Készült: 2024.09.22.19:27:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2006.12.04.), 224. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:51


Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Gyurcsány-kormányt az a szerencse érte, hogy két-, illetve négyesztendei szocialista-szabad demokrata kormányzást követően újra ők kapták a lehetőséget, hogy a következő négy esztendőben az országot vezessék és kormányozzák, illetve az ügyeit intézzék. Erre sokféle technikát ki lehet találni. Sok olyan technikát ki lehet találni, amely az alkotmányos előírásoknak és szabályoknak megfelel. És az a szerencse is érte ezt a kormányt, hogy egy olyan időszakban vezeti az országot, amikor igen jelentős európai uniós forrásokhoz juthatunk, ami a jövő szempontjából döntő és meghatározó lehet.

Miniszterelnök úrnak és kormányának számos lehetősége volt arra, hogy milyen formát válasszon ki, e források hozzáférését hogyan biztosítsák, az ellenőrzést hogyan valósítsák meg. Számos jól működő modell létezik erre. Egyet biztosan nem tehetne meg, mégis megtette: egy olyan rendszert kíván működtetni, ami a parlament alapvető jogát, az ellenőrzés jogát korlátozza. Ha az uniós források felhasználási lehetősége, illetve irányítása teljes egészében kormányzati kompetenciába kerül, akkor a Magyar Országgyűlésnek alkotmányban rögzített joga adódik arra, hogy ezeket a folyamatokat ellenőrizze, szemmel tartsa, figyeljen rájuk, és ha valami olyat tapasztal, ami szerinte nem helyénvaló, akkor ennek jelét adja. Ennek mindenféle, az alkotmányban rögzített lehetősége megvan.

Miután a kormány tett egy kísérletet arra, hogy a dolog másképpen működjék, hogy az ellenőrző funkció ne tudjon érvényesülni, teljesen helyénvaló az Országgyűlés, illetve az ellenzéki pártok reakciója egy ilyen bizottság felállítását illetően. Azt hiszem, hogy nem az eseti bizottság felállítása lesz precedensértékű, hanem a kormánynak az a gyakorlata, ahogy megpróbálta a parlament ellenőrzési hatásköre alól kivonni ezeknek a forrásoknak a felhasználását. Egy olyan paritásos eseti bizottság, amelynek a Házszabályban időhatárt szabó feltételei nincsenek, illetve a ciklus végéig üzemelhet, azt hiszem, hogy tökéletesen megfelel erre a feladatra, és el fogja látni a funkcióját. Amennyiben ezt a bizottságot az Országgyűlés létrehozza, életre hívja és működteti, akkor eleget tesz annak az alkotmányos kötelezettségének, hogy az ellenőrző funkciót betöltse.

A Magyar Demokrata Fórum ezt a kezdeményezést támogatja, és a munkájában természetesen részt fog venni.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF soraiban.)

(19.00)




Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai