Készült: 2024.09.20.06:16:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2009.05.11.), 263. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás egészségügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:43


Felszólalások:  Előző  263  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Egy ma még csak látensen létező, de egyre nyilvánvalóbban látható kockázatról és veszélyről beszélt a képviselő úr, mert ez a kóros játékszenvedély, a játékfüggőség ugyanolyan személyiségromboló hatású, mint a drogfüggőség vagy bármely függőség. A tapasztalat azt mutatja, hogy a játékszenvedély képes a beteg társadalmi, családi életét aláásni, súlyos, sokrétű károkat okoz a betegnek és környezetének. Ez a függőség gyakran más függőséggel is társul. A játékfüggő gyakran drogfüggő is, alkoholfüggő is, és ezért különösen kockázatos vagy különösen veszélyeztetett a függő személy.

(20.10)

Magyarországon a játékszenvedély elterjedtségéről valóban csak becsléseink vannak, mert nincs erre vonatkozó rendszeres adatgyűjtés. Egyes becslések azt mutatják, hogy a kóros játékszenvedélyben szenvedők száma ma Magyarországon eléri az 50-80 ezret.

Mivel a betegség előfordulásának további emelkedése várható, az egészségügyi tárca örömmel fogadta a Pénzügyminisztérium szerencsejáték-stratégia elkészítésére irányuló kezdeményezését, amelyre a kormány döntése alapján került sor. A stratégia elsősorban a szerencsejátékról mint társadalmi jelenségről szólna, elemezve annak káros hatásait, beleértve a kriminogén kockázatokat és a játékszenvedély kialakulását is. Mi ennek a stratégiának a kialakításához magunk is hozzá szeretnénk járulni, és remélem, képviselő úr is részt vesz majd ennek a társadalmi vitájában.

Mi az, amit most tehetünk? A legfontosabb, hogy megismertessük az emberekkel, hogy ilyen kockázat létezik, hogy ha lehetséges, akkor tudassuk velük, hogy vannak társadalmi és civil szervezetek, ahová most is lehet fordulni. Ilyen például a Gamblers Anonymous hálózat, egyházi és más fenntartású rehabilitációs otthonok, ahol fogadnak és kezelnek eredményesen játékszenvedélyben szenvedőket. Van zöldszámunk, ahová lehet fordulni, egyelőre most még más függőségek esetén, de szeretnénk, ha lenne ilyen a drog- és játékfüggők esetében is. Szeretnénk fejleszteni a prevenció, a kezelés és a rehabilitáció minőségügyi rendszerét.

A fenti intézkedéseken túl kiemelten fontosnak tartom, hogy a kérdéskörrel kapcsolatban a szabályozások esetében, valóban úgy, ahogyan a képviselő úr mondta, a legjobb prevenció ebben az ügyben is a kínálat szűkítése. És mivel ez a kockázat, a játékfüggés és az alkoholfüggés gyakran együtt jár, jó lenne első lépésként szétválasztani az alkoholforgalmazástól a pénznyerő és játékautomaták üzemeltetését, tekintettel arra, hogy a játékkal egyidejűleg történő alkoholfogyasztás még azt a minimális kontrollt is csökkenti vagy megszünteti, ami valahol, mondjuk, megálljt szabna a további játékban.

Jó lenne és támogatjuk, hogy figyelmeztető és információs feliratok legyenek a pénznyerő automatákon és a játékautomatákon, és nem utolsósorban nagyon fontos lenne az üzemeltetők felelősségére is odafigyelni, ezt hangsúlyozni. És ezt a felelősséget érvényesíteni is kellene, például, hogy tudatmódosító szerek, akár alkohol fogyasztásakor ne engedjenek szerencsejátékot játszani egyes, különösen magas kockázatú játéktípusoknál, például az automatáknál.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, az elkövetkezendő évek egyik nagy társadalmi problémájával most egy napirend utáni hozzászólás keretében tudtunk foglalkozni, de biztos, hogy a Háznak erre még többször vissza kell térnie.

Köszönöm a képviselő úrnak, hogy ezt szóba hozta. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  263  Következő    Ülésnap adatai