Készült: 2024.09.19.07:02:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

155. ülésnap (2016.05.23.), 6. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Magyarország az Európai Unión belül a gazdasági növekedés tekintetében sereghajtóvá vált. (Dr. Szél Bernadett: Így van!) Az idei év első három hónapjában a GDP 0,8 százalékkal csökkent a 2015. év utolsó negyedévéhez képest, és az egy évvel korábbihoz képest pedig csak 0,9 százalékkal nőtt, miközben 2,5 százalékot vártak. (Kósa Lajos: Persze, egész évre, nem pedig egy negyedévre.)

Ebben a negyedévben uniós szinten gyakorlatilag minden gazdaság gyorsabban növekedett, mint a magyar. Az LMP számára ez nem meglepő, mert már évek óta hangoztatjuk, hogy a kormány gazdaságpolitikája zsákutca.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány unorto­dox­nak mondott gazdaságpolitikája nem sokban különbözik az előző kormányokétól. Már sokszor elmondtuk, hogy a Fidesz-kormány is csupán a külföldi multinacionális cégek összeszerelő üzemévé teszi Magyarországot, és hazánk versenyképességét pedig a minőségéhez képest olcsó munkaerőre alapozza és az olyan üzleti környezetre, ami vonzó a külföldi multicégek szemében. Ha ez nem így lenne, akkor nem verték volna szét a munkavállalói jogokat, nem tartanák tudatosan alacsonyan a munkabéreket (Kósa Lajos közbeszól.), és nem a multinacionális cégekkel kötnének stratégiai megállapodásokat, és ennek keretében nem adnának ötször-tízszer annyi pénzt nekik, mint a kis- és középvállalkozásoknak. (Kósa Lajos: De ez nem így van! 39 magas hozzáadott-értékű szolgáltatóközpont jött Magyarországra. Nem olvassa el az adatokat!) Ráadásul a külföldi multicégek a profitjuk 80 százalékát kiviszik az országból. (Dr. Szél Bernadett: Így van!) Tehát hiába van növekedés, ha abból a magyar lakosság nem érez semmit.

Az alacsonyan tartott bérek miatt ráadásul nem növekszik a belső kereslet. (Kósa Lajos: 5 százalék felett bővült a kiskereskedelmi forgalom.) Magyarország nem tud a saját lábára állni, és ezért még inkább kiszolgáltatottá válik a nemzetközi gazdasági folyamatoknak. (Kósa Lajos: Te jó ég! Melyik országban vagy?) Emellett a kormány kiemelten az autóipart és a járműgyártást támogatja, és leginkább ennek a nemzetközi piacától függünk. Mindez különösen aggasztó azért is, mert a világgazdasági előrejelzések borúlátóak. Egyrészt a 2008. évi szeptemberi pénzügyi válság óta a fejlett országok adósságállománya átlagosan 40 százalékkal emelkedett (Kósa Lajos: A miénk viszont csökkent, úgyhogy jó.), másrészt a BRICS-országok, amelyek az elmúlt nyolc évben a globális bővülés 80 százalékát nyújtották, már többségük recesszióban van. A válság újabb hullámának, tisztelt képviselőtársaim, súlyos következményei lehetnek hazánkban, és a Fidesz, miközben független Magyarországról beszél, teljesen függővé tette az ország gazdaságát.

A GDP-növekedés három tényezőtől függ: függ a magyarországi multik teljesítményétől, ezen belül az autóipartól, függ az európai uniós támogatásoktól és meglepő módon a külföldön munkát vállalók megtakarításaiból. Tisztelt Képviselőtársaim! Olyan ez, mint a háromlábú szék: ha az egyik kitörik, akkor borul az egész, márpedig mindegyik láb törékeny. (Kósa Lajos: Erzsébet, ülj le! Egyes. Ez nagyon gyenge.) Az első negyedévi GDP-adatok bizonyítják, ha nincsenek EU-s források, akkor akár több százalékkal is csökkenhet a GDP egyik pillanatról a másikra (Dr. Szél Bernadett: Így van!), de azt sem kell bizonygatni, hogy az autóipartól való függés ugyancsak nagy kockázat. Gazdasági válság idején az emberek nem a mindennapi szükségleteikről mondanak le, hanem az autóvásárlásról. Úgy látjuk, ha a kormány nem változtat a gazdaságpolitikáján, akkor nagyon könnyen szakadékba löki az országot, és így van ez még akkor is, ha a Fitch hitelminősítő intézet épp a múlt héten minősítette fel az ország adósságbesorolását. (Kontrát Károly tapsol.) Ettől még a kormány gazdaságpolitikája nem változott. (Kósa Lajos és Halász János közbeszól.) Nincs ok a túl nagy örömre. Az persze jó, ha a hitelképességünk javul, ám a hitelminősítőket nem érdekli az ország sorsa (Dr. Szél Bernadett: Ez az!), csak az, hogy a hitelezők visszakapják a kölcsönadott pénzüket. Nem érdekli őket a tanárok, ápolók sorsa, az egészségünk, jólétünk, a társadalom szétszakadása, a hazai gazdaság gyengesége, egy érdekli őket, hogy megkapják a pénzüket és a kamatot. (Kósa Lajos közbeszól. ‑ Halász János: Atyaisten! ‑ Dr. Szél Bernadett: Most vagyunk egy szinten Namíbiával.), márpedig az Orbán-kormány egy dolgot nagyon következetesen csinál: minden határon túl kiszolgálja a nemzetközi hitelezőket (Dr. Szél Bernadett: Így van!), ha kellett, brutális megszorítások árán is.

Az LMP szerint mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy csökkenjen a függőség a multinacionális cégektől és ezen belül is az autóipartól és a járműgyártástól, emellett szakítani kell a minőségéhez képest olcsó munkaerőre építő gazdaságpolitikával, és mielőbb növelni kell a béreket. Köszönöm a figyelmet. (Dr. Schiffer András és dr. Szél Bernadett tapsol.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai