Készült: 2024.04.27.06:30:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.),  81-85. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 7:19


Felszólalások:   77-80   81-85   85-90      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapunkon kerül sor. Most soron következik a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanácsról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentéseknek és az összegző módosító javaslatnak a vitája. A Bánki Erik és Salacz László fideszes képviselőtársaink által benyújtott előterjesztés T/3632. számon az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományokkal a parlament informatikai hálózatán mindenki számára elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Salacz László képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

DR. SALACZ LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2018. december 6-án tartott ülésén megtárgyalta a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanácsról szóló T/3632. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 23 igen szavazattal, 7 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta.A javaslat célja, hogy a kormány informatikai és hírközlési ügyekben véleményező és tanácsadó szerve, a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács  a továbbiakban NHIT  feladatait bővítse. Az új feladata az eddigiek mellett a kormányzati hírközlési és informatikai beruházások véleményezése, valamint az NHIT elnökének, alelnökének és tagjainak kinevezését a miniszterelnök jogkörébe utalja. A működésre vonatkozó részletszabályokat kormányrendelet állapítja meg a jövőben. Mivel az NHIT a kormány tanácsadó és véleményező szerve, és nem harmadik személyek jogait vagy kötelezettségeit befolyásoló döntéshozatali szerv, ezért célszerű, hogy annak működését, tagjait és finanszírozását is a kormány és ne egy kormánytól független szerv határozza meg.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elhangzottakra tekintettel kérem önöket, hogy támogassák a törvényjavaslatot. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most újra megkérdezem Salacz Lászlót, hogy most mint előterjesztő kíváne felszólalni, vagy a végén a zárszóban mondja el az észrevételeit. (Jelzésre:) A zárszóban fog élni a lehetőséggel.

(10.50)

Megkérdezem a kormány képviseletében Kara Ákos államtitkár urat, hogy kíváne felszólalni. (Jelzésre:) Parancsoljon, államtitkár úr! Öné a szó.

KARA ÁKOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A digitalizáció folyamatosan és elkerülhetetlenül formálja át a mindennapokat, a gazdasági élet működését, a közigazgatás szervezését. A kormány az elmúlt időszakban fejlesztésekkel, jogszabályi akadálymentesítéssel is sokat tett azért, hogy minden magyar ember, minden magyar család, minden magyar helyi közösség és minden Magyarországon működő vállalkozás a digitalizáció nyertesévé válhasson. E célkitűzés a jövőben sem változik, tovább folytatódnak például az egész országra kiterjedő hálózatfejlesztések. Januártól a „Szupergyors internet” program 2.0 fejezete kezdődik meg, ahol elsősorban az optikai hálózatépítést preferálja a kormány, de legalább 100 megabit/secundum sávszélességet.Folytatódik a Diákháló-program. Tisztelt képviselőtársaim bizonyára tudják, itt az a cél, hogy a magyar állami iskolákban, beleértve természetesen a szakképző, szakképzéssel foglalkozó iskolákat is, 2022 végére a széles sáv, illetve a wifi minden olyan teremben, gyakorlati helyen, ahol tudást, ismeretet, szakmai ismeretet lehet szerezni, ott rendelkezésre álljon, és természetesen más képesség-, készségfejlesztő programok is zajlódnak, folytatódnak tovább az országban.

A most tárgyalt törvényjavaslat is jól illeszkedik a kormányzat infokommunikációt, információs társadalmat erősítő intézkedései sorába. Annak érdekében, hogy az állam lépést tudjon tartani a technológiai fejlődéssel, szükséges, hogy szakértők vizsgálják meg az informatikai beszerzéseknek az állami informatikai rendszerekhez való kapcsolódását, alkalmasságát a megvalósítandó cél elérésére, figyelembe véve persze a legfrissebb digitális technológiákat, irányzatokat, innovatív eszközöket.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Úr! A Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács az informatika terén kellő tapasztalattal és átfogó szemlélettel rendelkező szervezet, amely tanácsadó szervként eddig is hatékonyan segítette a kormányzat munkáját. A jelzett törekvések valóra váltása érdekében a kormány indokoltnak tartja, hogy e terület hangsúlyosabban vállaljon szerepet a döntési folyamatok támogatásában, illetve előkészítésében. E cél elérése érdekében szükséges a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács jogszabályi hátterének átalakítása, illetve újraszabályozása. Mindezekre tekintettel kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy majd a szavazáskor a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjen. Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a kijelölt Gazdasági bizottság előadót nem állított. Most a képviselői felszólalások következnek, a napirend szerinti időkeretekben. Kérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne valaki részt venni a vitában, felszólalni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. Az általános vitát lezárom…, illetve bocsánat, a vitát zárom le, nem az általános vitát, azon már túl vagyunk. Megkérdezem az előterjesztőt, hogy kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Nem kíván. Köszönöm szépen.

Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy a határozathozatalokra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Most soron következik a sportról szóló 2004. évi I. törvény olimpiai járadékkal összefüggő módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentéseknek és az összegző módosító javaslatnak a vitája. A Kocsis Máté, Bánki Erik, Gulyás Gergely és Dunai Mónika fideszes képviselőtársaink által benyújtott T/3634. számú előterjesztés az ahhoz érkezett bizottsági nem önálló irományokkal egyetemben a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető.

A vitában elsőnek a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Dunai Mónika képviselő asszonynak, a bizottság előadójának. Parancsoljon, öné a szó.




Felszólalások:   77-80   81-85   85-90      Ülésnap adatai