Készült: 2024.09.19.18:50:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2009.02.23.), 40. felszólalás
Felszólaló Gráf József
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÁF JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A 2009. évi költségvetésről szóló törvény a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium fejezetén belül 500 millió forintot biztosít az állami génmegőrzési feladatok támogatási előirányzatra, illetve 100 millió forintot a génbanki tevékenység feladatfinanszírozási előirányzatára. Azt gondolom, hogy ez egy igen jelentős anyagi forrás, egy igen jelentős lehetőség számunkra. Ha az a kérdése, hogy ebből a finanszírozási részben és a megőrzésben tudunk-e segíteni, akkor egyértelmű az igen válaszom.

A rendelkezésünkre álló források nagyobb részét pályázatos úton kívánjuk az e tevékenységet végző intézmények között felosztani, a kisebb részét pedig közvetlenül a tárcánk irányítása, felügyelete alatt álló intézmények génmegőrzési feladatainak ellátására kívánjuk felhasználni. A felhasználás módjának és irányainak kijelölésével kapcsolatos munka a befejező fázisban van, hamarosan megtörténnek a kiírások a szakmai pályázatokra.

A genetikai erőforrások megőrzése kérdésének több tárcát érintő jellegére, a genetikai erőforrások fokozódó jelentőségére tekintettel társtárcánkkal, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériummal közösen 2008-ban létrehoztuk a Génbanki Szaktestületet, amelynek többek között az a feladata, hogy a genetikai tartalékok gyűjteményeit tartósan megőrizzük, a kutatást fejlesszük.

A magyarországi génmegőrzés legfontosabb intézménye a tápiószelei Agrobotanikai Intézet. Az intézmény 1993-tól országos koordinációs feladatokat is ellát, és génmegőrző központtá vált. A 2005. évi döntés alapján az OMMI-hez került, most pedig önálló részlegként az MGSZH szervezetében dolgozik. A Tápiószele fenntartásával és fejlesztésével kapcsolatos forráshiány enyhítésére nem vártuk az országgyűlési döntést, hanem mi is elindultunk ezen a területen, és a vadnövények magbankjának kialakítására közösen adtunk be egy európai uniós pályázatot, amelynek 50 százalékos önrészét a zöldtárca biztosította. A pályázatot az Európai Unió befogadta, végleges döntés még nincs, de nagyon jó reményeink vannak a döntést illetően.

Kérdezte az FVM szőlészeti és borászati kutatóintézeteinek a további sorsát. Pécs, Eger, Badacsony, Kecskemét vonatkozásában közismert, hogy ennek az első változata egy privatizációs értékesítés lett volna. Azt gondolom, hogy a szakmai vélemények alapján jól döntöttünk, és a 2007. június 15-től hatályos kormányrendelet értelmében a felsőoktatási intézmények kezelésébe adtuk át őket. Ez egy bevált gyakorlat Európában, de a világban is, hogy bizonyos kutatóhelyeket és kutatóintézeteket az egyetemekhez, főiskolákhoz csatolnak. Azt hiszem, a kezdeti tapasztalatok biztatóak, és úgy gondolom, ez a kérdés nyugvópontra kerül.

A további gyümölcstermesztési kutatóintézetek esetében, Fertőd, Újfehértó és Cegléd vonatkozásában, amelyek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez kerültek, szintén keressük a lehetőségét a megfelelő értékesítésnek, és itt is szóba kerülhetnek természetesen az egyetemek is a privatizáció mellett.

Köszönöm, és kérem a válaszom elfogadását. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai