Készült: 2024.04.27.05:04:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (2014.05.26.), 88. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A politikusbűnözés visszaszorítása továbbra is várat magára, sajnos, és a kampány során is tapasztaltuk a választópolgárok részéről azt az elementáris igényt, amely ennek visszaszorítása érdekében megmutatkozott.

Ezért a Jobbik már az Országgyűlés megalakulása napján benyújtott néhány, a politikusbűnözés visszaszorítását célzó törvényjavaslatot, többek közt egy alaptörvény-módosító javaslatot a mentelmi jog megszüntetése érdekében, hiszen ez a parlamentáris demokráciának egy olyan idejétmúlt intézménye, amelyet, azt gondoljuk, hogy ideje volna eltörölni. Hiszen az Alaptörvényben szép szavak szintjén ott van, hogy - idézem - a törvény előtt mindenki egyenlő, csak aztán kiderül, hogy vannak egyenlőbbek, akiknek jár a politikusi felelőtlenség, ez a kiskapu, amivel tulajdonképpen köztörvényes bűncselekményekkel bújnak rendszerint a mentelmi joguk mögé azok a politikusbűnözők, akik így nemcsak az elítéléstől nem kell féljenek, hanem, tévedés ne essék, még valójában nyomozni sem lehet az ügyükben, valójában a nyomozó hatóságokat is akadályozza ez az ügy. Ezért nem tudhatjuk, hány Simon-ügy van még az MSZP-ben. Nem tudhatjuk, hiszen gyakorlatilag a nyomozó hatóságok sem folytathatnak eljárást mentelmi joggal rendelkező képviselővel szemben. A Jobbik ezért benyújtotta ezt a javaslatot, és nagyon szeretnénk, ha az Országgyűlés végre ezt a kérdést elfogadná.

A politikusbűnözés legáltalánosabb törvényesített formája a politikusi álláshalmozás, még jelen pillanatban is, bár idéntől végre megszüntetésre kerül az a legáltalánosabb gyakorlat, hogy valaki egyszerre, mondjuk, országgyűlési képviselő és mellette még, mondjuk, polgármester is.

(17.50)

A Jobbik egy komoly, nagy sikere ez, hiszen mi nemcsak jó példával jártunk elöl, és egyedüli pártként önkorlátozásként ezzel már éltünk, hanem a mentelmi jog esetében is csak a Jobbik képviselői azok, akik soha nem élnek a mentelmi jogukkal.

Ezen túlmenően törvényjavaslatokat is benyújtottunk az előző ciklus során, és bár rendre olvasatlanul leszavazták azt a kormánypártok, sőt a többi ellenzéki képviselő is, amit a Jobbik követelt, azonban előbb-utóbb - látva a társadalmi nyomást - a kormánypártok is meghátráltak. Így most hasonló támadásba kezdünk a mentelmi joggal szemben, hiszen azt gondolom, ahogy a politikusi álláshalmozásnak sikerült véget vetni, úgy a mentelmi jogot is végre el lehet törölni. Ez szükséges ahhoz, hogy az efféle politikusbűnözőkre egyáltalán fény derüljön, hiszen nem is folyhatnak nyomozások ezekben az ügyekben, ezért azt gondoljuk, hogy ideje volna ezzel végre leszámolni.

Arra, hogy a mentelmi jog nélkül is lehet végezni tisztességes képviselői munkát, a legjobb példa pontosan a Jobbik Magyarországért Mozgalom, hiszen ellenünk számos különböző koncepciós eljárás folyt, különösen a Gyurcsány-, Bajnai-rezsimek idején. Az én esetemben is öt különböző ügyben állapította meg bíróság jogerősen 2006. október 23. óta, hogy jogszerűtlenül állítottak elő, miközben jogszerűen egyszer sem sikerült. És mindezek ellenére, hogy mi sohasem bújtunk ezekben az esetekben a mentelmi jogunk mögé képviselővé válásunk után sem, ennek ellenére rendkívül aktív képviselői munkát tudott végezni a Jobbik-frakció: több törvényjavaslatot és több határozati javaslatot nyújtott be a Jobbik, mint az összes többi ellenzéki párt együttvéve az előző ciklusban. Sőt, továbbmegyek: azért amióta az LMP kétfelé, az MSZP meg már háromfelé szakadt - fogalmazzunk egyértelműbben -, több törvényjavaslatot, több határozati javaslatot nyújtottunk be, mint az összes többi ellenzéki képviselő együttvéve. Mentelmi jog nélkül is lehet tehát tisztességes munkát végezni.

Ha komolyan gondoljuk azt, hogy a törvény előtt mindenki egyenlő, akkor kérem önöket, hogy a Vona Gáborral közösen benyújtott, Alaptörvényt módosító javaslatomat tárgysorozatba venni szíveskedjenek a jövő hét hétfői plenáris ülésen, ahol várhatóan ez a kérdés is napirendre fog kerülni.

Benyújtottunk azonban még több javaslatot is, hiszen egy egész törvényjavaslat-csomaggal készültünk, a Jobbik programjában ugyanis - ahogy 2010-ben, úgy 2014-ben is - mi letettük az asztalra, a választók asztalára azt a programcsomagot, amit akár a politikusbűnözés visszaszorítása érdekében kidolgoztunk. Több mint egymillió választópolgár nevében eljárva nyújtjuk be tehát ezeket a javaslatokat, hiszen van rá nagyon komoly választói igény, így örülnénk, ha előbb-utóbb napirendre kerülhetnének még olyan kérdések is, mint a kötelező vagyongyarapodási vizsgálat a NAV által minden országgyűlési képviselő, kormánytag és államtitkár esetében az elmúlt huszonnégy évre visszamenőleg, hiszen akkor még számos hasonló politikusbűnözési esetre derülhetne fény.

Fontos volna természetesen az országgyűlési képviselők esetleges kettős állampolgárságára vonatkozó nyilatkozattétel is. Azt gondolom, ezek önmagában is megérnek egy misét, és fogjuk is ezeket a kérdéseket feszegetni a következő években, egészen addig, amíg ezeket a javaslatokat el nem fogja fogadni a kormánytöbbség.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai