Készült: 2024.09.19.11:37:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2009.02.23.), 251. felszólalás
Felszólaló Dr. Géczi József Alajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mentelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:  Előző  251  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS, a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság elnöke: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ebben az ügyben már heves vita alakult ki a bizottságban. A végét mindjárt elmondom, hogy nehogy elfelejtsem. A bizottság végül is 5:4 arányban azt ajánlja az Országgyűlésnek, hogy ebben a legfőbb ügyész úr által hozzánk eljuttatott közvádas ügyben Karsai József képviselőtársunk mentelmi jogát függessze fel.

Az események tavaly nyárra nyúlnak vissza. Július 18-án és 20-án, ez alatt a három-négy nap alatt zajlott a dinnyetermelők országos demonstrációja, elsősorban Békés megyében. Magyarbánhegyesen képviselőtársunk mint Békés megyei képviselő, összehívott egy termelői fórumot, ugyanis a termelők kétségbeejtő helyzetbe kerültek, messze a termelési költségek alá csökkent a dinnye felvásárlási ára. Ebben természetesen a felvásárolókkal is heves vita alakult ki, és a magyarbánhegyesi gyűlés után több napig demonstrációt tartottak a különböző felvásárlótelepeken.

Az egyik helyen, Medgyesegyházán a felvásárlótelep bejárata elé is álltak. A rendőrség egyébként szabálysértési ügyben egy-két esetben ki is szabott bírságot a traktorosokra. A feljelentő azt kifogásolta, hogy ő voltaképpen a rendőrség által magára hagyottnak érezte magát, ezért a kényszer hatása alatt írt alá megállapodást a kötelezettségvállaló nyilatkozatnak nevezett műfajban a Karsai József irányításával demonstráló termelőkkel.

(19.40)

Először fordul elő agrárdemonstráció tekintetében, hogy a Legfőbb Ügyészségtől érkező megkeresés bűncselekményként, mégpedig kényszerítés bűncselekményeként értelmezi. Karsai képviselőtársunk a bizottsági ülésen megjelenve értetlenségét fejezte ki, hogy ő, aki a Békés megyei termelők érdekeit fölvállalta, hogyan minősülhet bűncselekmény elkövetőjének, illetve ennek a gyanúsítottjának.

Az ügyészség szerint ő átfogta tudatával, hogy itt kényszerítés bűntettét követi el, hiszen a feljelentő a demonstrálóktól nyomás alatt érezve magát állapodott meg velük. Az is érdekes még az ügyben, hogy az irat arra hivatkozik, hogy különböző videofelvételek igazolják, hogy itt a kényszerítés valóban megvalósult, valamint hivatkoznak arra is, hogy a Mórakert TÉSZ Zöldség-Gyümölcs Értékesítő Kft. átirata és annak mellékletei is alátámasztják a bűncselekményt. Nekem külön fáj ez a hivatkozás, hiszen a homokhát térségében ezt a szövetkezetet a születésétől igyekeztem támogatni. Ezt nem tekintem a termelői szolidaritás túl sikeres megnyilvánulásának.

A bizottság azon tagjainak álláspontja, akik a felfüggesztésre tettek javaslatot, két csoportra osztható. Az egyik az SZDSZ álláspontja, amely ebben '90 óta következetes, ők mindig azt mondják, hogy közvádas ügyben mindenkit ki kell adni. A bizottság a többi párt részéről az elmúlt 15 évben ezt a gyakorlatot nem tartotta axiómának, hiszen a közvádas ügyben is ugyanúgy mérlegelnie kell a képviselőnek és a parlamentnek, mint másfajta indítvány esetén. A másik álláspont a felfüggesztés mellett még azt is felhozta, hogy ez valóban egy furcsa eset, esetleg lehetséges lenne egyéni kegyelmet is gyakorolni, de a bizottságunk nincs ebben a helyzetben, hogy bármely képviselővel kapcsolatban indítványozza az egyéni kegyelmet.

A kisebbség azon a véleményen volt, hogy a Legfőbb Ügyészség megkeresésében kifogásolható, hogy az egyenlő mércét nem alkalmazták, hozzáteszem, szerencsére, mert én hasonlóan fontosnak tartottam - és a kisebbségi vélemény képviselői is ezt hangsúlyozták -, hogy amikor az almaügyben volt demonstráció, ott is értek el sikereket a demonstrálók, de nagyon rossz érzetet keltett volna, ha akkor a gazdakörök vezetését kényszerítés bűncselekményével vádolják. Ezért én is, és a másik három képviselő, aki a felfüggesztés ellen tett kisebbségi véleményként javaslatot, azt vetjük elsősorban föl, hogy egy termelői érdekvédelmet fölvállaló képviselő esetében a bűncselekmény gyanújának a fölemlegetése mindenféleképpen a politikai mozgásterét korlátozza egy képviselőnek, és a parlament tekintélyét is ez veszélyezteti.

Összességében tehát a bizottság 5 igen szavazattal, 4 nem ellenében azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy képviselőtársunk mentelmi jogát az adott ügyben függessze fel.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP, szórványos taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  251  Következő    Ülésnap adatai