Készült: 2024.09.19.02:04:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

153. ülésnap (2020.10.05.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Először is örülök, hogy végre az ellenzék soraiból is elismerő hangokat hallhattunk az Ungár-generátortól  hogy önt idézzem, tisztelt képviselő úr  az egészségügyi béremelés kapcsán. Valóban, ez egy olyan lépés  a béremelések , amelyet általában jobboldali kormányok szoktak megtenni, és nem pedig baloldali kormányok, hiszen ön is tudja, tisztelt képviselő úr, a szociális szférában bizony mindig a baloldali kormányzás idején van megszorítás, és a jobboldali kormányok idején lehet előrelépni ebben a szektorban is. Ön kevesellte, hogy több mint duplájára nőtt a kormányzásunk alatt a szociális szférában dolgozók átlagos fizetése, miközben egy szót nem szól arról, hogy azok, akikkel önök hétről hétre együtt indulnak a különböző időközi választásokon, együtt indultak a legutóbbi önkormányzati választásokon, ők hogyan vettek el egyhavi bért a szociális szférában dolgozóktól. Erről ön egy szót sem szól, mióta új szövetségeseivel együtt indulnak a választásokon.

Arról egy szót nem szól, tisztelt képviselő úr, hogy amikor a baloldal kormányzott, akkor azt mondta, hogy nem feltétlenül kell az állami ellátás, hanem a szomszédok és a rokonok lássák el a beteg vagy rászoruló embereket. Arról nem beszél, hogy a normatívát nemhogy nem növelték, hanem csökkentették, volt, amit 30 ezer forinttal, volt, amit 100 ezer forinttal, attól függően, hogy átlagnormatíváról vagy kiemelt normatíváról volt szó. Ez volt az, amit a baloldal valójában tett Magyarországon akkor, amikor kormányzott: a legrászorultabbaktól elvett. A multicégeknél, a rezsicégeknél, akik a gáz és a villany árát megszabhatták, ott nem volt semmi megszorítás. Ott duplázás volt, meg triplázás volt a villanyáram árában meg a gáz árában, hogy a profit ott megmaradjon. De a szociális szférában, ahol a legrászorultabbakról volt szó, ott elvettek egyhavi bért, csökkentették a kiemelt normatívát, csökkentették az átlagnormatívát, és közben még azt is mondták, hogy majd akkor megoldják a rokonok és a barátok. Ez volt a különbség az akkori kormányzás és a mostani között.

Természetes, hogy mindenki szeretne 100 százalékos béremelés helyett 120, 140 és 160 százalékost, csakhogy erre a jobboldali kormányzás alatt van lehetőség, nem pedig a baloldal kormányzása alatt. Ha megnézi ön, hogy mondjuk, a házi segítségnyújtás kapcsán, ahol több mint duplájára emeltük azért a normatív támogatását ennek  145 ezer forintról 330 ezer forintra , ott az ellátotti létszám is hogyan tudott növekedni: 75 ezerről közel 90 ezer főre. Többek számára tudjuk ezt nagyobb pénzből biztosítani. A magasabb összeg azt is jelenti, hogy több alkalmazott is van. Ezt a szociális ellátást, amikor átvettük a kormányzást, akkor 5764 alkalmazott végezte el, most 12 397. Nőtt tehát az alkalmazottak száma, nőtt az ellátottak száma, és nőtt a finanszírozás mértéke is.

Ez azért valósulhatott meg, mert egyre bővültek a források. Ön is tudja, hogy milyen béremelések voltak: 2014. január 1-jétől szociális ágazati pótlék, ’15-ben kiegészítő pótlék, 2016-ban szociális ágazati összevont pótlék került bevezetésre. Ezek az intézkedések azért évről évre tíz- vagy még több milliárd forinttal emelték a bérkereteket. 2018-tól egészségügyi kiegészítő pótlékra került sor, és az idei év sem maradt el béremelés nélkül a szociális szférában, idén is 14 százalékos béremelésre került sor. Így mondhatjuk el, hogy legalább átlagosan megdupláztuk a szociális szférában dolgozók bérét.

Valóban egy embert próbáló munka, amit sokan itt végeznek, ezért is indítottuk el akár a kitagolási programokat is, hogy ne nagy megaintézményekben ápolják és gondozzák azokat, akiknek erre szükségük van, és akiknek a gondozása már családi körülmények között nem megoldható, és magasabb szakmai felkészültségű gondozókra van szükség. Ezért indítottuk el ezt a projektünket  hozzáteszem, természetesen ennek a finanszírozását is az Európai Unió támadja Brüsszelből, hogy miért erre fordítjuk az európai uniós forrásokat, hogy ne nagy, falanszterjellegű intézményekben, hanem személyes, családias körülmények között tudjuk ezeket az embereket ellátni.

Fontos volt tehát számunkra ez az elmúlt esztendőkben. Voltak nehéz pillanatok. Nyilván az idei év sem a gazdaságilag legkedvezőbb év Európában és világszerte, hiszen minden országot megvisel az, hogy a koronavírus-járvány miatt a gazdasági életben visszaesés van, de ettől függetlenül a kormány azt mondta, hogy lehet, hogy visszaesés van a világ szinte minden gazdaságában, talán nem talál olyan országot világszerte, ahol ne lenne csökkenés a nemzeti össztermékben, de ennek ellenére ezt a 14 százalékos béremelést az idei évben a szociális szférában dolgozók részére biztosítani fogjuk.

Arról pedig csak egy rövid megjegyzést tennék, hogy utalt a szociális munka napjára. Ha ezt ennyire fontosnak tartja, tisztelt képviselő úr, jó lett volna megszavazni itt a parlamentben, hogy ezt bevezessük, de sajnos a baloldal részéről támogató szavazat a szociális munka napjának bevezetéséhez nem érkezett. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai