Készült: 2024.04.26.03:41:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2019.03.05.), 40-44. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:08


Felszólalások:  Előző  40 - 44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Ha megengedik, a felszólalásom elején reagálnék a Fidesz vezérszónokának egy-két megjegyzésére. Reménykedtem abban, hogy akkor most az ön felszólalásából megtudunk majd különböző adatokat, különböző tényeket és minden egyebet. De nulla információ és nulla tény volt abban, amit ön elmondott, hacsak azt nem vesszük figyelembe, hogy ennek a három eseménynek az egyik legfontosabb szempontja talán az lesz, ahogy ön is mondta, hogy majd a magyar borokat meg fogják ismerni az emberek, bár ugye sporteseményekről beszélünk jelen pillanatban.

Senki nem mondta azt, tisztelt képviselőtársam, hogy a vizes világbajnokság mint esemény nem volt sikeres. De ahhoz, hogy például azt mondja a FINA elnöke, hogy milyen szép eredmények születtek, a kormánynak aztán vajmi kevés köze van, mert azok a sportolók, akik ezen az eseményen részt vettek, elértek szép eredményeket. (B. Nagy László ingatja a fejét.) Miért? Orbán Viktor segített, mondjuk, mit tudom én, a százméteres gyorsúszásban hátulról, vagy mire gondol? (B. Nagy László a kezét a szívére teszi.) Nem is értem (Nacsa Lőrinc: A többiek értik!  Tessely Zoltán: Mindenki más érti!), hogy ön azt mondja, hogy ehhez a kormánynak volt köze. Nem volt köze.

Arról senki nem beszélt, hogy ez az esemény, maga a világbajnokság nem volt sikeres rendezvény. Persze, sikeres volt, a kérdés csak az, hogy mennyibe került ez Magyarországnak, vagy mennyibe kerülhetett volna Magyarországnak, ha nem lopnak. Ez a nagy kérdés ezzel az eseménnyel kapcsolatban, nem az, hogy meg tudunke rendezni egy világeseményt, hogy mi, magyarok képesek vagyunke egy nagy nemzetközi sporteseményt megrendezni! Hát hogyne lennénk képesek rá! Tehetségesek vagyunk, szorgalmasak vagyunk, és meg tudunk rendezni ilyen világeseményeket. A kérdés csak az, hogy eze a legmegfelelőbb Magyarországnak jelen pillanatban, hogy ilyen eseményeket szervezzünk, a másik kérdés pedig az, hogy ez mennyibe kerül, tehát önök mennyit lopnak el az oligarchákon keresztül, hiszen ez történt…

ELNÖK: Képviselő úr, nagyon szépen kérem! Mivel nincs erre vonatkozóan semmiféle olyan marasztaló bírói ítélet, amely alapján ön joggal nyilatkozhat így (Rig Lajos: Sejtés volt csak, elnök úr!), vélelmezni vélelmezhet dolgokat, az a képviselői szabadsághoz tartozik (Rig Lajos: Vélelmezi!), de nem jelentheti ki még itt, a parlamentben sem. Parancsoljon!

SZILÁGYI GYÖRGY, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Elnök úr, akkor vegye úgy, hogy csak aggodalmamat fejeztem ki. Azért annál több egyébként, tehát ha egy normális nyomozó hatóság lenne Magyarországon, a gyanúnál azért többek lennének ezek a feltételezések. De feltételezzük, és éppen hozzátartozik a tárgyhoz, mert önök jelen pillanatban ugyanilyen nagy eseményeket kívánnak megrendezni.Menjünk végig akkor ezeken az eseményeken, hogy most miről is beszélünk. Az első, amiről beszélünk, és amire talán még elfogadható is lenne a kivételes eljárás, hiszen mint tudjuk, a World Urban Gamesnél 2019 februárjában dőlt el, hogy Magyarország rendezheti, tehát szinte a napokban dőlt el, a kivételes eljárás ennél az egy eseménynél lenne elfogadható. A kérdés itt is az, hogy tudjuk-e, mire vállalkozunk, hiszen ez a legelső lesz. Nincs semmilyen összehasonlítási alapunk. Önök azt nem tudják jelen pillanatban még elmondani sem, hiszen ezt is kérdeztük, hogy egyáltalán milyen utcai sportesemények lesznek. Amiről lehet tudni, hogy a háromszor hármas kosárlabda, esetleg break tánc, ami szóba került, vagy rollerversenyek és BMX. Ennyiről lehet tudni, többről nem. Ez négy esemény. Egyelőre azt sem lehet tudni, hogy milyen események lesznek, azt sem lehet tudni, hogy egyébként milyen rendezvény lesz, milyen érdeklődés lesz rá. A legelső, de önök már rögtön jelentkeztek, hogy ezt Magyarországnak el kell vinnie. Hozzáteszem, ráadásul a költségvetés nulla, tehát nem tudunk semmilyen összeget hozzávetőlegesen sem, hiszen önök nem árulták el, hogy mennyibe fog kerülni ez a háromnapos rendezvény. Azért ne felejtsük el, hogy itt három napról, háromnapos rendezvényről beszélünk!

Aztán jön a 2022. évi kézilabda-Európa-bajnokság megrendezése, aminél már nem áll meg a kivételes eljárás, hiszen 2018 júliusában már erről döntés született. Önök már lassan egy éve tudják, hogy meg fogjuk rendezni. Akkor miért kell ilyen lóhalálában átvinni ezeket a dolgokat? Még van időnk arra, hogy önök majd építkezzenek, meg minden egyebet csináljanak, mert mint tudjuk ebből a módosításból, majd multifunkcionális új csarnokokat akarnak, tehát nem a régi csarnokokat akarják felújítani, meg hasonlók. Itt is felmerült a kérdés, hogy vajon számoltake az üzemeltetési költségekkel ezeknél a multifunkcionális csarnokoknál.

Többször felvetettük a fenntartás kérdését, mivel ezeket a látványberuházásokat folyamatosan csinálja a kormány, meg nagy stadionokat építünk, meg minden egyebet. Mert ez a legfontosabb ma Magyarországon, hiszen minden egyes olyan településnek szüksége van stadionra, ahol fideszes potentát ezt ki tudja harcolni, meg Felcsúton is szükség van Orbán Viktor kertjében egy stadionra, mert ott is túlbuzog mindenkiben a nagy kedv, hogy mérkőzésekre járjon. Csak ezeket a stadionokat, mi elmondtuk akkor is, amikor elkezdték felépíteni, fenn kellene tudni tartani. Ez meg ugye nem megy. Önök azt mondták, hogy jaj, hát miről beszél itt a Jobbik, miről beszél az ellenzék, hogyne lehetne ezeket fenntartani, Magyarországon annyian szeretik a sportot, meg ez mennyire jó. Kiderült, hogy nekünk volt igazunk. Azért kellett a taotörvényt megváltoztatni, hogy most már az üzemeltetésre is igénybe lehessen venni a taót, mert nem tudják fenntartani ezeket a sportlétesítményeket, mert koncepciótlanul, ész nélkül elkezdtek építkezni. Persze ez az ország szempontjából számít ész nélkülinek, hiszen önök nagyon jól átgondolták, hogy a haverok  feltételes módban, elnök úr  majd mennyi pénzt tudnak elrakni ezekből a stadionokból, mennyi lesz a beruházási költségekből, amit zsebre tudnak tenni, meg a tervezésből, meg minden egyéb másból. Tehát itt megint az van, hogy nem tudunk semmit arról, hogy milyen üzemeltetésre számítanak. Persze, hogy tudnánk, amikor azt sem árulják el, hogy hol fogják felépíteni Budapesten, melyik egyesület fogja megkapni ezeket.

Aztán még említette B. Nagy László, hogy a Turisztikai Ügynökségnél megfelelő kézbe kerül ez az egész. Igen, mert mint tudjuk, a turisztika már évek óta nagyon jó kézben van. Hiszen a turisztika kinek a kezében van? A miniszterelnök úr lányáéban, Orbán Ráhel kezében van a turisztika úgy, ahogy van, en bloc, tehát akkor tényleg azt mondhatjuk, a fényes tekintetű vezető lányának a kezében valóban, tényleg a Turisztikai Ügynökség is valószínűleg jó helyen lesz.

Beszéltem eddig két eseményről, de most beszéljünk akkor a világkiállításról! Talán a világkiállítás a legérdekesebb, hiszen abban aztán van tapasztalat bőven. El tudjuk mondani, hogy mik történtek, és önök fel is készülhettek volna, tehát a világkiállítás esetében sem indokolt a kivételes eljárás, hiszen, gondolom, nem tegnap tudták meg, hogy 2020-ban Dubajban világkiállítás lesz, és mi részt akarunk rajta venni. Mert ha tegnap vagy tegnapelőtt tudták meg, akkor érthető a kivételes eljárás. Csak ha visszagondolok, és majd kicsit beszélünk a 2015-ös világkiállítás tapasztalatairól, mert azt érdemes összehasonlítani a mostani helyzettel, akkor majd államtitkár úr is látni fogja, hogy annak idején Szőcs Géza jóval ezelőtt felhívta a kormány figyelmét, hogy nem így kellene csinálni ezt, mint ahogy csinálták Milánóban.

Megfogadták ezt a javaslatot, mert még annyi időt sem hagytak, mint a milánói világkiállításra. Pont megfelezték szinte ezt az időt, hogy még inkább lehessen majd kivételes eljárásokat és hasonlókat csinálni, olyanokat, mint amit már felolvastam a kisebbségi vélemény ismertetésekor, amikor a közbeszerzési eljárásokat is szinte ki lehet hagyni, meg a közbeszerzésekért felelős minisztert is ki lehet hagyni mindenféle döntéshozatalból.

Tehát a világkiállítás, mint általában közismert, egy olyan esemény, amely jó előre kiszámítható, jól tervezhető, hiszen ciklikusan kerül megrendezésre, nem is túl gyakran, a rendezés jogát elnyert ország jó előre ismert. Az egyes világkiállítások témái, tematikája is előre rögzített. Mindezek alapján kijelenthetjük, hogy egy világkiállítás senkit  hangsúlyozom, senkit  nem érhet váratlanul vagy meglepetésszerűen. Az előttünk fekvő törvényjavaslat olvasása közben mégis az a kényszerképzetem támadt, hogy Magyarország Kormánya, az ügyért felelős hivatalnokok pénteken csodálkoztak rá arra, hogy alig 14 hónap múlva Magyarország meg fog jelenni a világkiállításon, egy olyan eseményen, ahol minden ország és nemzet igyekszik magából azt megmutatni, szó szerint az egész világnak, amit ő magából a legjobbnak gondol. Egy olyan eseményen fogunk részt venni, amely eseményen a kiállítók azt mutatják meg az adott témával kapcsolatosan, amire a legbüszkébbek, amiről azt szeretnék, hogy az országot azonosítsák vele. Valami egyedit és különlegeset próbálnak megmutatni. Nálunk, ahogy most látom, ez az egyedi és különleges a kapkodás lesz, az átláthatatlan pénzköltés, a szakmaiatlanság; a minél nagyobb mértékű közpénz ellopása lehet ez az egyedi eset, amit meg kívánunk majd mutatni a világnak.

(9.50)

Valami egyedit és különlegeset, valami nagyszerűt és nemeset kíván megmutatni mindenki, aki ezen az eseményen kiállít. Hát, mi is ezt fogjuk tenni.

Magyarország vett már részt világkiállításon úgy, hogy a kiállítás előkészítése, a nemzeti pavilon kiválasztása és az ott bemutatott dolgok meghatározása a Fidesz által irányított kormányzat felelőssége volt. Ez volt a 2015. évi milánói világkiállítás, amiről már elég sok szó esett, aminek az eredményeit a részvételért felelős kormány természetesen fennen hangoztatja, ezt tegnap is hallhattuk, míg mindenki más, aki nyitott szemmel jár ezen a földön, pedig erősen kétségbe vonja.

A tanulságok levonása érdekében tekintsük át az elmúlt évek és a legutóbbi világkiállításon történő részvétel eseményeit, nyilvános, közismert mozzanatait időrendi sorrendben. Ez tehát a 2015. évi milánói világkiállítás, és 2013 elejéről beszélünk: két évvel a világkiállítás előtt Szőcs Géza kormánybiztosi kinevezést kap, ami arra vonatkozik, hogy a 2015-ben Milánóban megrendezésre kerülő világkiállításon való magyar részvételt intézze, szervezze, illetve hogy feleljen érte. A kinevezést alig két évvel a megnyitó előtt kapja meg a kormánybiztos úr. 2013 harmadik negyedévében Szőcs Géza több helyen nyilatkozza, hogy a rendelkezésére álló idő rövidsége miatt nincs már lehetőség tervpályázat lefolytatására, bonyolult a szabályozási környezet, a jogszabályok hosszadalmas és összetett eljárásokat írnak elő a közpénzek felhasználására. Ezen indoklás alapján kiírásra kerül egy látványpályázat, amelynek a három díjazottja közül maga a kormánybiztos úr választotta ki a megvalósításra kerülő művet az építészszakma egyöntetű és a társadalom jelentős részének tiltakozása ellenére.

