Készült: 2024.09.23.10:23:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

135. ülésnap (2020.06.04.), 55. felszólalás
Felszólaló Dr. Selmeczi Gabriella (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:35


Felszólalások:  Előző  55  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SELMECZI GABRIELLA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A miniszterelnök úr 2020. április 6-án tett rendkívüli bejelentésében arról tájékoztatta az országot, a közvéleményt, hogy a gazdaságvédelmi akcióterv 5. programja a család- és nyugdíjasvédelmi program, amelynek a legfontosabb pontja a 13. havi nyugdíj visszaépítése. Az előttünk fekvő törvényjavaslat, amelyről most tárgyalunk, erről szól. 2021 februárjától fokozatosan visszaépítjük a 13. havi nyugdíjat, orvosolva ezzel a korábbi méltánytalanságot is. Az intézkedés 2 millió 560 ezer nyugellátásban és a nyugdíjakkal azonos módon emelendő ellátásban részesülőt érinti. Én is készültem annak a 27 támogatotti csoportnak a listájával, hogy kik azok, akik ugyanígy részesülnek ebben az emelésben, de miután az államtitkár asszony felsorolta ezeket, egyet hadd emeljek ki ezek közül: az öregségi nyugdíj 13. havi emelésével érintettek körébe beleértjük a „Nők 40” kedvezménnyel nyugdíjba vonultakat is, azokat a nyugdíjba vonultakat, akikre egyébként nem adták a szavazatukat az ellenzéki pártok képviselői, frakciói 2010-ben, amikor egy törvénnyel létrehoztuk azt a lehetőséget, hogy 40 évi munka, 40 év szolgálati idő után a nők nyugdíjba mehessenek.

A 13. havi nyugellátás visszaadásának szabályozása tehát törvényi szinten fog történni, a törvény erejével lesz megoldva. A januári nyugdíjon felül a nyugdíjasok plusz egyheti nyugdíjat fognak kapni, ennek mintájára a következő években is plusz egy-egy heti összeggel nő az idősek nyugellátása. Míg a baloldal válság idején elvette az egyhavi nyugdíjat, addig a polgári kormány a válság idején visszaadja ezt a juttatást. (Dr. Varga-Damm Andrea közbeszól.)

Tisztelt Képviselőtársaim! A koronavírus-járvány világviszonylatban visszavetette a nemzetek gazdaságát, de a magyar kormány ennek ellenére vállalta, hogy visszaépíti ezt az egyhavi nyugdíjat. Ennek a 13. havi nyugdíjnak a visszaadása, visszaépítése abból a szempontból is nagy eredmény, hogy 2010-et megelőzően a szocialista kormányok idején nem ezt szoktuk meg, ők csak elvenni tudtak. De nemcsak elvették a 13. havi nyugdíjat, hanem egyébként csökkentették a nyugdíjak vásárlóértékét is.

Egyébként most hiába jönnek egyes ellenzéki képviselőtársaink olyan módosító javaslatokkal, amelyeket beadtak, hiába tolakodnak velük, hiteltelenek, hiteltelen az összes ilyen módosító javaslat. (Derültség az ellenzék soraiban.) Képviselőtársaim, hiába mosolyognak, elvették önök a 13. havi nyugdíjat annak idején, 2009-ben? Igen, amikor megtehették, el is vették azt. (Ungár Péter: Én? Én nem!)

(15.10)

Csökkentették a nyugdíjak vásárlóértékét akkor, amikor kormányon voltak és megtehették? Igen, csökkentették a nyugdíjak vásárlóértékét. Nem tudom, emlékezneke arra, hogy 2010-ben mekkora hiánnyal adta át a szocialista-liberális kormány a nyugdíjkasszát. Egészen pontosan 3 milliárd 357 millió forint hiánnyal adták át azt a kasszát, amelyből a nyugdíjasok nyugdíjforintjait fizeti az állam. Tehát hiteltelen az a módosító javaslat, amit most is láthattunk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Fontos, hogy a mindenkori magyar kormány élvezze a nyugdíjasok bizalmát, leginkább erkölcsi okokból, hiszen a nyugdíjasok generációja, szüleink és nagyszüleink, ők voltak azok, akik a második világháború után talpra állították az országot, és akik nem hagyták elveszni azt a legsötétebb kommunizmus idején sem. El kell ismernünk, méltányolnunk kell erőfeszítéseiket, és nemcsak szavakban, hanem tettekben is.

A „Szabadság és felelősség” című fejezet XIX. cikk (4) bekezdésében hazánk Alaptörvénye rögzíti, hogy „Magyarország az időskori megélhetés biztosítását a társadalmi szolidaritáson alapuló egységes állami nyugdíjrendszer fenntartásával és önkéntesen létrehozott társadalmi intézmények működésének lehetővé tételével segíti elő.” Tehát az Alaptörvény mondja ki.

Tisztelt Képviselőtársaim! A nyugdíjasokkal 2010-ben kötöttünk egy megállapodást: amíg nemzeti kormány van Magyarországon, addig az ő nyugdíjuk vásárlóértéke megmarad. Az elmúlt évek bizonyították, hogy álljuk a szavunkat: megtartottuk, és nemcsak megtartottuk a vásárlóértékét a nyugdíjaknak, hanem sikerült emelni is azt. 2010-hez képest egyébként a nyugdíjak 38 százalékkal emelkedtek, a reálértékük pedig mintegy 10 százalékkal nőtt. 2019-ben 2,7 százalékkal, 2020 januárjában 2,8 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak.

A nyugdíjasok pedig ’16 novembere óta több mint 273 milliárd forint összegben részesültek különböző egyéb juttatásokban. Nyugdíjprémium formájában a nyugdíjasok is részesülnek a gazdasági sikerekből. Először 2017 novemberében, majd 2018-ban is kaptak ilyen juttatást, összesen 23 milliárd, illetve 40 milliárd forint értékben. 2019 novemberében átlagosan 20 ezer forint nyugdíjprémiumot kaptak a nyugdíjasok, 52 milliárd forint értékben. 2016 és 2017 karácsonyán, illetve 2018 húsvétján pedig Erzsébet-utalványban részesültek a nyugdíjasok. 2019 szeptemberében pedig minden nyugdíjas 9 ezer forint értékű rezsiutalványban részesült.

A „Nők 40”program keretében, amiről már szót ejtettünk, több mint 270 ezer nő mehetett nyugdíjba 40 év munkaviszony után. A többszöri rezsicsökkentéssel is érezhető mennyiségű pénzt takaríthatnak meg a nyugdíjasok. Ezeket az intézkedéseket egyébként az ellenzéki pártok nem támogatták. Az Erzsébet-programban 2010 óta már 260 ezer nyugdíjas tudott részt venni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérjük, kérem, hogy politikai hovatartozástól függetlenül támogassák az önök előtt fekvő törvényjavaslatot, hiszen a 13. havi nyugdíj visszaépítésével idős honfitársaink felé fejezhetjük ki tiszteletünket, nagyrabecsülésünket. Köszönettel tartozunk nekik több évtizedes munkájukért, mely a jelenlegi gazdaságunk és társadalmunk alapjául szolgál.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  55  Következő    Ülésnap adatai