Készült: 2024.04.26.05:42:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2009.05.11.), 46. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az Alkotmánybíróság - mint ahogy ön is elmondta - megállapította, hogy alkotmányellenes helyzet jött létre azáltal, hogy az Országgyűlés a helyi önkormányzatokról szóló törvényben nem szabályozta az ezen önkormányzatok felett törvényességi ellenőrzést gyakorló közigazgatási hivatalok jogállását.

Az Alkotmánybíróság felhívta ezért az Országgyűlést, hogy jogalkotási kötelezettségének tegyen eleget. Ezt követően a közigazgatási hivatalok jogállásának rendezésére több kísérlet is történt, azonban az önkormányzati törvény módosítására vonatkozó kezdeményezések a kormány minden erőfeszítése ellenére az Országgyűlés előtt nem jártak eredménnyel.

Engedje meg, képviselő úr, hogy emlékeztessem, hogy az Alkotmánybíróság határozatának megfelelően a kormány benyújtotta a helyi önkormányzatokról szóló törvény módosításáról szóló javaslatát, amelyben megpróbálta az alkotmányellenes helyzetet orvosolni. A kormány a törvényjavaslatban az alkotmányossági követelményeknek megfelelően kívánta és a továbbiakban is kívánja rögzíteni a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzéséért felelős közigazgatási hivatalok jogállását. Ugyanekkor két képviselő egyéni indítványként is benyújtotta a közigazgatási hivatalokkal összefüggő törvények módosításáról szóló javaslatát, az Országgyűlés azonban sem a kormány, sem pedig a képviselők indítványát nem volt hajlandó megtárgyalni.

A kialakult helyzetre reagálva fogadta el a kormány az általános hatáskörű területi államigazgatási szervre a regionális államigazgatási hivatal létrehozásáról... - hogy a korábbi közigazgatási hivatali funkciók közül legalább az államigazgatási hatáskör kérdését rendezni lehessen. A döntést azon jogszabály tette lehetővé, amely megfelelően módosította azokat a törvényi rendelkezéseket, amelyek a közigazgatási hivataloknak a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzésén kívüli feladat- és hatásköreit szabályozták. A kormány e döntésének megfelelően a hatósági ügyek folyamatosságát biztosítani tudta, azonban az Országgyűlés döntésének megfelelően a helyi önkormányzatok és mellettük a kisebbségi önkormányzatok törvényességi ellenőrzése 2009. január 1-jétől ellátatlanul marad.

A kormány, illetve a feladat- és hatáskörrel rendelkező szaktárca - ahogyan azt az Országgyűlés elé benyújtott törvényjavaslat is mutatja - kiemelt figyelmet fordít arra, hogy az alkotmányból következő kötelezettségének eleget tegyen, és ezáltal is elkerülje, hogy bárki is kétségbe vonja jogállami elkötelezettségét. Világosan kell azonban látni, hogy a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzését ellátó szerveknek az országgyűlési képviselők minősített többségével történő szabályozása nélkül a kormány az ezzel a funkcióval rendelkező szerveket alkotmányosan nem tudja létrehozni.

A helyi önkormányzatok feletti törvényességi ellenőrzéssel kapcsolatos jelenlegi anomáliák feloldásának feladata az Alkotmánybíróság határozata értelmében az Országgyűlést terheli. A kormány új javaslat elkészítésén dolgozik. Ennek során figyelembe vesszük az önkormányzati szövetségek álláspontját, és a kidolgozást követően tárgyalást kezdeményezünk a parlamenti frakciók részvételével.

Őszintén remélem, hogy olyan megoldást fogunk találni, amely részben találkozik az önkormányzati szövetségek álláspontjával, másrészt pedig elfogadható lesz valamennyi országgyűlési frakció számára.

Kérem a képviselő urat, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjen. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

(14.30)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai