Készült: 2024.09.22.03:37:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2001.03.06.), 479. felszólalás
Felszólaló Bernáth Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:25


Felszólalások:  Előző  479  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Ígérem, rövid leszek. Az ajánlás 6. pontjához kívánok egy rövid indoklást elmondani. Ahogy azt már előttem Farkas Imre képviselő úr is említette, a hátrányos megkülönböztetés tilalmával kapcsolatban új szabályok jelentek meg a benyújtott törvényjavaslatban. A törvényjavaslat meglehetősen széleskörűen szabályozza, hogy milyen tilalmakat állít fel. A munkaviszonnyal kapcsolatosan tilos hátrányosan megkülönböztetni a munkavállalókat nemük, koruk, fogyatékos állapotuk, nemzetiségük, fajuk, származásuk, vallásuk, politikai meggyőződésük, munkavállalói érdekképviselethez való tartozásuk, vagy ezzel összefüggő tevékenységük, továbbá minden egyéb, a munkaviszonnyal össze nem függő körülmény miatt.

Azért olvastam fel teljes egészében a benyújtott törvényjavaslatot, mert az kicsi kis módosító javaslat, amelyet benyújtottam ehhez, a családi állapotra vonatkozik. Tehát a javaslat értelmében tilos lenne a hátrányos megkülönböztetés a családi állapota miatt. Ezt azért tartom fontosnak most itt elmondani, és remélem, nem sértem meg férfi képviselőtársaimat azzal, hogy elsősorban a nők szempontjából szeretném ezt indokolni - jóllehet a családi állapot természetesen nem kizárólag a nőket érinti -, de mi nők mégis azt tapasztaljuk a munkaerőpiacon, hogy sajátos szemlélettel közelítenek a munkáltatók a nők alkalmazása során.

Véleményem szerint a nők három csoportra oszthatók abból a szempontból, hogy mikor érheti őket hátrányos megkülönböztetés. Ezek közül az egyik az, amikor a nő fiatal, házasságot kötött, s még nincs gyermeke. A következő az, amikor házasságot kötött, és már van gyermeke. A harmadik pedig az, amikor középkorúvá válik. A családi állapottal kapcsolatban gyakran tapasztaljuk azt, hogy a munkáltató egy rövid elbeszélgetés keretében megkérdezi a fiatal nőt vagy a nem annyira fiatal nőt, hogy van-e gyermeke, illetve hogy mikor kíván gyermeket szülni. S ezt követően dönt vagy nem dönt az alkalmazásáról.

A Nőképviseleti Titkárság 1999 óta működteti a zöldszámot, amelyen ingyenes segélyt, illetve jogi tanácsot kérhetnek azok a munkavállalók, akiket különböző okok miatt hátrányos megkülönböztetés ért. Az ismert esetek között gyakran előfordul az, amikor a versenyszférában azzal a feltétellel vették fel a magasan kvalifikált, jól képzett fiatal nőt, hogy szóbeli ígéretet tett arra, miszerint a munkáltató által kívánt időpontig nem szül gyermeket. És amikor ezt az időpontot nem tartotta be, mert mégis előbb született meg a gyermek, mivel a család így látta jónak, helyesnek, akkor minden eszközzel felléptek vele szemben, természetesen nagyon jogszerűen, átszervezésekre hivatkozva, megszüntették azt a munkakört, amit betöltött. Ezért úgy látnám jónak, ha az erre vonatkozó tilalom, a családi állapotra vonatkozó hátrányos megkülönböztetés is nevesítésre kerülne a törvényben.

Köszönöm a figyelmüket.

 




Felszólalások:  Előző  479  Következő    Ülésnap adatai