Készült: 2024.09.21.00:58:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2009.10.07.), 216. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:07


Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Annak külön örülök, hogy a tények alapján próbálunk meg vitatkozni, most már csak egyetlenegy dolgot kellene hozzátenni, hogy a valós tények és nem a hamis tények alapján, mert így tudunk előbbre jutni.

Egyébként valóban, abban Kovács képviselő úrnak igaza van, hogy a helyben maradó hányad akkor magasabb volt, most 8 százalék, de azért azt is figyelembe kell venni, hogy többféle megoldás létezik: vagy a helyben maradó rész viszonylag magas, és akkor azok a kistelepülések igen rosszul járnak, amelyeknél kicsi az ott maradó hányad, vagy pedig egy kiegyenlítő mechanizmuson keresztül igazságosabbá tesszük a rendszert.

Ami azt illeti, hogy mennyi pénz marad az önkormányzatoknál, ennek az aránya nem változott azóta, akár az államháztartás egészéhez nézem, akár a bruttó hazai termékhez. Jövőre is egyébként az a 120 milliárd, amiről beszélnek, az 85 milliárd, figyelembe véve a báziskorrekciót, ez 4,7 százalékos csökkenés, miközben a bruttó hazai termék lényegesen jobban csökken.

De ugyanilyen probléma van, amikor Puskás képviselő úr arról beszél, hogy hogy alakulnak a népegészségügyi mutatók. Hogy ezt figyelembe vesszük, az helyes, de valódi adatokat kell számolni. Ilyet mondani, hogy Szlovákia 12 százalékot költ az egészségügyre a GDP-ből, ez egyszerűen nem felel meg a valóságnak. Az európai uniós országok többsége 4 és 6 százalék között költ, a mi költésünk jövőre 4,55 százalék lesz. Egyébként pedig azt mondani, hogy hány személlyel hal meg több Magyarországon, mint a feleakkora Szlovákiában, elég szerencsétlen mutató, a lényeg az, hogy lényegesen javult - ahogy itt ez elhangzott - a várható átlagos élettartam. Tehát a népegészségügyi mutatóink 2001 óta jelentősen javultak.

Elnök úr, köszönöm a lehetőséget.




Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai