Készült: 2024.09.22.19:26:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2001.03.06.), 197. felszólalás
Felszólaló Dr. Fenyvessy Zoltán (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:59


Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FENYVESSY ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm. Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Olyan témát vagyok kénytelen ismét az Országgyűlés és a nagy nyilvánosság elé tárni, amely egy embercsoport sok éve tartó kálváriájának újabb fordulatát jelenti. Korábban volt itt már szó az Eger környéki szőlősgazdák egy részének 1993 óta húzódó ügyéről, amely a helyi földkiadó bizottságtól, a különböző megyék földművelésügyi hivatalain, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumon és különböző bíróságokon át egészen a Legfelsőbb Bíróságig húzódott.

Az idő hiánya miatt részletekbe most nem bocsátkozhatom, a lényeg az, hogy sokéves idegőrlő eljárás végre jogszerűen látszott befejeződni, amikor is jogerős államigazgatási határozatok révén a szőlőterületek tulajdonosai kijelölésre kerültek, leszögezve a tulajdonukba került ingatlanokkal kapcsolatban azt, hogy - idézem - "ezen tulajdonjogon alapuló birtoklás következménye az is, hogy a tulajdonostársakat másokkal szemben is megilleti a birtokvédelem, aminek terjedelme az ingatlan-nyilvántartási térkép határvonalához igazodik." A területet korábban használóra vonatkozóan pedig az FVM földügyi és térképészeti osztálya kimondta, hogy földhasználati joga a 2000. évi gazdasági év végével megszűnik, így 2001-ben már nincs jogszabályi lehetőség arra nézve, hogy a korábbi földhasználati jog az érintett területeken fennálljon.

Mindezek ellenére a területileg illetékes novaji jegyző továbbra is birtokvédelmet biztosít a korábbi - mint kiderült, jogalap nélküli - használóknak. Amikor a jogerős határozatok és a földhivatali bejegyzések után a tulajdonosok szerették volna az idén birtokba venni az érintett területeket, a jegyző birtokvédelmére hivatkozva őrző-védők zavarták el őket onnan, sőt odáig fajult a helyzet, hogy most már nemcsak ezekre, de még a korábban általuk használt területekre sem engedik be ezeket az embereket. A novaji jegyző jogellenes birtokvédelme miatt a tulajdonukat birtokba venni kívánó jogosultakat a kihívott rendőrség nem segítette birtokba kerülni.

Tisztelt Államtitkár Úr! Hogyan fordulhat elő, hogy egy jegyző, aki elvben az államigazgatási döntések végrehajtója és helyben a törvényesség őre kellene hogy legyen, a jogerős döntések végrehajtásának akadályozója lehessen?

 

 

(14.50)

 

 

És ha mindezt megteheti, akkor valóban jogállamban vagy még mindig a kiskirályok országában élünk-e? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai