Készült: 2024.05.11.16:17:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2007.12.17.), 70. felszólalás
Felszólaló Csizmár Gábor (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSIZMÁR GÁBOR szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A foglalkoztatás bővítése a 2007-2013 közötti időszak stratégiáját meghatározó Új Magyarország fejlesztési terv átfogó céljainak egyike.

A kis- és középvállalkozások szerepét a munkahelyteremtésben a kormány is fontosnak tartja, épp ezért 2007-ben a gazdaságfejlesztési operatív program és a közép-magyarországi operatív program keretében összesen 124,5 milliárd forint került pályázati úton számukra meghirdetésre.

A kkv-fejlesztési programokra 2007-2013 között mintegy 1200 milliárd forint áll rendelkezésre, ebből a kis- és középvállalkozások fejlődését közvetlenül segítő programok forráskerete közel 180 milliárd forint. A munkaerő-piaci prognózisok szerint a következő három esztendőben a foglalkoztatás legalább 55 ezer fővel bővül, a foglalkoztatási ráta a 2006. évi 57,3 százalékról 58,8 százalékra nő.

A foglalkoztatás terén az aktív munkaerő-piaci politikának köszönhetően pozitív folyamatok indultak el, amit a statisztikai adatok is alátámasztanak. A KSH munkaerő-felmérése szerint 2007 első tíz hónapjának átlagában a foglalkoztatottak száma a 15-74 éves korosztály körében 3 931 700 fő volt, csaknem 10 ezer fővel több, mint az előző év megfelelő időszakában. A munkanélküliek száma ugyanezen időszak alatt 8 ezerrel csökkent, ami azt jelenti, hogy a munkaerő-piaci aktivitás változatlansága mellett a munkanélküliek egy része foglalkoztatottá vált. Nem helytálló tehát az ön állítása, miszerint többen vesztették el az állásukat.

A munkanélküliségi ráta az előző évi 7,5 százalékról 7,2 százalékra csökkent, miközben a foglalkoztatási ráta 0,1 százalékponttal tovább emelkedett. A munkaügyi regisztrációs rendszerben mutatkozó növekedés főként az érintettek aktivitásának növekedéséből, a regisztrációhoz kötődő szolgáltatásokból és támogatásokból következik, no meg az idényhatásból.

Az álláskeresők számára számos program áll rendelkezésre. Ebben az évben 35,5 milliárd forintot fordítunk az úgynevezett aktív munkaerő-piaci eszközrendszer keretében az álláskeresők esélyeinek bővítésére. Ennek során csaknem 11-11 milliárd forint felhasználása történik közhasznú munkavégzés, valamint a foglalkoztatás bővítését szolgáló bértámogatások finanszírozására, 8,4 milliárd forint a képzésre szánt összeg, amelyet tovább bővít a regionális képzőközpontok képzéseit finanszírozó 5,3 milliárd forint.

Úgy gondolom, szakmai hiba lenne lebecsülni a közfoglalkoztatás különböző formáiban történő foglalkoztatás jelentőségét, hiszen évente a közhasznú és közmunkák keretében 60-70 ezer fő számára biztosítjuk a munkavégzés lehetőségét.

A központi programok keretében 5 milliárd forint áll rendelkezésre mintegy 6 ezer fő számára a munkahelyteremtés, a munkahelymegőrzés, valamint a távmunkavégzés támogatására. Az álláskeresők elhelyezkedési esélyeit javítják az alanyi jogú járulékkedvezmények is, mint amilyen a Start-, a Start Plusz és a Start Extra programok. Hamarosan indul uniós támogatásokból a "decentralizált program a hátrányos helyzetű foglalkoztatásért" című 24 hónapos program, amelyben 26 milliárd forint áll rendelkezésre. A programba közel 20 ezer személy bevonását tervezzük.

Összességében úgy ítélem meg, hogy ezek a lépések, a társminisztériumok gazdaságélénkítő lépéseivel kiegészülve hosszabb távon dinamizálódó gazdaságot és bővülő munkaerőpiacot eredményeznek.

Kérem, képviselő úr, fogadja el válaszomat. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai