Készült: 2024.09.20.15:26:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

125. ülésnap (2008.02.25.), 83. felszólalás
Felszólaló Lasztovicza Jenő (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:12


Felszólalások:  Előző  83  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LASZTOVICZA JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A 2005-ben az Egészségügyi Közlönyben kihirdetett döntés ellenére időnként valamilyen ismeretlen okból mindig elbizonytalanítják a tulajdonos Veszprém megyei önkormányzatot a döntéshozók a veszprémi onkológiai centrum sorsával kapcsolatban.

A közép-dunántúli régió sugárterápiás központja helyszínének kijelölése komoly szakmai szempontok alapján történt.

(15.50)

Ennek során nem véletlen, hogy Veszprémre esett a választás, mivel az előzetes vizsgálatok ezt a helyszínt támasztották alá.

A Gyurcsány-kormányok több egészségügyi minisztere is ígéretet tett ennek a sugárterápiás központnak a létrehozására, de az ígéreteken kívül a külső források tekintetében eddig ebből semmit sem érzékelhettünk, pedig a nemzeti rákellenes program az önök úgynevezett száz lépés programjában is szerepelt. Sőt az Új Magyarország program szintén nevesítette a fejlesztési projektek között a veszprémi daganatosbeteg-központ fejlesztését, amellyel kapcsolatban széles körű összefogás valósult meg, az egészségügyi pénztár pedig befogadta többletkapacitásként.

2006. október 16-án itt, a parlament falai között kérdeztem az akkori egészségügyi minisztert, dr. Molnár Lajost, hogy miként áll az onkoterápiás központ ügye, mire ő azzal nyugtatott meg, hogy minden a legnagyobb rendben, és megvalósítható a beruházás. Idézném: "Igen, szükség van az onkoterápiás, sugárterápiás központra Veszprémben. Nem változott e tekintetben semmi. Csináljuk meg együtt, hogy minél hamarabb és minél jobb legyen, 2007. január 2-ától pedig lehet pályázni." Ezt támasztja alá, hogy a tavalyi évben a TIOP pályázati tervezésében nevesítve szerepelt a központ. A pályázat azonban a mai napig sem került kiírásra, pedig most már 2008. január 2. is elmúlt, a befogadási határidő pedig tavaly év végén lejárt.

Mit tett eddig a megyei önkormányzat? 2006 elején 1,5 milliárd forint értékben közbeszerzési pályázatot írt ki gép- és műszervásárlásra, valamint 150 millió forint értékben készített terveket, illetve költött az engedélyezési eljárásokra. A megvalósítandó beruházásról azonban az idén februárban olyan információk láttak napvilágot, hogy a tulajdonos megyei önkormányzatot megkerülve magánbefektetésként, a kórháztól függetlenül, máshol kerülne megvalósításra.

Kérdéseink a következők. Meg tudja-e erősíteni, hogy szükség van Veszprémben egy onkológiai centrumra, és ezt a többletkapacitást az Egészségbiztosítási Pénztár befogadja-e? Mikor kerül a megvalósítást elősegítő pályázat kiírásra? Valóban magánberuházásban és nem a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház intézményi keretei között valósul meg az onkológiai centrum? Amennyiben igen a válasza a feltett kérdésre, úgy ki fogja megtéríteni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a megyei önkormányzat jóhiszeműen erre a célra már elköltött tízmillióit?

Várom válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  83  Következő    Ülésnap adatai