2013 végén… (B. Nagy Lászlónak:) Látom, hogy képviselő úr rázza a fejét; majd elmondom, hogy mit nyilatkozott az építészszakma ezzel kapcsolatban, jó?, és azt is elmondom, hogy maga a tervező mit nyilatkozott az egésszel kapcsolatban, hátha akkor megváltozik a véleménye. Tehát 2013 végén járunk, a pályázattal, a kivitelezéssel és a felkészüléssel kapcsolatos botrányokat a kormánybiztos úr azzal verte vissza, hogy ő a legjobb tudása szerint a rendelkezésére álló idő alatt a legjobbat kívánta cselekedni, és ezt is fogja tenni a megnyitóig, azonban egyúttal már 2013 végén felhívta mindenki figyelmét, köztük a kormányzat figyelmét is arra, hogy a 2020-as  figyeljünk! 2013-ban mondta ezt Szőcs Géza, hogy a 2020-as  világkiállításra már jóval korábban meg kell kezdeni a felkészülést, le kell folytatni a tervpályázatokat, hogy tényleg az ország legjavát tudjuk megmutatni a világnak. Hát, nem fogadták meg Szőcs Géza tanácsait, pedig ő nem is ellenzéki politikus. Álláspontom szerint ezzel burkoltan elismerte azt a tényt, hogy az akkori felkészülés kapkodva történt, elégtelen volt szakmailag, illetve a kapkodás és az állandó időzavar miatt kellett mellőzni az akkor hatályos közpénzfelhasználásra vonatkozó szabályokat, ugyanúgy, mint most. Mindent kizárunk, és ugyanúgy csináljuk, mint ahogy eddig csináltuk.

A 2015-ben megvalósult magyar pavilonról csak egy sajtóban megjelent, tehát nem én találom ki, a sajtóban megjelent véleményt szeretnék idézni. A véleményt a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karának középület-tervezési tanszéke közlemény formájában hozta nyilvánosságra. Gondolom, nem vitatják, hogy szakmailag hozzáértőktől származik az a véleményt, amit most fel fogok olvasni, tehát jobban értenek hozzá szerintem, mint egy országgyűlési képviselő. Ők a következőt hozták nyilvánosságra a közleményükben: „Határozott tiltakozásunkat fejezzük ki az ellen, hogy a megvalósításra szánt elképzelést jelen ismert formájában egyáltalán építészeti alkotásként definiálják. Az építészet hivatás és szakma, vannak ismérvei, melyeknek az említett elképzelés nem felel meg. Tiltakozunk az ellen, hogy egy giccsbe hajló építészeti paródia képviselje Magyarországot a nemzetközi színtéren, mert ez ellentétes lenne az ország, mindannyiunk érdekeivel.” Még egyszer mondom, a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karának középület-tervezési tanszéke közleménye volt ez.

Mindezek után gondoljunk arra, hogy a kevésbé dicsőséges 2015. évi világkiállítás maradványait, talán nem túlzás, ha azt a szót használom, hogy romjait a kormány az egyik leghűségesebb obsitosának, Fazekas Sándornak a szűkebb pátriájában, Karcag városában kívánja elhelyezni. Azt már leírtam, hogy bár Hende Csaba annak idején Szombathelyen már alapkőletételt csinált ezzel kapcsolatban. Csak abban reménykedem, hogy a szombathelyi önkormányzat majd nem felejti el visszakérni az állami cégnek ajándékozott 20 ezer négyzetméteres területet a huszárlaktanyában, hogy ott épüljön fel. Remélem, hogy Szombathely városa ezt majd visszakéri. S az is bejelentésre került, hogy 2016 júliusában lesz majd Szombathelyen az avatója ennek az épületnek, aztán most, jelen pillanatban úgy néz ki, hogy talán nem is ott lesz, hanem inkább Karcagon. De mondom, nyugtával, majd meglátjuk. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Mi történt?

ELNÖK: A vezérszónokok időkerete 15 perc, de utána még majd lesz 15 perc.

SZILÁGYI GYÖRGY, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Majd folytatni fogom, mert van még mondanivalóm. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  40 - 44  Következő    Ülésnap adatai