Készült: 2024.09.21.00:14:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2001.03.06.), 491. felszólalás
Felszólaló Lévai Tibor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:51


Felszólalások:  Előző  491  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÉVAI TIBOR (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A második szakasz tárgyalásában vagyunk, ahol a 3-12. §-ig tárgyalhatjuk a javaslatot. Engedjék meg, hogy néhány dolgot én is megfogalmazzak és rávilágítsak. Előrebocsátom, hogy baráti szándékkal teszem, semmiféleképpen nem azért, hogy továbbgerjesszem a vitát. A személyes megszólítások is inkább a megvilágítást fogják célozni, nem pedig azt, hogy bárki is reagáljon rá, én próbálom lezárni a vitát. (Derültség. - Keller László: Melyik módosító indítvány?)

Kiss Andor képviselő úrnak volt korábban a 7. §-sal kapcsolatban egy megnyilatkozása: a munkavállalókra negatív hatású változtatást tartalmaz, ugyanis a munkaviszony létesítésekor kötelező a munkavállaló tájékoztatása a munkavégzéssel kapcsolatos legfontosabb dolgokról. A javaslat szerint, amennyiben a munkáltató azonnal nem tudja a dolgozó tudomására hozni ezeket, erre 30 nap áll rendelkezésére. Kiss Andor képviselőtársam szerint ez túl sok, és furcsának tartotta azt is, hogy más jellegű foglalkoztatásnál erre két hét is elegendő. Ahogy előrebocsátottam, én őszinte megvilágítást célzok, nem a vitát bonyolítanám.

A módosítás e körben nem negatív irányú, hiszen olyan szabályt vezet be, amelyet eddig a munka törvénykönyve nem tartalmazott. A javaslat szerint a munkavállalót a munkaszerződés megkötésekor kell tájékoztatni a munkaviszony legfontosabb feltételeiről. A javaslat arra ad 30 napos határidőt, hogy a tájékoztatást a munkáltató írásban is átadja a munkavállalónak.

Munkaerő-kölcsönzés esetén pedig ez a határidő azért rövidebb, mert a javaslat számol azzal a lehetőséggel, hogy az ilyen foglalkoztatás rendszerint rövid időtartamú. Azért bátorkodtam ezt megfogalmazni, hiszen ebben a szakaszban és részletes vitában foglalkozunk ezzel a témakörrel, és így próbáltam ezt megvilágítani.

Mellesleg megjegyzem, az OMT-ben a munkaszerződés megkötésével kapcsolatosan előírt tájékoztatási kötelezettség tárgyában megállapodás született, tehát az egységes javaslat ilyen szempontból az OMT által is legitim ennél a területnél.

A másik témakör pedig ugyanebben a szakaszban maradva: a javaslat 4. §-ához hangzott el Farkas Imrétől és más képviselőktől, hogy a hátrányos megkülönböztetés szabályainak körében történő megfogalmazás félrevezető, és javaslatuk szerint korrekciót igényel. Én kormánypárti képviselőtársaim megszólalását próbálnám egy kicsit az önök számára megvilágítani: ez a felvetés elfogadható. Bár a javaslat 4. §-a jelen formájában is megfelelően alkalmazható, a szövegben a "hátrányos megkülönböztetés tilalmára vonatkozó szabályok" kifejezés alkalmazása grammatikailag valóban elfogadható.

Megint csak zárójelben jegyzem meg, hogy a szövegjavaslatot az OMT munkajogi bizottsága elfogadta, tehát ezáltal eredeti formájában is elfogadható, viszont nyilván ez a pontosítás is elfogadható részünkről.

Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm, hogy figyelmesen végighallgattak, a második szakasz megvilágítása vonatkozásában ezeket kívántam kiemelni, a 7. és a 4. §-t. Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  491  Következő    Ülésnap adatai