban a költségvetési terhek csak 2002 után fognak jelentkezni, így e tekintetben a tisztelt Háznak most nincs teendője, ezért nem is tér ki erre most a határozati javaslat. Azt is üdvözüljük, hogy 24 gép helyett a kormány védelmi rendszerként működni tudó, védelmi rendszerként definiálható, minimálisan szükséges 14 repülőgép bérléséről döntött, így is maximálisan figyelembe véve a következő kormányok mozgásterét. A géptípus kiválasztása a tekintetben is szerencsésnek mondható, hogy magában hordja az összefogás eszméjét, hiszen durva közelítéssel egyharmad részben svéd, egyharmad részben brit és egyharmad részben amerikai termékről van szó.

Tisztelt Ház! A Fidesz-Magyar Polgári Párt különösen örül annak, hogy az ország közvéleménye kedvezően fogadta a nemzetbiztonsági kabinet döntését, és teljes megnyugvás övezi azóta is a harcászati repülőgépek fejlesztésének ügyét. Bízunk abban, hogy a parlament ellenzéki pártjai is a nyugalom fenntartásában érdekeltek, és támogatni fogják ezt, az ország egészének érdekét, az ország biztonságának ügyét messze szem előtt tartó határozatijavaslat-tervezetet.

Egyetlen kérdés merülhet fel csupán: miért nem nevezi meg konkrétan a javaslat a Gripen vadászgépeket a típus nevének kimondásával? A válasz egyszerűnek is mondható: a kormány a harci gépek fejlesztésére beérkezett ajánlatok áttanulmányozása után most, azaz szeptemberben jutott el arra a pontra, hogy a nemzetbiztonsági kabinet döntésével világos és felelős szándékot fogalmazhatott meg, és a honvédelmi törvény értelmében a fejlesztési szándék végigviteléhez most kell kérni az Országgyűlés hozzájárulását.

Azonban a tisztelt Ház csupán a stratégiát képes eldönteni, a harcigéprendszer váltását képes eldönteni, de a konkrét géptípus még nem szerepelhet - és nem is szerepel - véleményünk szerint a határozati javaslatban, hiszen ezzel nem mondanánk mást, mint hogy 386 képviselő kezd el vitatkozni egy határozati javaslat okán a géptípusról, beszerzésének módjáról és minden technikai részletéről. Ez nyilvánvalóan tarthatatlan és kezelhetetlen folyamat lenne. A helyes munkamegosztás az, hogy a parlament meghozza a stratégiai döntést, amit a felelős kormány konkrét formában végrehajt, mint ahogy azt tették a Mistral rakéták beszerzése tekintetében is. Másrészt: egy ilyen, százmilliárd forint körüli szerződés megkötése előtt bármilyen konkrét adat, szám, információk szerepeltetése a határozati javaslatban nyilvánvalóan megköti a kormány kezét, gyengíti tárgyalási pozícióját, és kedvez a másik félnek.

Összefoglalva: figyelembe véve azt a társadalmi vitát, ami folyt az ügy körül az elmúlt hónapokban, figyelembe véve azt, hogy a nemzetbiztonsági kabinet döntését közvetítő politikai pártok véleményei mögött vagy az általuk elmondott vélemények sorai között az olvasható ki, hogy tulajdonképpen egyetértés van a nemzetbiztonsági kabinet döntése tekintetében, úgy gondoljuk, hogy teljes parlamenti egység övezheti ezt a határozatijavaslat-tervezetet.

 

 

(21.00)

 

Most eljött az idő, miután a kormány szándéka világos, hogy erre felhatalmazást kérjen, hogy immár a konkrét szerződéstervezeteket vizsgálhassa meg, és szükség esetén írhassa alá.

Örülünk annak, hogy mind a költségvetési, mind a biztonságpolitikai, mind pedig a szakmai szempontok megfelelő súllyal estek latba a döntés előkészítésének eddigi folyamatában, és a Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja részéről a támogatásunkat adjuk, hogy a határozatijavaslat-tervezetből elfogadott határozat szülessék.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai