Készült: 2024.09.20.22:49:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (1999.11.11.), 134. felszólalás
Felszólaló Dr. Lotz Károly (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:41


Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LOTZ KÁROLY (SZDSZ): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Négy témában szeretnék indokolni módosító javaslatokat. Az első nagy téma nagy támogatottsággal bír - éppen az elmúlt percekben hangzott el, és több mint harminc módosító indítvány érkezett -, ez a kutatás-fejlesztési támogatás. Azt hiszem, ezzel kapcsolatban röviden szólhatok, hiszen igen nagy kormánypárti-ellenzéki egyetértést élvez, mint ahogy említették, a kutatói bérezés területén óriási lemaradás van, a kutatási programok elszomorítóan alacsony támogatottsága mind azt indokolják, hogy a kormány vegye komolyan ezt a területet, és értsen egyet legalább valamelyik módosító indítvánnyal. Most már tényleg lehet válogatni a módosítók tömegéből. A magam részéről e körben kiemelt jelentőségűnek tartom az országos tudományos kutatási alapprogramok forrásainak növelését, az általam javasolt viszonylag szerény összeg is jelentős mértékben javítaná elsősorban a fiatal kutatók számára az értékes témák művelését.

A második kérdés kapcsán a képviselők már inkább talán elfeledkeztek vagy nem foglalkoztak a műszaki fejlesztés kérdésével. Itt a kormány egy elegáns mozdulatot tett, amennyiben úgy tett, mintha nagyon jelentős mértékben megnövelné a műszaki fejlesztési alapprogramok támogatottságát. Sajnos, a következő mozdulatával ezt az 1,7 milliárdos növelést áttette az Európai Unió 5. kutatási keretprogramjának támogatására, ami egy kötelezettség, amit '68-ban írtunk alá. Tehát nem az 5. kutatási keretprogram ellen vagyok, sőt óriási jelentőségű, hogy ezen a területen bent vagyunk az Európai Unióban. Nagyon fontos, valóban előmozdítja a magyar vállalatok versenyképességét, az egyetemi, akadémiai, ipari szféra végre annyira szükséges kooperációját, növeli a külföldi tőke szerepvállalási lehetőségét a hazai kutatásban. Tehát minden szépet és jót el lehet mondani az 5. kutatási keretprogramról.

De hozzá kell tenni, hogy ez nem képvisel többet, mint 4-5 százalékot a magyar kutatás-fejlesztés támogatásában, legalábbis jelenleg, később feltehetően növekedni fog. Magyarul 4-5 százalékos növekedésért elvenni a kutatási alapprogram támogatásának közel egyharmadát, egynegyedét, ez rendkívül barátságtalan lépés.

A műszaki fejlesztési alapprogram támogatására tettem javaslatot. Kérem a képviselőtársaim támogatását ennek az alapprogramnak egy olyan mértékű emelésére, amely reális lehetőséget ad legalább a magyar gazdaság számára legfontosabb témákban a műszaki fejlesztés előrehaladására.

A harmadik téma látszólag kisebb jelentőségű, de az Európai Unió annál nagyobb jelentőséget tulajdonít ennek. Ez pedig a műszaki előírások, a szabványok átvétele. Elég súlyos szavakat mond - ez egyébként összefügg általában a kutatás-fejlesztéssel, ezek bevezetésével, alkalmazásával -, idézem a néhány napja megjelent uniós véleményt Magyarországról: "Az európai szabványok magyar szabványkénti bevezetési üteme alacsony, némi fejlődés volt tapasztalható. Ez hozzávetőlegesen 45 százalékos bevezetettségi szintet jelent. Magyarországon fel kell gyorsítani a szabványok honosításának ütemét annak érdekében, hogy elérje az európai szabványok legalább 80 százalékos bevezetettségi szintjét." Kérem szépen, 45 százaléknál tartunk, és 80 százalék kell a belépésünkig. Ez sok-sok ezer szabvány nagyon komoly átvételét, honosítását jelenti. Azt hiszem, hogy körültekintő, folyamatos munkát kíván ez a tevékenység, évről évre olyan mértékű növekedést, amely 2000-2002 között lehetőséget nyújt a felzárkózásra. Nagyon szoros és jó ütemű tevékenységről van szó.

Kérem, hogy ezzel kapcsolatban támogassák a 411. és a 168. számú módosító indítványaimat, ami kifejezetten az Európai Unió kívánságára a felgyorsítást, a szabványosítás felgyorsítását jelentené, és amire nagyon nagy szükség van, ezt a legutóbbi interpellációm kapcsán a Gazdasági Minisztérium államtitkára is elismerte.

Végül az utolsó téma más jellegű: a Magyar Atlanti Tanács működésének nagyon kis mértékű támogatását javasoljuk. A megnövekedett feladatok ellenére nem növekszik a támogatás, az atlanti szellem támogatása. Az atlanti tanácsok általában világszerte nagy elismertsége, és ezen belül a Magyar Atlanti Tanács működése kicsit az atlanti katonai szellemet civilizálja, pontosabban polgárosítja. Ilyen szempontból nagy jelentőségűek ezek a tanácsok.

Kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a nagyon enyhe, legalább a szinten tartás lehetőségét biztosító módosító javaslatot.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai